Jump to content

1η Πανελλήνια Θερινή Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή επιτυχία στους διοργανωτές και καλά να περάσετε...

 

Πολλά παράπονα διαβάζω και είπα να κάνω τουμπεκί, αλλά δεν άντεξα....

 

Οι "σοβαροί" παρατηρητές, μπορούν αν θέλουν να κάτσουν σπίτι τους και σοβαρή παρατήρηση να κάνουν και να γλυτώσουν και τους άλλους απ'τη γκρίνια τους.

Εναλλακτικά μπορούνε να πάνε και να διασκεδάσουν το τριήμερο με καλή παρέα, να συνδυάσουν βουνό , θάλασσα και αστρονομία και να συναναστραφούνε με ερασιτέχνες απ'όλη την Ελλάδα.

Η "σοβαρή" παρατήρηση μπορεί να περιμένει , τα IC εκεί θα είναι, δε φεύγουνε :mrgreen:

 

Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν να πάει, αλλά αν πάει καλά θα είναι να το διασκεδάσει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οι "σοβαροί" παρατηρητές, μπορούν αν θέλουν να κάτσουν σπίτι τους και σοβαρή παρατήρηση να κάνουν και να γλυτώσουν και τους άλλους απ'τη γκρίνια τους.

 

Η "σοβαρή" (χρησιμοποιώ την δική σου στίξη) παρατήρηση δεν μπορεί να γίνει δυστυχώς απο τα σπίτια των περισσότερων ερασιτεχνών γι αυτό παίρνουν τα βουνά. Όσοι γουστάρουν αντικατάσταση της παρατήρησης με τζατζίκι, σουβλάκι μπύρες και καμμιά πενιά, μπορούν και σε ταβέρνα στην Αθήνα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Η εξορμηση στην Διρφυ ειναι μια ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ λυση .... οποιος φιλος δεν επιθυμει να ερθει για οτι λογο και να ειναι, ας μην ερθει (απλα πραγματα για απλα μυαλα οπως το δικο μου).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Εγώ πιστεύω θα περάσουμε πολύ ωραία και οι γκρίνιες ας λείπουν. Και ό,τι δε μας αρέσει θα το πούμε ώστε του χρόνου να γίνει ακόμα καλύτερο το event όποιος και αν το διοργανώνει. Η γκρίνια τέτοια ώρα δεν ωφελεί.

 

Ενα εξίσου απλό μυαλό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα σε όλους!

 

οφείλω να πω, πως άρχισε να υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για συμμετοχή στη Συνάντηση κ αυτό είναι πολύ σημαντικό, αφού πρόκειται για πρώτη διοργάνωση.

πολλοί φίλοι με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για τη συμμετοχή τους (κ το ενδιαφέρον τους για διαμονή στο Καταφύγιο).

θα παρακαλέσω τους εκπροσώπους των φορέων (είτε των παρεών :) ) να συγκεντρώσουν τις συμμετοχές ώστε αύριο, μεθαύριο πρωί το αργότερο, να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

 

προσπαθούμε να διοργανώσουμε τη Συνάντηση χωρίς προηγούμενη εμπειρία (πέρα από τις καθιερωμένες μαζώξεις για παρατήρηση). κρίναμε λοιπόν ότι θα πρέπει να διευρύνουμε το περιεχόμενό της, όχι βέβαια σε βάρος της παρατήρησης, αλλά δίνοντας την ευκαιρία να γιορτάσουμε κ να χαρούμε όλοι μαζί. εάν υπάρχει "κοινό" θα πρόκειται για φίλους της Εταρείας από τη Χαλκίδα κ δε θα αποτελέσουν σε καμία περίπτωση εμπόδιο!

 

νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση θα περάσουμε καλά, θα γνωριστούμε, θα διασκεδάσουμε κ θα δημιουργήσουμε "προηγούμενο", ώστε να δοθεί συνέχεια κ να καθιερωθεί σαν η ετήσια καλοκαιρινή γιορτή των ερασιτεχνών αστρονόμων.

τόχουμε ανάγκη νομίζω.

 

 

αυτά για τώρα κ θα συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε.

 

 

φιλικά

Τάκης Οικονόμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια,τελικα θα ειμαστε αρκετοι.Εγω θα ερθω μονο Σαββατο,θα σας βρω ολους εκει.Προτεινω να υπαρχει καποιος τροπος να συστηθουμε,απο ποιο συλλογο ειμαστε κ.λ.π.,καθως και στο συνεδριο της Πατρας να συζητησουμε τις εντυπωσεις μας και να προχωρησουμε στη οργανωση και θεσμοθετηση αυτης της συναντησης.

:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να μπορέσω να είμαι και εγώ εκεί μια και κατάγομαι από την Εύβοια. Ως αναφορά τα πολιτιστικά δρώμενα νομίζω ότι προάγουν τέτοιες συναντήσεις και είναι ευκαιρία να συμμετέχουν και μέλη των οικογενειών που δεν ασχολούνται με την αστρονομία μέχρι κάποια ώρα(π.χ. η γυναίκα μου που στον Πάρνωνα την έβγαλε στο αυτοκίνητο με τα παιδια μια και το κρύο ήταν τσουχτερό) και μετά ελεύθεροι να ευχαριστηθούμε και εμείς το χόμπυ μας.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καθως και στο συνεδριο της Πατρας να συζητησουμε τις εντυπωσεις μας και να προχωρησουμε στη οργανωση και θεσμοθετηση αυτης της συναντησης.

 

Αυτή είναι και η δική μας τοποθέτηση. Το θέμα θα συζητηθεί εκεί με τα παρευρισκόμενα μέλη ΔΣ, θα ακούσουμε όλοι τη γνώμη των συμμετεχόντων, τις παρατηρήσεις και προτάσεις τους, ώστε στο Συνέδριο να είμαστε σε θέση να οργανώσουμε/συζητήσουμε με τους συλλόγους την επόμενη συνάντηση του 2008!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μείνει κανείς Σάββατο βράδυ στις Στενιές;

 

Στενή, όχι Στενιές.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αν και από Αθήνα θα έρθω με την Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας.

Και προς Θεού ρε παιδιά όχι άλλες γκρίνιες γι αυτήν την συνάντηση. Το θέμα είναι να ανέβουμε πάνω, να περάσουμε καλά (με event ή όχι), να κάνουμε τις παρατηρήσεις μας, να γνωριστούμε και από κοντά αν γίνεται και να απολαύσουμε τον όμορφο νυχτερινό ουρανό που τόσο αγαπάμε όλοι μας :P

 

Ελπίζω να γνωρίσω αρκετά άτομα του Astrovox από κοντά, καθώς σας παρακολουθώ καθημερινά, παρόλο που δεν γράφω συχνά μιας και η εμπειρία μου δεν είναι μεγάλη. Ένα ζευγάρι κυάλια έχω. Πιστεύω για αρχή είναι καλά :P

 

Στην Στενή θα μείνω κι εγώ

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να στήσω σκηνή.Ελπίζω να έχω γειτόνους!!! Θα είμαι εκεί Σάββατο πρωί.
Κατα πασα πιθανοτητα ενας απο τους γειτονους θα ειμαι κι'εγω.Ελατακια δεν βλεπω πολλα ομως :roll:
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιωργο εισαι τυχερος φιλε που θα παραβρεθεις εκει... Εμενα με το ζορι με βλεπω και στις αστροβραδιες στην χαλκιδικη τελικα....

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι "σοβαροί" παρατηρητές, μπορούν αν θέλουν να κάτσουν σπίτι τους και σοβαρή παρατήρηση να κάνουν και να γλυτώσουν και τους άλλους απ'τη γκρίνια τους.

Εναλλακτικά μπορούνε να πάνε και να διασκεδάσουν το τριήμερο με καλή παρέα, να συνδυάσουν βουνό , θάλασσα και αστρονομία και να συναναστραφούνε με ερασιτέχνες απ'όλη την Ελλάδα.

Η "σοβαρή" παρατήρηση μπορεί να περιμένει , τα IC εκεί θα είναι, δε φεύγουνε :mrgreen:

 

έχεις πμ.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Με χαρά διαπιστώνω, μετά και από τηλ. επικοινωνία με τον κ. Οικονόμου, ότι τις τελευταίες ημέρες αναπτύχθηκε πανελλαδικά ζωηρό ενδιαφέρον για συμμετοχή στην Πανελλήνια Συνάντηση της Δίρφυος.

 

Για να έχουμε κι εμείς ως ΕΑΕ την τελική εικόνα συμμετοχής μας, παρακαλώ όσους είναι μέλη της ΕΑΕ και είτε επιθυμούν, είτε έχουν ήδη κλείσει θέση στο καταφύγιο για το Σάββατο 21/7, είτε έχουν δηλώσει ήδη κράτηση στον κ. Οικονόμου, είτε προτίθενται να το κάνουν, να με ενημερώσουν με ένα e-mail στο vtsamis(at)aegean.gr ή τηλεφωνικά στο 6973047420, οπωσδήποτε μέχρι την Πέμπτη το βράδυ, για να συντάξω την τελική λίστα με τα ονόματα.

 

Καλή Αντάμωση στη Δίρφυ

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα all!

 

τελικά η δύναμη του διαδικτύου είναι απίστευτη (συνηγορώντας κ στα όσα προείπε ο Βαγγέλης) κ χάρη στην ταυτόχρονη δουλειά που γίνεται από τους Συλλόγους, θα έχουμε καλή εκπροσώπηση. δυστυχώς δυσκολίες κ προβλήματα της τελευταίας στιγμής, απότρεψαν τη συμμετοχή και άλλων καλών φίλων.

 

ένας πρόχειρος απολογισμός, με τα στοιχεία που έχουμε τώρα, λέει ότι το Καταφύγιο είναι γεμάτο κατά τα 3/4, έχουμε αρκετές σκηνές και διαμονές σε δωμάτια στη Στενή.

 

το θέμα παραμένει ανοικτό έως και αύριο το βράδυ, που θα κάνουμε την τελική καταμέτρηση.

 

σε αναμονή κ των τελευταίων καθυστερημένων :).

 

 

 

Τάκης Οικονόμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι το astrovox έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη ενημέρωση των Ελλήνων ερασιτεχνών και των φίλων της αστρονομίας για το γεγονός της Δίρφυς (η συζήτηση εδώ, είδηση στην αρχική σελίδα, ενημερωτικό email), μαζί βέβαια με τις προσπάθειες των συλλόγων. Όλα θα πάνε μια χαρά! :D

 

Αύριο έχουμε τις τελικές ετοιμασίες, υπενθυμίζω: εάν είναι κάποιος από Πάτρα ή γενικά την Αχαΐα (ή οποιαδήποτε κοντινή περιοχή τέλος πάντων!) και θέλει να συμμετάσχει είναι ευπρόσδεκτος να έρθει με τα μέλη της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας (τηλ. 6932401242)!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι γουστάρουν αντικατάσταση της παρατήρησης με τζατζίκι, σουβλάκι μπύρες και καμμιά πενιά, μπορούν και σε ταβέρνα στην Αθήνα.

 

Μπα Γιώργη, μάλλον δε θα χρειαστεί,απ΄ότι διαβάζω στην αφίσα μια χαρά μουσικούλα θα έχει και στη Δίρφυ :mrgreen:

Για το τζατζίκι δεν ανησυχώ, όλο και κάποιος θα φέρει!

 

Σας ζηλεύω, καλά να περάσετε! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα all!

 

η ενημέρωση κ οι προετοιμασίες έφθασαν σχεδόν στο τέλος τους.

είμαστε στην "τελική ευθεία" για τη Συνάντηση.

το Καταφύγιο θα είναι ανοικτό από νωρίς το απόγευμα για να υποδεχθούμε όσους ανηφορίσουν αύριο.

η Παρασκευή είναι ελεύθερη. για φαγητό προσφέρονται οι φημισμένες ταβέρνες της περιοχής, Στενή κ Στρόπωνες.

το Σάββατο το πρόγραμμα θα αρχίσει γύρω στην 21.00 (με το σούρουπο) κ θα κρατήσει μέχρι την 23.00. δείπνο -προσφορά της Εταιρείας Αστρονομίας Χαλκίδας- για όλους τους παρευρισκόμενους (χρειαζόμαστε κ δυνάμεις για να βγάλουμε πέρα το βράδυ :) ) με άφθονη μπύρα κ κρασί κ βεβαίως-βεβαίως ολονύκτια παρατήρηση κ κουβεντολόι.

προσβλέπουμε σε καλούς κ αγαπημένους φίλους από τη ΒΔ Ελλάδα να μας κρατάνε συντροφιά στην παρατήρηση με κιθάρες κ τραγούδι!

 

 

σας περιμένουμε εναγωνίως

Τάκης Οικονόμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

 

http://www.astronomia.org.gr/tips.htm

(ιδίως η τελευταία ενότης)

 

http://www.louisville-astro.org/downloads/Stargazing_Etiquette.pdf

 

http://www.aosny.org/Star_Party_Etiquette.pdf

 

http://www.space.com/scienceastronomy/astronomy/stargazing_dos_donts_000607-1.html

 

http://www.sanantonioastronomy.org/etiquette.html

 

 

ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟΙΧΟΚΟΛΛΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΣ ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΙΝ ΟΛΩΝ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

 

http://www.astronomia.org.gr/tips.htm

(ιδίως η τελευταία ενότης)

 

http://www.louisville-astro.org/downloads/Stargazing_Etiquette.pdf

 

http://www.aosny.org/Star_Party_Etiquette.pdf

 

http://www.space.com/scienceastronomy/astronomy/stargazing_dos_donts_000607-1.html

 

http://www.sanantonioastronomy.org/etiquette.html

 

 

ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟΙΧΟΚΟΛΛΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΣ ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΙΝ ΟΛΩΝ

 

Καλύτερα να τυπωθούν και να μοιράζονται στους εισερχόμενους.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμείς σε λίγο από Αθήνα!

Καλή αντάμωση!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή συνάντηση και καλά να περάσετε όλοι!

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως τα όσα παράπονα γράφτηκαν δεν είχαν ως σκοπό να ταράξουν το όμορφο κλίμα της διοργάνωσης αλλά να τονίσουν πως εάν κι εφόσον ανάλογες διοργανώσεις γίνονται με πιο σωστό τρόπο, θα μπορούσαν να προσελκύσουν πολλούς περισσότερους φίλους της Αστρονομίας.

 

Σίγουρα σε μια Πανελλήνια Συνάντηση θα ήθελαν να συμμετέχουν όλοι. Κενά και προβλήματα όμως στη διοργάνωση αποτρέπουν πολλούς στο να έρθουν και η ουσία των παραπόνων ήταν σωστή (απουσία ενημέρωσης, οδηγιών, μηδέν παρουσία στο διαδίκτυο κ.ο.κ.).

 

Εάν πρόκειται για κάποιο τοπικό πανηγύρι σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα, όταν όμως ονομάζεται "Πανελλήνια Συνάντηση" είναι διαφορετικό. Αν επίσης ήταν μια ...πανελλήνια συνάντηση φίλων πάλι δε θα υπήρχε πρόβλημα. Σε μια τέτοιου είδους όμως συνάντηση, που πρόκειται να έρθουν ή θα ήθελαν να έρθουν άνθρωποι από όλη την Ελλάδα χωρίς να γνωρίζουν ο ένας τον άλλον αλλά και το μέρος της συνάντησης, είναι θέμα σεβασμού προς τον άλλον το να υπάρχει μια ελάχιστη μέριμνα για σωστή ενημέρωση και απορώ πραγματικά πως μέχρι σήμερα δεν υπήρξε κάτι ανάλογο, παρόλες τις διαμαρτυρίες.

 

Οι αφίσες της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και της Εταιρείας Αστρονομίας Χαλκίδας καλές είναι, φθάνουν όμως μόνο για να τοιχοκολληθούν στα χωριά και στις γειτονιές πέριξ του τόπου μονίμου κατοικίας και εκλογής των τοπικών αρχόντων και υπευθύνων της Ε.Α.Χ.

 

Δε μου πέφτει λόγος να πω περισσότερα, εύχομαι από καρδιάς καλά να περάσουν όλοι απλά έχω κι εγώ το ίδιο ίσως παράπονο με τους υπόλοιπους: πως είναι κρίμα να μας αποτρέπετε από τη συμμετοχή μας σε μια τέτοια εκδήλωση.

 

Και ας μη πει κανείς "ποιος σε απέτρεψε". Κι εγώ αν καλέσω κάποιον σπίτι μου ή σε ένα πάρτυ που διοργανώνω και δε του δώσω την παραμικρή οδηγία πως και τι, μάλλον δε θα ήθελα να τον δω να έρχεται...

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά χαιρετίσματα σε όλους από τη Δίρφυ!

 

Ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για την κύρια βραδιά του διημέρου. Σας στέλνουμε μια μικρή γεύση από το καταφύγιο και μια πρώτη αστροφωτογραφία (Στρίκης-Κουλουμβάκος). Ο καιρός είναι καλός, ο λίγος αέρας δε θα μας εμποδίσει. Χτες, το εντυπωσιακό γεγονός της βραδιάς ήταν μία απίστευτη βολίδα που είδαμε!

 

Λεπτομέρειες σύντομα καθώς η σύνδεση μέσω κινητού είναι δύσκολη!

 

xiliadou.jpg.736d3f91ae8da311f85c74e6d78b5f5e.jpg

Και μια βόλτα για μπάνιο στην παραλία της Χιλιαδούς

 

friends.jpg.50829b74e2f17dcc7d92783e5e7811cc.jpg

Φίλοι του astrovox έξω από το καταφύγιο

 

andromeda.jpg.ca1e7d68aaa5532d9afbb500ef9389b7.jpg

Μ31 από Στρίκη-Κουλουμβάκο

 

katafygio.jpg.d199d8d9e8064c9910a7917f9941caeb.jpg

Καταφύγιο

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης