Jump to content

Αγορά νέου τηλεσκόπιου


Kingdom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεις επανω δεξια γραφει incl. 24 % VAT (GR), που σημαινει οτι εχουν προσαρμοσει το φπα στο Ελληνικο οποτε δεν εχεις αλλη επιβαρυνση

επισης δεν εχεις δασμους λογω αγορας απο χωρα ευρωπαικης ενωσης

κατω ακριβως γραφει οτι δε συμπεριλαμβανεται το κοστος μεταφορας και γραφει πιο ειναι (excl. 20,42 € Shipping costs)

αν κανεις κλικ εκει θα δεις και αλλες επιλογες με διαφορετικο κοστος μεταφορας

εκεινο που νομιζω οτι πρεπει να κανεις ειναι να τους στειλεις mail και να τους ρωτησεις ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος απο πλευρας αξιοπιστιας και χρονου

εγω αν ηθελα τετοιου ειδους τηλεσκοπιο, θα κοιτουσα και αυτο απο τις αγγελιες του φορουμ https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=29751

ισως να μην εχει την ιδια ποιοτητα, αλλα ειναι πολυ πιο οικονομικο και τα εχει ολα

εγω ψαχνοντας για πρωτο τηλεσκοπιο, θα ηθελα κατι σχετικα απλο και να μη βουτηξω στα βαθεια με ισημερινες, πολικες ευθυγραμισεις κλπ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή την αίσθηση να έχεις καταφέρει μετά από πολύ ψάξιμο να βρεις αυτό που θέλεις αλλά να μην υπάρχει σε διαθεσιμότητα το έχω βιώσει κι εγώ 😂

 

Το πλανητάριο μεγαλα δέματα θα σου τα στείλει με μεταφορική. Μπορείς επιλέξεις μια δικιά σου η να επιλέξουν αυτοί μια, προσοχή όμως γιατί μπορεί να χρειαστεί να πας εσύ να τα παραλάβεις από την εδρα της μεταφορικής στην περιοχή σου.

 

Από telescope-express.de έχω παραγγείλει αρκετά πράγματα που δεν έχω βρει Ελλάδα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μεγαλύτερο πακέτο ήταν ενα διοπτρικό 70ρι που ήρθε σε άψογη συσκευασία. Ειχαν τοποθετήσει το κουτί του τηλεσκοπίου σε μεγαλύτερο κουτί γεμάτο αφρωδη υλικά συσκευασίας και πλήρωσα μεταφορικά 28 ευρώ. Τότε ακόμα ίσχυε το 19% φπα της Γερμανίας, τώρα στο site σου βγάζει απευθείας τιμές Ελλάδας με τον αντίστοιχο φπα.

 

Για μεγάλα ογκώδη αντικείμενα (τηλεσκόπιο, βάση) εγώ θα επέλεγα Ελλάδα ακόμα κι αν είναι λίγο πιο ακριβά, κυρίως για να έχω υποστήριξη πιο κοντά, αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση νομίζω μπορείς να εμπιστευτείς τα μεγάλα καταστήματα εξωτερικού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα! Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα...Επειδή δεν κατάφερα να βρω το mak 150 που έψαχνα με την eq5 κοιτάζω για νευτώνιο και είμαι ανάμεσα στο SkyWatcher Explorer 150/750 EQ3-2 DSF ή στο skywatcher 200/1000 EXPLORER ΕQ5 DSF.Επίσης σκέφτομαι συμπληρωματικά να πάρω και τον BAADER HYPERION UNIVERSAL ZOOM MARK IV, 8-24MM για επιπλέον επιλογές στις μεγενθύνσεις μαζί με έναν barlow 2x skywatcher, κάποια φίλτρα πλανητών και κάποιον αντάπτορα για σύνδεση κάμερας DSLR.Εχετε κάποια γνώμη για αυτά τα τηλεσκόπια; Κοιτούσα και Dobsonian αλλά δεν με εξυπηρετεί η βάση τους οπότε τα έχω απορρίψει για αυτόν τον λόγο... H χρήση του θα είναι σε επαρχία με καθαρό ουρανό και ποιο σπάνια για χρήση σε πόλη. Με ενδιαφέρει παρατήρηση πλανητών, και παρακολούθηση αντικειμένων βαθέως ουρανού, γαλαξίες, αστρικά σμήνη ...Ξέρω ότι χάνω στο κομμάτι της φορητότητας αν έπαιρνα το mak αλλά κερδίζω στις ίντσες και στο να μπορώ να δω περισσότερα με αυτούς τους τύπους τηλεσκοπίων. Σε σχέση με την ευθυγράμμιση που χρειάζονται τα νευτώνια πάνω στις ισημερινές βάσεις είναι δύσκολη υπόθεση κάτι τέτοιο για έναν αρχάριο; .Περιμένω προτάσεις και συμβουλές, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Το επεξεργάστηκε ο Kingdom
Διόρθωση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

14 hours ago, Kingdom said:

Καλησπέρα στην παρέα! Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα...Επειδή δεν κατάφερα να βρω το mak 150 που έψαχνα με την eq5 κοιτάζω για νευτώνιο και είμαι ανάμεσα στο SkyWatcher Explorer 150/750 EQ3-2 DSF ή στο skywatcher 200/1000 EXPLORER ΕQ5 DSF.Επίσης σκέφτομαι συμπληρωματικά να πάρω και τον BAADER HYPERION UNIVERSAL ZOOM MARK IV, 8-24MM για επιπλέον επιλογές στις μεγεθύνσεις μαζί με έναν barlow 2x skywatcher, κάποια φίλτρα πλανητών και κάποιον αντάπτορα για σύνδεση κάμερας DSLR.Εχετε κάποια γνώμη για αυτά τα τηλεσκόπια; Κοιτούσα και Dobsonian αλλά δεν με εξυπηρετεί η βάση τους οπότε τα έχω απορρίψει για αυτόν τον λόγο... H χρήση του θα είναι σε επαρχία με καθαρό ουρανό και ποιο σπάνια για χρήση σε πόλη. Με ενδιαφέρει παρατήρηση πλανητών, και παρακολούθηση αντικειμένων βαθέως ουρανού, γαλαξίες, αστρικά σμήνη ...Ξέρω ότι χάνω στο κομμάτι της φορητότητας αν έπαιρνα το mak αλλά κερδίζω στις ίντσες και στο να μπορώ να δω περισσότερα με αυτούς τους τύπους τηλεσκοπίων. Σε σχέση με την ευθυγράμμιση που χρειάζονται τα νευτώνια πάνω στις ισημερινές βάσεις είναι δύσκολη υπόθεση κάτι τέτοιο για έναν αρχάριο; .Περιμένω προτάσεις και συμβουλές, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλημέρα!

Γενικά αν σε ενδιαφέρει η οπτική παρατήρηση τότε έναν dob είναι πολύ καλή επιλογή, αλλά αν καταλαβαίνω πιθανώς έχεις και κάποιο ενδιαφέρον προς την αστροφωτογράφηση. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς κάποια ισημερινή στήριξη και σίγουρα κάποιο σύστημα tracking. Με κάθε επιφύλαξη, τα Νευτώνεια είναι πολύ καλές επιλογές για παρακολούθηση DSO, αλλά θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στη στήριξη, πρέπει να είναι μία στιβαρή στήριξη που να αντέχει το αντίστοιχο φορτίο (OTA + λοιπός εξοπλισμός).

Αναφορικά με την ευθυγράμμιση, σε τί ευθυγράμμιση αναφέρεσαι; Η ευθυγράμμιση μπορεί να αφορά στην ευθυγράμμιση του ερευνητή με το σωλήνα του τηλεσκοπίου, στην ευθυγράμμιση της στήριξη με τον πολικό αστέρα, αλλά και στην ευθυγράμμιση του κύριου με το δευτερεύον κάτοπτρο και με τον εστιαστή του προσοφθαλμίου. Οι "δύσκολες" ευθυγραμμίσεις είναι η δεύτερη και η τρίτη. Για την ευθυγράμμιση με τον πολικό αστέρα, ίσως ως αρχάριος θα πρέπει να σκεφτείς να συμπεριλάβεις και μία πολική διόπτρα στον εξοπλισμό σου (πολλές στηρίξεις έχουν ήδη ενσωματωμένη μία, θα το αναφέρει σίγουρα στα specs της στήριξης ως polar scope). Η ευθυγράμμιση των κατόπτρων ενός Νευτώνειου μπορεί να γίνει με κάποιο βοήθημα (π.χ. collimation cap ή cheshire eyepiece - υπάρχουν και collimators με laser που κάνουν τη διαδικασία ακόμα πιο απλή, αλλά πρέπει να δώσεις προσοχή διότι οι laser collimators απαιτούν ευθυγράμμιση και οι ίδιοι τους). Προσωπικά ως αρχάριος δεν είχα πρόβλημα με την ευθυγράμμιση με collimation caps, αλλά αυτό είναι θέμα των απαιτήσεων που έχεις ο ίδιος από το σύστημα σου. Για collimation caps μπορείς να δεις και κάποιες ιδέες για DIY κατασκευές στο YT.

Καλή τύχη με την αγορά σου και καλώς ήρθες στο χόμπι μας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 10/19/2021 at 3:44 PM, Iraklis said:

To 150 είναι αυτό. Εδώ είναι πάνω στην heq5, αν μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το μέγεθος του.

IMG_20211003_190755.thumb.jpg.4defc2ae3c057cdd8bffdecb7c2c73ed.jpg

Καλημερα.

Αν και παλιό το ποστ σου θα ήθελα να ρωτήσω αν το τηλεσκόπιο είναι συνδεμένο με το λάπτοπ και αν το ρυθμίσεις από το λάπτοπ ρομποτικά χωρίς να το κουνάς με το χέρι 

Δλδ ψάχνεις τους πλανήτες ρομποτικά??

Μένω σε λίγο απομακρη περιοχή σε ύψωμα και το θέλω για μόνιμο χωρίς να το μετακινω οπότε τα κιλά και ο όγκος δεν με ενδιαφέρουν.

Συνηστατε να πάρω ένα και να το φτιάξω κομμάτι κομμάτι και να μπορώ να το εξελίξω η να πάρω ένα έτοιμο και αν τα έτοιμα σηκώνουν αναβάθμιση σε όλους τους τομείς?

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 10/3/2022 at 8:26 ΜΜ, Kingdom said:

Καλησπέρα στην παρέα! Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα...Επειδή δεν κατάφερα να βρω το mak 150 που έψαχνα με την eq5 κοιτάζω για νευτώνιο και είμαι ανάμεσα στο SkyWatcher Explorer 150/750 EQ3-2 DSF ή στο skywatcher 200/1000 EXPLORER ΕQ5 DSF.Επίσης σκέφτομαι συμπληρωματικά να πάρω και τον BAADER HYPERION UNIVERSAL ZOOM MARK IV, 8-24MM για επιπλέον επιλογές στις μεγεθύνσεις μαζί με έναν barlow 2x skywatcher, κάποια φίλτρα πλανητών και κάποιον αντάπτορα για σύνδεση κάμερας DSLR.Εχετε κάποια γνώμη για αυτά τα τηλεσκόπια; Κοιτούσα και Dobsonian αλλά δεν με εξυπηρετεί η βάση τους οπότε τα έχω απορρίψει για αυτόν τον λόγο... H χρήση του θα είναι σε επαρχία με καθαρό ουρανό και ποιο σπάνια για χρήση σε πόλη. Με ενδιαφέρει παρατήρηση πλανητών, και παρακολούθηση αντικειμένων βαθέως ουρανού, γαλαξίες, αστρικά σμήνη ...Ξέρω ότι χάνω στο κομμάτι της φορητότητας αν έπαιρνα το mak αλλά κερδίζω στις ίντσες και στο να μπορώ να δω περισσότερα με αυτούς τους τύπους τηλεσκοπίων. Σε σχέση με την ευθυγράμμιση που χρειάζονται τα νευτώνια πάνω στις ισημερινές βάσεις είναι δύσκολη υπόθεση κάτι τέτοιο για έναν αρχάριο; .Περιμένω προτάσεις και συμβουλές, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φίλτατε, θα πρότεινα να ξεκαθαρίσεις λίγο τα σχέδια σου και κυρίως να αποφασίσεις αν θα εστιάσεις στην παρατήρηση ή τη φωτογράφιση. Αν θέλεις και φωτογράφιση τότε το πρώτο που θα πρέπει να δεις είναι η στήριξη. Ανάλογα με τη στήριξη που είσαι διατεθειμένος να αγοράσεις, διατίθενται και τηλεσκόπια τα οποία αξιολογείς και αποφασίζεις. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, Αalexis cosmo said:

Καλημερα.

Αν και παλιό το ποστ σου θα ήθελα να ρωτήσω αν το τηλεσκόπιο είναι συνδεμένο με το λάπτοπ και αν το ρυθμίσεις από το λάπτοπ ρομποτικά χωρίς να το κουνάς με το χέρι 

Δλδ ψάχνεις τους πλανήτες ρομποτικά??

Μένω σε λίγο απομακρη περιοχή σε ύψωμα και το θέλω για μόνιμο χωρίς να το μετακινω οπότε τα κιλά και ο όγκος δεν με ενδιαφέρουν.

Συνηστατε να πάρω ένα και να το φτιάξω κομμάτι κομμάτι και να μπορώ να το εξελίξω η να πάρω ένα έτοιμο και αν τα έτοιμα σηκώνουν αναβάθμιση σε όλους τους τομείς?

Ευχαριστώ.

Καλημέρα. Το τηλεσκόπιο είναι εδώ συνδεδεμένο με το laptop διότι επίκειται σύνδεση με την αστρονομική ομάδα του σχολείου μου και βιντεοαστρονομία. Οι μαθητές έβλεπαν ζωντανά βίντεο από πλανήτες με διαμοιρασμό της οθόνης μου μέσω skype. Aν επιθυμείς να φωτογραφίσεις και εν γένει να χρησιμοποιήσεις εξειδικευμένη πλανητική κάμερα ή κάμερα για βαθύ ουρανό απαιτείται  σύνδεση με laptop. Αν θέλεις να κάνεις παρατήρηση ή φωτογράφιση με dslr τότε δε χρειάζεται laptop( με δεδομένο ότι δε χρησιμοποιείς και καθοδήγηση ή καθοδηγείς με αυτόνομο σύστημα). Σε αυτήν την περίπτωση αναζητάς τους πλανήτες με το χειριστήριο της στήριξης και τους κεντράρεις με τον ερευνητή που βλέπεις πάνω στο τηλεσκόπιο και δεν χρειάζεσαι κανένα laptop. Έτσι ΄έκανα κι εγώ και μετά συνέδεσα το τηλεσκόπιο με το laptop και την πλανητική κάμερα. Όσον αφορά στο σχέδιο αγορών σου , δεν αντελήφθην τι εννοείς λέγοντας " να πάρω ένα και να το φτιάξω κομμάτι κομμάτι και να μπορώ να το εξελίξω η να πάρω ένα έτοιμο και αν τα έτοιμα σηκώνουν αναβάθμιση σε όλους τους τομείς?"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, Iraklis said:

Καλημέρα. Το τηλεσκόπιο είναι εδώ συνδεδεμένο με το laptop διότι επίκειται σύνδεση με την αστρονομική ομάδα του σχολείου μου και βιντεοαστρονομία. Οι μαθητές έβλεπαν ζωντανά βίντεο από πλανήτες με διαμοιρασμό της οθόνης μου μέσω skype. Aν επιθυμείς να φωτογραφίσεις και εν γένει να χρησιμοποιήσεις εξειδικευμένη πλανητική κάμερα ή κάμερα για βαθύ ουρανό απαιτείται  σύνδεση με laptop. Αν θέλεις να κάνεις παρατήρηση ή φωτογράφιση με dslr τότε δε χρειάζεται laptop( με δεδομένο ότι δε χρησιμοποιείς και καθοδήγηση ή καθοδηγείς με αυτόνομο σύστημα). Σε αυτήν την περίπτωση αναζητάς τους πλανήτες με το χειριστήριο της στήριξης και τους κεντράρεις με τον ερευνητή που βλέπεις πάνω στο τηλεσκόπιο και δεν χρειάζεσαι κανένα laptop. Έτσι ΄έκανα κι εγώ και μετά συνέδεσα το τηλεσκόπιο με το laptop και την πλανητική κάμερα. Όσον αφορά στο σχέδιο αγορών σου , δεν αντελήφθην τι εννοείς λέγοντας " να πάρω ένα και να το φτιάξω κομμάτι κομμάτι και να μπορώ να το εξελίξω η να πάρω ένα έτοιμο και αν τα έτοιμα σηκώνουν αναβάθμιση σε όλους τους τομείς?"

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοώ. Ότι αν πάρω ένα τηλεσκόπιο μετά θα μπορώ να αλλάξω σωλήνα να βάλω μεγαλύτερο η να προσαρμόσω φακούς για μεγένθυση? Θα μπορέσω μετά να προσαρμόσω κίνηση με χειριστήριο η μόνο χειροκίνητα?

Έλεγα να πάρω κάτι γύρω στα 300 ευρώ αλλά μάλλον θα δώσω κάπου στα διπλά για να βλέπω κάτι παραπάνω από ότι διαβάζω.

Το θέμα είναι δεν έχω δει ποτέ από τηλεσκόπιο και δεν ξέρω πως φαίνονται οι πλανήτες. Στο ίντερνετ βλέπω φωτό πλανητών  από φθηνά τηλεσκόπια αλλά πρέπει να είναι fake γιατί έναν που έβλεπα στο you tube έλεγε ότι με φθηνά τηλεσκόπια οι πλανήτες φαίνονται σαν τελειες. Καμιά σχέση με αυτά που βλέπετε στο ίντερνετ 

Υπάρχει κάπου να πάω να δω με τηλεσκόπιο πως φαίνονται και τι να διαλέξω?? Στο πλανητάριο που πουλάνε κιόλας τηλεσκόπια το κάνουν αυτό η όχι συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά προσπαθώ να μάθω.😁

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

18 minutes ago, Αalexis cosmo said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοώ. Ότι αν πάρω ένα τηλεσκόπιο μετά θα μπορώ να αλλάξω σωλήνα να βάλω μεγαλύτερο η να προσαρμόσω φακούς για μεγένθυση? Θα μπορέσω μετά να προσαρμόσω κίνηση με χειριστήριο η μόνο χειροκίνητα?

Έλεγα να πάρω κάτι γύρω στα 300 ευρώ αλλά μάλλον θα δώσω κάπου στα διπλά για να βλέπω κάτι παραπάνω από ότι διαβάζω.

Το θέμα είναι δεν έχω δει ποτέ από τηλεσκόπιο και δεν ξέρω πως φαίνονται οι πλανήτες. Στο ίντερνετ βλέπω φωτό πλανητών  από φθηνά τηλεσκόπια αλλά πρέπει να είναι fake γιατί έναν που έβλεπα στο you tube έλεγε ότι με φθηνά τηλεσκόπια οι πλανήτες φαίνονται σαν τελειες. Καμιά σχέση με αυτά που βλέπετε στο ίντερνετ 

Υπάρχει κάπου να πάω να δω με τηλεσκόπιο πως φαίνονται και τι να διαλέξω?? Στο πλανητάριο που πουλάνε κιόλας τηλεσκόπια το κάνουν αυτό η όχι συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά προσπαθώ να μάθω.😁

Απ ό, τι καταλαβαίνω φίλτατε  λέγοντας "  αν πάρω ένα τηλεσκόπιο μετά θα μπορώ να αλλάξω σωλήνα να βάλω μεγαλύτερο η να προσαρμόσω φακούς για μεγένθυση? Θα μπορέσω μετά να προσαρμόσω κίνηση με χειριστήριο η μόνο χειροκίνητα?"   μιλάς για τη στήριξη του τηλεσκοπίου. Ναι , υπάρχουν στηρίξεις τις οποίες αγοράζεις χειροκίνητες και μετά τις αναβαθμίζεις σε goto. Eq3 , eq5 σίγουρα μπορούν να αναβαθμιστούν σε goto με χειριστήριο. Μπορείς να αλλάξεις και τηλεσκόπια πάντα μέσα στο πλαίσιο της αντοχής της στήριξης.

 

Τώρα , μιλώντας για πλανήτες το πόσο μεγάλους θα τους βλέπεις δεν έχει να κάνει με την τιμή αλλά με την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπιου και του προσοφθαλμίου. Η μεγέθυνση που επιτυγχάνεται όταν βλέπουμε ένα ουράνιο αντικείμενο είναι το πηλίκο που προκύπτει όταν διαιρέσουμε την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου μας με την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου μας. Η εστιακή απόσταση του τηλεσκοπιου μας είναι το δεύτερο νούμερο στα τηλεσκόπια που ψάχνεις π.χ το 750 στο 150/750 το 1000 στο 200/1000 κτλ. Άρα αν αγοράσεις ένα ακριβό αποχρωματικό 65/420 με ένα δεκάρι προσοφθάλμιο θα έχεις 420/10=42 φορές μεγέθυνση. Αν πάρεις ενα mak 90/1250 με το δεκάρι προσοφθάλμιο θα έχεις 1250/10=125 φορές μεγέθυνση. Το mak κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ και υπερέχει συντριπτικά σε αυτόν τον τομέα. Επειδή λοιπόν τα πάντα είναι πολύ σχετικά ξεκαθάρισε πάνω και πρώτα απ όλα τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις ένα τηλεσκόπιο που να κάνει με  ανεκτή ποιότητα περίπου τα πάντα αλλά τίποτα τέλεια; Θέλεις πλανητική παρατήρηση; Θέλεις ευρείες σαρώσεις βαθέος ουρανού; Θέλεις κάποια στιγμή να ασχοληθείς με φωτογράφιση πλανητική ή βαθέος ουρανού; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

57 minutes ago, Iraklis said:

Απ ό, τι καταλαβαίνω φίλτατε  λέγοντας "  αν πάρω ένα τηλεσκόπιο μετά θα μπορώ να αλλάξω σωλήνα να βάλω μεγαλύτερο η να προσαρμόσω φακούς για μεγένθυση? Θα μπορέσω μετά να προσαρμόσω κίνηση με χειριστήριο η μόνο χειροκίνητα?"   μιλάς για τη στήριξη του τηλεσκοπίου. Ναι , υπάρχουν στηρίξεις τις οποίες αγοράζεις χειροκίνητες και μετά τις αναβαθμίζεις σε goto. Eq3 , eq5 σίγουρα μπορούν να αναβαθμιστούν σε goto με χειριστήριο. Μπορείς να αλλάξεις και τηλεσκόπια πάντα μέσα στο πλαίσιο της αντοχής της στήριξης.

 

Τώρα , μιλώντας για πλανήτες το πόσο μεγάλους θα τους βλέπεις δεν έχει να κάνει με την τιμή αλλά με την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπιου και του προσοφθαλμίου. Η μεγέθυνση που επιτυγχάνεται όταν βλέπουμε ένα ουράνιο αντικείμενο είναι το πηλίκο που προκύπτει όταν διαιρέσουμε την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου μας με την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου μας. Η εστιακή απόσταση του τηλεσκοπιου μας είναι το δεύτερο νούμερο στα τηλεσκόπια που ψάχνεις π.χ το 750 στο 150/750 το 1000 στο 200/1000 κτλ. Άρα αν αγοράσεις ένα ακριβό αποχρωματικό 65/420 με ένα δεκάρι προσοφθάλμιο θα έχεις 420/10=42 φορές μεγέθυνση. Αν πάρεις ενα mak 90/1250 με το δεκάρι προσοφθάλμιο θα έχεις 1250/10=125 φορές μεγέθυνση. Το mak κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ και υπερέχει συντριπτικά σε αυτόν τον τομέα. Επειδή λοιπόν τα πάντα είναι πολύ σχετικά ξεκαθάρισε πάνω και πρώτα απ όλα τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις ένα τηλεσκόπιο που να κάνει με  ανεκτή ποιότητα περίπου τα πάντα αλλά τίποτα τέλεια; Θέλεις πλανητική παρατήρηση; Θέλεις ευρείες σαρώσεις βαθέος ουρανού; Θέλεις κάποια στιγμή να ασχοληθείς με φωτογράφιση πλανητική ή βαθέος ουρανού; 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις γιατί τώρα καταλαβαίνω πως δουλεύουν τα τηλεσκόπια που μέχρι τώρα είχα πελαγωσει. Είσαι εξερετικος στις εξηγήσεις σου.

Δλδ αν θέλω να κάνω πλανητική παρατήρηση και σαρώσεις βαθέως ουρανού δεν γίνεται με ένα τηλεσκόπιο αποτι κατάλαβα. Πρέπει να κατασταλάξω τι θέλω να κάνω και να πράξω ανάλογος? Αν γίνεται με ένα τηλεσκόπιο να κάνω και τα 2 καλά για τι τιμές μιλάμε δλδ?

Για την ώρα θέλω να κάνω πλανητική παρατήρηση αλλά σκέφτομαι επειδή είμαι ο πνευμα ανήσυχο ότι στην πορεία θα θέλω και σάρωση βαθέως ουρανού και φοβάμαι μην μετανιώσω την αγορά και ότι αν έδινα κάτι παραπάνω θα τα έκανα και τα 2 με καλα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλτατε, μην ευχαριστείς. Κι εμένα με βοήθησαν κάποιοι άνθρωποι να μάθω. Αν ξέρω κι εγώ κάτι, το μοιράζομαι. Ένα τηλεσκόπιο να τα κάνει όλα τέλεια δεν υπάρχει. Καλά τηλεσκόπια που να κάνουν με ανεκτή ποιότητα διαφορετικά πράγματα υπάρχουν.  Θα έλεγα ότι ένα skywatcher 150/750  pds με eq3-2  μπορεί να σε πάρει μακριά. Πάρε κι έναν καλό barlow 2x και θα έχεις εστιακή 1500. Με τα standard προσοφθαλμιο 10 και 25 θα κάνεις πάρα πολλά πράγματα. Προσωπικά στο προτείνω. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Iraklis said:

Φίλτατε, μην ευχαριστείς. Κι εμένα με βοήθησαν κάποιοι άνθρωποι να μάθω. Αν ξέρω κι εγώ κάτι, το μοιράζομαι. Ένα τηλεσκόπιο να τα κάνει όλα τέλεια δεν υπάρχει. Καλά τηλεσκόπια που να κάνουν με ανεκτή ποιότητα διαφορετικά πράγματα υπάρχουν.  Θα έλεγα ότι ένα skywatcher 150/750  pds με eq3-2  μπορεί να σε πάρει μακριά. Πάρε κι έναν καλό barlow 2x και θα έχεις εστιακή 1500. Με τα standard προσοφθαλμιο 10 και 25 θα κάνεις πάρα πολλά πράγματα. Προσωπικά στο προτείνω. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ήσουν κατατοπιστικοτατος.

Θα σου πω την ιδέα μου να μου πεις την γνώμη σου. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Just now, Αalexis cosmo said:

image.thumb.png.3827c8cb229b6e5c5d6bc45a4522981d.png

Αυτό εννοείς έτσι?? 

Απλά  τα barlow 2χ έχει πάρα πολλά από φθηνά μέχρι ακριβά 

Για το συγκεκριμένο ποιο θα πρότεινες??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα στην παρέα,  το setup που αποφάσισα για 1ο τηλεσκόπιο είναι το παρακάτω: 

Skywatcher 200/1000 DSF

Βάση στήριξης EQ5

Baader Hyperion Zoom 8-24mm

Barlow 2x Skywatcher

Φίλτρο Σελήνης

Αντάπτορες για σύνδεση με κάμερα DSLR

Θήκες μεταφοράς για τον οπτικό σωλήνα και την βάση στήριξης. 

 

Σε πρώτη φάση θα το έχω χωρίς ρομποτικό εξοπλισμό, με ενδιαφέρει να βρίσκω μόνος μου τα αντικείμενα άλλωστε και αυτό είναι ένα μέρος της μαγείας της Αστρονομίας… Για την ευθυγράμμιση αναφερόμουν σε αυτή του ερευνητή αλλά και της βάσης στήριξης με τον πολικό αστέρα αλλά δεν πιστεύω να δυσκολευτώ,  βρήκα video στο internet που είναι πολύ κατατοπιστικά. Με ενδιέφερε η παρατήρηση και η εξερεύνηση του ουρανού με ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο.Εχω και μια DSLR κάμερα και θα πειραματιστώ και με την φωτογραφία…  Το κόστος δεν με ενδιέφερε για αυτό και δεν κοιτάζα φθηνές λύσεις γιατί ξέρω ότι θα απογοητευτώ. Μόλις γίνει διαθέσιμο το MAK 150 PRO ή το 180 θα το χτυπήσω και αυτό σαν 2ο τηλεσκόπιο. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας. Μόλις παραλάβω ανεβάζω και τις πρώτες photos. 😃

Το επεξεργάστηκε ο Kingdom
Διόρθωση
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

15 hours ago, Αalexis cosmo said:

Αυτό εννοείς έτσι?? 

Απλά  τα barlow 2χ έχει πάρα πολλά από φθηνά μέχρι ακριβά 

Για το συγκεκριμένο ποιο θα πρότεινες??

Ενας skywatcher 2x barlow ο οποίος κοστίζει στο πλανητάριο 54 ευρώ είναι εξαιρετικά αξιοπρεπής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Iraklis said:

Ενας skywatcher 2x barlow ο οποίος κοστίζει στο πλανητάριο 54 ευρώ είναι εξαιρετικά αξιοπρεπής.

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ.

To skywatcher 150/750 το βρίσκω μόνο dsf και όχι pds. 

Κάνω κάτι λάθος η έχει εξαντληθεί??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Αalexis cosmo said:

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ.

To skywatcher 150/750 το βρίσκω μόνο dsf και όχι pds. 

Κάνω κάτι λάθος η έχει εξαντληθεί??

Νομίζω dsf σημαίνει dual speed focuser. Είναι το ίδιο. Στείλε ένα mail η πάρε τηλ. τον πωλητή για επιβεβαίωση ότι αυτό σημαίνουν τα αρχικά. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Iraklis said:

Νομίζω dsf σημαίνει dual speed focuser. Είναι το ίδιο. Στείλε ένα mail η πάρε τηλ. τον πωλητή για επιβεβαίωση ότι αυτό σημαίνουν τα αρχικά. 

Αυτό που έχει το πλανηταριο αυτή τη στιγμή το 150/750 dsf με 399 ευρώ είναι αυτό που λέω. Έχει τον καλό εστιαστή, διπλής ταχύτητας. Είδα τις φωτογραφίες. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Iraklis said:

Αυτό που έχει το πλανηταριο αυτή τη στιγμή το 150/750 dsf με 399 ευρώ είναι αυτό που λέω. Έχει τον καλό εστιαστή, διπλής ταχύτητας. Είδα τις φωτογραφίες. 

399 χωρίς το τρίποδο έτσι?? Γιατί αυτό που βλέπω εγω έχει 749ευρω.

Λογικά η διαφορά είναι το τρίποδο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αalexis cosmo είσαι πολύ ενθουσιασμένος και η γνώμη μου είναι να μην πάρεις ακόμη τηλεσκόπιο. Οι γνώσεις που έχεις είναι λίγες για να σε οδηγήσουν σε σωστή απόφαση. Θα πρέπει να καταρτιστείς λίγο. Διάβασε το nightwatch. Είναι ένα πολύ καλό εισαγωγικό βιβλίο και θα σου λύσει πολλές απορίες. https://www.politeianet.gr/books/9789609453110-dickinson-terence-planitario-thessalonikis-nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sumpan-192697

Αν δεν σ ελκύει να διαβάσεις βιβλίο τότε ξεψάχνισε το φοόρουμ και θα μάθεις πολλά. Αφού λοιπόν πάρεις μία ιδέα τότε πήγαινε μία βραδιά σε μία κοινή αστροπαρατήρηση να τα δεις και στο πεδίο και μετά θα είσαι έτοιμος να ξέρεις τι θα λειτουργήσει καλύτερα για εσένα. Το να δεις από κοντά τα τηλεσκόπια είναι ίσως ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Εγώ προσωπικά πριν ασχοληθώ, τηλεσκόπια νόμιζα πως είναι μόνο τα διοπτρικά. Μετά βλέποντας φωτογραφίες και διαφημιστικά ήθελα ρομποτικό καταδιοπτρικό. Διαβάζοντας λίγο αποφάσισα πως ήθελα Νευτώνειο σε ισημερινή για να μπορώ και να φωτογραφίζω. Και μόλις πήγα και τα είδα σε δράση κατέληξα σε dobsonian. Να ναι καλά τότε ο Πωλητής στην aktis που δεν μου πούλησε τίποτα. Απλά μου έδωσε αυτές τις συμβουλές που σου δίνω κι εγώ τώρα. Ασε τον ενθουσιασμό να ξεθυμάνει και θα δεις πως όλα θα λυθούν σιγά σιγά.

 

 

  • Μου αρέσει 2
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, filiatra said:

Φίλε Αalexis cosmo είσαι πολύ ενθουσιασμένος και η γνώμη μου είναι να μην πάρεις ακόμη τηλεσκόπιο. Οι γνώσεις που έχεις είναι λίγες για να σε οδηγήσουν σε σωστή απόφαση. Θα πρέπει να καταρτιστείς λίγο. Διάβασε το nightwatch. Είναι ένα πολύ καλό εισαγωγικό βιβλίο και θα σου λύσει πολλές απορίες. https://www.politeianet.gr/books/9789609453110-dickinson-terence-planitario-thessalonikis-nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sumpan-192697

Αν δεν σ ελκύει να διαβάσεις βιβλίο τότε ξεψάχνισε το φοόρουμ και θα μάθεις πολλά. Αφού λοιπόν πάρεις μία ιδέα τότε πήγαινε μία βραδιά σε μία κοινή αστροπαρατήρηση να τα δεις και στο πεδίο και μετά θα είσαι έτοιμος να ξέρεις τι θα λειτουργήσει καλύτερα για εσένα. Το να δεις από κοντά τα τηλεσκόπια είναι ίσως ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Εγώ προσωπικά πριν ασχοληθώ, τηλεσκόπια νόμιζα πως είναι μόνο τα διοπτρικά. Μετά βλέποντας φωτογραφίες και διαφημιστικά ήθελα ρομποτικό καταδιοπτρικό. Διαβάζοντας λίγο αποφάσισα πως ήθελα Νευτώνειο σε ισημερινή για να μπορώ και να φωτογραφίζω. Και μόλις πήγα και τα είδα σε δράση κατέληξα σε dobsonian. Να ναι καλά τότε ο Πωλητής στην aktis που δεν μου πούλησε τίποτα. Απλά μου έδωσε αυτές τις συμβουλές που σου δίνω κι εγώ τώρα. Ασε τον ενθουσιασμό να ξεθυμάνει και θα δεις πως όλα θα λυθούν σιγά σιγά.

 

 

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Δεν ήξερα ότι μπορώ να πάω να δω από τηλεσκόπιο γιατί δεν έχω δει ποτέ.

Πότε γίνονται αστροπαρατηρησεις ??? Γίνονται και με κοινά τηλεσκόπια η αυτά που έχει το πλανητάριο και δεν θα έχουν καμία σχέση με αυτό που θα μπορώ να αγοράσω.

Το συγκεκριμένο που βλέπω και μου είπε και ο κύριος Ηρακλής είδα ότι θα μπορω να βγάζω και φωτογραφίες γιατί έχω είδη dslr canon.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι γίνονται κοινές παρατηρήσεις. Από ποιο μέρος είσαι? Οσο αφορά το θέμα αστροφωτογραφίας είναι περίπλοκο το θέμα και δεν είμαι και τόσο γνώστης επί του θέματος. ΑΠ τα λίγα που ξέρω είναι πως κανείς δεν φωτογραφίζει με dslr. Φυσικά εφ όσων την έχεις μπορείς να ξεκινήσεις και σιγά σιγά να μάθεις, αλλά γενικά χρειάζεται άλλος εξοπλισμός. Επίσης το τηλεσκόπιο που κοιτάς είναι με την heq3 που δεν κάνει για αστροφωτογράφιση. 

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, filiatra said:

Ναι γίνονται κοινές παρατηρήσεις. Από ποιο μέρος είσαι? Οσο αφορά το θέμα αστροφωτογραφίας είναι περίπλοκο το θέμα και δεν είμαι και τόσο γνώστης επί του θέματος. ΑΠ τα λίγα που ξέρω είναι πως κανείς δεν φωτογραφίζει με dslr. Φυσικά εφ όσων την έχεις μπορείς να ξεκινήσεις και σιγά σιγά να μάθεις, αλλά γενικά χρειάζεται άλλος εξοπλισμός. Επίσης το τηλεσκόπιο που κοιτάς είναι με την heq3 που δεν κάνει για αστροφωτογράφιση. 

Φίλτατε, πάρα πολλοί αστροφωτογραφοι φωτογραφίζουν με dslr και μάλιστα χωρίς μετατροπή. Σίγουρα δεν είναι η πρώτη επιλογή αλλά είναι απολύτως βιώσιμη. Αν επίσης πας στο astrobin και κάνεις αναζήτηση skywatcher eq3-2 θα βγουν 20 σελίδες με αστροφωτογραφιες και κάποιες από αυτές με το 150/750. Δεν λέω ότι είναι οι καλύτερες επιλογές στον πλανήτη γη αλλά είναι ένα καλό ξεκίνημα. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης