Jump to content

ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙ - ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Χθές Δευτέρα σκέφτηκα να ακολουθήσω την πρόταση του φίλου nicktremoylis για την τοποθεσία παρατηρησης στο Πολυδένδρι .Απο το Ν.Ηράκλειο που μένω μου πήρε περίπου 20 λεπτά να φτάσω, πολύ καλή απόσταση για όσους μένουν βορ.προάστεια.

Δεν ξέρω γιατί αλλά συνέχισα τον δρόμο προς τα πάνω και έφτασα στην κορυφή του λόφου στο εκκλησάκι 5 περίπου λεπτα ακόμα.

Καταπληκτικό μέρος με ένα μεγάλο άπλωμα και θέα απο τη μια μεριά Ευβοια και Αθηνα απο την άλλη, όλος ο ορίζοντας μπροστά μου.

Πρίν απο τη δύση του φεγγαριού φαινονταν καθαρά ο γαλαξίας, που σημαίνει εντάξει για παρατήρηση ακόμα και για αστροφωτογράφηση. Δυστυχως το seeing της βραδυάς δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Τι κατάλαβα;

Πολυ καλή πρόταση για καθημερινή παρατήρηση τουλάχιστον τις καθαρές νύχτες του χειμώνα ( λογω ησυχίας και κοντινής απόστασης).

Τέλειος ουρανός βόρεια και ανατολικά με πλάτη Αθήνα .

Πιο ανοιχτός ορίζοντας απο του Κιθαιρώνα, αλλά με τουλάχιστον 20% περισσότερη φωτορύπανση, νότια και δυτικά ( λόγω Αθήνας ) όχι τόσο σημαντικό βέβαια γιατι στο zenith - βόρεια και ανατολικά ,ειδικά ανατολικά που βγαίνουν και οι αστερισμοί ο ουρανος τέλειος.

Μπορούμε βέβαια να το ξαναδοκιμάσουμε στην πρώτη ευκαιρία οσοι μπορούμε να βρούμε χρόνο για καθημερινή ( δευτ.τετ.) και όχι Σαββάτου (καλύτερος ο Κιθαιρώνας νομίζω)

 

ΦΙΛΙΚΑ

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη καλημέρα,

 

Θαυμάζω το εξερευνητικό σου δαιμόνιο!

 

Αύριο Τετάρτη 20 βράδυ και Πέμπτη 21 ξημέρωμα φαίνεται να ανοίγει.

 

Ευχαρίστως έρχομαι Πολυδένδρι.

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλημέρα Nick

Για σήμερα τετάρτη δεν γίνεται δεν εχω δει τον καιρό αλλά θα δω Παναθηναικο.

Βλέπουμε τον καιρό και τα λέμε πάλι,νομίζω όμως μεγαλώνει το φεγγάρι και αργεί πιο πολυ η δύση του. Το Σάββατο δύει 2,30 περιπου, μάλλον μας βλέπω για τον αλλο μήνα. :cry:

 

Τα λέμε

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης