Jump to content

Μερική έκλειψη Σελήνης στις 7/9/06


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21:55 περίπου θα είναι το μέγιστο της μερικής έκλειψης Σελήνης.

Έκλειψη Σελήνης συμβαίνει όταν η Γη μπαίνει ανάμεσα στον Ήλιο κ τη Σελήνη, ρίχνωντας τη σκιά της πάνω στον δορυφόρο μας.

Μακάρι να μην έχει σύννεφα.

Καλές παρατηρήσεις.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ περιμένω πως και πως! :) Θα είναι όμως χαμηλά και ας ελπίσουμε να μην επηρεάσει πολύ τις προσπάθειες μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μικρό μέρος της επιφάνειας της Πανσελήνου θα μπει στην σκιά της Γης.

 

Δείτε το διάγραμμα:

http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/OH/image1/LE2006Sep07-Fig4.GIF

 

Θα είναι ορατό από την Ελλάδα λίγο μετά την ανατολή της Πανσελήνου.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βαρεθει να βλεπω εκλειψεις Σεληνης. Τιποτα πιο συγκηνιτικο δεν υπαρχει? :roll:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΗΣ......(ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΩΣ!!!)
Δp*Δq > h / 4π(αρχή αβεβαιότητας)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολόκληρος ο δίσκος της Σελήνης θα μπεί στην παρασκιά της Γης ενώ ενα μικρό μέρος (το πάνω) θα μπεί κανονικά στην σκιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βαρεθει να βλεπω εκλειψεις Σεληνης. Τιποτα πιο συγκηνιτικο δεν υπαρχει? :roll:

 

οντως..δεν ειναι πολυ εντυπωσιακο,αλλα δεν παυει να ειναι ενα ενδιαφερον φαινομενο.

 

δυστηχως δεν θα δουμε κ πολλα.χαμηλα η σεληνη...μικρη η σκια της γης πανω σε αυτην :(

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστηχως δεν θα δουμε κ πολλα.χαμηλα η σεληνη...μικρη η σκια της γης πανω σε αυτην :(

 

Δε πειραζει. Υγεια να εχουμε.. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερο από το τίποτα...

Μέγιστο 21:51 θερινή ώρα και ύψος ~22 μοίρες την ίδια στιγμή.

Ανατολή σελήνης 19:46.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείτε να δείτε εδώ http://www.astrolesvos.gr/video/le2006.mov ένα μικρό video ( 1,57 MB) με την μερική έκλειψη όπως θα φανεί στη Μυτιλήνη.

 

Να σημειώσω ακόμη ότι από τις 19:44'00'' και για τέσσερα μόνο δευτερόλεπτα, περνάει μπροστά από το δίσκο της πανσελήνου ο Ιαπωνέζικος τεχνητός δορυφόρος SUZAKU. Η τροχιά του θα είναι στο δεξί κάτω τεταρτημόριο της σελήνης, με είσοδο από Ανατολικά Νοτιοανατολικά και έξοδο από Νότο. Το φαινόμενο μέγεθός του είναι 6,81 και θα βρίσκεται σε ύψος 2.721 χιλιομέτρων.

 

Αυτό σημαίνει ότι ίσως με ένα ζευγάρι κυάλια ή ένα μικρό τηλεσκόπιο να μπορέσουμε να τον δούμε να διασχίζει το δίσκο της πανσελήνου περίπου 1,5' μετά την έναρξη του φαινομένου της έκλειψης.

 

Μπορείτε να δείτε εδώ http://www.astrolesvos.gr/video/LESUZAKU.mov ένα μικρό video (1,06 MB)με τη διέλευση του τεχνητού δορυφόρου μπροστά από το δίσκο της σελήνης όπως θα φανεί στη Μυτιλήνη.

 

SUZAKU.gif.fa357b613438aeb39e5d2d733e11592d.gif

Ο Ιάπωνας Suzaku...

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη θα είναι στο περίγειο(~350.000χλμ) αυτή τη φορά και θα φαίνεται μεγάλη και εντυπωσιακή στον ουρανό!

 

Δείτε σύγκριση σελήνης στο περίγειο με σελήνη στο απόγειο!

 

 

Ayiomamitis1_strip2.jpg

 

http://www.spaceweather.com

 

Μπράβο στον κ.Αντώνη (aristarchus) έγινε πάλι πρωτοσέλιδο στο spaceweather.com. (ισως θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται να τους ζητήσει ποσοστά :mrgreen: )

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εγω την ειδα απο την ταρατσα του σπιτιου μου.Μια χαρα ψηλα ηταν τελικα η Σεληνη και φοβομουν πως θα την καλυπτουν οι αλλες πολυκατοικιες!Παρολο που δεν ειχα ουτε κιαλια το θεαμα ηταν καλο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, η παρασκιά φαίνεται και με γυμνό μάτι και με κυάλια.

Φαίνεται σαν μείωση της φωτεινότητας σε σχέση με το υπόλοιπο τμήμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ την παρακολούθησα την σκιά της γης μέχρι που έφυγε από το δίσκο της σελήνης με το etx90 μου στις 48Χ μεγενθύσεις.

Αρκετά ενδιαφέρουσα θέαση.

Ανυπομονώ να το δω και σε ολική φάση το φαινόμενο μέσω τηλεσκοπίου. Κάτι μου λέει ότι θα είναι κατά πολύ πιο εντυπωσιακότερο...

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανυπομονώ να το δω και σε ολική φάση το φαινόμενο μέσω τηλεσκοπίου. Κάτι μου λέει ότι θα είναι κατά πολύ πιο εντυπωσιακότερο...

 

Υπομονη μεχρι τις 3 Μαρτιου 2007.Τοτε θα γινει η επομενη ολικη αυτη τη φορα εκλειψη Σεληνης,ορατη απο Ασια,Ευρωπη,Αφρικη,Νοτια Αμερικη και τις ανατολικες περιοχες της Βορειας Αμερικης.Η ολικοτητα αρχιζει στις 22.44 GMT και τελειωνει στις 23.58 GMT!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και ένα animation της διάβασης του αεροπλάνου κατά τη διάρκεια της έκλειψης. (586KB) Ήταν 22:25 Θ.Ω.Ε.

http://www.astrovox.gr/images/eclipseplanetransit.gif

Atik 1c, τηλεφακός 135mm , IR cut φίλτρο, 17 καρέ στο Gif construction.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ήταν η εκλειψούλα! Ομολογώ πως δεν είχα ξαναδεί! :roll: Με τα κιάλια (10x50) φαινόταν πολύ καλά και η παρασκιά, σαν ένας ομόκεντρος κύκλος με τη σκιά, αλλά πολύ πιο αχνός.

 

Έκανα και μια προσπάθεια φωτογράφησης, πιο πολύ για ενθύμιο! Ειναι εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=2579

 

Ηλία πολύ ωραία η διάβαση του αεροπλάνου! Ήσουν τυχερός που πέρασε εκείνη την ώρα!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και απο εδώ ήταν ορατή η έκλειψη, ο καιρός είναι καταπληκτικός. Το φεγγάρι ανέτειλε την ώρα του μεγίστου, οπότε φαινόταν κοντά στον ορίζοντα σα να του λείπει μια "δαγκωματιά" από την κορυφή, επίσης η συνήθης ψευδαίσθηση του ορίζοντα το έκανε να φαίνεται εντυπωσιακά μεγάλο. Η παρατήρηση έγινε κυρίως με κιάλια. Δυστυχώς όμως δεν έβγαλα καμιά φωτογραφία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά πολύ όμορφη η χθεσινή βραδιά. Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές εδώ στην Αθήνα και μείωναν (όσο είναι δυνατό... :( ) την επίδραση της φωτορύπανσης. Εντωμεταξύ εκτός από την έκλειψη που, παρ'ότι ήταν μερική, φαινόταν πολύ ωραία από το τηλεσκόπιο, κατάφερα να δω και τον Ουρανό που ήταν πολύ κοντά στο φεγγάρι εχθές ενώ προσπάθησα να δω και την Ανδρομέδα (M31) αλλά τελικά αρκέστηκα στο διπλό αστέρι του Πήγασου (Almaak) Και στην Αιξ (Capella). Θα ξαναπροσπαθήσω μία από τις επόμενες βραδιές για την Ανδρομέδα που θα έχει ίδιο καιρό και λιγότερο φεγγαρόφως :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως πάρα πολυ όμορό θέαμα να βλέπεις μερική έκλειψη! Φαντάζομαι και στην ολική πως θα είναι. Ήμουν σε αρκετά χαμηλό ύψος, παρόλαυτά παρατηρούσα συνεχως με τα κυάλια και ήταν εντυπωσιακό! Με γυμνό μάτι δεν μπορούσα να διακρίνω την κάλυψη πολύ, μιας και εχω λίγη μυωπία. Τα κυάλια με σώσανε :D

 

Μας περιμένει αν δε κάνω λάθος και μια ολική έκλειψη ηλίου στις 22, για να μην ξεχνιόμαστε :D

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μας περιμένει αν δε κάνω λάθος και μια ολική έκλειψη ηλίου στις 22, για να μην ξεχνιόμαστε :D

 

Δεν θα φαίνεται απο Ελλάδα.Εγώ δεν βλέπω την ώρα για την ολική έκλειψη ΣΕΛΗΝΗΣ στις 3 Μαρτίου :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι πολυ ομορφο να καθεσαι και να χαζευεις μια εκλειψη Σεληνης ,σε χαμηλη μεγεθυνση .

 

Απο Σαμο το φαινομενο φαινοταν καθ΄ ολη τη διαρκεια και η ατμοσφαιρα ηταν καθαρη .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης