Jump to content

1η Πανελλήνια Θερινή Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν συμφωνώ καν με την ονομασία "πανελλήνια" ένα αστροπάρτυ είναι. Όλα είναι εξ ορισμού τοπικά και η συμμετοχή φυσικά είναι πανελλήνια.

Αστροπάρτυ Δίρφυς θα το ονόμαζα :cheesy:

Δεύτερον γιατι να πάει κάποιος Ιούλιο στα Άγραφα και Αύγουστο στη Ροδόπη (λέω δυο μέρη στην τύχη) και να μην ξαναπηγαίνει Πάρνωνα αν του είναι πιο κοντά και/ή του αρέσει περισσότερο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προσωπικά δεν συμφωνώ καν με την ονομασία "πανελλήνια" ένα αστροπάρτυ είναι. Όλα είναι εξ ορισμού τοπικά και η συμμετοχή φυσικά είναι πανελλήνια.

Αστροπάρτυ Δίρφυς θα το ονόμαζα :cheesy:

Δεύτερον γιατι να πάει κάποιος Ιούλιο στα Άγραφα και Αύγουστο στη Ροδόπη (λέω δυο μέρη στην τύχη) και να μην ξαναπηγαίνει Πάρνωνα αν του είναι πιο κοντά και/ή του αρέσει περισσότερο.

Γιωργο, Γιωργο, Γιωργο,

 

Ειπαμε ο καθενας κανει οτι τον βολευει και οποτε τον βολευει. Αν η κουτση Μαρια εχει την διαθεση για "Ιούλιο στα Άγραφα και Αύγουστο στη Ροδόπη", θα τις πουμε οχι και οτι πρεπει να παει στον Παρνωνα.

 

Πραγματι πιστευω οτι το εχουμε ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕΙ το θεμα οσον αφορα ονομασια, τοποθεσια και οτι αλλο κατεβασει ο νους του καθενος.

 

Εγω το βλεπω αλλιως ... υπαρχει μια προσπαθεια για συναντηση στον Ορο Διρφυ ... οποις θελει ας ερθει (!) και οποις θελει να παει αλλου ας παει αλλου. Καθωμαστε τωρα και ζητηταμε πραγματα και διαφωνουμε για μικρες λεπτομεριες που στην γενικη εικονα ειναι ασχετες.

 

Ευχαριστω των Βαγγελη για την μικρη ερευνα που εκανε και τις φωτογραφιες που φορτωσε. Με βαση αυτα τα "δεδωμενα", ο καθενας ας βγαλει ενα ωριμο συμπερασμα και ας πραξει οπως νομιζει και επιθυμει!

 

Εγω παντως θα κανω οτι μπορω να ειμαι εκει ... μονο και μονο για την εμπειρια!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πραγματι πιστευω οτι το εχουμε ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕΙ το θεμα οσον αφορα ονομασια, τοποθεσια και οτι αλλο κατεβασει ο νους του καθενος.

Κι εγώ νομίζω ότι συζητάμε "περί όνου σκιάς". Αναβιβάσαμε την συνάντηση αυτή σε θέμα ύψιστης σπουδαιότητας. Τί τυχεροί είμαστε! Πάει να πει ότι όλα τα άλλα προβλήματά μας λύθηκαν ή εξαντλήθηκαν εδώ στο Αστροβοξ. :-k :-k

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου να διευκρινίσω ένα-δυό θέματα: Όταν το Νοέμβριο συναντήθηκαν οι εκπρόσωποι των αστρονομικών συλλόγων στην Πάτρα, ένα από τα θέματα συζήτησης ήταν η πιθανότητα οργάνωσης μιας πανελλαδικής συνάντησης για συνεύρεση των ερασιτεχνών και συμπαρατήρηση. Οι φίλοι από τη Χαλκίδα είχαν την πρωτοβουλία και την επιθυμία να φροντίσουν την πρώτη και δοκιμαστική συνάντηση στην περιοχή τους. Ο σκοπός δεν ήταν ούτε η απαιτητική παρατήρηση ούτε η διοργάνωση ενος μεγαλεπήβολου αστροπάρτυ, αλλά κυρίως να δοθεί η δυνατότητα σε περισσότερους ερασιτέχνες να συναντηθούν και παράλληλα να διερευνηθεί αν υπάρχει η διάθεση για καθιέρωση μιας πανελλαδικής (και φυσικά οργανωμένης) ετήσιας συνάντησης στην ευρύτερη κεντρική Ελλάδα, ώστε να μπορούν να συμμετέχουν κι εκείνοι που δεν είναι εύκολο να κατεβαίνουν μέχρι τον Πάρνωνα.

Θεωρώ απαραίτητη την καλή διάθεση και την προσωπική φροντίδα του καθενός για την επιτυχημένη συμμετοχή του σ΄αυτή τη συνάντηση όπως θεωρώ αυτονόητη και την φροντίδα των διοργανωτών για την έγκαιρη τακτοποίηση και ενημέρωση μας για τα σχετικά θεμάτα.

Ευχαριστούμε τον Βαγγέλη και την ...Sunday για τις φωτό και την ενημέρωση, ενέργεια που δείχνει εύγλωττα ότι ο καθένας βοηθάει όσο μπορεί στα πρώιμα στάδια ενός θεσμού (είτε μέλλεται να καθιερωθεί, είτε όχι). Περιμένουμε περισσότερα και έγκαιρα από τους διοργανωτές.

 

Φιλικά Στέφανος,

 

____

Έχοντας τόσες φορές φορές «πάρει τα βουνά» για παρατήρηση, εκείνο που με χαλάει δεν είναι καθόλου ο κακτράχαλος δρόμος ή η πιθανότητα ελλειπούς διοργάνωσης. Με χαλάει που πρώτος μου ξάδερφος παντρεύεται εκείνο το Σ/Κ και δεν μπορώ να έρθω στη συνάντηση...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.ofa.gr/omada.html

 

Είναι πολύ θετικό που θα συμμετάσχει και ο ΟΦΑ στη συνάντηση, όπως και οι Αθηναϊκοί σύλλογοι, της κεντρικής Ελλάδος, ο ΣΕΑΘ, ο Ωρίων, ενώ ξέρω ότι θα προσπαθήσουν να έρθουν και από τα νησιά μας, ελπίζω και astrovoxites. Νομίζω ότι θα είναι ωραία εμπειρία και πρόδρομος καθιερωμένων starparties στην Ελλάδα κάθε χρόνο!

 

Υ.Γ. Η ειδική αναφορά στον ΟΦΑ γίνεται επειδή δεν είχε καταφέρει να δώσει το παρών στη συνάντηση της Πάτρας και να πει την άποψή του για αυτό το θέμα, όμως στηρίζει την απόφαση των άλλων συλλόγων.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μονο κερδισμενοι μπορουμε να βγουμε ολοι με την επιτυχια της συναντησης στον Ορο Διρφυ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Λιγότερο από τρεις βδομάδες απομένουν πλέον, όσοι πάτε έχετε προγραμματισει διαμονή και που; Αν πάω, σκέφτομαι διαμονή στις Στενιές.
Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στενή λέγεται το χωριό έδρα του δήμου Διρφύων. Έχει δύο οικισμούς Κάτω Στενή και Πάνω Στενή. Στην πάνω θα μείνεις, εκεί έχει ξενοδοχείο και είναι ωραιότερο μέρος. Η πάνω Στενή είναι χτισμένη σε ρεματιά με ταβέρνες. Δροσιά και καλά φαγητά. Μπορείς να πάρεις το δρόμο που περνάει απο το διάσελο Δίρφυς - Ξεροβουνιού (καταπληκτική θέα στο Αιγαίο) και να κατηφορήσεις προς Στρόπωνες και παραλία Χιλιαδούς διάσημη για το ελεύθερο κάμπινγκ και το ... γυμνισμό :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να στήσω σκηνή.Ελπίζω να έχω γειτόνους!!! Θα είμαι εκεί Σάββατο πρωί.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς προέκυψαν κάποιες αλλαγές και βλέπω πρακτικά δύσκολη την συμμετοχή από εμάς....

Αν τύχει και αλλάξουν τα πράγματα... μπορεί να σκάσουμε/σκάσουν μύτη(ή καλύτερα προσοφθάλμιο), αλλά είναι σχεδόν απίθανο .... λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, που δεν δέχονται αναβολή. Αρχικά υπολογίζαμε 4-6 άτομα.

Δυστυχώς για εμάς, την ιστορία θα την γράψετε εσείς που θα βρεθείτε εκεί.

=D>

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορουσε καποιος καλος ανθρωπος απο την Ευβοια να μας πληροφορησει για την κατασταση του χωματοδρομου μεχρι το καταφυγιο? :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί μας ενημέρωσε κάποιος από τους διοργανωτές για ο,τιδήποτε τόσους μήνες; :-note
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μίλησα σήμερα με τον κύριο Φατούση.. Μου είπε ότι ο δρόμος είναι σε καλή κατάσταση και πως δεν έχει πρόβλημα οποιοδήποτε ΙΧ. Απ' ότι φαίνεται υπάρχει ικανοποιητική συμμετοχή και ο κόσμος θα είναι αρκετός το Σάββατο, όπου έχουν οργανωθεί ακόμα και πολιτιστικά events, από το απόγευμα μέχρι να πέσει εντελώς η Σελήνη.. Παρακαλούνται όσοι ενδιαφέρονται και αποφασίσουν να πάνε να ενημερώσουν έως τις αρχές της επόμενης εβδομάδας ώστε να γνωρίζουν οι άνθρωποι για τη τάξη μεγέθους συμμετοχής γιατί θέλουν να ξέρουν τι βοηθητικό προσωπικό θα χρειαστεί.

 

Από την Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας θα πάμε μερικά άτομα, ο ακριβής αριθμός θα είναι γνωστός μέχρι την Κυριακή-Δευτέρα. Μάλλον όλοι με σκηνές. Αν υπάρχουν και άλλοι φίλοι από την Πάτρα που ενδιαφέρονται να πάνε αλλά δεν έχουν παρέα μπορούν βέβαια να έρθουν μαζί μας. Θα χαρούμε πολύ! Ας μου στείλουν prive!

 

Ραντεβού στη Δίρφυ!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σχετικά με τη διοργάνωση...

 

έχουν δίκιο όλοι όσοι παραπονέθηκαν σε προηγούμενα post για την έλλειψη ενημέρωσης!

ευχαριστούμε όλους τους φίλους που έδιναν νέα!

 

η συνάντηση ουσιαστικά αρχίζει από την Παρασκευή 20/7, μιας που κάποιοι φίλοι θα ανηφορήσουν νωρίτερα για να χαρούν τον τόπο κ το Σαββατοκύριακο. κάποιοι θα διανυκτερεύσουν κ την Κυριακή.

 

ισχύουν όλα όσα ακούστηκαν για την κατασκήνωση.

σχετικά με το δρόμο. ανεβήκαμε την προηγούμενη Παρασκευή κ ο δρόμος είναι σε καλή κατάσταση με εξαίρεση δύο απότομες στροφές, στις οποίες χρειάζεται να μπούμε ανοικτά κ με προσοχή γιατί από τη διάβρωση έχουν αποκαλυφθεί πέτρες. εμείς ανεβήκαμε με POLO χωρίς πρόβλημα.

 

η διανυκτέρευση στο Καταφύγιο κοστίζει 10€, η κατασκήνωση 5€.

υπάρχει η δυνατότητα πρωινού, γεύματος και δείπνου, αλλιώς στα γύρω γραφικά χωριά (Στενή κ Στρόπωνες) που είναι ονειρικά αυτή την εποχή!

ενημερώστε μας για να φροντίσουμε για ότι σας χρειάζεται (κατά το δυνατόν :) )!

μη λησμονήσετε επίσης να έχετε μαζί σας ρούχα, γιατί όσο κ αν ο καιρός θα είναι -λέει- καλός, το βουνό πάντα φυλάει εκπλήξεις.

 

 

 

φιλικά

Τάκης Οικονόμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε κύριε Οικονόμου, χαίρομαι πολύ που σας βλέπω εδώ μιας που είστε ο κατεξοχήν αρμόδιος για να δώσετε πληροφορίες. Καλή συνέχεια με τις προετοιμασίες!

 

Τελικά από την Πάτρα θα πάμε στη Δίρφυ 9-11 άτομα. Θα χαρώ να ξαναδούμε τους φίλους που έχουμε να συναντήσουμε από το περσινό καλοκαίρι, το συνέδριο ή τη συνάντηση των συλλόγων! Καλή αντάμωση!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όπου έχουν οργανωθεί ακόμα και πολιτιστικά events, από το απόγευμα μέχρι να πέσει εντελώς η Σελήνη..

 

Ας μην το σχολιάσω γιατί θα γίνω κακός... [-X [-X [-X

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι φαίνεται υπάρχει ικανοποιητική συμμετοχή και ο κόσμος θα είναι αρκετός το Σάββατο, όπου έχουν οργανωθεί ακόμα και πολιτιστικά events, από το απόγευμα μέχρι να πέσει εντελώς η Σελήνη..

 

Επομένως,μιλαμε για κοινωνική εκδήλωση και σε καμμία περίπτωση για αστρονομική παρατήρηση. Το λέω,γιατί άλλα κατάλαβα στην αρχή.Τότε ρε παιδιά,γιατί να πάρουμε τα βουνά; :-k

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το παραπάνω quote μου, το μετέφερα από τηλεφωνική συνομιλία, ίσως δεν είναι εντελώς ακριβές σχετικά με τη διάρκεια του γεγονότος. Ο κ. Οικονόμου μπορεί να μας διαφωτίσει. Αλλά δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα αν υπάρχει κάποια εκδήλωση ή εκδηλώσεις μέχρι πχ να πέσει το λυκόφως. Και βέβαια θα γίνει παρατήρηση (που αποκλείστηκε αυτό?), όπως και βέβαια είναι και κοινωνική εκδήλωση κατά ένα μέρος, όπως κάθε τέτοια μεγάλη συνάντηση. Όπως και στα συνέδρια. Γιατί να είμαστε αρνητικοί?

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά ειλικρινά δε σας καταλαβαίνω. :(

 

Δηλαδή τα πολιτιστικά events αποκλείουν την αστρονομική παρατήρηση;;;

Πόσο συχνά γνωρίζουμε άτομα που μοιραζόμαστε την ίδια αγάπη για τον έναστρο ουρανό;;;

 

Μας δίνετε μια ευκαιρία να τα συνδυάσουμε όλα. Εξοχή, συνάντηση με ήδη φίλους που τους βλέπουμε σπάνια, νέες γνωριμίες με άτομα άλλων συλλόγων, αστροπαρατήρηση, μπάνιο στην πανέμορφη Χιλιαδού, γιατί να γκρινιάζουμε μωρέ;

 

Εγώ πάντως επικοινώνησα πριν λίγες ώρες με τον κ. Οικονόμου για να κλείσω κρεβάτι στο καταφύγιο και ήταν κατατοπιστικότατος. Οι άνθρωποι κάνουν ό,τι μπορούν για να μας ευχαριστήσουν.

Περιμένω με ανυπομονησία την Παρασκευή και είμαι σίγουρη πως αν δείξουμε λίγη καλή διάθεση θα περάσουμε όλοι καταπληκτικά :)

 

Υ.Γ Παναγιώτη μάλλον γράφαμε ταυτόχρονα. Με πρόλαβες και με κάλυψες :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ. Οικονόμου,

 

Εύχομαι κάθε επιτυχία στη διοργάνωση. Είμαι βέβαιος ότι θα είναι μια πολύ σημαντική πρώτη διοργάνωση Π.Σ.Ε.Α., ένα πρώτο ξεκίνημα με προοπτική να καθιερωθεί και να αποτελέσει θεσμό στην ερασιτεχνική αστρονομία στη χώρα μας. Υπό την έννοια αυτή όλοι μας πρέπει να δώσουμε το παρόν.

Το βέβαιο είναι ότι θα έχουμε την ευκαιρία να συναντηθούμε, να απολαύσουμε τόσο την αστρονομική παρατήρηση, την υπέροχη φύση, όσο και τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, και να περάσουμε υπέροχα. Δύο ημέρες και δύο βραδιές θα είμαστε μαζί.

Από την ΕΑΕ θα είμαστε περίπου 12 (εύχομαι και περισσότεροι!)

 

Με εκτίμηση,

Βαγγέλης Τσάμης

 

.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει να δώσουμε όλοι το παρόν.Το έχω ξαναπεί αυτό.Απλώς εγώ περίμενα να κάνω παρατήρηση (με πρόγραμμα κλπ,όπως κάνω συνήθως) και τώρα βλέπω ότι σοβαρή παρατήρηση δε πρόκειται να γίνει,ακόμα και όταν πέσει το φεγγάρι.

 

Αυτό είπα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη,

 

Δεν πιστευω να υπαρχει κοινο στις 1.00 το πρωι για παραδειγμα. Οποτε, για σοβαρη παρατηρηση και φωτογραφηση, δεν περιμενω κανενα προβλημα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργκ ρε παιδιά, ανάθεμα τις καταλήψεις, την ΑΝΑΦΗ και τα ΕΑΑΚ γράφω ως τις 24 γμτ αλλιώς θα ερχόμουνα με 1000... κρίμα :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

 

Καλά να περάσετε 8)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης