Jump to content

Σαν σήμερα το 1957 ο Sputnik 2.....


Άξιζε η θυσία της Λάικα για την "κατάκτηση του διαστήματος";  

146 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Άξιζε η θυσία της Λάικα για την "κατάκτηση του διαστήματος";

    • Ναι
      104
    • Όχι
      42


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν σήμερα το 1957 ο Sputnik 2, ήταν η δεύτερη διαστημική συσκευή που προωθήθηκε σε γήινη τροχιά από τους Ρώσους, και το πρώτο που έφερε ένα ζώο, ίσος το ποιο διάσημο σκυλί που όλοι το ξέρουμε με το όνομα Laika.

 

Ο Sputnik 2 είχε περίπου 4 μέτρα ύψος με βάση 2 μέτρων κωνικού σχήματος, περιείχε διάφορες συσκευές αποστολής σημάτων και ένα σύστημα τηλεμετρίας.

Σε ξεχωριστό θάλαμο η σκυλίτσα Laika της ράτσας terrier αρχικά το όνομα της ήταν Kudryavka, ζύγιζε 6 kg.

 

Εντούτοις, τον Οκτώβριο του 2002 αποκαλύφθηκε από ρωσικές πηγές ότι Laika είχε πεθάνει ήδη μετά από μερικές ώρες από την υπερθέρμανση και την πίεση :( . Η αποστολή παρείχε στους επιστήμονες τα πρώτα στοιχεία όσον αφορά τη συμπεριφορά διαβίωσης ενός οργανισμού στο διάστημα.

 

Παρακάτω η φώτο της σκυλίτσας :

Laika.jpg.d4bf8bd53be1fa1bc3acd7912ea8ed7c.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγκαταλέγεται στις θυσίες για την κατάκτηση του διαστήματος η Laika :(
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπειδη λατρευω τα ζωα και ειναι απο τα μεγαλυτερα μου παθη αυτη η ιστορια με γεμιζε μελαγχολια απο τα παιδικα μου χρονια καθε φορα που το διαβαζα σε βιβλια.

 

Η συγκεκριμενη φωτο που παραθετεις ειναι η πιο διασιμη και ειναι η μονη η οποια υπαρχει για να μας θυμιζει τη Λαικα. Καθε φορα που βλεπω τη φωτογραφια παντα η ιδια μελαγχολια. Θυσια που για μενα δεν αξιζε. :(

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ξέραμε πόσα ζωάκια θυσιάζονται στον βωμό της επιστήμης θα μας έπιανε μελαγχολία, όταν το έγραφα δεν ήξερα αν έπρεπε να το γράψω βέβαια αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Ο άνθρωπος τελικά είναι το ποιο τέρας από όλα τέρατα.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Sputnik...

Τι μου θύμισες... είχα δεί μία ταινία που ξεκίνούσε με αφορμή την εκτόξευση του Sputnik και σχετιζόνταν με την εκτόξευση πυραύλων κλπ...δεν ξέρω αν έχετε δει το OCTOBER SKY. πάρα πολυ ωραία ΤΑΙΝΊΑ ΑΞΊΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΊΤΕ :P

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ιστορία είναι πολύ συγκινητική. Η Λάικα έμεινε στην ιστορία... μόνο που ποτέ δεν το έμαθε. Και κατά πάσα πιθανότητα απλά θα αδιαφορούσε.

 

ΥΓ: Γιώργο, με την άδεια σου, το μετατρέπω σε "δημοψήφισμα" καθώς πιστεύω είναι ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα με πολλές προεκτάσεις.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι σαν να λεμε "αξιζε ο θανατος τοσον θαλασσοπορων

την τοτε εποχη για την κατακτηση των ωκεανων?"

 

Ψηφιζω αξιζε!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δύσκολα μπορείς να πάρεις θέση για το άν άξιζε ή όχι....εδω εγείρονται ερωτήματα του τύπου.....τελικά πραγματικά ζούν μόνο οι οργανισμοί που κουβαλούν κάτι που λέγεται συνείδηση ή όχι;τι να ψηφίσεις....δύσκολο....κάθε μέρα θανατώνονται χιλίαδες ζώα στο βωμό της επιστήμης....απο τη μια αναγκαίο κακό...απο την άλλη....δεν ξέρω.. ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και που ξέρεις αν και τα υπόλοιπα ζώα του πλανήτη εκτός από τον άνθρωπο δεν έχουν και αυτά μια μορφή συνείδησης έστω και κατώτερου βαθμού από την ανθρώπινη; Aπλά δεν μπορείς να ξέρεις...

 

Σίγουρα δεν άξιζε η θυσία.

 

Άλλα αν σκεφτείς πόσα εγκλήματα έχει διαπράξει ο μοντέρνος άνθρωπος κατά της χλωρίδας και πανίδας του πλανήτη αυτό είναι μάλλον ένα πτέσμα...

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά έχω μεγαλώσει σε μια οικογένεια με 2 σκυλάκια, τώρα πλέον ζει το ένα και μάλιστα ο άλλος είναι πολύ γέρος και με πολλά προβλήματα!!! :cry:

 

Αλλά ένα ξέρω ότι έχουν ψυχή!!!! και μάλιστα μικρού παιδιού Αγγελική O:)

 

Μέσα στα μάτια σε κοιτούν και καταλαβαίνουν την ψυχική σου διάθεση, για να βλέπει ένα πλάσμα την ψυχή σου έχει και αυτό ψυχή!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σας το θεσω αλλιως λοιπον σε οσους απαντησατε οτι, ναι αξιζε η θυσια της.

 

Ας φανταστουμε λοιπον ενα πειραμα το οποιο εχει δημοσιευτει παγκοσμιως. Καναλια, τηλεορασεις, εφημεριδες, ραδιοφωνα. Χαμος. Θα πρεπει να θυσιαστει ενας ανθρωπος για να παει η ανθρωποτητα ενα βημα μπροστα ετσι? ας πουμε οτι ειναι ιατρικο το θεμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει πασει θυσια να θυσιαστει ενας ανθρωπος υπενθυμιζω κατα τη διαρκεια του πειραματος. Ερχονται λοιπον οι υπευθυνοι του project και, εχοντας ψαξει πολυ καλα ολα τα ιατρικα ιστορικα, σε πιανουν και σου λενε: "Εισαστε το ατομο μας. Δεχεστε να θυσιαστειτε για χαρη της ανθρωποτητας?"

 

Τι θα απαντουσατε?

 

Και μη πει κανενας οτι δεν εχει σχεση αυτο που ειπα με τη Λαικα. Απλα αντι για τη Λαικα βαζουμε εναν ανθρωπο στη θεση της.

 

Ποια η απαντηση σας?

 

Εγω προσωπικα θα ελεγα οχι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά αυτό παίζει... εξαρτάται δηλαδή από άνθρωπο σε ανθρώπο..από περίπτωση σε περίπτωση..

ειδικά στην ιατρική περίπτωση που θέτεις..αν ήταν δηλαδή να σώθει κάποιο πολύ αγαπημένο πρόσωπο αρκετοί μπορεί να ήταν αυτοί που θα επέλεγαν τελικά να θυσιαστούν...

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mιλησα συγκεκριμενα για εναν ανθρωπο ο οποιος θα θυσιαστει για ολη την ανθρωποτητα. Ειμαι πολυ συγκεκριμενος σ αυτο που λεω

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ενδιαφέρον πως κάποιοι θεωρούν άδικο να θανατώνεται κάποιος για το καλό της ανθρωπότητας ή της επιστήμης (ακόμα και αν είναι σκύλος) αλλά ταυτόχρονα να θεωρούν μεγάλη τιμή και δόξα να πεθαίνεις στο όνομα μιας σημαίας και ενός πολέμου στο όνομα θρησκειών, χρημάτων και δύναμης....

 

Αν μπορούμε να πούμε ότι μπορεί να υπάρξει λόγος που να δικαιολογεί θυσία ανθρώπινης (ή μη ) ζωής, μιας και η ζωή πιστεύω είναι το πολυτιμότερο αγαθό, πιστεύω πως η πρόοδος, αρκεί να είναι αγνή και ανιδιοτελής, αποτελεί έναν από τους κυριότερους λόγους.

 

Άλλα αν σκεφτείς πόσα εγκλήματα έχει διαπράξει ο μοντέρνος άνθρωπος κατά της χλωρίδας και πανίδας του πλανήτη αυτό είναι μάλλον ένα πτέσμα...

Ας αρχίσουμε πρώτα από τα εγκλήματα που διέπραξε ο άνθρωπος εναντίον ανθρώπων στο όνομα διάφορων δήθεν αξιών........

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν ήταν μόνο η επιστήμη ο λόγος..

για μένα ο σοβαρότερος λόγος που έβαλαν το σκυλί εκει μέσα, ήταν η προπαγάνδα, και ο αγώνας με τους Αμερικάνους. (όπως και έστειλαν τον πρώτο άνθρωπο σε τροχιά, την πρώτη γυναίκα, τον πρώτο δορυφόρο, κτλ)

οπότε η απάντησή μου είναι, οτι φυσικά και δεν άξιζε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δε νομιζω οτι υπαρχει διαφορα σ αυτο που ειπες. Ειτε προκειται για πατριδα ειτε προκειται για ιδεα ειτε προκειται για προοδο της υπολοιπης ανθρωποτητας.

 

Πατριδες μπορουν να δημιουργηθουν χιλιαδες. Μπορεις να πιστευεις κρυφα και αυτο δεν ειναι καθολου κακο. Μερικα απο τα παραδειγματα...

 

Οσον αφορα το πτεσμα που ειπες συμφωνω μαζι σου απολυτα. Αλλα για ονομα του Θεου δεν αξιζει καμια θυσια για τετοιου ειδους πραγματα.

 

Απο την αλλη ομως χωρις θυσιες ζωων η ιατρικη δε θα ειχε τη προοδο που εχει. Εδω ειναι το μονο σημειο που κανω πασο και δε μπορω να πω. Γι αυτο ακριβως το λογο θεωρω αυτο το θεμα υπερβολικα λεπτο

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανείς δεν ήξερε τι θα συμβεί στη Laika...Όπως συνέβει και με τα διαστημικά λεωφορεία που καταστράφηκαν...Τα λάθη και οι καταστροφές μας κάνουν να διορθωνόμαστε.Αν η Λάικα δεν είχε πάει στο διάστημα, θα είχε πάει ένας άνθρωπος που θα είχε την ίδια κατάληξη. Το θέμα μας λοιπόν είναι αν πρέπει να χρησιμοποιούμε όντα (ζώα) που δεν μπορούν να απαντήσουν αν δέχονται να υποστούν το πείραμα ή όχι, απλά το υπόκινται. Πιστεύω ότι μάθαμε πολλά από την επειχήρηση με την Λάικα.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον αγωνα για την κατακτηση του διαστηματος φυσικα επαιξε ρολο ο ψυχρος πολεμος και ο ανταγωνισμος ΕΣΣΔ-ΗΠΑ. Ωστοσο δεν μπορουμε να λεμε πως ολα ηταν προπαγανδιστικα κατασκευασματα διοτι με τον ενα η τον αλλο τροπο και για τον ενα η τον αλλο λογο οντως ο ανθρωπος απεκτησε γνωση για το διαστημα.

Ηταν απολυτως αναγκαιο να σταλουν και ζωντες οργανισμοι (ζωα δηλαδη) για να μαθουμε πως αντιδρουν στις συνθηκες εκτοξευσης ελλειψης βαρυτητας κλπ.

Εξαλλου και οι αμερικανοι ειχαν στειλει πιθηκους (και καλως εκαναν φυσικα) σε υποτροχιακες πτησεις και την Λαικα ακολουθησαν και αλλα σκυλια.....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_space_dogs

 

Το επιχειρημα αν επρεπε να θυσιαστει ανθρωπος κλπ το θεωρω αστοχο και φυσικα δεν θεωρω πως εχει την ιδια αξια η ζωη ενος ανθρωπου με αυτη ενος ζωου... αν ηταν ετσι δεν θα πρεπε να τρωμε καν ζωα.

Ως εκ τουτου καλως επραξαν οι σοβιετικοι τοτε, δεν τιθεται καν θεμα κατ εμε.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω πιστεύω ότι άξιζε η θυσία της Λάικα, γιατι ήταν ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να μετρήσουν τη συμπεριφορά ενός οργανισμού σε τέτοιες συνθήκες πριν γίνει δοκιμή με άνθρωπο. Είναι βέβαια κρίμα για το ζώο, αλλα σκεφτείτε αν είχε μπει άνθρωπος και πέθαινε, όλοι θα προτιμούσαν να είχε πεθάνει ένας σκύλος.

Όσο για το αν αξίζει κανεις να πεθάνει, εκτιμώ ότι η καθαρή άρνηση προτάσοντας τη σπουδαιότητα της ζωής δεν ειναι η ορθή απάντηση. Πάντα παίζει ρόλο η αιτία μιας θυσίας.Γιατι αν δεχθούμε την ζωή μας ως το σπουδαιότερο απο κάθε άλλο, τότε αυτομάτως αρνιόμαστε την οποιαδήποτε θυσία για οποιαδήποτε, αξία. Προσωπική μου άποψη, επειδή θίχτηκε, η επιστήμη θα πάει μπροστά και δεν είναι σήμερα ανάγκη να πεθάνει κάποιος αυτό το ξέρουμε. Τα έθνη όμως και οι πατρίδες, χάνονται εάν τα μέλη τους δε πράξουν σωστά και κάποτε δεν αποφασίσουν να θυσιαστούν. Δε μπορείτε να λέτε ότι όλα πάνω απο τη ζωή. Σκεφτείτε αν έλεγαν το ίδιο οι αγωνιστές τοι '21. Σήμερα Έλληνες και Ελλάς δε θα υπήρχαν. Το ίδιο έπαθαν οι Ρωμαίοι, όπου σήμερα δεν υπάρχουν, χάθηκαν ως έθνος, όπως και πολλές άλλες φυλές επειδή προέταξαν την αξία της ζωής τους πάνω απο τη ζωή της ιστορίας τους, της συνέχειας της φυλής τους, των ιδιαιτέρων χαραχτηριστικών, των ηθών κλπ. Η θυσία αυτή βέβαια, για να μη φανεί ότι κινδυνολογώ δεν είναι πάντοτε ανάγκη να γίνει χύνοντας αίμα. Για παράδειγμα, σήμερα οι Έλληνες δημογραφικά πλέον είμαστε μαθηματικώς καταδικασμένοι σε εξάλειψη, εξαιτίας του δημογραφικού μας δείκτη. Εκεί βέβαια χρειάζονται "θυσίες", ή μάλλον χρέος, τόσο σε απομικό όσο και σε πολιτικό επίπεδο (βλ. μεταναστευτική πολιτική).

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτείτε αν έλεγαν το ίδιο οι αγωνιστές τοι '21. Σήμερα Έλληνες και Ελλάς δε θα υπήρχαν. Το ίδιο έπαθαν οι Ρωμαίοι, όπου σήμερα δεν υπάρχουν, χάθηκαν ως έθνος, όπως και πολλές άλλες φυλές επειδή προέταξαν την αξία της ζωής τους πάνω απο τη ζωή της ιστορίας τους, της συνέχειας της φυλής τους, των ιδιαιτέρων χαραχτηριστικών, των ηθών κλπ. Η θυσία αυτή βέβαια, για να μη φανεί ότι κινδυνολογώ δεν είναι πάντοτε ανάγκη να γίνει χύνοντας αίμα. Για παράδειγμα, σήμερα οι Έλληνες δημογραφικά πλέον είμαστε μαθηματικώς καταδικασμένοι σε εξάλειψη, εξαιτίας του δημογραφικού μας δείκτη. Εκεί βέβαια χρειάζονται "θυσίες", ή μάλλον χρέος, τόσο σε απομικό όσο και σε πολιτικό επίπεδο (βλ. μεταναστευτική πολιτική).

Άρχισε πάλι... :roll:

 

Αν εσύ υπολογίζεις τη ζωή σου λιγότερο από κάποιες ιδέες που μπορεί ακόμη και να σου πέρασαν σε κάποια στιγμή ως προπαγάνδα, κακό του κεφαλιού σου... Αγαθό μεγαλύτερο από τη ζωή που σου δόθηκε ΔΕΝ υπάρχει, λυπάμαι...

 

Ας μη βγούμε τελείως off topic...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαθό μεγαλύτερο από τη ζωή που σου δόθηκε ΔΕΝ υπάρχει, λυπάμαι...

 

Βαριέμαι να τσακώνομαι πάλι με ανθρώπους που μας χωρίζει τεράστιο ιδεολογικό χάσμα. Και μόνο το ότι θεωρείς την ελευθερία και την ανεξαρτησία ενός έθνους προπαγάνδα φθάνει για να καταλάβει κανείς με τι ιδεολογία έχει να κάνει.Εσυ μπορείς να θεωρείς τη ζωούλα σου το μεγαλύτερο αγαθό, εγώ δε τη θεωρώ. Δικαίωμά μου δεν είναι; Εσύ αν μας επιτεθούν οι Τούρκοι πήγαινε και κρύψου, δικαίωμά σου ρε φίλε, τα υπόλοιπα τα κρίνει η ιστορία. Αν εσύ θες να είσαι ο Εφιάλτης της ιστορίας εγώ θέλω να είμαι ο Λεωνίδας, ο καθένας διαλέγει και αποφασίζει τι θέλει.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εσύ θες να είσαι ο Εφιάλτης της ιστορίας εγώ θέλω να είμαι ο Λεωνίδας, ο καθένας διαλέγει και αποφασίζει τι θέλει.

Από μεγάλα λόγια έχουμε χορτάσει... Ας πούμε καλύτερα για τη σκυλίτσα που είναι πιο σοβαρό θέμα!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και οδηγούμαστε για off topic, να διευκρινήσω οτι συμφωνώ με την άποψη να στείλουμε πρώτα σκύλο (ή πίθηκο), αντί για άνθρωπο, αλλα απο την στιγμή που εμπλέκονται (και) λόγοι καθαρά πολιτικοί (βλέπε: προπαγάνδα, είμαστε καλύτεροι απο εσάς, κτλ κτλ) είμαι αντίθετος.

 

Αν υποθέσουμε οτι δεν υπήρχε η ανάγκη προβολής της ρωσίας, και ο ανταγωνισμός με τις ΗΠΑ, και έστελναν το σκυλί μόνο για επιστημονικούς λόγους, τότε ναι, θα συμφωνούσα.

Αλλα λυπάμαι, δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτώ, απο την στιγμή που υπάρχουν οι παραπάνω πολιτικοί-στρατιωτικοί λόγοι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας πούμε καλύτερα για τη σκυλίτσα που είναι πιο σοβαρό θέμα

 

Όχι, θα πούμε για τη σκυλίτσα γιατι είναι το θέμα της συζήτησης, ε όχι και η σκυλίτσα πιο σοβαρό θέμα απο την ελευθερία και την αξία της θυσίας γι' αυτήν!!!! ΕΛΕΟΣ πια! μη τα ισοπεδώνεις όλα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης