Jump to content

Εκστρατεία κατά της Φωτορύπανσης


Μπορεί μια οργανωμένη εκστρατεία κατά της φωτορύπανσης να φέρει αποτέλεσμα;  

139 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Μπορεί μια οργανωμένη εκστρατεία κατά της φωτορύπανσης να φέρει αποτέλεσμα;

    • Ναι
      89
    • Όχι
      50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύετε ότι μπορεί μια οργανωμένη δράση των ερασιτεχνών αστρονόμων και των άλλων ενδιαφερομένων να φέρει αποτελέσματα κατά της φωτορύπανσης;

 

Η σχετική συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο υπάρχον θέμα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3680

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον nickthegreek13_7...

Χρειάζεται πολύ προσπάθεια αλλά ο επιμένων νικά :wink:

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ενωθούν όλοι οι φορείς που έχουν σχέση, έχουμε υποστήριξη από "ονόματα" και οργανισμούς, κάνουμε σωστή ενημέρωση του κοινού διαδικτυακά, σε έντυπα και προσωπικά (σύλλογοι), συμβουλευτούμε δικηγόρους και δούμε την νομοθεσία κτλ..κάτι μπορεί να γίνει!!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη που θα φανώ απαισιόδοξος, αλλά για να γίνει κάτι θα πρέπει να αλλαχθούν εκατομμύρια λάμπες στα αστικά κέντρα και εκατοντάδες χιλιάδες σε μικρότερες πόλλεις... Σε μια χώρα που δεν υπάρχει πρόνοια για πολύ πιο επίγοντα θέματα και όπου τα χρήματα σπαταλώνται σε εξοπλιστικά προγράμματα αλλά και σε μίζες, νομίζω πως η καταπολέμηση της φωτορύπανσης δεν αποτελεί εφικτό στόχο...

 

Εύχομαι ολόψυχα να διαψευστώ...!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ φοβάμαι πώς θα φανώ απαισιόδοξος, αλλά εκτός από τους ανθρώπους

που το πάθος τους είναι να παρατηρούν τον κατασκότεινο ουρανό γεμάτο αστέρια(όπως είμαστε εμείς οι ερασιτέχνες αστρονόμοι) δεν νομίζω πώς για κανέναν αλλο η φωτορύπανση αποτελεί πρόβλημμα.Οι περισσότεροι ανθρωποί

αν όχι όλοι κοιτάνε σήμερα πώς να περάσουν σε κάπια σχολή,πώς να βγάλουν λεφτά,πώς να φτιάξουν μια οικογένια κλπ.Δεν νομίζω πώς ανάμεσα σε όλα αυτά, τους απασχολεί το αν βλέπουν αστέρια πάνω απ'το κεφάλι τους η όχι.Ακόμα και να γίνει τεράστια προσπάθια δεν νομίζω πως είναι εφικτή η καταπολέμηση της φωτορύπανσης.Αυτή είναι η άποψή μου στο θέμα αυτό και ελπίζω να δώ το αντίθετο. :-k

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Συγγνώμη που θα φανώ απαισιόδοξος, αλλά για να γίνει κάτι θα πρέπει να αλλαχθούν εκατομμύρια λάμπες στα αστικά κέντρα και εκατοντάδες χιλιάδες σε μικρότερες πόλλεις

Έχω μια ιδέα για το πώς θα είναι οι λάμπες ώστε και να έχουμε καθαρό ουρανό και να μην ξοδεύεται πολύ ρεύμα. Όποτε θέλετε θα την αναλύσω.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη που θα φανώ απαισιόδοξος, αλλά για να γίνει κάτι θα πρέπει να αλλαχθούν εκατομμύρια λάμπες στα αστικά κέντρα και εκατοντάδες χιλιάδες σε μικρότερες πόλλεις

Έχω μια ιδέα για το πώς θα είναι οι λάμπες ώστε και να έχουμε καθαρό ουρανό και να μην ξοδεύεται πολύ ρεύμα. Όποτε θέλετε θα την αναλύσω.

υπάρχει το αντίστοιχο topic!

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3680&start=0

 

:)

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτ'απ'όλα οι κοινότητες δεν ξερουν τι λεφτά θα μπορούσαν να οικονομίσουν αν βαζανε κιτρινες λαμπες και σβήνανε τα φωτα αργά το βράδυ π.χ. 4 τα ξημερόματα αυτό το μοντέλλο εφαρμόζεται σε καποιες πολεις στην ευρώπη με λιγότερο κόστος 30% Οποτε δεν θα ηταν κακό

May the photons be with us!!!!!

GSO DOBSON 8"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, αφού ξέρετε πως εδώ το θέμα δεν είναι να εξοικονομήσουμε λεφτά, αλλά να βρούμε κονδύλια ώστε να ξοδέψουμε περισσότερα και άρα να βάλουμε και περισσότερα στην τσέπη...

 

Και πιο πολλά φώτα αν μπορούσαν να βάλουν ακόμα, θα τα έβαζαν! Το μόνο που μας σώζει είναι αν τάζαμε στους ιθύνοντες καμιά γερή μίζα αν αναλάμβαναν τα έργα με τον full cut-off φωτισμό!!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ιδέα την βασίστηκα σε βιβλίο αστρονομίας για την αντιμετώπιση της φωτορύπανσης. Το βιβλίο πρότεινε πάνω από τα φώτα των δρόμων να υπάρχουν καλύμματα για να εμποδίζουν την φωτορύπανση. Εγώ προτείνω στο εσωτερικό τμήμα του καλύμματος να υπάρχει καθρέφτης, ώστε η απόδοση του φωτός να αυξηθεί χωρίς να χρησιμοποιηθεί επιπλέον ρεύμα. Σε περίπτωση που η φωτεινότητα παραείναι μεγάλη, απλά μειώνεται η ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνει. Έτσι μπορούμε να έχουμε αρκετό φως χωρίς να σπαταλάμε ρεύμα και χωρίς να έχουμε φωτορύπανση. Βέβαια και τα καλύτερα καλύμματα επιτρέπουν να φύγει λίγο φως στον ουρανό, αλλά σίγουρα είναι προτιμότερο από το να αφήνουν όλο το φως στον νυχτερινό ουρανό.

 

.JPG.c5ccaffea9571e5fabb419941a9f9779.JPG

Η ιδέα μου για αντιφωτορυπαντικές λάμπες δρόμων

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Αν μπορέσουμε να πείσουμε και τον διπλανό μας στο πλαίσιο της εξοικονόμησης ενέργειας που σε λίγο θα αποτελέσει το μεγαλύτερο προβλήμα για τον πλανήτη,να φωνάξει και αυτός ίσως έχουμε και εμείς κάποια ελπίδα,να ΣΚΟΤΕΙΝΙΑΣΕΙ!!! :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι δεν θα φέρει αποτέλεσμα.Γιατί δεν εξαρτάται μόνο από την πολιτεία αλλά και από τον καθένα μας!!!!!!! :D \:D/ :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eννοείται, δεν θα έχει κανένα αποτελέσμα οποιαδήποτε εκστρατεία φωτορύπανσης και αν γίνει. Διότι η τεχνολογία εξελίχθηκε τόσο πολύ με την ανακάλυψη του φωτός που εμείς οι ίδιοι δεν θα το δεχτούμε.... :frown:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω πιστεύω ότι είναι καθαρα θέμα πολιτείας....και γι αυτο δεν πρόκειται να γίνει κάτι ,αν κ εγώ ευχαρίστως θα συμμετείχα σε οποιαδήποτε προσπάθεια.για παράδειγμα εδώ στην πάτρα οι πολιτικοί εχουν την συνήθεια να ξυλώνουν και να ξαναφτιάχνουν τις πλατείες μας.σιγά μην ασχοληθούν με την φωτορύπανση.εχουν σοβαρά πραγματα να κάνουν οι άνθρωποι... :mrgreen:
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω πιστεύω ότι είναι καθαρα θέμα πολιτείας....και γι αυτο δεν πρόκειται να γίνει κάτι ,αν κ εγώ ευχαρίστως θα συμμετείχα σε οποιαδήποτε προσπάθεια.για παράδειγμα εδώ στην πάτρα οι πολιτικοί εχουν την συνήθεια να ξυλώνουν και να ξαναφτιάχνουν τις πλατείες μας.σιγά μην ασχοληθούν με την φωτορύπανση.εχουν σοβαρά πραγματα να κάνουν οι άνθρωποι... :mrgreen:

 

Πάλι καλά σε εσάς φτιάχνουν και καμιά πλατεία...!!! Σε εμάς στην Κοζάνη ξεριζώνουν ότι πράσινο έχει απομείνει.... :cry: :cry: :cry: :evil:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
πάρα πολύ δύσκολο το θεωρώ να καταφέρουμε κάτι..ο περισσότερος κόσμο δεν ενδιαφέρετε καθόλου.έδώ για την ρύπανση του περιβάλλοντως που βλάπτει αισθητά και τους ίδους λίγα πράγματα κάνουν.γιατί να ενδαφερούν για την φωτορύπναση..
your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης