Jump to content

Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;


Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;  

153 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;

    • Πολύ σκοτεινός, βλέπω καλά το Γαλαξία!
      15
    • Αρκετά σκοτεινός, βλέπω τα αμυδρά αστέρια της Μικρής Αρκτου
      25
    • Υπάρχει φωτορύπανση, βλέπω όμως αρκετούς αστερισμούς
      58
    • Εντονη φωτορύπανση, βλέπω μόνο μερικά λαμπρά αστέρια
      55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ψήφισα το τελευταίο γιατί παρόλο που βλέπω αστερισμούς, στην ουσία περισσότερο τους φαντάζομαι... Δηλαδή αν βλέπεις τα 2/5 απο τα βασικά αστέρια του αστερισμού, καταλαβαίνεις ποιος είναι αλλά αυτό δεν πάει να πει πως είσαι στην τρίτη κατηγορία ακριβώς... Πιστέυω πως τα αποτελέσματα των 2 τελευταίων κατηγοριών είναι κάπως "νοθευμένα"... :P Η τρίτη κατηγορία έχει απορροφήσει πολλούς ψηφοφόρους της τέταρτης! :D

 

Στην Αθήνα (Παγκράτι), στη μεριά που κοιτάει προς Υμηττό (Α,ΝΑ) τα πράγματα είναι κάπως ανεκτά, εννοώντας βέβαια ότι αντι για ενα mag 1 όριο έχεις 3-4 (περίπου) καθώς και λίγο προς Ν, ΝΔ όταν ο καιρός είναι καλός. Στον υπόλοιπο ουρανό... καφε-μωβ....! :P Από μικρή άρκτο ο πολικός και με το ζόρι τα δύο πιο λαμπρά.

 

Αυτά... :(

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ψηφισα το δευτερο καθως βορεια και ανατολικα στον οριζοντα ειναι σε κοντινη αποσταση 2 πολεις αντιστοιχα. Αργος και Ναυπλιο. Παρολαυτα στο υπολοιπο και μεγαλυτερο τμημα η φωτορυπανση ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα.Περιπου μεχρι 4.5 με 5ου μεγεθους αστερια ειναι ορατα, επισης ο γαλαξιας το καλοκαιρι φαινεται πολυ καλα με γυμνο οφθαλμο. :D

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα από τα Χανιά τα πράγματα είναι κάπως δύσκολα. Το Σάββατο πάντως το seeing πέφτει δραματικά, δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και άλλοι εντός πόλης.

 

Όταν έμενα στο χωριό τα πράγματ ήταν σαφώς καλύτερα τώρα και να βγάλω τα κιάλια στην ταράτσα δεν νομίζω να δω και πολλά αν και θα το δοκιμάσω να δω μέχρι που μπορώ να φτάσω

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά έχω εξαίσια θέα!!!!Επειδή στην Κοζάνη τους περισσότερους μήνες έχει κρύο η διαύγεια είναι καταπληκτική!!!!Άλλο τι λέει η αδερφή μου!!!! :wink: :D :cheesy: \:D/

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγα τωρα οι δικοι μας να παρουνε μια τετοια παρομοια πρωτοβουλια: http://skytonight.com/news/home/Utah_Park_Earns_Dark_Sky_Status.html :evil: :oops: #-o

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματκά πολύ ωραία πρωτοβουλία, δύσκολο όμως να συμβεί στην Ελλάδα κάτι ανάλογο.

Εγώ ψήφισα την τρίτη επιλογή.

Μέσα από την πόλη και συγκεκριμένα από το σημείο που μένω, δυστυχώς φαίνονται μόνο οι πιο λαμπροί αστερισμοί.

Ευτυχώς όμως μόνο σε μισή ώρα από την πόλη μπορεί κάποιος να βρεθεί κάτω από πολύ καλό ουρανό.

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απέναντι από το μπαλκόνι μου έχουν τοποθετήσει προβολείς για το γήπεδο ποδοσφαίρου . Ειναι τόσο δυνατοί που κάνουν τη νύχτα μέρα :(

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχώς όμως μόνο σε μισή ώρα από την πόλη μπορεί κάποιος να βρεθεί κάτω από πολύ καλό ουρανό.

 

Στην επαρχία αυτό μας σώζει. Ναι μεν έχουμε και εμείς φωτορύπανση αλλά δεν απέχουμε μακριά από μέτρια σκοτεινούς ουρανούς.

 

Βέβαια, τι πιο όμορφο να μπορείς να παρατηρείς από το σπίτι σου. Πιστεύω θα πολλαπλασίαζε κατά πολύ τις νύχτες παρατήρησής μας!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το μπαλκόνι του σπιτιού μου στην Αθήνα, διακρίνω πεντακάθαρα τον Γαλαξία!!!

Με τη μικρή - μικρή διαφορά πως είναι σούπερ μάρκετ... =P~ :P =P~

 

Με κλειστά μάτια και δαγκωτό, επιλογή 4 :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: =D>

 

Λοιπόν, αφού μένω στο κέντρο της Αθήνας, δηλαδή στην πλέον επιβαρημένη περιοχή της Ελλάδας, συνάγω ότι η περίπτωσή μου ανήκει στην κατηγορία no 4. Ψηφίζω λοιπόν αυτήν. Πάντως, κάποιες φορές έχω εκπλαγεί ευχάριστα παρατηρώντας ή βρίσκοντας δύσκολα αντικείμενα, σε βραδιές με καλό seeing, χωρίς υγρασία στην ατμόσφαιρα. Δεν θα ξεχάσω επίσης, όταν πρωτοείδα τον γαλαξία της Ανδρομέδας με γυμνό μάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, κάποιες φορές έχω εκπλαγεί ευχάριστα παρατηρώντας ή βρίσκοντας δύσκολα αντικείμενα, σε βραδιές με καλό seeing, χωρίς υγρασία στην ατμόσφαιρα. Δεν θα ξεχάσω επίσης, όταν πρωτοείδα τον γαλαξία της Ανδρομέδας με γυμνό μάτι.

 

Τον γαλαξία της Ανδρομέδας με γυμνό μάτι μέσα απο Αθήνα ;;; :-s #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω μαλλον ειμαι απο τους τυχερους , αφου μπορω να δω τον γαλαξια ( σε μια ιδιετερα ΄καθαρη΄και ΄σκοτεινη΄νυχτα ) και με ενα απλο ζευγαρι κυαλια αρκετα νεφελωματα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Moυ φαίνεται λίγο περίεργο το αποτέλεσμα την έρευνας, δηλαδή αναφορικά με το γεγονός ότι 1 στους 10 από όσους απάντησαν βλέπουν το γαλαξία από το σπίτι τους, μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα φωτορρύπανσης :P :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ειμαι στο 3. Εδω Αγρινιο!Αυτο σημαινει 3φυσικες λιμνες γυρω μου και 2 τεχνητες, προς το νοτο εχω τα φωτα της πολης που διαχεονται πανω στο πεπλο της υγρασιας και μονο οταν φυσαει βοριαδακι μπορω να δω τον τοξοτη και τον σκορπιο.Αλλοιως απο την παρθενο και πανω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... πανω στο πεπλο της υγρασιας ...

Η υγρασια σε πολλες περιπτωσεις βοηθασει στην σταθεροποιηση της ατμοσφαιρας ... κατι που ειναι ιδιαιτερα ευνοικο για φωτογραφηση.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω μαλλον ειμαι απο τους τυχερους , αφου μπορω να δω τον γαλαξια ( σε μια ιδιετερα ΄καθαρη΄και ΄σκοτεινη΄νυχτα ) και με ενα απλο ζευγαρι κυαλια αρκετα νεφελωματα...

 

15 λέπτα δρόμος από την πόλη της Κοζάνης και ο ουρανός με αφήνει να δω και να παρατηρήσω όλη την ομορφιά του σε όλο το μεγαλείο του..!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= =D> =D> =D> =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βρεθεί στους Αγ.Αναργύρους Δήμου Τσοτυλίου(είναι ο παππούς μου απο κει) με τηλεσκόπιο.. και θα συμφωνήσω ότι πράγματι...είναι όλη η ομορφιά του σε όλο του το μεγαλείο...

 

 

 

Ε, στο σπίτι μου αρκούμαι σε έναν μέτριο ουρανό... :(

 

αλλά τουλάχιστον έχω δικαιολογία....για ΤΑΞΙΔΙΑ!!!!!.. :mrgreen: :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παιδια για να μπορεσω να δω αναγκαστηκα να σπασω 2 λαμπες που ειναι ακριβως εξω απο το σπιτι.Εχει ομως πολλες ακομη κ το χειροτερο ειναι οτι εχει υγρασια πολυ συνεχεια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στον πειραια υπαρχει παρα πολυ φωτορυπανση. Στη Σαμο ομως που ηρθα βρικα την υγεια μου. εχει αρκετα σκοτεινα μερη αν ψαξεις να βρεις οποτε ειναι ωραια για παρατηριση.
e-math.forummotion.com
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στην Κοζάνη λόγω ζέστης, για να μην δημιουργηθεί μπλακ ούτ δεν υπάρχει δημόσιος φωτισμός...Χθές μάλιστα κατά τις 2:00μμ ήταν τόσο σκοτεινά που φαίνονταν ακόμη και η γαλακτόχρωμη ζώνη με γυμνό μάτι...!!!!!!Πρώτη φορά είδα να φαίνονται στην πόλη τόσα πολλά άστρα!!!Τέλειο θέαμα!!! :shock: :D :cheesy: Δυστηχώς δεν θα κράτήσει για πάντα!! :evil: :cry:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης