Jump to content

Συχνότητα/Μακροπρόθεσμες Συνέπειες καθαρισμού προσοφθαλμίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας έχω προμηθευτεί το υγρό της baader και το σχετικό πανάκι καθαρισμού για προσοφθάλμια.

 

Επίσης μέσα από το φόρουμ έχω ενημερωθεί από παλαιότερα posts σχετικά με τη διαδικασία.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο συχνά καθαρίζουμε τα προσοφθάλμια (έστω και με ένα μικρό στίγμα πχ ελαίου βλεφαρίδων) ;

 

Ισχύει το ίδιο με τα κάτοπτρα, ότι δηλαδή όσο προσεκτικοί και αν είμαστε μένουν πάντα αόρατες στο μάτι "γρατσουνιές" ή θα φανεί αν γίνει η αναποδιά ;

 

Δεν έχω καθαρίσει ακόμη κανένα προσοφθάλμιο και θα ήθελα να γνωρίζω τα δύο παραπάνω...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δική μου προσωπική τακτική στα 10+ χρόνια που έχω τα προσοφθάλμια μου είναι ότι τα καθαρίζω σπάνια (ζήτημα να τα έχω καθαρίσει 2 φορές). Αυτό όμως που κάνω είναι να φροντίζω πάντα να τα κλείνω με τα καπάκια τους. Αν η βραδυά έχει υγρασία τα αφήνω στο σπίτι ανοιχτά μέχρι το πρωί και μετά τα κλείνω.

 

Ότι κάνουμε δηλαδή με τα κάτοπτρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ μέχρι στιγμής διώχνω μόνο τη σκόνη με φυσερό...

Αλλα τι γίνεται με φυσικά έλαια των ματιών όταν αφήνουν σημάδια στο φακό κυρίως προσοφθαλμίων με μικρό eye relief?

Διάβασα μεσα στο φόρουμ ότι αν μείνουν καιρό πάνω μπορούν να αφήσουν και μόνιμο σημάδι στην επίστρωση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης