Jump to content

Αυτόματη εστίαση με sharpcap


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς γνωρίζει αν είναι εφικτή η αυτόματη εστίαση με το Sharpcap. Ο εστιαστής μου είναι ο pegasus focus cube v2. Ξέρω ότι γίνεται με το nina αλλά δεν θα ήθελα να ξαναρρυθμισω τα πάντα από την αρχή. Αν βέβαια δεν μπορώ να έχω αυτόματη εστίαση με το Sharpcap, θα χρησιμοποιήσω το nina.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρησιμοποιώ τον εστιαστή σου αλλά μέσω aσcom νομίζω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το sharpcap.Έχει 2-3 διαφορετικές ρουτίνες που μπορείς να επιλέξεις για εστίαση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρησιμοποιώ τον εστιαστή σου αλλά μέσω aσcom νομίζω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το sharpcap.Έχει 2-3 διαφορετικές ρουτίνες που μπορείς να επιλέξεις για εστίαση

 

Όταν λες ρουτίνες φίλτατε αναφέρεσαι στις διάφορες επιλογές focus assist?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι αυτά δουλεύουν αυτόματα; Από μόνα τους; Η απλά υποδεικνύουν στο χρήστη το βέλτιστο σημείο αλλά τον εστιαστή τον κινεί ο χρήστης;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαλέγεις μία από τις μεθόδους που προτιμάς και το κάνει αυτόματα ή χειροκίνητα.Αν θυμάμαι καλά μπορείς να του ορίσεις πλήθος και μέγεθος βημάτων για την εστίαση καθώς και πόσα καρέ διαβάζει σε κάθε μέτρηση.

Η αλήθεια είναι πως το χρησιμοποιώ πια στην αρχή για πολική ευθυγράμμιση κυρίως και προτεινόμενη έκθεση και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η νίνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαλέγεις μία από τις μεθόδους που προτιμάς και το κάνει αυτόματα ή χειροκίνητα.Αν θυμάμαι καλά μπορείς να του ορίσεις πλήθος και μέγεθος βημάτων για την εστίαση καθώς και πόσα καρέ διαβάζει σε κάθε μέτρηση.

Η αλήθεια είναι πως το χρησιμοποιώ πια στην αρχή για πολική ευθυγράμμιση κυρίως και προτεινόμενη έκθεση και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η νίνα

 

Καλημέρα, ακολουθούσα και εγώ την ίδια διαδικασία με εσένα και σου προτείνω να δοκιμάσεις το Three point polar alignment plugin του NINA. Μου δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από ότι το Sharpcap,o DEC πραγματικά κοιμάται. Αν δεν στο εμφανίζει επέλεξε στο general > Autoupdate source > Nightly και μετά πήγαινε στα plugins και κάνε το install.

Θυμίζει την ρουτίνα του Kstars με τρία σημεία.

Επίσης υπάρχει και optimal exposure calculator που χρησιμοποιεί το Sharpcap sensor analysis που έχεις δημιουργήσει.

Έτσι ανοίγεις ένα πρόγραμμα και γλιτώνεις χρόνο αλλά έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, ακολουθούσα και εγώ την ίδια διαδικασία με εσένα και σου προτείνω να δοκιμάσεις το Three point polar alignment plugin του NINA. Μου δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από ότι το Sharpcap,o DEC πραγματικά κοιμάται. Αν δεν στο εμφανίζει επέλεξε στο general > Autoupdate source > Nightly και μετά πήγαινε στα plugins και κάνε το install.

Θυμίζει την ρουτίνα του Kstars με τρία σημεία.

Επίσης υπάρχει και optimal exposure calculator που χρησιμοποιεί το Sharpcap sensor analysis που έχεις δημιουργήσει.

Έτσι ανοίγεις ένα πρόγραμμα και γλιτώνεις χρόνο αλλά έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλές

Η αλήθεια είναι πως φέτος ξεκίνησα το χόμπι και προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις μυριάδες λεπτομέρειες κατα την απόκτηση των πρώτων καρέ(για να μην αναφερθώ στην επεξεργασία αυτών!)Το sharpcap με κέρδισε με την απλότητα,τις δυνατότητες και τα άμεσα αποτελέσματα του(live stacking).Επίσης είδα αρκετά καλύτερα αποτελέσματα στο polar alignment του sharpcap όταν άρχισα να χρησιμοποιώ 160-180 μοίρες αντί για τις 90 που αναφέρει η διαδικασία μέχρι τα νούμερα να συμφωνούν μεταξύ τους.

Καταλαβαίνεις οτι είχα μία απροθυμία να μάθω ένα καινούριο πρόγραμμα(nina) αλλά τελικά ήταν μονόδρομος όταν τελικά το καλοκαίρι βρέθηκα σε σχετικά σκοτεινό ουρανό (μένω Αθήνα)και άρχισα να πειραματίζομαι με αυτοματισμούς και μωσαϊκά.Τις έχω προσέξει τις λειτουργίες που αναφέρεις και σίγουρα θα τις δοκιμάσω.

 

Υγ.1 Κάποια στιγμή θα πρέπει να ανεβάσω και καμιά φωτό να την δει και κάποιος πιο έμπειρος

Υγ.2 Συγνώμη για το σεντόνι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά κύριοι γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα αν έχει ρουτίνα αυτόματης εστίασης το Sharpcap?

Ναι έχει, πρέπει να έχεις συνδέσει τον focuser με το Sharpcap για να τον χειρίζεται και μετά να καθορίσεις τις παραμέτρους. Αν είναι όμως να μάθεις ένα πρόγραμμα ξεκινά με το NINA που είναι πιο πλήρες για να γλιτώσεις ένα βήμα. Και εγώ με sharpcap ξεκίνησα και πήγα στο NINA το οποίο είναι πιο πλήρες. Υπάρχουν πολλά tutorials ,είναι free ,αναβαθμίζεται συνεχώς. Δες αν θες στο YouTube τα tutorials του PatriotAstro

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά κύριοι γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα αν έχει ρουτίνα αυτόματης εστίασης το Sharpcap?

Ναι έχει, πρέπει να έχεις συνδέσει τον focuser με το Sharpcap για να τον χειρίζεται και μετά να καθορίσεις τις παραμέτρους. Αν είναι όμως να μάθεις ένα πρόγραμμα ξεκινά με το NINA που είναι πιο πλήρες για να γλιτώσεις ένα βήμα. Και εγώ με sharpcap ξεκίνησα και πήγα στο NINA το οποίο είναι πιο πλήρες. Υπάρχουν πολλά tutorials ,είναι free ,αναβαθμίζεται συνεχώς. Δες αν θες στο YouTube τα tutorials του PatriotAstro

 

Αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ φίλτατοι για τις πληροφορίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης