Jump to content

Μάθημα αστρονομίας στα σχολεία


Το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία:  

170 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία:

    • Να μείνει όπως είναι, επιλογής
      37
    • Να επανέλθει ως υποχρεωτικό
      105
    • Να διδάσκεται ως μέρος κάποιου άλλου μαθήματος θετικών επιστημών
      28


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υποθέσουμε οτι το μάθημα παραμένει επιλογής, ο μαθητής που δεν το επέλεξε δεν θα πρέπει να μάθει τελικά κάτι, σχετικά με την Αστρονομία?

 

Θέλω να πω, δεν μπορεί να βγει ρε παιδιά έξω, να του λένε οτι η Γη γυρίζει γύρω απο τον Ηλιο, και η Σελήνη γύρω απο την Γη, και να μην ξέρει για τι πράγμα του μιλάνε, ή να κάθετε να σκέφτεται αν αυτό αληθεύει..!

 

Κάποιες βασικές γνώσεις πρέπει να έχουν όλοι!

 

Ακριβως!!Πιστευω ακραδαντα οτι η αστρονομια ειναι σημαντικοτατη επιστημη.Δεν μπορει πριν 35 χρονια οι γονεις μου να διδασκονταν ως υποχρεωτικο μαθημα την αστρονομια(κοσμογραφια)και τωρα να αγνοουμε τις σημαντικοτατες ανακαλυψεις της οπως τον προσφατο πλανητη.Και υστερα απορουμε γιατι τρεχουν ολοι πισω απο τους αστρολογους

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!Μετά από την υποτιθέμενη ανάπτυξη της Αστρολογίας έχουν υποβαθμίσει πάρα πολύ την Αστρονομία σαν επιστήμη αλλά και σαν έννοια....Μάλιστα στο θερινό σχολείο αστρονομίας πέρυσι το είχαμε συζήτησει με τον καθηγητή αστρονομίας τον κ. Βαρβόγλη... :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπικά ψήφισα να παραμείνει επιλογής. Με δεδομένο ότι εχω μία κόρη στη δευτέρα λυκείου (ή οποία το έχει επιλέξει), και έχοντας δεί τον τρόπο που διδάσκεται υπο κανονικές συνθήκες, είναι αφελές να πιστεύουμε ότι αν γίνει υποχρεωτικό θα προσελκύσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το μάθημα θα πρέπει να διδάσκεται σε παιδιά με ενδιαφέρον απο καθηγητές με όρεξη να βγούν και έξω απο την διδακτέα ύλη αλλοιώς θα καταντήσει όπως τα θρησκευτικά ή η κοινωνική οικονομία τα οποία κανέναν δεν ενδιαφέρουν και όσους εκδηλώσουν ενδιαφέρον αμέσως οι υπόλοιποι τους αναφορέυουν σε "φύτουλες" ή "γλύφτες".

Επίσης, καλό θα ήταν να μην κρίνουμε τα πράγματα εξ ιδίων.. Το γεγονός ότι εμάς η αστρονομία μας αρέσει δεν σημάίνει κατ ανάγκην ότι αρέσει ( ή ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να αρέσει) σε όλον τον κόσμο.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!Στο σχολείο μου εκτός ότι υπάρχει πλήρης αδιαφορία από τους καθηγητές υπάρχει και πλήρης αδιαφορία από τους μαθητές! Δστηχώς επιλέγουν οι περισσότεροι αυτό το μάθημα κατ' ανάγκη και όχι επειδή το θέλουν...Αντιμετώπισα κάποιο ρατσισμό επειδή διάλεξα αυτό το μάθημα.Το μάθημα αυτό γίνεται όπως η Ιστορία....Δεν υπήρχε καμία προθυμοποίηση από τους μαθητές για εκδρομές (σε πλανητάρια, σε αστεροσκοπεία κ.α)πόσο μάλλον από τους καθηγητές! Αν και ζήτησα να μας πάνε κάποια εκδρομή δεν έγινε τίποτα..Πάντως εγώ ψήφισα να είναι το μάθημα υποχρεωτικό διότι πρέπει επιτέλους να αναβαθμιστεί σαν μάθημα και να έχει την αξία που του αρμόζει..!! :!: Αλλά θα συμφωνήσω και με την άποψη του Ιωάννη... :cheesy:

 

Αν και το τοποθετήσατε σωστά θα διαφωνήσω εν μέρει και θα ήθελα να με συγχωρέσετε για αυτό...Πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε αυτή η αδιαφορία στα σχολεία είτε από τους καθηγητές είτε από τους μαθήτες, κυρίως όμως από τους μαθητές αν το μάθημα διδασκόταν από το γυμνάσιο και στο λύκειο ώς υποχρεωτικό.Γιατί οι μαθητές εκτός ότι θα μαθαίναν κάποια βασικά πράγματα στην Αστρονομία δεν θα αδιαφορούσαν τόσο, όσο αδιαφορούν σήμερα γιατί η αστρονομία θέτει και απαντά σε ερωτήματα που όλους μας απασχολούν...Γιατί όπως και να το κάνουμε όλοι ενδιαφέρονται να μάθουν τι ακριβώς βρίσκεται και συμβαίνει πέρα από τον πλανήτη μας,τη Γη!!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα διαφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου Νανσυ. Το μάθημα το έχω διδαχθεί υποχρεωτικά στο λύκειο (κοσμογραφία τότε) ελπίζοντας, επειδή απο τότε ήμουν χτυπημένος, ότι θα με βοηθούσε να γνωρίσω το σκοτεινό αντικείμενο του πόθου μου. Το πέρασα οριακα (με 10) και με μία πολύ έντονη αίσθηση απομυθοποίησης, καθώς ο ουρανός δεν ήταν πιά γεμάτος άστρα αλλα εξισωσεις, τροχιές, γωνίες και δεν θυμάμαι τι άλλο. Απο την τάξη μου κανείς δεν ασχολήθηκε, μάλλον καζουρα έκαναν. Το μάθημα το μίσησα, το διάστημα ευτυχώς όχι.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να γίνει υποχρεωτικό. Ακόμα κι αν δεν διδάσκετε με τον καλύτερο τρόπο, ακόμα και αν κάποιοι μαθητές αδιαφορούν, θα ακούσουν κάποια βασικά και σημαντικά πράματα.

Εγω το ειχα διδαχτεί. Και επειδή ειχε κατι αστρονομικούς χάρτες στο τελος, στάθηκε αφορμή να κοιτάξω τον ουρανό προσπαθώντας να αναγνωρίσω αστερισμούς.(Φυσικά την κουζουλαμάρα με το Σύμπαν την είχα ήδη, αλλα τοτε απο αστερισμούς δεν ήξερα τίποτα)

Να πω την αλήθεια βέβαια, γενικά δεν πολυκαταλαβαίνω την έννοια 'μάθημα επιλογής' εφόσον μιλάμε για λύκειο. Υποτίθεται οτι στο λύκειο παίρνεις γενικές γνώσεις, και ίσως θα έπρεπε να είναι όλα τα μαθήματα υποχρεωτικά.(Ακόμα και τα θρησκευτικά. Ή καλύτερα Θρησκειολογία οπως θα έπρεπε να γίνει).

http//enastros.blog.com.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πέρασα οριακα (με 10) και με μία πολύ έντονη αίσθηση απομυθοποίησης, καθώς ο ουρανός δεν ήταν πιά γεμάτος άστρα αλλα εξισωσεις, τροχιές, γωνίες και δεν θυμάμαι τι άλλο.

 

Αυτά είναι τα ωραία της Αστρονομίας!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα τη γνώμη μου η αστρονομία έπρεπε να είναι υποχρεωτικό μάθημα. Ως μαθητής της τρίτης λυκείου έχω μετανιώσει που δεν την πήρα σα μάθημα επιλογής και συγκεκριμένα αντί αυτής πήρα τη βιολογία....αλλά τι να έκανα αφού και τα δύο μου αρέσουν. Αφού χωριζόμαστε που χωριζόμαστε στη 2α λυκείου σε κατευθύνσεις έπρεπε να ασχολούμαστε περισσότερο με μαθήματα του κλάδου μας και όχι τώρα ένας μαθητής της θετίκής ή της τεχνολογικής κατεύθυνσης να ασχολείται με θρησκευτικά, αρχαία, κοινωνιολογίες, αγγλικά (τα οποία ειναι χαμηλού επιπέδου). Δε λέω χρήσιμα και απαραίτητα είναι και αυτά...αλλά τα κάνουμε απο τιν 1η Δημοτικού! :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ασχολείται με θρησκευτικά, αρχαία, κοινωνιολογίες, αγγλικά
Ένα μάθημα που θα έπρεπε να απαγορευτεί οπωσδήποτε από τα σχολεία είναι τα θρησκευτικά. Απαράδεκτο μάθημα.

Φίλε μου τα αρχαία δεν είναι και τόσο άσχημα.. Ισως ειναι ο τροπος που διδασκονται λιγο αποκρουστικος. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και ας ήμουν θετική κατεύθυνση :!:

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ασχολείται με θρησκευτικά, αρχαία, κοινωνιολογίες, αγγλικά
Ένα μάθημα που θα έπρεπε να απαγορευτεί οπωσδήποτε από τα σχολεία είναι τα θρησκευτικά. Απαράδεκτο μάθημα.

Φίλε μου τα αρχαία δεν είναι και τόσο άσχημα.. Ισως ειναι ο τροπος που διδασκονται λιγο αποκρουστικος. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και ας ήμουν θετική κατεύθυνση :!:

 

Διαφωνώ κάθετα....Το μάθημα των θρησκευτικών είναι και αυτό ένα μάθημα σημαντικό...Βέβαια δεν είναι τόσο σημαντικό όσο τα μαθηματικά και η φυσική...Το θέμα είναι ότι με τα θρησκευτικά δεν δημιουργούνται λανθασμένες απόψεις και τα παιδιά δεν καταφεύγουν στον θρησκευτικό φανατισμό...Προσπαθούν να δώσουν μια άλλη διάσταση για την δημιουργία του κόσμου αλλά και για τις ηθικές αντιλήψεις σε διάφορα επίκαιρα θέματα... :cheesy: Και πιστεύω ότι όλα τα μαθήματα πρέπει να τα διδασκόμαστε...Είμαστε έλληνες και είναι ένας λόγος παραπάνω να διαβάζουμε Αρχαία, Ιστορία κ.α γιατί ας μην ξεχνάμε ότι όλος ο Δυτικός πολιτισμός και ο Νεοελληνικός πολιτισμός αλλά και οι Επιστήμες για π.χ. η Αστρονομία αναπτύχθηκαν έχοντας ως βάση τον Αρχαιοελληνικό πολιτισμό μέσω της Αναγέννησης και του Διαφωτισμού..Δεν βλάπτει να ξέρουμε λίγα πράγματα παραπάνω.. :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μου επιτρέψετε , αλλα δεν υπάρχουν "αχρηστα" μαθήματα. Ο ανθρώπινος νους όσο πιο πολλές πληροφορίες προσλαμβάνει, τόσο πιο πολύ αναπτύσεται. Οσο αναπτύσεται, τ'οσο αναπτύσεται και η κρίτική γνώση. Αλλα κριτική γνώση χωρίς πραγματική γνώση είναι ανούσια. Μην περιφρονείτε κάτι επειδή δεν σας ενδιαφέρει και μόνο. Ακόύστε, μάθετε, για να μπορείτε να μιλάτε
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι ότι με τα θρησκευτικά δεν δημιουργούνται λανθασμένες απόψεις και τα παιδιά δεν καταφεύγουν στον θρησκευτικό φανατισμό...

 

Τα θρησκευτικά είναι που δημιουργούν τις λανθασμένες εντυπώσεις . Διαιωνίζουν ψέματα και προπαγάνδα αιώνων.

 

 

για τις ηθικές αντιλήψεις σε διάφορα επίκαιρα θέματα...

 

Για ποια ηθική μιλάμε;;;; Για την καταπίεση του ανθρώπου τον εξευτελισμό της ύπαρξης του;;; Η μήπως για την ηθική του μεσαίωνα;;;;

 

Είμαστε έλληνες και είναι ένας λόγος παραπάνω να διαβάζουμε Αρχαία, Ιστορία κ.α γιατί ας μην ξεχνάμε ότι όλος ο Δυτικός πολιτισμός και ο Νεοελληνικός πολιτισμός αλλά και οι Επιστήμες για π.χ. η Αστρονομία αναπτύχθηκαν έχοντας ως βάση τον Αρχαιοελληνικό πολιτισμό

 

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Η αρχαία Ελλάδα όμως , Μαρία ουδεμία σχέση έχει με αυτό που διδάσκεται από θρησκευτικά και παπάδες σήμερα. (αλλά και γενικά….)

 

Ακόύστε, μάθετε, για να μπορείτε να μιλάτε

 

Με αυτό σύμφωνο απόλυτα.(ακουσαμε μαθαμε και γι αυτό μιλαμε) Εδώ όμως συζητάμε για το πώς επιβάλλονται άχρηστα μαθήματα στους νέους προκαλώντας σύγχυση. (εκτός όλων των άλλων προβλημάτων που προκαλεί έλλειψης χρόνου. Υπήρχαν μέρες που πολύ θα εκτιμούσα εκείνη την ώρα που καθόμουνα όρθιος και άκουγα .$@5#@ έναν υπνάκο….

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα τα θρησκευτικά καλο θα ηταν να υπαρχουν με την προυπόθεση να μην προπαγανδίζουν....πραγμα αδυνατο να συμβει. τα θρησκευτικα ζητηματα είναι πολύ λεπτα κ καλό θα ήταν οι πιστοι να συζητουν για αυτα σε συγκεκριμενους χωρους π.χ κατηχητικό. το να υπάρχει σαν υποχρεωτικο μαθημα σε μια κοινωνια πιστων, είναι δυσκολο εως αδύνατο για κάποιον μαθητη που ειναι αθεος να δηλώσει απαλλαγη.η αστρονομία ετσι κ αλλιως αρεσει ή δεν αρέσει αποτελει επιστημη κ είναι αποδεκτή σαν τέτοια. τα θρησκευτικά δεν ειναι επιστημη αλλα αποτελουν αντιλήψεις κ ιδέες που δεν είναι απαραιτητο να υιοθετούνται απο όλους...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα τα θρησκευτικά καλο θα ηταν να υπαρχουν με την προυπόθεση να μην προπαγανδίζουν....πραγμα αδυνατο να συμβει. τα θρησκευτικα ζητηματα είναι πολύ λεπτα κ καλό θα ήταν οι πιστοι να συζητουν για αυτα σε συγκεκριμενους χωρους π.χ κατηχητικό. το να υπάρχει σαν υποχρεωτικο μαθημα σε μια κοινωνια πιστων, είναι δυσκολο εως αδύνατο για κάποιον μαθητη που ειναι αθεος να δηλώσει απαλλαγη.η αστρονομία ετσι κ αλλιως αρεσει ή δεν αρέσει αποτελει επιστημη κ είναι αποδεκτή σαν τέτοια. τα θρησκευτικά δεν ειναι επιστημη αλλα αποτελουν αντιλήψεις κ ιδέες που δεν είναι απαραιτητο να υιοθετούνται απο όλους...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! :cheesy: Αλλά και με την άποψη του magos..Πράγματι σήμερα δεν βασίζεται ο κόσμος στις ηθικές αρχές και η εκκλησία κάνει μια συνεχής προπαγάνδα και μάλιστα πολλές φορές εναντίον της επιστήμης... Δυστηχώς σε αυτή την εποχή ζούμε... :cry:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι τα θρησκευτικα ειναι απαραιτητα μονο αν διδασκονται με σωστο τροπο.Κατάρχας δε θα πρεπει να φανατιζουν οπως προειπατε κι εσεις.Ακονη πιστευω οτι θα πρεπει να κανουν τους μαθητες να εχουν κριτικη σκεψη και να μην αποδεχονται απλα το δογμα μιας θρησκειας.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα τα θρησκευτικά καλο θα ηταν να υπαρχουν με την προυπόθεση να μην προπαγανδίζουν....πραγμα αδυνατο να συμβει. τα θρησκευτικα ζητηματα είναι πολύ λεπτα κ καλό θα ήταν οι πιστοι να συζητουν για αυτα σε συγκεκριμενους χωρους π.χ κατηχητικό. το να υπάρχει σαν υποχρεωτικο μαθημα σε μια κοινωνια πιστων, είναι δυσκολο εως αδύνατο για κάποιον μαθητη που ειναι αθεος να δηλώσει απαλλαγη.η αστρονομία ετσι κ αλλιως αρεσει ή δεν αρέσει αποτελει επιστημη κ είναι αποδεκτή σαν τέτοια. τα θρησκευτικά δεν ειναι επιστημη αλλα αποτελουν αντιλήψεις κ ιδέες που δεν είναι απαραιτητο να υιοθετούνται απο όλους...

 

Διαφωνώ κάθετα μάζι σου...!Και δυστηχώς κατά την προσωπική μου γνώμη εξυπηρετείς μ' αυτήν την απάντηση σου, την άποψη ότι μόνο οι θετικές επιστήμες θεωρούνται επιστήμες και αυτό θεωρείται στερεότυπη αντίληψη εναντίον των θεωρητικών επιστημών...Και αυτό είναι λάθος....Ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα......!!!!!!Και όπως εύστοχα και εύλογα διατύπωσε ο Feynman σε μια διαλεξή του είπε πώς ο σωστός επιστήμονας πρέπει να δέχεται και να αναρώτιεται για θέματα σχετικά με άλλες επιστήμες γιατί μόνο τότε μπορεί να κρίνει και να αξιολογήσει κατά πόσο σωστά και λογικά είναι οι ''ιδέες'' και οι αντιλήψεις που προάγει αυτή η επιστήμη...Και όσο για τα θρησκευτικά ακόμα και αυτά εξυπηρετούν μια επιστήμη..Ας μην είμαστε απόλυτοι και σίγουροι για πράγματα που δεν ξέρουμε και δεν γνωρίζουμε και τα κοιτάμε αφ' υψηλού... [-X [-X [-( [-(

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά αδυνατώ να δω που είπε η bell ότι επιστήμες είναι μόνο οι θετικές ή υποβάθμισε τις θεωρητικές επιστήμες. Για τα θρησκευτικά μίλησε τα οποία δεν είναι θεωρητική ή οποιαδήποτε άλλη επιστήμη (εκτός εάν άλλαξε ο ορισμός της επιστήμης και το το κατάλαβα). Το αν παίζουν ρόλο στις επιστήμες είναι κάτι που θα το κρίνει ο καθένας μόνος του (κατά πόσο δηλ. τα δόγματα βοηθούν στην εξέλιξη των επιστημών), ενώ το τι σημαίνει για κάθε άνθρωπο η πίστη στο θεό ή σε θρησκεία είναι καθαρά προσωπικό και απολύτως σεβαστό. Το να διδάσκεται στο σχολείο με αυτόν τον τρόπο ποτέ δεν το θεώρησα σωστό. Αποτελούν αντιλήψεις κ ιδέες που δεν είναι απαραίτητο να υιοθετούνται από όλους, όπως είπε κ η bell, και οι άθεοι, αγνωστικιστές ή ετερόθρησκοι μαθητές έχουν μεγάλο πρόβλημα και αυτό θα πρέπει να το καταλάβουν όλοι. Αν το σχολείο θέλει να δίνει γενικές γνώσεις να κάνει μάθημα θρησκειολογίας και όχι να συμμετάσχει στην προώθηση μίας και μοναδικής θρησκείας. Είναι θεμελιώδες. Θεωρώ αδιανόητο να είναι υποχρεωτικά τα θρησκευτικά αντί διαφορών επιστημών που είναι επιλογής ή εντελώς υποβαθμισμένα στα σχολείο. Από το δημοτικό τα κάνουμε..υπάρχει και η οικογένεια, η εκκλησία & το προσωπικό ενδιαφέρον του καθενός.

 

Κανονικά δεν έπρεπε να πάρω θέση σε αυτή τη συζήτηση. Πρέπει να υπενθυμίσω ότι το θέμα της συζήτησης είναι το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι το θέμα είναι διαφορετικό αυτό που συζητείται!Αλλά δεν μπορούσα να μην απαντήσω! :wink: :wink: :wink: [-( [-( :-&

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι άσχετη η συζήτηση με το θέμα . Δες το σαν να πρέπει να απαντήσουμε το πολύ απλό ερώτημα : πρέπει να καταργηθούν τα θρησκευτικά από το σχολείο και την θέση τους να καταλάβει η αστρονομία;;;

 

την άποψη ότι μόνο οι θετικές επιστήμες θεωρούνται επιστήμες και αυτό θεωρείται στερεότυπη αντίληψη εναντίον των θεωρητικών επιστημών...Και αυτό είναι λάθος....Ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα......!!!!!!Και όπως εύστοχα και εύλογα διατύπωσε ο Feynman σε μια διαλεξή του είπε πώς ο σωστός επιστήμονας πρέπει να δέχεται και να αναρώτιεται για θέματα σχετικά με άλλες επιστήμες γιατί μόνο τότε μπορεί να κρίνει και να αξιολογήσει κατά πόσο σωστά και λογικά είναι οι ''ιδέες'' και οι αντιλήψεις που προάγει αυτή η επιστήμη...Και όσο για τα θρησκευτικά ακόμα και αυτά εξυπηρετούν μια επιστήμη..Ας μην είμαστε απόλυτοι και σίγουροι για πράγματα που δεν ξέρουμε και δεν γνωρίζουμε και τα κοιτάμε αφ' υψηλού...

 

Πολύ σωστά τα είπε... Το θέμα είναι ότι στα Ελληνικά σχολεία διδάσκονται θρησκευτικές ανακρίβειες από μικρή ηλικία που περνιούνται σαν στερεότυπα δημιουργούν φοβίες που φυσικά δεν υφίστανται σε καμία περίπτωση , προπαγανδίζουν και πάντα εις βάρος των πραγματικών επιστήμων.

(Που βέβαια αυτός είναι και ο σκοπός τους,) Εξάλλου να μπει ένα μάθημα στα σχολεία που να διδάσκει διάφορα θρησκευτικά δόγματα και να προάγει την ανοικτή και προοδευτική σκέψη να το δεκτό πολύ ευχαρίστως σαν επιστήμη. Σε καμία περίπτωση την διδασκαλία ενός ατόμου. Να διδαχτεί σε μεγαλύτερη ηλικία όταν ο νέος μπορεί να κρίνει τι είναι αυτό που άκουει και φυσικά σε ειδικούς χώρους. Υποχρεώνεται κανένας να μάθει αστρονομία γεωλογία ωκεανολογία και τόσα αλλά στο σχολείο ;; Φυσικά και όχι ! Και αναγκάζεται να μάθει θρησκευτικά. Είναι κρίμα.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ μαζί σου.Δεν είναι δυνατόν σε μία χώρα που υποτίθεται πως έχουμε ανεξιθρησκεία να αναγκαζόμαστε να κάνουμε θρησκευτικά από το δημοτικό.Ένα μάθημα για τη εξέλιξη των διαφορων θρησκειών κάτι θα μπορούσε να προσφέρει αλλά τα θρησκευτικά όπως διδάσκονται στην πρώτη λυκείου δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα.Το μάθημα της αστρονομίας θα μπορούσε λοιπόν να πάρει τη θέση των θρησκευτικών στην α` λυκείου(ή της τεχνολογίας που τουλάχιστον όπως γίνεται στο σχολείο μας επίσης δεν προσφέρει τίποτα).

Και φυσικά τα θρησκευτικά δεν είναι (θεωρητική) επιστήμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας κ παλι... σε καμια περιπτωση δεν επιτεθηκα στη θεολογια αλλα στην κατηχηση των θρησκευτικων που συμβαινει 2 ή 4 χρονια(δεν θυμάμαι ακριβώς) στο δημοτικο κ 6 χρονια στο γυμνασιο λυκειο αρα κατι ξερω για να εκφραζω αποψη. η αστρονομία είναι επιστημη γιατι μπορει να λειτουργήσει σαν παγκοσμια γλωσσα.οι γνωσεις της δεν διαφοροποιουνται απο χωρα σε χωρα αλλα ισχυει το ιδιο για ολους. τελος επανερχομενοι στο μαθημα της αστρονομιας θα πρεπει να σκεφτουμε οχι αν θα αρέσει ή οχι αλλα κατα ποσο οφειλουν οι σημερινοι μαθητες να γνωρίζουν καποια πραγματα...
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας κ παλι... σε καμια περιπτωση δεν επιτεθηκα στη θεολογια αλλα στην κατηχηση των θρησκευτικων που συμβαινει 2 ή 4 χρονια(δεν θυμάμαι ακριβώς) στο δημοτικο κ 6 χρονια στο γυμνασιο λυκειο αρα κατι ξερω για να εκφραζω αποψη. η αστρονομία είναι επιστημη γιατι μπορει να λειτουργήσει σαν παγκοσμια γλωσσα.οι γνωσεις της δεν διαφοροποιουνται απο χωρα σε χωρα αλλα ισχυει το ιδιο για ολους. τελος επανερχομενοι στο μαθημα της αστρονομιας θα πρεπει να σκεφτουμε οχι αν θα αρέσει ή οχι αλλα κατα ποσο οφειλουν οι σημερινοι μαθητες να γνωρίζουν καποια πραγματα...

 

Πιστεύω και εγώ ότι το μάθημα των θρησκευτικών πρέπει να αντικατασταθεί από την Αστρονομία στο λύκειο, έτσι όπως το θέτετε..Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη ότι τα θρησκεύτικα δεν διδάσκουν την ανεξιθρησκεία αλλά αντιθέτως, έμμεσα, μας υποχρεώνουν να πιστεύουμε σε κάτι που δεν μας ικανοποιεί πλήρως και δημιουργώντας παράλληλα και τον κοινωνικό ρατσισμό...!!!Πλέον η εκκλησία προπαγανδίζει απλά τον Χριστιανισμό παραβλέποντας ίσως τη βαθύτερη σημασία της... :evil: :(

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας φίλες και φίλοι :!: Συμφωνώ με όλους σας που εκφράζετε την αγάπη σας για τη μαγεία του μαθήματος της Αστρονομίας με τις δημοσιεύσεις σας :cheesy: :cheesy: Ωστόσο, προσωπικά θεωρώ λίγο άδικο να είναι υποχρεωτικό μάθημα για όλους.... Ναι μεν όλα τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη μαγεία της αλλά κάποια παιδιά που δεν θα ενδιαφέρονται καθόλου μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στα άλλα παιδιά που θα θέλουν να μάθουν.. Ακόμη κάποιοι μπορεί και να μισήσουν το μάθημα επειδή θα χρειαστεί να το δίνουν στις εξετάσεις ενώ το θεωρούν ασήμαντο :!: Έτσι θα υπάρξουν μεγάλες αντιδράσεις από κάποιους ανίδεους μεν αλλά αρκετούς μαθητές... Έτσι εγώ θα πρότεινα να παραμείνει ως μαθημα επιλογή, αλλά να αναβαθμιστεί με ποικιλότερους τρόπους μάθησης (εκπαιδευτικές εκδρομές κτλ) και να θεσπιστεί ως μάθημα επιλογής και στις τρεις τάξεις του λυκείου :idea: για να έχουν τα παιδιά περισσοτερες ευκαιρίες για να γνωρίσουν και να αγαπήσουν την Αστρονομία :) :)
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί το να γίνει υποχρεωτικό να είναι άδικο για τα παιδιά που δεν ασχολούνται με την Αστρονομία αλλά σκέψου οτι διδάσκονται άλλα μαθήματα που δεν θα τους φανούν τόσο χρήσιμα όσο η Αστρονομία στο μέλλον. ( Δεν φταίνε τα μαθήματα αλλά ο τρόπος που διδάκονται είναι άθλιος!) Συμφωνώ μαζί σου πως η Αστρονομία πρέπει να διδάσκεται και στις 3 τάξεις όπως και οτι χρειάζεται αναβάθμιση.Πιστεύω οτι το βιβλίο πρέπει να εμπλουτιστεί με περισσότερο υλικό καθώς και οι καθηγητές πρέπει να ενημερώνονται πάνω σε θέματα Αστρονομίας με την παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων... :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί το να γίνει υποχρεωτικό να είναι άδικο για τα παιδιά που δεν ασχολούνται με την Αστρονομία αλλά σκέψου οτι διδάσκονται άλλα μαθήματα που δεν θα τους φανούν τόσο χρήσιμα όσο η Αστρονομία στο μέλλον. ( Δεν φταίνε τα μαθήματα αλλά ο τρόπος που διδάκονται είναι άθλιος!) Συμφωνώ μαζί σου πως η Αστρονομία πρέπει να διδάσκεται και στις 3 τάξεις όπως και οτι χρειάζεται αναβάθμιση.Πιστεύω οτι το βιβλίο πρέπει να εμπλουτιστεί με περισσότερο υλικό καθώς και οι καθηγητές πρέπει να ενημερώνονται πάνω σε θέματα Αστρονομίας με την παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων... :cheesy:

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Λαμπρινή αλλά και με σένα Θανάση...Το μάθημα της Αστρονομίας είναι αρκετά υποβαθμισμένο και ο τρόπος που διδάσκεται δεν βοηθά τα παιδιά να ενδιαφερθούν και να το αγαπήσουν..Ζω αυτή την δραματική κατάσταση κάθε φορά που κάνουμε μάθημα...Αν και πιστεύω ότι το μάθημα πρέπει να γίνει υποχρεωτικό έχω κάποιους ενδιασμούς διότι και αν γίνει υποχρεωτικό το μάθημα μπορεί πάλι να μην γίνει τίποτα...Αλλά θα ήθελα να σημειώσω κάτι: η Αστρονομία για όσους δεν ασχολούνται δεν είναι απαραίτητη εάν δεν ασχοληθούν επαγγελματικά..γι' αυτό πιστεύω ότι δεν δίνουν την απαραίτητη σημασία κατά την γνώμη μου..βέβαια είναι όλα στο χέρι του Υπουργείου Παιδείας να υλοποιηθεί αυτή η ιδέα.. :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συμπέρασμά μου είναι πως η ουσία του ερωτήματος τίθεται ως εξής: Είναι η αστρονομία στοιχειώδης γνώση και αναπόσπαστο κομμάτι της αντίληψής μας για τον κόσμο που πρέπει να έχει κανείς τελειώνοντας το λύκειο; Αν ναι, πάμε παρακάτω και στα τεχνικά (που με λίγη θέληση πάντα λύνονται).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης