Jump to content

Πρόβλημα σε Celestron Avx, σφιχτό Dec και guiding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας , είμαι νέος στο χόμπι και θα ήθελα την βοήθειά σας στο παρακάτω .

Έχω την στήριξη AVX της Celestrone μαζί με το TS-optics 70mm f5 ( σε pillar ) και παρατηρώ ότι και οι δύο άξονες , ιδίως ο Dec , κατά την διάρκεια της εξισορόπησης , είναι ιδιαίτερα σφιχτός και δεν κινείται ελέυθερα . Η βάση είναι αγορασμένη τον Μάρτιο του 2021 . Μπορεί αυτό να μου δημιουργήσει πρόβλημα στην λειτουργία της στήριξης ; Ακόμη παρατηρώ ότι στο guiding ( phd2) έχω απόκληση στο dec μεγαλύτερη από 3 arcsec και κάποιες φορές όταν ο στόχος είναι ψηλά ( πάνω από 70μοίρες ) και μόνο στο dec δημιουργείται πριονωτή κυματομορφή που μπορεί να φτάσει και τα 8arcsec. Έχει σχέση αυτό με το πόσο σφικτά δουλεύουν οι άξονες ; Τι πρέπει να κάνω ;Ευχαριστώ !

1778698269_guidingproblem.thumb.jpg.0e58d92213100439851b7aa88a5d54b1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με την νέα CGX της Celestron. Υπάρχουν κάποια Videos στο Youtube που εξηγούν πως να το φτιάξεις. Αυτές τις ημέρες θα το κάνω και θα σε ενημερώσω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Παιδιά εγώ την έλυσα όλη. Στο dec άξονα δεν υπάρχουν ρουλεμάν ( πόσο βλάκες πια). Είναι κουζινέτα. Τα καθάρισα τα γυαλισα και έβαλα γρασσο λιθίου. Είναι τόσο μεγάλες οι διεπιφάνειες που πάλι είναι stiff. Αν χαλαρώσουμε τη σφίξη θαχει τζόγο,δεν είναι σωστό. Υπάρχει περίπτωση να βοηθηθεί με ένα επίπεδο ρουλεμάν βελόνας αλλά απ' ότι λένε δεν έχει τίποτε ιδιαίτερη βελτίωση. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αλλαχτεί το ρουλεμάν του RA με ένα κωνικό. Ο RA όμως είναι λίγο σπαστικός στο λύσιμο κλείσιμο εκεί με τα καπάκια. Γενικά η στήριξη θέλει tuning σοβαρό στο wormgear και αυτό γίνεται με λύσιμο 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρασσο λιθίου? Που μπορεί κανείς να το βρει αυτό το γράσσο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 27/12/2022 at 3:14 ΜΜ, Rossolatos Antonios said:

Γρασσο λιθίου? Που μπορεί κανείς να το βρει αυτό το γράσσο?

Βλέπω πως δεν είναι πλέον διαθέσιμο, αλλά είχα πάρει αυτό: https://www.skroutz.gr/s/27226255/ΣΠΡΕΥ-ΓΡΑΣΣΟ-ΛΙΘΙΟΥ-ΜΕ-ΤΕΦΛΟΝ-ICP-400-ml-05055.html για να κάνω την δική μου (iOptron GEM28).

Μπορεί να βοηθήσει στην αναζήτηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα ΣΠΡΕΥ ΓΡΑΣΣΟ ΛΙΘΙΟΥ Ασπρο. Λες να κάνει δουλεια για τα ρουλεμαν των RA και DEC;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 29/12/2022 at 2:44 ΜΜ, Rossolatos Antonios said:

Βρήκα ΣΠΡΕΥ ΓΡΑΣΣΟ ΛΙΘΙΟΥ Ασπρο. Λες να κάνει δουλεια για τα ρουλεμαν των RA και DEC;

Επειδή είμαι κι εγώ σε φάση συντήρησης της Celestron CG5  νομίζω πως  το σπρει είναι καλό για τη λίπανση ρουλεμάν αλλά τις ροδέλες θέλει γράσο. Το σπρέι είναι πολύ λεπτόρευστο  σε σχέση με τον κινέζικο στόκο-γράσο που υπάρχει μέσα. Επίσης καλό θα ήταν να αντικατασταθούν όλες αυτές οι ροδέλες τεφλόν . 

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το super lube συνθετικό γράσο τεφλόν. Το έχω πάρει από το οπλοπωλειο πλησίον  ΚΤΕΛ Κηφισού για όποιον ενδιαφέρεται.

Το επεξεργάστηκε ο mad
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης