Jump to content

Απόκρυψη Αφροδίτης από Σελήνη 18-06-07


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την διάρκεια της μέρας την Δευτέρα 18 Ιουνίου 2007 η Σελήνη θα αποκρύψει την Αφροδίτη:

 

Για Αθήνα εξαφάνιση 18:01:03 και επανεμφάνιση 19:18:40

 

http://www.lunar-occultations.com/iota/planets/0618venus.htm

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετοιμαστείτε για την σημερινή απόκρυψη, ελπίζω να δούμε φωτογραφίες.

Και όταν νυχτώσει (μετά το φαινόμενο) θα είναι εντυπωσιακή η σύνοδος Σελήνης και Αφροδίτης.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα πανεμορφο ειδωλλο αυτη την στιγμη ορατο και απο τον ερευνητη του τηλεσκοπιου ... με την Αφροδιτη να ειναι αρκετα λαμπροτερη!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερο θεαμα!

Δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο λαμπρη η Αφροδιτη!

Τωρα μπορουμε ευκολα να αντιληφθουμε την εγγυτητα της Αφροδιτης στον Ηλιο σε σχεση με την γειτονικη μας Σεληνη!

 

Παντως προκειται για ανετα παρατηρησιμο φαινομενο ακομη και με τα πιο ταπεινα κιαλια παρολο που ειναι ημερα!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την Κυψέλη (κέντρο Αθήνας), σήμερα ώρα 15:30 φαίνεται καθαρά η Σελήνη και η Αφροδίτη με γυμνό οφθαλμό !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!!

Ειδα την αφροδιτη με γυμνο ματι.Ενα μικρο αστερακι στο γαλαζιο πεπλο.

Παντα ηθελα να το κανω :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ μόλις πριν ένα λεπτό βγήκα έξω και είδα σελήνη και Αφροδίτη με γυμνό μάτι! Βέβαια η Αφροδίτη άνετα φαίνεται με γυμνό μάτι την ημέρα, αρκεί να είναι σχετικά μακρυά από τον ήλιο και να ξέρει κανείς ακριβώς που να κοιτάξει. Σήμερα όμως, η σελήνη μας τη δείχνει!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την είδα κι εγώ, και μάλιστα στα κυάλια φαίνεται πιο λαμπερή από τη σελήνη!!! Η πρώτη μου θέαση της Αφροδίτης στο φώς της ημέρας! :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις ειδα την απόκρυψη. Η Αφροδίτη εύκολη με το μάτι παρα την σχετική αχλύ στον ουρανό. Εντυπωσιακό θέαμα!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Αφροδίτη εύκολη με το μάτι παρα την σχετική αχλύ στον ουρανό.

 

Οντως!!Και η αντηλια ηταν πολυ σπαστικη.Χρειαστηκε να επιστρατεψω γυαλια ηλιου,πυξιδα και stellarium για να βρω τη σεληνη ](*,)Τα ματια μου δεν εμεναν ανοιχτα κοντρα στο ενοχλητικο φως.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επανεμφάνιση για την πόλη της Λάρισας έγινε περίπου στις 19:14:45 τοπική ώρα. Σαν διαμαντένιο δακτυλίδι, όχι λόγω έκλειψης Ηλίου αυτή τη φορά, αλλά λόγω της επανεμφάνισης της υπέρλαμπρης Αφροδίτης.

Πολύ εντυπωσιακό φαινόμενο!!!

Φαινόταν ακόμη και με γυμνό μάτι πολύ εύκολα!!

Με τα κιάλια (7Χ50) ήταν υπέροχο!!

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είδα την αρχή αλλά είδα το τέλος! Με κυάλια 10Χ50 ήταν πολύ όμορφο! Δυστυχώς ο μεγαλύτερος φακός 28-100 που είχα στην DSLR δεν έβγαλε κάτι σπουδαίο..δεν είχα προλάβει να ετοιμάσω κάποιο τηλεσκόπιο ή webcam!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν πολύ όμορφο (όσο είδα και δια γυμνού οφθαλμού διότι έπρεπε να είμαι σε μάθημα στο πανεπιστήμιο). Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι πολύ κόσμος παρατήρησε το γεγονός ότι κάτι "λαμπερό" ήταν δίπλα στο φεγγάρι καθώς έλαβα SMS και τηλέφωνα να εξηγήσω τί ήταν αυτό!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι ήταν ένα πολύ εντυπωσιακό φαινόμενο!Και μόνο με το μάτι το έβλεπες!Εγώ δεν έχασα χρόνο και έβγαλα το τηλεσκόπιο!Ήταν πολύ όμορφο το θέαμα!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης