Jump to content

Εξαγορα της Celestron απο την Meade ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι,

 

Υπαρχουν φημες εδω και μερικες ωρες για την εξαγορα της Celestron απο την Meade ... θα ειναι κριμα αν ειναι οντως αληθεια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Σελεστρον ηταν για πολλα χρονια στοχος της Μιντ. Δεν μου προκαλει εντυπωση αν εγινε αυτο. Βεβαια ελπιζω να μην εγινε διοτι η Σελεστρον ειναι η "συμπαθεια" μου και δεν θα ηθελα με τιποτα να γινω πελατης της Μιντ. Μιντ για τα μπαζα κατεμε...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα ! αυτες οι δυο δεν βρισκονταν σε δικαστικη διαμαχη για την υποτιθεμενη κλοπη της πατεντας της MEADE απο την CELESTRON για τα καταδιοπτρικα τηλεσκοπια;

Αλλο ενα μονοπωλιο.ωχ! κριμα και ειμαι celestronakias.

:lol:

 

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημητρη,

 

Ενας τυπος στο φορουμ sci.astro.amateur δημοσιευσε κατι πληροφοριες που ελαβε απο δυο σημαντικους παραγοντες (μεσα απο την Celestron).

 

Φυσικα προσφατα (εδω και περιπου ενα χρονο) ειχαμε και την προσπαθια της Meade για την εξαγορα της Celestron και η οποια απορριφθηκε απο της αρχες λογω ανταγωνισμου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

i dikastiki diamaxi gia tin kopia Level North Patent tis Meade rithmistike. Kati allo pezete tora... tha doume... I meade mamithike. Agorase tin coronado prosfata pou tha katantisei pleon?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη.

Ελπίζω τελικά τα πράγματα να μην διεξαχθούν κατα αυτόν τον τρόπο.

Θα ήταν πολύ κρίμα άσε που αυτό τελικά θα στρέψει πολύ κόσμο ενάντια της Meade.Έτσι κι αλλιώς θεωρώ ότι τα προιόντα της δεν είναι και ότι καλύτερο, ιδιαίτερα απο πλευράς οπτικών.

Δημήτρης.

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη εβδομαδα Δημητρη,

 

Και εγω ευχομαι ολοψυχα να ειναι πλακα και οχι κατι πιο σοβαρο. Οσον αφορα την διαφορα οπτικων μεταξυ Meade και Celestron, ειναι κατι που εχω παρατηρησει και εγω και εν τουτις ειναι ο λογος που ειμαι παιδι της Celestron εδω και αρκετα χρονια.

 

Καλα και προλαβα και πηρα τα προιοντα της Coronado πριν την εξαγορα. Θα ειναι πολυ ενδιαφερον να δουμε κατα ποσο θα υπαρχουν αρνητικες η θετικες εξελιξεις με την Coronado. Θυμαμαι με την ανακοινωση της εξαγορας να τρεχουν ολοι στα φορα να εκφραζουν τις ιδιες ανησυχιες!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βαριέστε ρε παιδιά?

Ούτως ή άλλως Celestron και Meade τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει δύο όψεις του ίδιο νομίσματος. Καλύτερα να συγχωνευτούν μπας και ανοίξουν τα μάτια του κόσμου και στραφούν προς άλλους σοβαρότερους κατασκευαστές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βαριέστε ρε παιδιά?

Ούτως ή άλλως Celestron και Meade τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει δύο όψεις του ίδιο νομίσματος. Καλύτερα να συγχωνευτούν μπας και ανοίξουν τα μάτια του κόσμου και στραφούν προς άλλους σοβαρότερους κατασκευαστές.

 

 

kai meta stin ameriki tha ta poulane oso goustaroun ta tileskopia kai meta edo stin europi to LP (los po##os)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί βρε παιδιά τόσο μίσος κατά της Meade?

 

Εγώ έχω το LXD 55 6'' S/N και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μια χαρά τηλεσκόπιο είναι. Δεν ξέρω άν είναι το καλύτερο στη κατηγορία του αλλά μαζί του έχω περάσει πολλές ευχάριστες νύχτες (και ημέρες). Δε λέω, καλά, (ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ) είναι και τα TAKAHASHI - TELEVUE κλπ αλλά αν δεν έχεις λεφτά για Mercedes βολεύεσαι και με FIAT.

 

Πιστεύω ότι και οι δύο εταιρείες έχουν προσφέρει πολλά στην ερασιτεχνική αστρονομία και η διαμάχη για το ποιά είναι η καλύτερη είναι ουτοπική. Με τι πατέντες τους έχουν φέρει πολύ κόσμο στο χόμπυ μας και είναι λογικό να έχουν πολλούς θαυμαστές , αλλά δυστυχώς για τους Αμερικάνους η μπίζνα είναι ΜΟΝΟ μπίζνα ότι και να λέμε και να θέλουμε εμείς.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς η αγορά καθορίζει ποιός θα επιβιώσει.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης