Jump to content

Είστε γραμμένοι σε κάποιο σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων;


Είστε εγγεγραμμένοι σε κάποιο σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων;  

154 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Είστε εγγεγραμμένοι σε κάποιο σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων;

    • Ναι
      58
    • Οχι, δεν έχει στην περιοχή μου
      41
    • Οχι, δεν έχω θελήσει
      55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε εγγεγραμμένοι σε κάποιο σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων;

 

Μοναχικοί παρατηρητές ή προτιμάτε με παρέα; Η μήπως ούτως ή άλλως δεν έχει ιδρυθεί κάποιος σύλλογος στην περιοχή σας;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον guys ειμαι στο β.Ευτυχως ομως αυτο θα αλλαξει λιαν συντομως.Υπαρχει και ο Βολος.Δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο θα παει το βουνο στο μωαμεθ :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι στο α) ! Η ένταξη ενός λάτρη του νυχτερινού ουρανού,κατά την γνώμη μου,σε κάποιο αστρονομικό σύλλογο,εκτός από την συλλογή εμπειριών και γνώσεων,ενισχύει την φωνή του ερασιτέχνη αστρονόμου πανελλαδικά και μας κάνει ισχυρότερους! :wink:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον alepohori για την αποψή του για τους συλλόγους και τις μοναδικές εμπειρίες που προσφέρει γι'αυτό κι εγώ θα ήθελα πολύ να ανήκω σε κάποιον απ'αυτούς... Ωστόσο ανήκω στο β γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει τετοιος σύλλογος στη Θεσσαλονίκη και που μπορω να τον βρω...
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον alepohori για την αποψή του για τους συλλόγους και τις μοναδικές εμπειρίες που προσφέρει γι'αυτό κι εγώ θα ήθελα πολύ να ανήκω σε κάποιον απ'αυτούς... Ωστόσο ανήκω στο β γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει τετοιος σύλλογος στη Θεσσαλονίκη και που μπορω να τον βρω...

 

Φίλε Θανάση και βέβαια υπάρχει σύλλογος στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα ένας από τους μεγαλύτερους, πιο δραστήριους & αξιόλογους. Ο Όμιλος Φίλων Αστρονομίας. Να και η ιστοσελίδα του:

 

http://www.ofa.gr/

 

και τα χάρτης που δείχνει που είναι τα γραφεία του:

 

http://www.ofa.gr/roadmap.html

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ στα α) και β) ανήκω...Δεν υπάρχει κάποιος σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας στην περιοχή μου...Βέβαια κάτι είχε δημιουργηθεί αλλά μετά δεν ξέρω τι έγινε...Ευτυχώς όμως υπάρχει και ο Βόλος, όπως προείπε και ο koyote..Τώρα θα ενταχθώ και στο ΟΦΑ..είναι και κάπως κοντά η κοζάνη με τη θεσ/νικη.... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας! εγω ανηκω στο γ)!! οχι επειδη δεν θελω αλλα θα ελέγα δεν εχει τυχει να γινω μελος ακομα.στην πατρα εχουμε φυσικα τον ωριωνα....
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ανήκω στο α).Επιτέλους στην πόλη μας δημιουργήθηκε κάτι καλό! :mrgreen: Ο ΟΦΑ πιστεύω αποτελεί ένα από τους ποιο δραστήριους ομίλους της χώρας.Αποτελεί μια όαση στην σκληρή καθημερινότητα που ζούμε. \:D/
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ανήκω στο α).Επιτέλους στην πόλη μας δημιουργήθηκε κάτι καλό! :mrgreen: Ο ΟΦΑ πιστεύω αποτελεί ένα από τους ποιο δραστήριους ομίλους της χώρας.Αποτελεί μια όαση στην σκληρή καθημερινότητα που ζούμε. \:D/

 

Πράγματι!!Και με την ευκαιρία αυτή θα ήθελα και να συγχαρώ και όλους τους συλλόγους Αστρονομίας στην Ελλάδα για την συνεχή προσπάθεια και ενημέρωση στο χώρο της Αστρονομίας αλλά και επειδή ωθούν πολλά παιδιά να αγαπήσουν την Αστρονομία!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: =D> =D> =D> :!:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανήκω στην κατηγορία "α", είμαι μέλος της ΕΑΕ. Θεωρώ την ένταξη και συμμετοχή στις δραστηριότητες του κάθε συλλόγου, όχι μόνον πολύτιμη, αλλά και αναντικατάστατη!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα παιδια!!!Καπως αργα λιγο.Εγω ανηκω στο β ](*,) ](*,) κ δεν βλεπω φως στο τουνελ να γινεται κατι. ](*,) ](*,) :cry: :cry: Κ ειμαι τελειως μονος.Δεν ξερω καποιον αλλον ν'ασχολειται εδω.Με παρεα νομιζω ειναι πολυ καλυτερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα παιδια!!!Καπως αργα λιγο.Εγω ανηκω στο β ](*,) ](*,) κ δεν βλεπω φως στο τουνελ να γινεται κατι. ](*,) ](*,) :cry: :cry: Κ ειμαι τελειως μονος. ...

SPΑIRUS, δεν πρέπει να νιώθεις τελείως μόνος, ούτε εσύ, ούτε όποιος άλλος φίλος/η διαβάζει αυτό το μήνυμα και ανήκει στην ίδια κατηγορία, γιατί όλοι εσείς είστε ενταγμένοι σε αυτή την μεγάλη παρέα, το πανελλήνιο (και όχι μόνο) δίκτυο του astrovox. Και μην ξεχνάτε ότι, όπου κι αν βρισκόμαστε, όσο μακριά κι αν είμαστε ο ένας από τον άλλο, όλοι κάθε βράδυ παρατηρούμε κάτω από τον ίδιο ουρανό.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστρονομια μου αρεσε απο μικρο παιδι.Παντα ηθελα ν'ασχοληθω κ παντα πιστευα οτι ειναι το καλυτερο που υπαρχει.Κ ας χλευαζουν κ γελανε καποιοι οταν τους το λεω.Οσο να'ναι ομως πρεπει να υπαρχει κ καποιος αλλος ν'ανταλλαζουμε αποψεις.Αν δεν υπηρχε κ το astrovox......!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα μου αρέσει από πολύ μικρή...Περίπου 3 ετών ήμουνα...κοιτούσα τον ουρανό και παρατηρούσα τους αστερισμούς μαζί με τον παππού μου γιατί και αυτού του άρεσε...! :cheesy: Πάντως μην πτοείσαι για τα σχόλια

των άλλων...τα ίδια περνούσα και περνώ από μερικούς ακόμα και εγώ... :( :evil: Για το Άστροβοξ ξαναπέστο!!!! :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ είμαι γραμμένος σε σύλλογο αστρονομίας.

 

Πιστεύω πως η συμμετοχή σε σύλλογο έχει δύο όψεις και οι δύο θετικές. Αφενός ως μέλος, ο φίλος της αστρονομίας έχει πρόσβαση σε άτομα, γνώση και υλικό το οποίο θα έπρεπε να καταβάλει μεγάλο κόπο για το βρει δίχως το σύλλογο. Αφεταίρου ο σύλλογος με μαζικότερη συμμετοχή γίνεται ισχυρότερος και σε καίρια ζητήματα -φωτορρύπανση για παράδειγμα- έχει μεγαλύτερη δύναμη πίεσης.

 

Στο πρώτο επίπεδο μια απλή παρέα μπορεί να προσφέρει τα ίδια με το σύλλογο -να οργανωθούν εξορμήσεις ανταλλαγή γνώσεων, αλλά εκδηλώσεις μεγάλης κλίμακας όπως Πανελλήνιος διαγωνισμός, Συνέδρια και συνεργασίες με φορείς, δε γίνεται να πραγματοποιηθούν δίχως κάποιο θεσμοθετημένο σύλλογο. Οπότε πιστεύω ότι ακόμη και αν κάποιος απλά γραφτεί σε ένα σύλλογο δυναμώνει τη φωνη των ερασιτεχνων αστρονόμων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα μου αρέσει από πολύ μικρή...Περίπου 3 ετών ήμουνα...κοιτούσα τον ουρανό και παρατηρούσα τους αστερισμούς μαζί με τον παππού μου γιατί και αυτού του άρεσε...! :cheesy: Πάντως μην πτοείσαι για τα σχόλια

των άλλων...τα ίδια περνούσα και περνώ από μερικούς ακόμα και εγώ... :( :evil: Για το Άστροβοξ ξαναπέστο!!!! :cheesy: :cheesy:

Ευχαριστω Μαρια!!! :) :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ είμαι μέλος σε σύλλογο ερασιτεχνικής αστρονομίας (Ωρίων-Πάτρα).

 

Θα συμφωνήσω με τα θετικά του να είσαι μέλος σε κάποιο σύλλογο όπως τα έθεσε πολύ σωστά ο φίλος Heal. Το σημαντικότερο είναι το εξής πράγματι: Aν κάποιος απλά γραφτεί σε ένα σύλλογο δυναμώνει τη φωνή των ερασιτεχνών αστρονόμων. Η ανάπτυξη και διάδοση της Αστρονομίας επιτυγχάνονται σε πολύ καλύτερο βαθμό μέσω κάποιου οργανωμένου φορέα μέσω public nights, διαλέξεων, θερινών σχολείων, περιοδικών, πανελληνίων διαγωνισμών, Συνεδρίων κ.ά., αλλά όλα αυτά χρειάζονται ανθρώπους που θα βοηθήσουν ή έστω άτομα που να υποστηρίζουν το φορέα και ας μην συμμετέχουν. Είμαστε γενικά λίγοι.. για αυτό χρειάζεται μαζικότερη συμμετοχή & συσπείρωση ώστε να επιτευχθούν κοινοί στόχοι (όπως το θέμα της φωτορύπανσης) που θα έχουν θετικά αποτελέσματα σε όλους.

 

Βέβαια μπορεί να μην συμμερίζονται όλοι τους παραπάνω σκοπούς ή να μην έχουν την όρεξη ή το χρόνο να ασχοληθούν με τέτοια πράγματα. Όμως με λυπεί το μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που δεν έχουν θελήσει οι ίδιοι να γραφτούν σε συλλόγους (όπως παρατηρώ στο δημοψήφισμα) και το οποίο συγκρίνεται με των εγγεγραμμένων. Ίσως είναι κάπως ανησυχητικό και αναρωτιέμαι για τους λόγους-κάνουν κάτι λάθος οι σύλλογοι? Πάντως πιστεύω ότι τα σωματεία που ο μόνος τους σκοπός είναι να προσφέρουν αφιλοκερδώς κάτι στην κοινωνία και στους ερασιτέχνες και να φέρουν κοντά νέο κόσμο στην αστρονομία, αξίζουν την υποστήριξή μας.

 

(Αυτό πίστευα όταν γράφτηκα πριν 4 χρόνια στον Ωρίωνα, πριν ασχοληθώ με τα διοικητικά, και θα συνεχίσω να το πιστεύω-δεν προωθώ τους συλλόγους επειδή είμαι σε ΔΣ..μην παρεξηγηθώ)

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα...

 

Ανήκω στο Β

 

Η περιοχή που κατοικώ δεν έχει κανένα σύλλογο εδώ κοντά..

 

Μόνο Θεσ/νίκη (2 ώρες δρόμο)

 

Η Θράκη (2.5 ώρες δρόμο)

 

μακάρι να γινόταν εδώ γύρω κάτι (Σέρρες - Δράμα - Καβάλα )

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα...

 

Ανήκω στο Β

 

Η περιοχή που κατοικώ δεν έχει κανένα σύλλογο εδώ κοντά..

 

Μόνο Θεσ/νίκη (2 ώρες δρόμο)

 

Η Θράκη (2.5 ώρες δρόμο)

 

μακάρι να γινόταν εδώ γύρω κάτι (Σέρρες - Δράμα - Καβάλα )

 

Φίλε elohim, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει στην πόλη σου κάποιος ερασιτεχνικός σύλλογος αστρονομίας για να γραφτείς.Για παράδειγμα στην πόλη μου δεν υπάρχει κανένας τέτοιος σύλλογος, αλλά έγινα μέλος στην εταιρεία αστρονομίας Βόλου και τώρα θα γραφτώ και στο ΟΦΑ.Άμα το αγαπάς κάτι πολύ κάνεις και κάποιες θυσίες! :D :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω πει πολλες φορες(οχι μονο στο strovox)αλλα θα το πω κι αλλη μια.

Ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο να ερχεσαι σε επαφη με τους ομοιδεατες σου.Το astrovox ειναι πραγματικα φαρμακο!Γι'αυτο οσοι εχετε συλλογο στην περιοχη σας τρεχτε.Δεν βλεπετε τι τραβαμε εμεις :?: :?:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο να ερχεσαι σε επαφη με τους ομοιδεατες σου.Το astrovox ειναι πραγματικα φαρμακο!Γι'αυτο οσοι εχετε συλλογο στην περιοχη σας τρεχτε.Δεν βλεπετε τι τραβαμε εμεις :?: :?:

 

Αυτό ξαναπέστε το!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :D :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά ανήκω στην 3η κατηγορία...Δεν είμαι πολύ περήφανη γι' αυτό... :cry:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω στο γ ανηκω. Δεν ετυχε μαλλον, αν και σκεφτομαι τον οφα. Αξιζει λετε και γιατι?
Φεγγαράκι μου λαμπρό φέγγε μου να περπατώ και σβήνε να παρατηρώ-κανα deep sky :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξίζει για 2 και πολύ σημαντικούς λόγους:1)Έρχεσαι σε επαφή με άτομα που έχουν το ίδιο ενδιαφέρον με σένα και μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις και δεύτερον διοργανώνονται μαθήματα από πολύ αξιόλογους ανθρώπους και μαθαίνεις πολλά πράγματα.Από προσωπική πείρα θα σε συμβούλευα να γραφτείς εκεί ή σε όποιον άλλο σύλλογο θέλεις. :mrgreen:
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης