Jump to content

Γιατί υπήρχε το μπλε χρώμα στην Ολική έκλειψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί παρατηρήσαμε αλλά και φωτογραφήσαμε και το μπλε χρώμα στην τελευταία ολική έκλειψη Σελήνης. Στην special Edition του Selenology Today στην σελίδα 10 βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον διάγραμμα.

Μας δείχνει για ποιο λόγο γίνεται κόκκινη η Σελήνη, πολύ απλά η ατμόσφαιρά της Γης φιλτράρει τις μπλε συχνότητες φωτός μέσο της διάθλασης και αφήνει τις κόκκινες. Βέβαια παρατήρησα και το πράσινο όπως και εσείς θα παρατηρήσατε το οποίο είναι σαν συχνότητες πριν το κόκκινο και μετά το μπλε.

Το γιατί είδαμε και το μπλε, όπως βλέπουμε στην φώτο μου :

 

http://farm1.static.flickr.com/169/409779365_1447ab2238_o.jpg

 

το είδαμε πριν την ολικότητα όταν κάποιες ακτίνες ξέφευγαν πιο πάνω από τα όρια της ατμόσφαιρας.

 

Δεν είμαι Φυσικός και ούτε ήμουν και καλός στην Φυσική αν έχω λάθος ας με διορθώσουν κάποιοι φίλοι που τα ξέρουν καλύτερα.

 

Βλέποντας το διάγραμμα κατάλαβα ότι οι επιστήμονες μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα ακόμη και από μια έκλειψη Σελήνης για το πάχος της ατμόσφαιρας, αλλά και την πυκνότητα - ποιότητα της στα ανώτερα στρώματα της!!!

BlueInEclipse.jpg.f7a55695839248390dc87e90d7aeba45.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υποτιθέμενα κάποιος βρεθεί στο σκιασμένο μέρος της σελήνης κατά τη διάρκεια μιας ολικής της έκλειψης (για τη γη), θα παρατηρήσει ολική έκλειψη ηλίου (η γη θα κρύψει τον ήλιο).

Η φαινόμενη διάμετρος της γής όπως φαίνεται από τη σελήνη είναι περίπου 2 μοίρες (!), δηλαδή 4 φορές μεγαλύτερη από αυτήν της σελήνης όπως φαίνεται από τη γη.

Η ατμόσφαιρα της γης της δίνει τεράστια λαμπρότητα, που παραμένει πολύ μεγάλη ακόμη και όταν η γη φαίνεται από τη σελήνη σε νέα φάση, δηλαδή με φωτεινότητα επιφάνειας 0% (το ίδιο συμβαίνει και με την Αφροδίτη).

Πέρα από μέρος του στέμματος του ήλιου που διακρίνεται στην περίπτωση αυτή, η γη περιβάλλεται από ένα λεπτό, αλλά πολύ φωτεινό πορτοκαλί - κόκκινο δαχτυλίδι, η λάμψη του οποίου είναι τόσο μεγάλη, ώστε να φωτίζει την σκιασμένη σελήνη με κόκκινο φως!

Αυτονόητο είναι ότι όσο πιο καθαρή είναι η γήινη ατμόσφαιρα, τόσο πιο φωτεινή φαίνεται η σελήνη, ενώ όσο πιο θαμπή και βρώμικη, τόσο η έκλειψη είναι σκοτεινή και το δαχτυλίδι της γήινης ατμόσφαιρας αμυδρό.

Π.χ. ένα χρόνο μετά την έκρηξη του Πινατούμπο παρατηρήθηκε και από την Ελλάδα μια πολύ σκοτεινή έκλειψη σελήνης.

Επίσης, όσο πιο μακρυά από το κέντρο της σκιάς της γης περάσει η σελήνη, τόσο η έκλειψη είναι φωτεινότερη.

Νομίζω ότι το τυρκουάζ χρώμα της τελευταίας έκλειψης ήταν συνδιασμός και των δύο παραγόντων, αλλά κυρίως της ποιότητας της ατμόσφαιρας. Μάλιστα, όπως είδα σε βίντεο, η σελήνη έγινε τελείως κόκκινη μόνο για λίγη ώρα στο μέσο της έκλειψης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρων η περιγραφή σου Ηλία για το τι θα βλέπαμε την στιγμή της έκλειψης Σελήνης αν ήμασταν εκεί. :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης