Jump to content

ΘΕΣΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ CCD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι για δεύτερη συνεχόμενη μέρα με μια

βασική κατ'εμέ ερώτηση.

Στο τηλεσκόπιο με GE mount που έχω, το σώμα του τηλεσκοπίου όταν κινείται σημαδεύοντας διαφορετικά σώματα στον ουρανό παίρνει μεγάλες

κλίσεις με αποτέλεσμα το προσοφθάλμιο να μήν είναι στο σωστό ύψος και σε γωνία τέτοια που

να βολεύει. Αρα μάλλον υπάρχουν τρείς λύσεις

α) ανεβαίνεις σε σκαλοπάτια καρέκλες κλπ. και στραβολαιμιάζεις, β) περιστρέφεις το σώμα του τηλεσκοπίου ξεσφίγκωντας το ελαφρά από την βάση του και άρα κουνιέται όλο μαζί με τη βάση και

χάνεις το alignment ή γ) η καλή και ακριβή λύση

προσαρμόζεις μία κάμερα ccd ή video στο προσοφθάλμιο και παρακολουθείς άνετα από ένα μονιτορ. Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτά ?

μήπως κάτι μου διαφεύγει ?

"My GOD !! it's full of Stars"

 

Dionisis Tsitomeneas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη λύση σίγουρα γίνεται με ένα μικρό σκαμνάκι κάτι που δεν νομίζω ότι είναι πολύ δύκολο.

 

Εγώ πάντως στο δικό μου νευτώνειο με ισημερινή βάση χαλάρωνα λίγο τις βίδες που σφίγγουν τις λωρίδες γύρω από τον σωλήνα και τον περιέστρεφα. Αν το έκανα στοιχειωδώς προσεκτικά δεν επηρέαζε καθόλου την ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο, με το σκεπτικό οτι πρέπει να περιστρέφεις το τηλεσκόπιο αρκετά συχνά. Αλήθεια την λύση με την βιντεοκάμερα ή το CCD πόσοι την έχουν εφαρμόσει

και άραγε τί απώλειες στην παρατήρηση υπάρχουν ?

"My GOD !! it's full of Stars"

 

Dionisis Tsitomeneas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dionisi,

 

Ola ta tileskopia tha fernoun to prosothalmio se ligo aboli thesi, se kapoio simeio paratiriseis. Me ti germaniki basi kai Newton tileskopio ta pragmata den einai kai toso tragika, spania exeis dyskoles thesies mia pou gia kathe simeio tou ouranou yparxoun dio prosanatolismoi pou blepeis to idio antikeimeno -me peristrofi 180 moires se RA kai DEC metaksi tous- ara an o enas prosanatolismos fernei to prosoflalmio na koita pros to edafos, o allos to fernei na koita pros ta pano (opote einai pio aneti i thesi paratirisis)...

 

Tora to thema pou theteis me ti videokamera kai to CCD einai entelos ksekarfoto! Ypo tin enoia oti:

 

a) i videokamera den einai arketa euaisthiti oste na antikatastisei to mati sou -mono planites mporei na katagrapsei... Eno, to na blepeis tin eikona tou planiti se monitor den exei kamia sxesi, apo apopsi poiotitas, se sxesi me auto pou blepeis me to mati! Eno kai tote mallon kaneis tha ebaze ena frame grabber kai tha katebaze ston ypologisti eikones gia na tis athroisei kai na bgalei kali eikona... Profanos katalabes oti auto pou proteineis den exei noima!

 

b) to na baleis CCD, einai san na les na kaneis astrofotografisi gia na kaneis paratirisi ksekourasta! To CCD einai epistimoniko ergaleio (me antistoixi timi), eno i xrisi tou einai kathe allo para ksekourasti, mia pou apaiteitai na koubalas mazi sou arketo eksoplismo opos ypologisti, kalodia, trofodotika, mpataries endexomenos klp... Alla kai pali to CCD den mporei na ypokatastisei se kamia periptosi tin amesotita tis optikis paratirisis. Afou apaiteitai xronos ekthesis (opos me tin fotografia), xronos gia download tis eikonas kai meta arketa lepta os kai ores epeksergasias (gia na paraxthei i eikona pou blepeis sta periodika)!

 

Petros!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ petroccd κατάλαβα !

 

Κοίτα απλώς είμαι καινούργιος στο άθλημα και προσπαθώ να καταλάβω τι κάνει η πλειοψηφία των ερασιτεχνών. Οι απορίες μου προκύπτουν από τις δικές μου δυσκολίες αλλά και από διάφορα περιοδικά και web sites που διαφημίζουν διάφορα προϊόντα και θέλω να ξεκαθαρίσω πόσο χρηστικά είναι όλα αυτά. Πάντως για την αμεσότητα του ματιού δεν διαφωνώ καθόλου. Προχθές έπεσα πάνω σε ένα site πανεπιστημίου που είχε στήσει ένα τηλεσκόπιο σε κάποιο απομακρυσμένο βουνό και με ειδικό σύστημα τηλεχειρισμού διαχειριζόταν το τηλεσκόπιο από μακρυά. Την εικόνα δε που έπερνε μέσω ccd και μόνο, την έστελνε ζωντανά μέσω tcp/ip σε δεκάδες computer στο LAN του πανεπιστημίου. Κάτι αντίστοιχο κάνουν πολλοί στον κήπο του σπιτιού τους απ'οτι βλέπω σε ξένα περιοδικά και μάλιστα αφού δεν υπάρχει ανάγκη παρουσίας τους δίπλα στο τηλεσκόπιο ο ρομποτικός προστατευτικός θόλος του τηλεσκοπίου ίσα που το καλύπτει. Δεν σου κρύβω ότι θα ήθελα πολύ ένα αντίστοιχο σύστημα για άνετη παρατήρηση χειμώνα - καλοκαίρι. Το θέμα είναι με τους οπτικούς συμβιβασμούς που αναφέρεις, τι πραγματικά βλέπουν όλοι αυτοι οι άνθρωποι και άν όλα αυτά τα εκατομύρια σε εξοπλισμό αξίζουν τα λεφτά τους.

"My GOD !! it's full of Stars"

 

Dionisis Tsitomeneas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dionisi,

 

Kala to oti eisai neos sto athlyma to katalaba apo tin erotisi pou ekanes, alla opos ksereis den yparxoun xazes erotiseis -mono apantiseis!

H symbouli mou einai min parasyrese apo to ti blepeis kai ksekina siga-siga na matheis na briskeis antikeimena ston ourano monos sou!

Robotika tileskopia yparxoun, alla i xrisimotita tous den einai sto na ginetai aneti paratirisi... Einai epistimonika organa pou kostizoun para polla lefta! Kai profanos yparxei megali diafora apo to na elenxeis ena tileskopio apo 10-20m makria kai polles 100ades Km.

Tora analoga to ti thes na kaneis, mporei kati tetoio na sou einai xrisimo i oxi. Stin parousa fasi sigoura oxi! Safestata otan kaneis astronomia kathara san hobby, i megaliteri euxaristisi einai na ksereis ton ourano kai na mporeis na breis monos sou antikeimena. To na patas ena koumpi kai to tileskopio meta apo ligo na sou bgazei mia eikona se ena monitor toulaxiston emena prosopika den tha mou elege tipota... An omos kaneis kanei sobari astronomiki ergasia (akoma kai san erasitexnis) tote ta pragmata allazoun giati i automatopoiisi kanei ta pragmata pio apodotika.

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πετρο,

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Ξέρεις καμιά φορά αυτές οι μικρές δυσκολίες χρήσης του εξοπλισμού αφαιρούν μεγάλο μέρος από

την χαρά της υπόθεσης, με την έννοια ότι θα

αφιερώσω 95% του χρόνου σε alighnment, εύρεση του σωστού σημείου-τρόπου παρατήρησης και 5% σε αυτή καθεαυτή την παρατήρηση.

"My GOD !! it's full of Stars"

 

Dionisis Tsitomeneas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης