Jump to content

Πλανήτης σαν λουκουμάς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης δεν νομίζω κάποιος υποτιθέμενος προηγμένος πολιτισμός να προτιμούσε ένα τέτοιο τοροειδές σχήμα έναντι του παραδοσιακού σφαιρικού :-k Για ποιο λόγο να το κάνει ?

 

Ίσως έχει καλλιτεχνικές ανησυχίες 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελος παντων μερικοι μερικοι οφειλουν αν ειναι πιο προσεκτικοι στο τι δημοσιευουν.....
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχης εργον θα ηταν να διαγραφει διοτι εκθετει ολοκληρο το astrovox.. φανταζομαι γελιο που θα ριχνουν οσοι τυχαιως το ανακαλυψουν

Βαλτε "λουκουμας" στο google... :roll:

 

Ωχ, πέτυχε! :P Αν βάλετε "λουκουμάς" στο Search, θα βγεί πρώτο πρώτο το συγκεκριμένο thread. :P

 

Εμένα μου το βγάζει μετά την 5η σελίδα.... Δεν νομίζω ότι είναι ούτως ή άλλως κάτι παρεξηγήσιμο. Στα Μαθηματικά ο "λουκουμάς" είναι τόρος και σαν απλοποίηση χρησιμοποιείται ευρύτατα ο όρος.

 

Επίσης φίλοι μου νομίζω ότι το θέμα μπορεί να άπτεται της επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν είναι άσχετο. Μπορεί να ενοχλείστε που ακούγονται κάποιες φωνές με λίγο πιο ελεύθερες απόψεις, αλλά αυτό είναι επακόλουθο της γρήγορης διείσδυσης του astrovox σε άτομα με διάφορα μορφωτικά επίπεδα. Μην ξεχνάτε ότι κάποτε είσασταν πολύ ενθουσιασμένοι για τον κόσμο που γράφτηκε μέλος, ή που συνδέοταν μαζικά στο site.

 

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν συγκεκριμμένα, και ίσως κάποιοι θα ξέρετε ότι, ότι έχω να πω το λέω με προσωπικά μηνύματα, αλλά θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να μην εξοστρακίζουμε οποιονδήποτε έχει μία "τρελλή" ιδέα στο μυαλό του και την εκθέτει....

Φιλικά

Δημήτριος Ντούρλιας

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να επισημανουμε οτι το σχημα αυτο χρειαζεται για επιταχυντες σωματιδιων,ωστε τα σωματιδια να παρουν φορα(τα επιταχυνουν με μαγνητες) κανοντας αρκετους γυρους μεσα στον σωληνα πριν συγκρουστουν με αλλα σωματιδια.Κατι παρομοιο χρειαζεται για να πετυχουμε την συντηξη,μιας και δεν θα εχουμε την θερμοκρασια η την πιεση ενος αστερα στην διαθεση μας. Στο διαστημα το σχημα του λουκουμα βοηθαει την περιστροφικη κινηση,ωστε η φυγοκεντρος να αντικαθιστα την βαρυτητα.

Μεγαλες μη σφαιρικες κατασκευες(λουκουμας,τριγωνο,κλπ)θα ειχαν προβληματα με την ιδια τους τη βαρυτητα.Ενας ορος για να ονομαστει ενα σωμα πλανητης ειναι η μαζα του να ειναι τοση,ωστε η βαρυτητα του να εξωμαλυνει το σχημα του προς το σχεδον σφαιρικο(οχι πατατα,οπως οι αστεροειδης).Συνεπεια αυτου ειναι πως η πυκνοτητα αυξανεται προς το κεντρο του,για να μπορει να αντισταθει το σωμα στην καταρρευση λογω της βαρυτητας,που γινεται ολο και πιο ισχυρη οσο πλησιαζουμε το κεντρο.Ετσι,για να λειτουργησει σε μεγαλη κατασκετη το σχημα του λουκουμα,πρεπει να υπαρξει ενας μηχανισμος που να αντισταθμιζει την βαρυτητα.Μιας και μιλαμε για επιστημονικη φαντασια,μια λυση ειναι κατι σαν τη κοσμικη σταθερα Λ,που εχει μεγαλη ταση και μπορει να υπερισχυσει της βαρυτητας.(ελπιζω ο φιλος μου ο giorgosgr να μην κοψει τις φλεβες του διαβαζοντας το αυτο) :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμαστε σχημα κουραμπιε τοτε η μελομακαρονου να ναι και στο πνευμα των ημερων...... :P

Είναι διαφορετικό ένας γνώστης των θεμάτων να αφήνει το μυαλό του ελεύθερο και άλλο να πηγαίνεις από τον Άνα στο Καιάφα, απλώς για να συνεχίσεις την κουβέντα.

Κατανοώ ότι καταλήγεις να κάνεις το χωροφύλακα, οπότε εύκολα αδικείς κάποιον που δεν ξέρεις. Ίσως πρέπει απλώς να αδιαφορήσεις για το εν λόγω θέμα.

Δεν αντέχω όμως να μην ρωτήσω (αφιερωμένο στον Γιώργο): η σκόνη του κουραμπιέ θα μπορούσε να προσομοιώσει την σκοτεινή ύλη? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ](*,) ](*,) ](*,)

Nothing to say, so much to show :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχης εργον θα ηταν να διαγραφει διοτι εκθετει ολοκληρο το astrovox.. φανταζομαι γελιο που θα ριχνουν οσοι τυχαιως το ανακαλυψουν

Βαλτε "λουκουμας" στο google... :roll:

 

Ωχ, πέτυχε! :P Αν βάλετε "λουκουμάς" στο Search, θα βγεί πρώτο πρώτο το συγκεκριμένο thread. :P

 

Εμένα μου το βγάζει μετά την 5η σελίδα.... Δεν νομίζω ότι είναι ούτως ή άλλως κάτι παρεξηγήσιμο. Στα Μαθηματικά ο "λουκουμάς" είναι τόρος και σαν απλοποίηση χρησιμοποιείται ευρύτατα ο όρος.

 

Επίσης φίλοι μου νομίζω ότι το θέμα μπορεί να άπτεται της επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν είναι άσχετο. Μπορεί να ενοχλείστε που ακούγονται κάποιες φωνές με λίγο πιο ελεύθερες απόψεις, αλλά αυτό είναι επακόλουθο της γρήγορης διείσδυσης του astrovox σε άτομα με διάφορα μορφωτικά επίπεδα. Μην ξεχνάτε ότι κάποτε είσασταν πολύ ενθουσιασμένοι για τον κόσμο που γράφτηκε μέλος, ή που συνδέοταν μαζικά στο site.

 

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν συγκεκριμμένα, και ίσως κάποιοι θα ξέρετε ότι, ότι έχω να πω το λέω με προσωπικά μηνύματα, αλλά θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να μην εξοστρακίζουμε οποιονδήποτε έχει μία "τρελλή" ιδέα στο μυαλό του και την εκθέτει....

Φιλικά

Δημήτριος Ντούρλιας

 

Με ακούσες συγκεκριμένα εγώ να λέω κάτι εναντίον του συγκεκριμένου Thread :?: Απλώς επειδή επισήμανα (με καλή αίσθηση) αυτό που είπε ο Γιώργος, δεν σημαίνει οτι πήρα θέση στο να κατηγορήσω τον terring για αυτή του την πρωτοβουλία :!: Εξάλλου με τον συγκεκριμένο χρήστη, έχουμε άψογες σχέσεις.Και ούτε θεωρώ αυτή του την ιδέα "τρελή"!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ακούσες συγκεκριμένα εγώ να λέω κάτι εναντίον του συγκεκριμένου Thread :?: Απλώς επειδή επισήμανα (με καλή αίσθηση) αυτό που είπε ο Γιώργος, δεν σημαίνει οτι πήρα θέση στο να κατηγορήσω τον terring για αυτή του την πρωτοβουλία :!: Εξάλλου με τον συγκεκριμένο χρήστη, έχουμε άψογες σχέσεις.Και ούτε θεωρώ αυτή του την ιδέα "τρελή"!

 

Όχι φυσικά φίλε Νίκο! Η παράθεση του μηνύματος σου γίνεται μόνο για ότι αφορά το Google.

 

Φιλικά πάντα!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελος παντων μερικοι μερικοι οφειλουν αν ειναι πιο προσεκτικοι στο τι δημοσιευουν.....

 

Ρε φιλαρακο giorgosgr είμαστε στο "Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις" αλλα και εκεί να μην ήμασταν έλεος....μη τους πέρνεις όλους απο τα μούτρα.Μου θυμίζεις άλλες εποχές και καταστάσεις ....φτου φτου μακριά απο μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε φιλαρακο giorgosgr είμαστε στο "Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις" αλλα και εκεί να μην ήμασταν έλεος....μη τους πέρνεις όλους απο τα μούτρα.Μου θυμίζεις άλλες εποχές και καταστάσεις ....φτου φτου μακριά απο μας.

 

Μάταια προσπαθείς GeoAstrix, έχει δείξει την καλοσύνη του και σε άλλα threads!

 

Δοκιμαστε σχημα κουραμπιε τοτε η μελομακαρονου να ναι και στο πνευμα των ημερων...... :P

 

Εντάξει εγώ θα δοκιμάσω μελομακάρονο, εσυ που είσαι κουραμπιές, δοκίμασε τον κουραμπιέ! :lol: :P

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε φιλαρακο giorgosgr είμαστε στο "Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις" αλλα και εκεί να μην ήμασταν έλεος....μη τους πέρνεις όλους απο τα μούτρα.Μου θυμίζεις άλλες εποχές και καταστάσεις ....φτου φτου μακριά απο μας.

 

Μάταια προσπαθείς GeoAstrix, έχει δείξει την καλοσύνη του και σε άλλα threads!

 

Δοκιμαστε σχημα κουραμπιε τοτε η μελομακαρονου να ναι και στο πνευμα των ημερων...... :P

 

Εντάξει εγώ θα δοκιμάσω μελομακάρονο, εσυ που είσαι κουραμπιές, δοκίμασε τον κουραμπιέ! :lol: :P

 

Προκαλείς και προσβάλλεις!Μίλα όμορφα.Εσένα δε σε προσέβαλε κανείς.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προκαλείς και προσβάλλεις!Μίλα όμορφα.Εσένα δε σε προσέβαλε κανείς.

 

Μην ανυσηχείς τα'χω μαζεμένα απο αλλα threads!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω πως κάνω ηλίθια ερώτηση, και χίλια συγνώμη για αυτό, αλλά είναι δυνατόν να κατασκευαστεί τεχνητός πλανήτης;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω πως κάνω ηλίθια ερώτηση, και χίλια συγνώμη για αυτό, αλλά είναι δυνατόν να κατασκευαστεί τεχνητός πλανήτης;

 

Προφανώς θα πρέπει να μεταφέρει κάποιος υλικό σε κάποια τοποθεσία που να μην μπορεί να συγχωνευτεί με άλλον πλανήτη και όντας σε τροχία γύρω απο τον ήλιο με την πάροδο εκατομμυρίων χρόνων να ενοποιηθεί το υλικό και προφανώς να πάρει σφαιρικό σχήμα, η αν το ανεβάσεις εσύ ο ίδιος σε σφαιρικό σχήμα να μπεί σε τροχιά? Αλλα ποιο θα ήταν το νόημα?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε φιλαρακο giorgosgr είμαστε στο "Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις" αλλα και εκεί να μην ήμασταν έλεος....μη τους πέρνεις όλους απο τα μούτρα.Μου θυμίζεις άλλες εποχές και καταστάσεις ....φτου φτου μακριά απο μας.

 

Δεν πηρα κανεναν απο τα μουτρα απλως δεν μπορει κανεις να γραφει οτιδηποτε γελοιοτητα επειδη η κατηγορια ειναι "λοιπες αστρονομικες συζητησεις", δεν ειναι αστρονομικη συζητηση η κατασκευη διαστημικων ... λουκουμαδων με εμπνευση απο παιχνιδια για pc.

 

Προφανώς θα πρέπει να μεταφέρει κάποιος υλικό σε κάποια τοποθεσία που να μην μπορεί να συγχωνευτεί με άλλον πλανήτη και όντας σε τροχία γύρω απο τον ήλιο με την πάροδο εκατομμυρίων χρόνων να ενοποιηθεί το υλικό και προφανώς να πάρει σφαιρικό σχήμα, η αν το ανεβάσεις εσύ ο ίδιος σε σφαιρικό σχήμα να μπεί σε τροχιά? Αλλα ποιο θα ήταν το νόημα?
#-o

 

Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελλα!!!! ](*,)

Αχιλλεα δεν αξιζει να ασχοληθει κανεις σοβαρα μαζι σου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ελεος! Ηρεμειστε λιγο..

 

Δεν ξερω τιποτα περι του θεματος ενος "λουκουμα" πλανητη, αλλα πολλες φορες το βλεπαμε σε φωτογραφιες στα βιβλια του Ισαακ Ασιμοφ και αλλων εκδοτικων οικων στα περι Αστρονομιας.

 

Αλλα μερες που ειναι μην ειρωνευεστε. Κριμα ειναι!

 

Ευλογισον [-o<

 

:P

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά ηρεμία παιδιά! Ας μου επιτραπεί να διατυπώσω και μια σκέψη: οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα είμαστε επιστήμονες ή εκολαπτόμενοι επιστήμονες ή γενικότερα φίλοι της επιστήμης, αλλά το astrovox δεν είναι είναι επιστημονικό forum αλλά forum ερασιτεχνικής αστρονομίας.

Στην ερασιτεχνική αστρονομία υπάρχει χώρος για ρομαντισμό, φαντασία και παιδικό ενθουσιασμό και σε τελική ανάλυση δεν είναι κακό να ρωτήσει κανείς για την ενδεχόμενη ύπαρξη ενός ... πλανήτη λουκουμά είτε η έμπνευση προήλθε από τον Ασίμωφ - παιδικό σύντροφο φαντάζομαι πολλών μελών του astrovox - είτε από κάποιο μοντέλο του Celestia.

Καλή χρονιά σε όλους και με περισσότερο χρόνο κάτω από τον έναστρο ουρανό.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά ηρεμία παιδιά! Ας μου επιτραπεί να διατυπώσω και μια σκέψη: οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα είμαστε επιστήμονες ή εκολαπτόμενοι επιστήμονες ή γενικότερα φίλοι της επιστήμης, αλλά το astrovox δεν είναι είναι επιστημονικό forum αλλά forum ερασιτεχνικής αστρονομίας.

Στην ερασιτεχνική αστρονομία υπάρχει χώρος για ρομαντισμό, φαντασία και παιδικό ενθουσιασμό και σε τελική ανάλυση δεν είναι κακό να ρωτήσει κανείς για την ενδεχόμενη ύπαρξη ενός ... πλανήτη λουκουμά είτε η έμπνευση προήλθε από τον Ασίμωφ - παιδικό σύντροφο φαντάζομαι πολλών μελών του astrovox - είτε από κάποιο μοντέλο του Celestia.

Καλή χρονιά σε όλους και με περισσότερο χρόνο κάτω από τον έναστρο ουρανό.

Φιλικά,

Ηλίας.

 

Αυτό είναι! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτες ήμουν στο Adler Planetarium του Chicago, αν όχι το καλύτερο, σίγουρα ενα απο τα καλύτερα πλανητάρια/αστρονομικά μουσεία στον κόσμο, και μέσα στην αίθουσα προβολών (ημισφαιρική οθόνη σαν το Ευγενιδίου στο φάληρο) είδα διάφορες προβολές μέσα στις οποίες πολλές φορές έδειξε πλανήτη λουκουμά...

Μόνο αυτό καθιστά την ερώτηση του φίλου μας αξια απάντησης, απο την στιγμή που μέσα σε έναν τέτοιο ιερό χώρο για την αστρονομία, που στεγάζει απο παλιά τηλεσκόπια μέχρι αστρολάβους κλπ σε έναν τεράστιο χώρο (φανταστείτε έκατσα 3 ώρες και δεν είδα ουτε το 10%), αναφέρονται πλανήτες λουκουμάδες...

 

Όσο για τον giorgosgr αφήστε τον να γελάει και να κοροιδεύει σε κάθε ερώτηση, οι οπισθοδρομικοί και οι ξερόλες δεν αλλάζουν ποτέ, αυτός είναι και τα δυο! :P

 

Να και το λήμμα της wikipedia για το πλανητάριο που πήγα

Καλή χρονιά απο U.S. :o

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα,

ο giorgosgr μπορεί να είχε (όπως πάντα!) απότομο ύφος, αλλά μόνο σε ότι είχε σχέση με το ερώτημα που τέθηκε, κι όχι με το άτομο που το έθεσε.

Εσύ του κάνεις προσωπική επίθεση, και μάλιστα επιμένεις αν και σου έγινε υπόδειξη να μαλακώσεις λίγο το ύφος σου, επειδή του "έχεις μαζεμένα" ή δεν ξέρω τι άλλο.

Καλύτερα να σταματήσει το θέμα εδώ. Ο καθένας έχει την άποψή του, την καταθέτει και οι άλλοι τον κρίνουν.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε τετοιον πλανητη "μοθκουμα" οι κατοικοι του θα ειναι λουκουμαδες.

Για να δημιουργηθει τετοιος πλανητης απο μονος του διχως πηρηνα δηλαδη και διχως "πολους" πρεπει η ταχητητα περιστροφης του να ειναι μεγαλη. το complex των δυναμεων δηλαδη ειναι hyper συνθετο, ασε που στο κεντρο πρεπει να υπαρχει μια δυναμη που το αποθει ομοκεντρα. πολλα GGGGGGGG :shock: :shock: :shock:

 

 

εκτος και αν το συστημα ειναι τεχνητο...

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι πολύ το κουράσαμε.Δεν δικαιολογείται τόση πολλή ανάλυση για μία υποθετική ερώτηση που δεν δέχεται τίποτα άλλο από υποθετικές και αβάσιμες απαντήσεις.

 

Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάθε ένα από τα μέλη του Astrovox να ρωτά για πλανήτη με σχήμα οποιουδήποτε εσπεριδοειδούς φρούτου για παράδειγμα.Είναι σοβαρό αυτό;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δεν ρωταγες ρε Αχιλλεα αν μπορει να κατασκευαστει τετοιος πλανητης να μας φερεις κι εδω τα φωτα σου;

Καλο θα ηταν να μας μετεφερες και τον τροπο που θα σε κοιταγε ο επιστημονας που θα τον ρωταγες κατι τετοιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Πολλες φορες η φυση απο μονη της ειναι η καλυτερη ενδειξη αν κατι ειναι εφικτο και μαλιστα αν ειναι, ποσο αποτελεσματικο θα ειναι. Φυσικα αναφερω στη φυση εντος του πλανητη μας και εκτος.

 

Λοιπον, υπαρχει κατι στη φυση εντος η εκτος του πλανητη μας περι τετοιου σχηματος;

 

Και εγω ειμαι μεγαλος οπαδος την επιστημονικης φαντασιας και ιδιαιτερα του Isaac Asimov (καποτε ειχα 160+ απο τα βιβλια του). Αλλα αλλο η επιστημη και αλλο η επιστημονικη φαντασια. Δεν εχω κανενα προβλημα με το αρχικο μηνυμα αλλα ισως αυτη η ενοτητα το εχει παρακανει .....

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης