Jump to content

ΜΗΝ το ΧΑΣΕΤΕ! Ντοκυμαντερ Αν δεν υπηρχε η Σελήνη ΣΚΑΙ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποψε στις 9:00 ή 10:00 το βραδυ στον ΣΚΑΙ εχει ντοκυμαντερ με θέμα:

"Αν δεν υπηρχε η Σελήνη..."

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο θέμα!!! Thanks :wink: αλλά δυστηχώς δεν το έχω :cry:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιανετε το ΣΚΑΙ στην Αλεξανδροπουλη; Φανταζομουν οτι θα ειχε πανελλήνια εμβέλεια.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω Καρδίτσα το ποιάνω με παράσιτα.. ορισμένες φορές φαίνεται κάλα, τις περισσότερες όχι.. :(

Κρίμα γιατί βάζει πολύ ωραία ντοκυμαντερ

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚΙ DOKI

εγώ μένω στην πόλη των Αθηνών άρα δε θα έχω πρόβλημα να το δω.

και καμιά φορά βάζει το ΣKAI κάτι κορυφαία.... :D

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιανετε το ΣΚΑΙ στην Αλεξανδροπουλη; Φανταζομουν οτι θα ειχε πανελλήνια εμβέλεια.

 

 

Δυστυχώς δεν το πιάνουμε έχουμε ΑΝΤ1, STAR, ALTER, ALPHA, MEGA. :twisted:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το ειδα και μου φανηκε αρκετα καλο αν και νομιζω πως σε καποιες φασεις απομακρυνθηκε απο το κυριως θεμα κανοντας αναφορες σε υποβρυχιες αποστολες και αλλα συναφη. οπως και να χει αυτο που σε τρομαζει ειναι η ιδεα του ποσο εξαρτημενοι ειμαστε απο τον συνοδο μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε εγω το βρηκα και παρολο που εχω NOVA. Νομιζα οτι το Alpha και το SKAΙ ειναι το ιδιο (ALPHA-SKAI). #-o

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε εγω το βρηκα και παρολο που εχω NOVA. Νομιζα οτι το Alpha και το SKAΙ ειναι το ιδιο (ALPHA-SKAI). #-o

 

Ήταν μέχρι το 1999 νομίζω...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικα μεγαλη απωλεια για καποιον το να μην πιανει αυτο το καναλι. Πραγματικα τα υπολοιπα ειναι επιοικως σκουπιδια μπροστα του. Ξερεις τι ειναι να υπαρχει καναλι με 24 ωρες ντοκιμαντερ και ψυχαγωγια?

 

Ειναι το αγαπημενο μου καναλι απο την ημερα που ξεκινησε και ειλικρινα ειναι το μονο που παρακολουθω πλεον.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσυ εισαι ο καλυτερος!

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα μου ηρθε αυτο... το τηλεσκοπιο δεν μπορει να θεωρηθει ως τηλεοραση?

 

τηλε-σκοπευω (βλεπω μακρια)

τηλε-οραση (βλεπω μακρια)

 

 

:cheesy:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε εγω το βρηκα και παρολο που εχω NOVA. Νομιζα οτι το Alpha και το SKAΙ ειναι το ιδιο (ALPHA-SKAI). #-o

 

κ. Αντώνη με το πιάτο της Nova δεν μπορείτε να δείτε ΣΚΑΙ.

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το έχασα. Στη Ζάκυνθο ένα τοπικό κανάλι, το Ζ, κάνει αναμετάδοση το ΣΚΑΪ. Οι "πανέξυπνοι" του Ζ έκοψαν την αναμετάδοση στις 9:00 το βράδυ, την ίδια ώρα που είχε το ντοκυμαντέρ, και έβαλαν τοπικές ειδήσεις για τη Ζάκυνθο ](*,) ](*,) ](*,)

Και το χειρότερο είναι πως ξεκίνησαν την αναμετάδοση στις 10:00 :shock: #-o

Τους βρίσεις ή δεν τους βρίσεις; :x :evil:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη πάντως απομακρύνεται κατά 2 εκατοστά κάθε χρόνο από τη Γη..

Υπάρχει περίπτωση να βγει εκτός τροχιάς μετά από κάποια εκατομμύρια χρόνια;;

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι τότε θα βρούμε τρόπο να την ξανά βάλουμε σε τροχιά \:D/

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη πάντως απομακρύνεται κατά 2 εκατοστά κάθε χρόνο από τη Γη..

Υπάρχει περίπτωση να βγει εκτός τροχιάς μετά από κάποια εκατομμύρια χρόνια;;

 

Στο πανεπιστήμιο, όταν κάναμε στην Αστρονομία για τη δυναμική του συστήματος Γης-Σελήνης, μας έμαθαν ότι θα φτάσει κάποια στιγμή σε μια μέγιστη απόσταση όπου θα μηδενιστούν οι παλιρροικές τριβές που ασκούνται από αυτήν στη Γη, με επίπτωση να αυξηθεί κατά πολύ και η περίοδος περιφοράς γύρω απ' την Γη (εφαρμογή νόμου διατήρησης στροφορμής). Οι υπολογισμοί είχαν γίνει από τον G. Darwin και χρειάζονται πάρα πάρα πολλά χρόνια για να γίνει αυτό. Όταν γίνει αυτό υποτίθεται ότι εξαιτίας της αστάθειας που θα δημιουργήσει η βαρυτική επίδραση του Ήλιου (ελάττωση περιόδυ περιστροφής Γης) θα ξαναρχίσει να μειώνεται η απόσταση του συστήματος Γης-Σελήνης (πάλι διατήρησης στροφορμής) μέχρι να φτάσει η Σελήνη την απόσταση ακόμα και του ορίου Roche (όπου θα μπορούσε να καταστραφεί και να μας φτιάξει έναν πανέμορφο δακτύλιο). Βέβαια απαιτούνται τόσα πολλά χρόνια για αυτήν την θεωρητική εξέλιξη του συστήματος, τόσα που ο Ήλιος και η Γη δεν θα υπάρχουν πια για να γίνουν τα παραπάνω..

 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να κάνω μια καλύτερη ποιοτική παρουσίαση του θέματος. Τα παραπάνω υπάρχουν στο βιβλιο Γενική Αστρονομία του Γρ. Αντωνακόπουλου, Εκδόσεις Παν/μίου Πατρών.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ δεν τα κατάφερα να δω το ντοκυμαντέρ. Αν θυμάμαι καλά όμως, κάποια από αυτά ο σταθμός τα επαναπροβάλει (?). Αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, καθώς και σε κάθε άλλη περίπτωση νέου ντοκυμαντέρ, ας κρατάμε ο καθένας τους άλλους ενήμερους.

 

Ατυχώς, μέσα σε όλα τα πεζά, χαζά και ευτελή που προβάλλονται κατά κόρον σήμερα στους δέκτες μας, μόνο ο συγκεκριμένος σταθμός και τα κρατικά προβάλλουν προγράμματα πραγματικά αξιόλογα για μόρφωση και ψυχαγωγία.

 

Παναγιώτη, πολύ χρήσιμα αυτά που μας ανέφερες, όμως η δικιά μου έγνοια είναι στο τί θα πράξει ο άνθρωπος τα επόμενα 50 – 100 χρόνια, αν θα καταφέρει δηλαδή να «δαμάσει» - όχι τις δυνάμεις της φύσης και τους κινδύνους που ελλοχεύουν μέσα από αυτήν, αλλά – τον εαυτό του και τις καταστροφικές για τον ίδιο και το περιβάλλον διαθέσεις του.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετά καλό το ντοκιμαντέρ και εξυπνο το θέμα του, με μόνη εξαίρεση κάτι αμερικανιές του τύπου "..η Γη δε θα ήταν ωραίο μέρος για να ζεί κανείς αυτή την εποχή..." και άλλα τέτοια "ευχάριστα" . Όπως και η "αφηρημάδα" τους ότι η σκοτεινή πλευρά της σελήνης φωτογραφήθηκε από τους Ρώσους,πρώτη φορά.

Κανένα πρόβλημα με τους Αμερικάνους! Πρόβλημα με το σκηνοθέτη και τις "κρυάδες" έχω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη πάντως απομακρύνεται κατά 2 εκατοστά κάθε χρόνο από τη Γη..

Υπάρχει περίπτωση να βγει εκτός τροχιάς μετά από κάποια εκατομμύρια χρόνια;;

Δημο.

 

Οχι αν υπαρχει περιπτωση αλλα ειναι δεδομενο.

 

Εξισου ενδιαφερον αν το σκεφτεις ειναι το θεμα των εκλειψεων ... οι ολικες εκλειψεις τωρα ειναι εφικτες επειδη υπαρχει μια συγκριση στην φαιν. διαμετρο της Σεληνης και του Ηλιου ... οσο απομακρινεται η Σεληνη, θα φθασουμε ενα σημειο οπου ολικες εκλειψεις ΔΕΝ θα ειναι πια εφικτες. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης