Jump to content

Στις αυγουστιάτικες διακοπές σας...


Περιμένετε από τις αυγουστιάτικες διακοπές σας...  

128 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Περιμένετε από τις αυγουστιάτικες διακοπές σας...

    • πρόσβαση σε σκοτεινούς ουρανούς
      72
    • περισσότερο ελεύθερο χρόνο για παρατήρηση
      38
    • τη νύχτα των Περσείδων
      11
    • ξεκούραση ακόμα και από τις αστρονομικές ασχολίες
      7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς τίποτα από τα παραπάνω. Πρέπει οπωσδήποτε να βρω δουλειά μέχρι το τέλος Αυγούστου, τα πράγματα είναι κάτι παραπάνω από δύσκολα, οπότε η παρατήρηση του ουρανού θα γίνει μεν, αλλά με λίγο παραπάνω άγχος..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Δυστιχως διαβασμα πολυ για την διπλη εξεταστικη (και ελπιζω οχι τριπλη) τον Σεπτεμβριο. Εκτως αν κανονισουμε καμια βραδια παρατηρισης με τον Ο.Π.Α
e-math.forummotion.com
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τις αυγουστιάτικες διακοπές μου περιμενω την πρόσβαση σε σκοτεινούς ουρανούς αλλά φέτος λόγω των πανελληνίων δεν θα έχω αρκετό χρόνο.... :cry: :cry:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν έχω περάσει τις Πανελλήνιες(μακάρι)....σκοτεινούς ουρανούς πολλούς πολύ σκοτεινούς ουρανούς.. :P όπως πέρυσι...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοτεινούς ουρανούς και ελπίζοντας ότι τα μαθήματα για το Σεπτέμβρη δε θα υπερβαίνουν τα 1-2 (θα είναι 1 σίγουρα).

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Περισσότερο χρόνο για παρατήρηση φυσικά....Είναι ότι το καλύτερο!!!!!!!!!!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω προτιμησα να βαλω την νυχτα των περσειδων...(κ ολα τα αλλα θα μπορούσα να βαλω εκτος από το τελευταιο. )αλλα η συγκεκριμένη νυχτα ειναι από τις πιο ωραιες για μενα. ειδικα με ξαδερφια στο χωριο(κατασκοτεινος ουρανος )με ξαπλώστρες είναι το κατι αλλο...!!!
"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τις καταλήψεις και έτσι που έγινε η κατάσταση λίγο χρονο παραπάνω!!! Φετος ολο το καλοκαιρι θα εχω εξεταστική.

](*,)

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα στις αυγουστιάτικες διακοπές μου θα προτιμούσα την ξεκούραση, αλλά όχι βέβαια και από τις αστρονομικές ασχολίες.

Γενικά περιμένω να συμβούν όλα τα παραπάνω :)

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω εξοπλισμό, και δεν έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, ούτε πρόθυμους γονείς για να γίνουν διανυκτερεύοντα ταξι... :x
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι δεν εχω τοσο καλο εξοπλισμο,αλλα εχω γονεις προθυμους και χωριο με σπιτι απο την αυλη του οποιου φαινεται ο γαλαξιας :D :D Να ερθει εκεινη η ωρα =D> =D>

 

Υ.Γ.:Μπορει να παρω και κανενα τηλε ως τοτε........ :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι ευχάριστα τα black out! Μην το παρακάνουμε! Καταστρέφονται τρόφιμα, φάρμακα γίνονται κυκλοφοριακά κομφούζια και κινδυνεύουν ακόμα και ανθρώπινες ζωές ...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ αν και τον Αύγουστο θα τελειώνω τη διπλωματική μου, υπάρχουν μερικά πράγματα που θέλω να γίνουν...

 

:arrow: Τετραήμερο (κοντά στη Νέα Σελήνη) σε καμια Ανάφη ή κάνα άλλο νησί "άγονο" με ultra dark skies... Βαθύ μπλε τη μέρα, βαθύ μαύρο και mag6 τη νύχτα... Όσοι έχουν εμπειρίες από νησία και προτάσιες, να με διαφωτίσουν παρακαλώ :-)

 

:arrow: Κάθε πανσέληνο του Αυγούστου οι αρχαιολογικοί χώροι είναι ανοικτοί ως τις 1 το βράδυ! Πέρυσι είχα πάει στην ακρόπολη των Αθηνών! Φέτος, έχω βάλει στόχο να είμαι στη Δήλο!! (ω, ναι, είναι και αυτή ανοικτή, βεβαιωμένα)

 

:arrow: Να έχω κάνει από πριν κάνα ταξιδάκι αμερική και να έχω τσιμπήσει κάνα tak fcl-90 το οποίο θα χρησιμοποιηθεί στις προηγούμενες δύο περιστάσεις. OK, ευσεβής πόθος

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω/ελπίζω:

 

- Να μη κάνει το καλοκαίρι τον καιρό που έπρεπε να κάνει το Γενάρη :evil:

 

- Να βρεθώ με παλιούς και νέους φίλους στα γνωστά "ψηλά βουνά" :roll:

 

- Τα κουνούπια στη Χαλκιδική να τσιμπάνε λιγότερο!! :mrgreen:

 

- Να βρω τα λεφτά για τα μοτέρ της GPDX... ](*,) ](*,) ](*,) :evil:

 

- Να βρω ευκαιρία να κλέψω τον εξοπλισμό του Αντώνη (μαζί με τα λυκόσκυλα) :mrgreen: :mrgreen:

 

- Να κυκλοφορώ με καινούργια μπλουζάκια του astrovox στις παραλίες!!!!! (ακούς Ανδρέα?????.......) [-o< [-o< [-o< :cheesy:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- Να βρω ευκαιρία να κλέψω τον εξοπλισμό του Αντώνη (μαζί με τα λυκόσκυλα) :mrgreen: :mrgreen:

Θα χρειαστεις τον Πυρο Δημα ... εν τριπλουν. :mrgreen:

 

Η ισημερινη βαση της ΑΡ ειναι ικανη να μου βουλιαξει το σπιτι. :mrgreen: :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- Τα κουνούπια στη Χαλκιδική να τσιμπάνε λιγότερο!! :mrgreen:

 

Ασε Αργύρη μην ελπίζεις μας έχουν φάει απο τώρα και είναι και καρδαμωμένα....δεν καταλαβαίνουν τίποτα..γι αυτό να ανέβεις προετοιμασμένος!!!

 

υγ δεν κάνω πλάκα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης