Jump to content

Σταυρόνημα και σκοτεινός ουρανός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

έγω ένα ερευνητή (finder) 10X60, με πεδίο 5.0°. Είναι ιδιοκατασκευή και χρησιμοποεί προσοφθάλμιο Plossl 25 mm (multi coated). Πρόσφατα τοποθέτησα και σταυρόνημα από χάλκινες ίνες καλωδίου, σαν αυτό που έχουν οι περισσότεροι ερευνητές. Λόγω της μεγέθυνσής του μπορώ πλέον και «τοποθετώ» τα αντικείμενα κατευθείαν στο πεδίο ενός ορθοσκοπικού 4 mm - 300X.

 

Έχω όμως την απορία αν ένα μη φωτιζόμενο σταυρόνημα φαίνεται κόντρα σε πολύ σκοτεινό ουρανό όπως αυτός του Πάρνωνα. Ο ερευνητής είναι πολύ φωτεινός (exit-pupil 6mm + επιστρώσεις) και θα ήθελα να αποφύγω την αγορά ερευνητή red-dot ή red-circles. Ποιά είναι η εμπειρία σας από την παρατήρηση στον Πάρνωνα; Επαρκεί η μικρή φωτεινότητα του ουρανού για τη χρήση κλασικών ερευνητών;

 

Ευχαριστώ, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια Στεφανε.

Οχι δεν αρκει το φυσικο φως τουλαχιστον με τον ερευνητη του C8.Εγω θα εβαφα τα νηματα με φωσφοριζε μπογια και καθε τοσο θα τα "φορτιζα"με εναν μικρο φακο.Δεν το χω δοκιμασει απλως αποτελει μια ιδεα μου.Δοκιμασε την και πεσμου (περιεργος) :D

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

 

ευχαριστώ, καλή ιδέα, θα τη δοκιμάσω πρώτα εκτός ερευνητή με πορτοκαλί φωσφοριζέ μαρκαδόρο (άραγε να υπάρχει και κόκκινος;). Ο ερευνητής του C8 είναι απλός (ανεπίστρωτος) 6Χ30 ή κάτι σαν 9Χ50;

 

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπαρχει κοκκινη φωσφοριζε μπογια η οποια θα φενεται καταπληκτικα αν τη φωτισεις με ενα black light σαν αυτα τα μικρα που ειναι πρελοκ για να ελενχεις την γνησιωτητα των χαρτονομησματων. :D

3.jpg

\"Οι ευθύνες αρχίζουν από τα όνειρα...\"

Γ.Σεφέρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,

 

Συγνώμη για την αλλαγή θέματος αλλά γνωρίζεις αν η αστρονομική εταιρεία στην Κέρκυρα τελικά δημοσίευσε νέο τεύχος (ΟΥΡΑΝΙΑ); Βλέπω ότι είσαι από την Κέρκυρα και γι'αυτό ρωτάω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια Στεφανε.

Ο ερευνητης του C8 ειναι παλιος καλος 6x30.Οχι ανεπιστρωτος ομως.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Ποιά είναι η εμπειρία σας από την παρατήρηση στον Πάρνωνα; Επαρκεί η μικρή φωτεινότητα του ουρανού για τη χρήση κλασικών ερευνητών; "

 

Ναι - Γενικά εάν μπορείτε να δείτε mag: 6-7 αστέρια με το γυμνό μάτι σας δεν θα έχετε ΚΑΜΙΑ δυσκολία.

 

Μετά από περίπου 45 λεπτά τα μάτια σας γίνονται "dark adapted".

Ακόμη και στις σκοτεινές περιοχές ως το Πάρνωνα θα είστε σε θέση να δείτε τα σταυρόνημα (crosshairs) στο ερευνητή σας χωρίς οποιαδήποτε προβλήματα - θα δείτε τη μορφή των "crosshairs" μέσα στο υπόβαθρο των αστεριών στον τομέα.

 

Μόνο μερικοί μεγαλύτεροι φίλοι (επειδή το "pupil" ματιών τους δεν θα διαστείλει περισσότερο από μερικά χιλ.) και ίσως μερικοί φίλοι που φορούν τα γυαλιά θα έχουν προβλημα.

 

Τον Αύγουστο του 2004 είχα την ευκαιρία να παρατηρήσω από το Πάρνωνα χρησιμοποιώντας το 4" SCT "travel scope" μου το όποιο έχει έναν μικρό ερευνητή 6x30 - Δεν είχα πρόβλημα βλέποντας τα "crosshairs".

Εάν θυμάμαι σωστά το "περιοριστικό μέγεθος" (limiting magintude) εκείνη την νύχτα ήταν περίπου 6.1.

 

Όταν ρωτιόμαστε: οι συντροφικοί παρατηρητές μας, τι χρησιμοποίησαν πριν από τους ("illuminated reticle finders, "red dot finders" ) κ.λπ... ??

 

Μερικοί από τους πιό πεπειραμένους παρατηρητές προτιμούν μόνο τη χρησιμοποίηση του Telrad Finder. Για τα "εκτεταμένα αντικείμενα" (extended objects) ένα guidescope 80mm ή 90mm χρησιμοποιείται.

 

Φιλικα.

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διόρθωση:

"Όταν ρωτιόμαστε: οι συντροφικοί παρατηρητές μας, τι χρησιμοποίησαν πριν από τους ("illuminated reticle finders, "red dot finders" ) κ.λπ... ??"

 

Προφανώς ο κλασσικός ερευνητής είναι πολύ χρήσιμος.

 

Διόρθωση:

Σήμερα (λόγω στην ευκολία της χρήσης) Μερικοί από τους πιό πεπειραμένους παρατηρητές προτιμούν μόνο τη χρησιμοποίηση του Telrad Finder με το διευθετήσιμο "κόκκινο led". Για τα "εκτεταμένα αντικείμενα" (extended objects) ένα guidescope 80mm ή 90mm χρησιμοποιείται.

 

Φιλικα.

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις σας! Θα αποπειραθώ να πάω στον Πάρνωνα μόνο με τον καλασικό ερευνητή μιας και μου έδωσε θάρρος ο φίλος ngc4565. (Κι αν δεν μπορώ να στοχεύσω με το τηλεσκόπιο θα παρατηρήσω με τον ερευνητή! :lol:) Ελπίζω ο καιρός να μη σταθεί εμπόδιο...

 

Κατόπιν θα μεταφέρω εδώ και τη δική μου εμπειρία για το θέμα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι,

 

μετά από δύο νύχτες παρατήρηση στον Πάρνωνα, η δική μου εμπειρία είναι η εξής:

 

Το σταυρόνημα ενός ερευνητή είναι πολύ καλά ορατό στον σκοτεινό ουρανό, αρκεί να έχει ικανό φαινόμενο πάχος. Κατά τύχη, το σταυρόνημα που τοποθέτησα στον ερευνητή (10Χ60) έχει το απαραίτητο πάχος παρότι χρησιμοποίησα σχετικά λεπτές χάλκινες ίνες. Έτσι ήταν πάντα ορατό και δεν με δυσκόλεψε καθόλου. Ένας δεύτερος ερευνητής (6Χ30) που είχα πάρει μαζί μου έχει τόσο λεπτό σταυρόνημα που δεν φαινόταν παρά μόνο «επάνω» στά φωτεινά τμήματα του γαλαξία. Ένας άλλος ερευνητής ενός φίλου (ρωσικός, 8Χ50 νομίζω) είχε εξαιρετικά λεπτό σταυρόνημα ακριβείας, χαραγμένο σε διαφανές εσωτερικό φίλτρο (επίπεδο γυαλί) και σύμφωνα με τον χρήσητη του δεν ήταν ορατό στο σκοτεινό ουρανό.

 

Οι παραπάνω δοκιμές ανφέρονται στις ώρες που ο ουρανός δεν είχε αυξημένη υγρασία και ήταν πραγματικά σκοτεινός (ορατοί γαλαξίες mag. 12-13). Κατά τη γνώμη μου, η απάντηση στο ερώτημα που έθεσα αρχικά είναι ότι, το σταυρόνημα είναι άνετα ορατό (όπως είπε ο φίλος ngc4565) εκτός από τους ερευνητές που έχουν πολύ λεπτά σταυρονήματα. Ιδίως αν ο δίσκος του Δία (σχεδόν κουκίδα στους ερευνητές) μπορεί να κρυφτεί εντελώς από το σταυρόνημα, τότε το πάχος των ινών είναι αυτό που χρειάζεται στον σκοτεινό ουρανό.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης