Jump to content

12" Skywatcher Flextube + Extras


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Αποφάσισα να αποχωριστώ το 12άρι dob μου μαζί με διάφορα καλούδια που του έχω. :)

 

Φωτογραφίες εδώ.

 

DOBSONIAN 12″ SKYLINER 300 Flextube: 850€

 

Αν και υπάρχουν διάφορες μικροφθορές από τα χρόνια (που θα δείτε καλύτερα στις φωτογραφίες) το τηλεσκόπιο είναι σε απόλυτα λειτουργική κατάσταση, με τελευταία παρατήρηση τον Ιούλιο και δίνεται απλά και μόνο επειδή έκανα μετάβαση σε SCT λόγω φορητότητας. 

 

Θα έλεγα πως έχουν γίνει περίπου 50 βραδιές παρατήρησης τα 7,5 χρόνια που το έχω. Ενώ τα κάτοπτρα έχουν πληθεί μόνο μια φορά κι αυτό με εξαιρετική προσοχή (για την ακρίβεια ίσως περισσότερη προσοχή από όσο έπρεπε μιας και δεν καθάρισαν 100%)

 

Στο τηλεσκόπιο έχει γίνει η αναβάθμιση στο ύψος που περιγράφεται εδώ και είχε κοστίσει περίπου 50€. Θα δοθούν έξτρα ρουλεμάν + τα original τεφλόν αν κάποιος θελήσει να αντιστρέψει την αναβάθμιση.

 

 

EXTRAS: 

 

+Astrozap light shroud: 70€

note: να αναφέρω ότι επειδή το κλείνω με το φωτοχιτόνιο πάνω, έχουν μια μικρή παραμόρφωση τα πλαστικά. (με ένα σιδέρωμα εικάζω πως μπορούν να επανέλθουν. 

 

+Concenter 2":50€

Σαν καινούριο. Τρομερό εργαλείο για ευθυγράμμιση. 

 

+Telrad + βάση για έξτρα ύψος (10cm): 55€

 

+Bob knobs- 20€

Για να κάνουν την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος ευκολη, χωρίς allen. 

 

+Ερευνητής RACI Telesskop Service 9x50: 110€

Η καταχώρηση στο Teleskop service δεν είναι ίδια, τώρα μάλλον πλέον τον πουλάνε σε λευκό και χωρίς προσοφθάλμιο.

note:Έχει στραβώσει λίγο το καπάκι μιας βίδας (λειτουργεί κανονικά και η ίδια η βίδα) 

 

+2 άρχικά προσοφθάλμια που δίνει η skywatcher, 25mm & 10mm, ο αντάπτορας για 2" προσοφθάλμια, laser collimator, απλό no brand, αγορασμένο απο amazon uk. Τα κλειδιά για το σφυξιμο της βίδας της βάσης.

 

+Βαλιτσάκια μεταφοράς με foam που χωρανε όλα τα παραπάνω. 

Είναι custom made και μου είχαν κοστίσει πάνω απο 80€

 

+μαγνήτες για το κάτω μέρος του σωλήνα.

 

 

Τιμή για όλο το πακέτο: 1150€ ->1099€

To πακέτο δεν σπάει. 

 

Δεν υπάρχουν τα χαρτόκουτα συσκευασίας και θεωρώ πως είναι αδύνατη η αποστολη γιατί μιλάμε για υπερβολικά μεγάλο όγκο και βάρος. Άρα δυστυχώς η παραλαβή μπορεί να γίνει μόνο από Αθήνα, Νέα Ιωνία. 

 

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

 

245529255_417834119696500_2738695545964682589_n.thumb.jpg.393b3fd6317ccbf9956ab2a2f85f23a0.jpg

Το τηλεσκόπιο, φώτο από Πάρνωνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης