Jump to content

Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;


Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;  

153 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;

    • Πολύ σκοτεινός, βλέπω καλά το Γαλαξία!
      15
    • Αρκετά σκοτεινός, βλέπω τα αμυδρά αστέρια της Μικρής Αρκτου
      25
    • Υπάρχει φωτορύπανση, βλέπω όμως αρκετούς αστερισμούς
      58
    • Εντονη φωτορύπανση, βλέπω μόνο μερικά λαμπρά αστέρια
      55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας κάνουμε μια μικρή καταγραφή για το τι ουρανούς έχει ο καθένας στον τόπο του. Μια πιο αξιόπιστη καταγραφή θα χρησιμοποιούσε το οριακό μέγεθος αλλά είπα να μην σας μπλέξω. Αν πάντως κάποιος γνωρίζει το οριακό μέγεθος της περιοχής του, δηλαδή το φαινόμενο μέγεθος του πιο αμυδρού αντικειμένου που μπορεί να δει στον ουρανό με γυμνό μάτι, ας το γράψει! Το δημοφήφισμα τα χώρισα σε 4 κατηγορίες χοντρικά, αν και υποψιάζομαι που θα μαζευτούν οι πιο πολλοί... δυστυχώς.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το πίστευα ποτέ πόσο δύσκολο είναι να βρεις πραγματικά σκοτεινό ουρανό. Παραλίγο να φτάσω στην Αλβανία πάνω από τα βουνά και ακόμα και εκεί βρήκα κάτι λάμπες που φώτιζαν ένα χωριό χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΟΙΚΟ στην Σαγιαδα.Απιστευτο. Καλά ας μην μιλήσω για τα έργα της Εγνατίας. Είναι ανάγκη αυτός ο δρόμος να φωτίζεται τόσο πολύ;;; ](*,) ](*,)

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εξαιρετικό υλικό για τη ΜΕΤΡΗΣΗ της διαύγειας εδώ με τον αστερισμό της Πούλιας.

http://www.astroleague.org/al/astrnote/astnot08.html

 

εναλλακτικά εντοπίζουμε αστέρες μεγέθους 4μισυ, πέντε, πέντε+

σε γνωστούς μας αστερισμούς (πχ. Μικρη Άρκτος) και κατά προτίμηση ψηλά

και ελέγχουμε (για καθε βράδυ)ποια φαίνονται και ποια όχι (καταγράφουμε ημερομηνία, τόπο και αστέρια)

 

ΥΓ.Αντρέα μπορεις να το δοκιμάσεις και έτσι:

ο καθένας για τον τόπο του να σημειώνει από μια συγκεκριμένη λίστα (πχ τα άστρα γύρω από τον πολικό) ποια φαίνονται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ ρε Ανδρέα, γιατί άνοιξες ένα θέμα που πονάει πολύ! ](*,) :cry: Νομίζω είναι ανούσιο να αναφέρω οτι αμέσως επέλεξα την τέταρτη επιλογή, όπως και οι περισσότεροι στο Forum δηλαδή! :evil:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:( :( :(

Λιγα πραγματα....Μεγαλη Αρκτος,Λεοντας,Διδυμοι,Λυνξ

απο την ταρατσα του σπιτιου εδω στην Αθηνα...

(λογω φωτορυπανσης,και λογω ελευθερου τομεα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά είμαι μεταξύ πρώτης και δεύτερης, βλέπω καθαρά τον Γαλαξία τις καλοκαιρινές νύχτες χωρίς υγρασία, αλλα αν έχει υγρασία και είναι χάλια και η ατμόσφαιρα, τότε βλέπω μόνο μέχρι τα βασικά άστρα της πούλιας.

Πιστεύω οτι η κατάσταση θα βελτιωθεί λίγο τους μήνες που έρχονται, καθώς έχει δρομολογηθεί το πιλοτικό πρόγραμμα "σκότωσε τις λάμπες" στην περιοχή μου.. συν το οτι έρχεται καλοκαίρι!

(ψήφισα το δεύτερο)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω ειμαι σε παρομοια θεση οπως τον φιλο τον Δρακουλα οπου ο γαλαξιας ειναι ορατος αρκετα ευκολα το καλοκαιρι και μερικες φορες εκανα το λαθος να νομιζω για ελαφρη συννεφο.

 

Πιστευω οτι στην δικη μου περιοχη το μεγεθος να ειναι γυρω στα 4.5 με 5.0. Υπαρχουν βραδιες (παλι το καλοκαιρι) οπου η μικρη Αρκτος ειναι ορατη ολοκληρη!

 

Τωρα που ειμαι; Στην βορειοανατολικη Αττικη στον Ωρωπο (απεναντι απο την Ερετρια).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου το έχω ξαναπεί.Πάρτε τα βουνά!!!!!!!!!! :cheesy: Τουλάχιστον κάπου εκεί θα βρούμε καθαρό ουρανό.Αν βέβαια δεν μπορείτε τότε κάντε αυτό που λέει ο Δράκουλας,αρκεί να μην σας πιάσουν!!!!!!!!!! \:D/
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...έχει δρομολογηθεί το πιλοτικό πρόγραμμα "σκότωσε τις λάμπες" στην περιοχή μου..

Δρακουλα για προεδρο, προθυπουργο και πολλα αλλα!!! =D> =D> =D>

 

Ομολογω οτι και στην περιοχη μου εχουν "χαθει" μερικες λαμπες. :( :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχώς στην πόλη μου, ακόμα και στο κέντρο της πόλης κατα τα μεσάνυχτα είναι αρκετά καλός ο ουρανός για παρατήρηση. Μπορώ να παρατηρήσω πολλούς αστερισμούς και φαίνονται σχεδόν όλα τα άστρα της μικρής Άρκτου. Όμως συμφωνώ με την άποψη του Kepler να πάρουμε τα βουνά για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στην παρατήρηση!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :-({|= :-({|= :D :!:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω guys βρισκομαι στο 3.Οπως το παρει κανεις.... Υπαρχουν χειροτερα,αλλα και καλυτερα

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυσκολεύομαι να απαντήσω λόγο του ότι η περιοχή είναι τουριστική και η φωτορύπανση μεταβαλόμενη (το καλοκαίρι είναι πολύ περισσότερη). Πάντως βλέπω μικρή άρκτο και αχνά το γαλαξία.
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας! εγώ αν και μένω λιγο πιο έξω από την πάτρα κ έχουμε καλό ουρανό, στο χωριό μου το Δραγανο Λευκάδας είναι ο ιδανίκος ουρανός!!!!Το μέρος αυτό είναι ορεινο και το σπίτι μας είναι κάπως απομονωμένο...φώτα που θα μπορούσαν να ενοχλήσουν βρίσκονται 20χιλιόμετρα μακριά.η ζώνη του γαλαξία είναι εκπληκτική!!!!
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πάτρα τα πράγματα είναι στην κατηγορία 3, φαίνεται το κατσαρόλι της Μεγάλης Αρκτου, ο Λέοντας, ο Ωρίωνας, ο Αρκτούρος κρίνοντας από την αποψινή νύχτα, αλλά όχι όλη η Μικρή Αρκτος. Στην Αγγλία τα πράγματα είναι καλύτερα, όταν ο καιρός το επιτρέπει φαίνεται καθαρά η Μικρή Αρκτος. Με 20-30 χιλιόμετρα εκδρομή φαίνεται άνετα ο Γαλαξίας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ψηφισα το πρωτο.Στο κτημα βλεπω παντα τα αστερια τησ μικρης αρκτου κ παντα καθαρα τον γαλαξια.Προβλημα υπαρχει χαμηλα στον οριζοντα σχεδον προς ολες τις κατευθυνσεις.Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ψαξει να δω συγκεκριμενα αστερια 5ου βαθμου αλλα πιστεβω πως θα τα εχω
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι στην τρίτη κατηγοριά.Μένω στα βριλήσσια της Αθήνας και μπορώ να πώ πως θα μπορούσε να είναι και χειρότερα.

Τοχω άχτι πάντως να πάω το τηλεσκοπιάκι μου κάπου σκοτεινά. :( :(

Ελπίζω φέτος να ψήσω κάναν φίλο που έχει αμάξι να ανέβουμε Παρνωνα το καλοκαίρι!! [-o< [-o< [-o< [-o<

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια, Αθηναίοι της παρέας... Πόσο διαφοροποείται η κατάσταση από μέρος σε μέρος της ευρύτερης Αθήνας;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ..

Αρκετά μπορώ να πώ!!Αφού απο το κέντρο δεν βλέπεις σχεδόν τπτ , ενώ στα στα Βριλήσσια που μένω σπανια όταν ο ουρανός ειναι κρυστάλινος(ιδιέτερα το χειμώνα) ο ουρανός πσιλογεμίζει αστέρια. :) :)

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα παιδιά,

Μένω Πειραιά και ανήκω στην τέταρτη κατηγορία. Δυστυχώς η πολυκατοικία μας είναι διόροφη και από την ταράτσα μας φαίνεται μικρό κομμάτι ουρανού. Οταν δεν έχει συννεφιά και τα περισσότερα φώτα της γειτονιάς είναι κλειστά βλέπω 6-7 από τα πιο φωτεινά αστέρια του ουρανού. Από κει και πέρα τίποτα...

Αντίθετα από το χωριό μου φαίνονται όλοι οι αστερισμοί και αρκετά αστρικά σμήνη με γυμνό μάτι, ενώ το καλοκαίρι βλέπει κανείς και το γαλαξία μας (απτην αυλή μας!!) Είναι πράγματι φανταστικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ..

Αρκετά μπορώ να πώ!!Αφού απο το κέντρο δεν βλέπεις σχεδόν τπτ , ενώ στα στα Βριλήσσια που μένω σπανια όταν ο ουρανός ειναι κρυστάλινος(ιδιέτερα το χειμώνα) ο ουρανός πσιλογεμίζει αστέρια. :) :)

 

Εδώ στην κοζάνη περισσότερα αστέρια βλέπω το καλοκαίρι παρά το χειμώνα, όπως θα έπρεπε!!! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει??? :cheesy: :cheesy: :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ομολογώ πάντως πως τα τελευταια 5 χρόνια η κατάσταση έχει γίνει τραγική. Ιδίως στον Δήμο μου έχουν γεμίσει όλους τους κεντρικους δρόμους με λάμπες. και εκεί που το απ'το διπλανο χωρίό έβλεπες μόνο καποια φωτα τώρα πλέον σχηματίζεται μια πηγή φωτός. Επίσης στο 1 χλμ θα περνάει ο κεντρικος δρόμος που ενώνει θεσ/νικη με Σκόπια ,οποτε καταλαβαίνεται ότι θα γεμίζει εκείνες τι λάμπες με το κίτρινο φως που φαίνονται απο χιλιομετρα μακρία.

 

Μονο στα βουνα θα σωθούμε.

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένω Πειραιά και ανήκω στην τέταρτη κατηγορία.
Παράξενο, γιατί και εγώ Πειραιά είμαι αλλά μπορώ να δω κάποια πράγματα. Για αυτό επέλεξα το 3. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος #-o 8-[ .

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένω Πειραιά και ανήκω στην τέταρτη κατηγορία.
Παράξενο, γιατί και εγώ Πειραιά είμαι αλλά μπορώ να δω κάποια πράγματα. Για αυτό επέλεξα το 3. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος #-o 8-[ .

Ισως φταίει ο φωτισμός στην περιοχή, που όσο ναναι επηρεάζει αν όχι άμμεσα, έμμεσα terring

 

 

 

Ακολουθεί ένα απόσπασμα από το NightWatch που αφορά την Αστρονομία στην Πόλη. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει αν και προέρχεται από αξιόπιστη πηγή :-k Θα μπορούσαν να πουν κάτι πάνω σαυτό οι έμπειροι από δω μέσα

 

<<Το seeing στην πόλη μπορεί να είναι το ίδιο καλό (ή κακό) όσο και οπουδήποτε αλλού, ενώ υπάρχουν πολλά ανέκδοτα στοιχεία ότι μπορεί να είναι και καλύτερο, σε ορισμένες περιπτώσεις. Αυτό, γιατί η ρύπανση του αέρα στις πόλεις και η θερμότητα από την άσφαλτο και τα κτήρια δημιουργούν ένα μικροκλίμα ατμοσφαιρικής ευστάθειας πάνω από μια αστική περιοχή όταν η ατμόσφαιρα είναι αδιατάραχτη. Υπό αυτές τις συνθήκες (που συχνότατα ισχύουν τα πνιγηρά καλοκαιρινά βράδια), το seeing μπορεί να είναι εξαιρετικά σταθερό, αφήνοντας να φανούν θαυμάσιες τηλεσκοπικές λεπτομέριες των πλανητών>>

NightWatch

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε όχι και έτσι.Αποκλείεται μέσα στην πόλη να επικρατούν καλύτερες ατμοσφαιρικές συνθήκες απο τι στα βουνά... [-( Μήπως κατάλαβες λάθος?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως nickthegreek έτσι λέει το Nightwatch...(Terence Dickinson)

 

Όσον αφορά την ΕνδοΑθηναϊκή διαφοροποίηση στην φωτορύπανση (ώπα καινούργια ορολογία), είναι μεγάλη!

Απο το Μαρούσι (Κηφισίας πχ) φαίνεται το πολύ ο Βέγας!

Ενώ απο την Βάρκιζα φαίνονται περιέργως πολλά αστέρια!!!

Στον Γέρακα που μένω είναι λίγο χειρότερα απο την Βάρκιζα, αλλα πολύ καλύτερα απο Κηφισίας, έτσι έβαλα το 3...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης