Jump to content

Ποιον από τους παρακάτω παράγοντες έχει περισσότερο ανάγκη..


astrovox

Ποιον από τους παρακάτω παράγοντες έχει περισσότερο ανάγκη η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα για να αναπτυχθεί;  

242 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον από τους παρακάτω παράγοντες έχει περισσότερο ανάγκη η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα για να αναπτυχθεί;

    • πιο έντονη δραστηριοποίηση των αστρονομικών συλλόγων
      63
    • φθηνότερες τιμές τηλεσκοπίων στην ελληνική αγορά
      61
    • αναβάθμιση της διδασκαλίας της αστρονομίας στα σχολεία
      118


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι καθηγήτες δεν δίνουν την απαραίτητη σοβαρότητα στο μάθημα και έτσι και οι μαθητές με την σειρά τους το βαριούνται... :evil: :cry:

 

Μα μικρή μου φίλη το δυστύχημα είναι ότι οι ίδιοι οι καθηγητές δυστυχώς δεν έχουν ιδέα περι αστρονομίας, οπότε πως να εξάψουν το ενιαφέρον στους μαθητές τους.... :?: Δεν είναι μόνο θέμα σοβαρότητας δυστυχώς!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και οι τρείς παράγοντές είναι εξίσου σημαντικοί, αλλά ο πιό καθοριστικός είναι ο καθηγητής στο σχολέιο ώστε να μεταδώσει στα παιδιά την φλόγα της αναζήτησης για τα μυστήρια της ζωής και του σύμπαντος. Αν στα παιδιά καλλιεργηθει η έμφυτη τάση τους, της περιέργειας για το πως και το γιατί του κόσμου γύρω τους, όλα θα πάρουν σιγά σιγά τον δρόμό τους συνεπικουρούμενα και από τους συλλόγούς και από τις εταιρείες οπτικών μέσω καλύτερων τιμών τηλεσκοπίων σε σχολεία, συλλόγους και ιδιώτες \:D/
ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΡΡΙΚΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. FRANCIS BACON [-X
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Οι καθηγήτες δεν δίνουν την απαραίτητη σοβαρότητα στο μάθημα και έτσι και οι μαθητές με την σειρά τους το βαριούνται... :evil: :cry:

 

Μα μικρή μου φίλη το δυστύχημα είναι ότι οι ίδιοι οι καθηγητές δυστυχώς δεν έχουν ιδέα περι αστρονομίας, οπότε πως να εξάψουν το ενιαφέρον στους μαθητές τους.... :?: Δεν είναι μόνο θέμα σοβαρότητας δυστυχώς!

 

=D> =D> =D> =D> =D>

 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας. Το μάθημα της αστρονομίας θα έπρεπε να είναι πιο ενδιαφέρον και όχι βαρετό ή η ώρα του χαβαλέ. Βέβαια κάνα αστρονομικό βιντεάκι ή ντοκυμαντέρ ή κανένα πλανητικό μοντέλο θα βοηθούσε. Αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα που έχει πάρει διαζύγιο με Αστρονομία και Μαθηματικά εδώ και αρκετούς αιώνες και δεν πιστεύω στα θαύματα - με τα οποία καταπιάστηκε ο Χαρδαβέλλας στις μισές εκπομπές της προηγούμενης σεζόν - καλό θα ήταν να υπήρχε κάποιο περιοδικό. Όλο και κάποιος θα το αγόραζε από περιέργεια και θα κόλλαγε. Άμα κάνεις την αρχή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

=D> =D> =D> =D> =D>

 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας. Το μάθημα της αστρονομίας θα έπρεπε να είναι πιο ενδιαφέρον και όχι βαρετό ή η ώρα του χαβαλέ. Βέβαια κάνα αστρονομικό βιντεάκι ή ντοκυμαντέρ ή κανένα πλανητικό μοντέλο θα βοηθούσε. Αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα που έχει πάρει διαζύγιο με Αστρονομία και Μαθηματικά εδώ και αρκετούς αιώνες και δεν πιστεύω στα θαύματα - με τα οποία καταπιάστηκε ο Χαρδαβέλλας στις μισές εκπομπές της προηγούμενης σεζόν - καλό θα ήταν να υπήρχε κάποιο περιοδικό. Όλο και κάποιος θα το αγόραζε από περιέργεια και θα κόλλαγε. Άμα κάνεις την αρχή...

 

Μπορεί να φαίνεται απαισιόδοξο αυτό που λέω αλλά δεν θα καταφέρουν τίποτα.. :cry: Όπως είπες και συμφωνώ και απαυξάνω η Ελλάδα έχει παραμελήσει με την αστρονομία και τα μαθηματικά χρόνια τώρα...!Επειδή έκανα το μάθημα φέτος, ο καθηγητής παρότι έβαζε αστρονομικά ντοκυμαντέρ καμιά φορά, δεν παρατήρησα καμία πρόοδο..Αντιθέτως πολλοί βαριόταν και έβγαιναν από την τάξη! ](*,) ](*,) Δυστηχώς στην εποχή που ζούμε τα παιδιά το τελευταίο πράγμα που τους νοιάζει είναι η Αστρονομία και τα Μαθηματικά. Όσον αναφορά για τα περιοδικά υπάρχουν, απλώς κανένας δεν τους ενδιαφέρει.. :(

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οντως, πιστευω εχεις δικιο... αλλα βεβαια υπαρχει και το θερινο σχολειο και ορισμενα καλα τμηματα στα πανεπιστημια απο εκει και περα πρεπει να κανουμε κουμαντο μονοι μας... αυτο βεβαια δν ειναι απαραιτητα κακο καθως και τα μαθηματα που δν ειναι παραμελημενα βλεπουμε πως ειναι!

καλυτερα να κατσεις να μαθεις μονος σου και οπως θες παρα να προσπαθουν να στα βαλουν στο μυαλο με τον δικο τους τροπο...

 

Επισης πολλοι καθηγητες αστρονομιας δν κατεχουν το μαθημα, κι εκει γινεται το μεγαλο "ΝΤΟΥ" θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε... :roll:

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαια υπαρχει και το θερινο σχολειο και ορισμενα καλα τμηματα στα πανεπιστημια απο εκει και περα πρεπει να κανουμε κουμαντο μονοι μας... αυτο βεβαια δν ειναι απαραιτητα κακο καθως και τα μαθηματα που δν ειναι παραμελημενα βλεπουμε πως ειναι!

καλυτερα να κατσεις να μαθεις μονος σου και οπως θες παρα να προσπαθουν να στα βαλουν στο μυαλο με τον δικο τους τροπο...

 

Όσον αναφορά για το θερινό σχολείο αστρονομίας το άκουσα και αυτό σήμερα σε μια εκπομπή ](*,) ](*,)..!

Λέει ένας δημοσιογράφος:

-''Τώρα τον Αύγουστο υπάρχουν θερινά σχολεία αστρονομίας και Φυσικής για μαθητές και μεγαλύτερης ηλικίας.''

Και απαντά ο παρουσιαστής:

- ''Τι να κάνουν τα παιδιά στα θερινά σχολεία?Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να πάνε στην παραλία και να γλεντήσουν μέχρι το πρωί στα μπαρ!'' ](*,) ](*,)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αναφορά για το θερινό σχολείο αστρονομίας το άκουσα και αυτό σήμερα σε μια εκπομπή ](*,) ](*,)..!

Λέει ένας δημοσιογράφος:

-''Τώρα τον Αύγουστο υπάρχουν θερινά σχολεία αστρονομίας και Φυσικής για μαθητές και μεγαλύτερης ηλικίας.''

Και απαντά ο παρουσιαστής:

- ''Τι να κάνουν τα παιδιά στα θερινά σχολεία?Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να πάνε στην παραλία και να γλεντήσουν μέχρι το πρωί στα μπαρ!'' ](*,) ](*,)

 

Κλασσικός Έλληνας που το μόνο που κοιτάει είναι να περνάει καλά! Πάλι καλά που ο παρουσιαστής δεν πέταξε κανένα "Τι να κάνουν τα παιδιά στα θερινά σχολεία? Όσον αφορά αστρολογικές προβλέψεις, υπάρχουν ειδικοί επι του θέματος και δεν είναι άμεση προτεραιότητα τα παιδιά να μάθουν την επιστήμη αυτού! angry019.gif violent001.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιος ήταν ο παρουσιαστής; Γιατί εγώ γύρισα τώρα από διακοπές και δεν το πήρα χαμπάρι... Όχι τίποτα άλλο αλλά να του στείλω ένα μηνυματάκι στο e-mail του και να τον κατσαδιάσω!!!!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σημαντικότερο δυστυχώς είναι το πρώτο. Και λέω δυστυχώς γιατί παρόλες τις προσπάθειες, δε γίνονται αρκετά.

 

- Οι τιμές των τηλεσκοπίων δε νομίζω να επηρρεάζουν την αγάπη του κοινού για την Αστρονομία. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε όλοι να μισούμε τις Φερράρι και τις Πόρσε! Πράγμα που φυσικά δε συμβαίνει...

 

- Η ανεπάρκεια και τα κενά της Δημόσιας Εκπαίδευσης επίσης δε νομίζω να επηρρεάζουν την αγάπη του κοινού για την Αστρονομία. Ούτε για Φερράρι και Πόρσε διδαχθήκαμε.

 

Θέλω να πω, πως δεν είναι ανάγκη να διδαχθούμε κάτι στο δημόσιο σχολείο (λες και όσα διδαχθήκαμε εκεί τα διδαχθήκαμε σωστά και τα αγαπήσαμε!) ή να έχουμε λεφτά για να το αγοράσουμε για να το αγαπήσουμε.

 

Τα σημαντικά πράγματα στη ζωή σου μάλλον τα ανακαλύπτεις μόνος, τα ταλέντα σου, τις κλίσεις σου κ.ο.κ. και τα αγαπάς απλά γιατί σου βγαίνει από μέσα σου, όχι επειδή σου το είπαν ή έχεις χρήματα. Αν δεν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν φίλοι των αεροπλάνων και της αεροπλοϊας, φίλοι της φόρμουλα 1 κλπ.

 

Το σχολείο είναι για να σου μάθει να διαβάζεις, όχι για να σου μάθει ΤΙ να διαβάζεις. Και τα λεφτά είναι για να σε βοηθήσουν να κάνεις ευκολότερα αυτό που αγαπάς, όχι η αφορμή για να το αγαπήσεις.

 

Ξέρω ανθρώπους και χωρίς χρήματα και χωρίς μόρφωση που έχουν φτάσει σε απίστευτα επίπεδα νόησης.

 

Από την άλλη, δυστυχώς πολλοί σύλλογοι ξεχνούν έναν αντικειμενικό τους σκοπό: αυτό της ΔΙΑΔΟΣΗΣ της Αστρονομίας. Πολλοί συνοστίζονται σε ανάλογους συλλόγους (πως συνοστιζόταν οι Ελληνες στη Σμύρνη, κάπως έτσι...) για πολλούς και διάφορους λόγους και λιγότερο για Αστρονομία.

 

Αλλοι σύλλογοι αναλώνουν τους ανθρώπινους και υλικούς τους πόρους πολλές φορές σε αρκετές δραστηριότητες αλλά όχι στην επένδυση στο μέλλον.

 

Και για να παινέψω τον φίλο μου τον Πρασόπουλο και τον ΣΕΑΘ (και την Κατερίνα Αγγειοπλάστη και την Ελένη Δελίδου), δείτε ένα πρακτικό παράδειγμα:

 

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=599&Itemid=107

 

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=589&Itemid=107

 

Και για να παινέψω και το δεύτερό μου σπίτι, δείτε και το εξής:

 

http://www.astronomos.gr/therino_sxoleio_genika.html

 

...αλλά και το εξής:

 

http://www.astronomos.gr/olympiada1.html

 

Ποιος να μάθει Αστρονομία στα παιδιά, αυτοί που πολλές φορές είναι ανεπαρκείς στο να τους προσφέρουν τη βασική μόρφωση; Μάλλον θα περιμένουμε πολύ καιρό για να δούμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.

 

Επίσης παραλήφθηκε κατά τη γνώμη μου μια αναφορά στους γονείς και κατά πόσο είναι αυτοί υπεύθυνοι για τα κενά στην εκπαίδευση των παιδιών τους και κατά προέκταση και στην Αστρονομία. Οταν τα κενά από το σπίτι είναι τόσο μεγάλα, οι εκπαιδευτικοί (που στο σύνολό τους μπορεί να είναι και καλοί και φιλότιμοι) δε μπορούν να προσφέρουν και πολλά.

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης παραλήφθηκε κατά τη γνώμη μου μια αναφορά στους γονείς και κατά πόσο είναι αυτοί υπεύθυνοι για τα κενά στην εκπαίδευση των παιδιών τους και κατά προέκταση και στην Αστρονομία. Οταν τα κενά από το σπίτι είναι τόσο μεγάλα, οι εκπαιδευτικοί (που στο σύνολό τους μπορεί να είναι και καλοί και φιλότιμοι) δε μπορούν να προσφέρουν και πολλά.

 

Θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου! =; Η μητέρα μου δεν ασχολείται και δεν της ενδιαφέρει καθόλου η Αστρονομία...Αλλά εγώ πάντως αγάπω αυτόν τον τομέα..Αλλά παρόλο που δεν της ενδιαφέρει είχα την αμέριστη υποστήριξη (οικονομική και ψυχολογική) της μητέρας μου.Όσο για αν είναι φιλότιμοι οι καθηγητές δεν θα το σχολίασω... ](*,)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιος ήταν ο παρουσιαστής; Γιατί εγώ γύρισα τώρα από διακοπές και δεν το πήρα χαμπάρι... Όχι τίποτα άλλο αλλά να του στείλω ένα μηνυματάκι στο e-mail του και να τον κατσαδιάσω!!!!

 

Στη ΝΕΤ με τον Λυριτζή και τον Οικονόμου... ](*,)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρία

 

Και οι δικοί μου γονείς δε γνωρίζουν από επιστήμες. Φυσικά δεν αναφερόμουν σε αυτή την περίπτωση αλλά σε "βαριές" περιπτώσεις εγκατάλειψης του παιδιού (πνευματικής εγκατάλειψης) σε σημείο που οι καθηγητές και δασκάλοι να προσπαθούν αλλά λόγω επιπέδου και χαρακτήρα να είναι αδύνατον να του μάθουν γράμματα και ανθρώπινη συμπεριφορά.

 

Το να μη σου μάθει ο γονιός σου αστρονομία ή αστροφυσική επειδή μάλλον δε ξέρει, είναι άλλο. Το να μεγαλώνεις όμως με πρότυπα "ότι φάμε, ότι πιούμε κι ότι αρπάξουμε", χωρίς ήθος και αρχές και να γίνεσαι ένας μικρός κανίβαλος που δε σέβεται τίποτε, είναι εντελώς διαφορετικό.

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη ΝΕΤ με τον Λυριτζή και τον Οικονόμου... ](*,)

 

Δεν το περίμενα από αυτό το δίδυμο αλλά την Δευτέρα θα στείλω ένα μηνυματάκι πρωϊ-πρωϊ.....

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως φαινεται το θεμα της παιδειας ειναι πολυ βαθυτερο απο οτι νομιζουμε.Απορω πως υπαρχουν και καποιοι νεοι ανθρωποι που ξεφευγουν απο τα παραπανω απογοητευτικα κοινωνικα προτυπα των ΜΜΕ.Νεαροι φιλοι μου στο αστροβοξ,εισαστε ενα φως ελπιδας στο σκοταδι. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως φαινεται το θεμα της παιδειας ειναι πολυ βαθυτερο απο οτι νομιζουμε.Απορω πως υπαρχουν και καποιοι νεοι ανθρωποι που ξεφευγουν απο τα παραπανω απογοητευτικα κοινωνικα προτυπα των ΜΜΕ.Νεαροι φιλοι μου στο αστροβοξ,εισαστε ενα φως ελπιδας στο σκοταδι. :D

 

σκοταδι, γυρω μου σκοταδι... ](*,) ](*,) ](*,)

 

ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ... :D

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

νομιζω και οι 3 επιλογες πρεπει να ισχυουν.....

και επισης πρεπει να δημιουργηθουν συλλογοι σε ολες τις πολεις..

 

οσον αφορα τωρα την παιδεια....ειτε γινει αναβαθμιση στο θεμα αστρονομιας στα σχολεια ειτε οχι το ιδιο και το αυτο....

οσοι μαθητες θελουν να ασχοληθουν με την αστρονομια θα το κανουν ειτε τους προτρεψει το σχολειο ειτε οχι....

το μονο που μπορει να γινει ειναι να διοριστουν αστρονομοι για να διαδασκουν το μαθημα επιλογης στο σχολειο.....που αυτο θα ηταν κατι τελειο για τα παιδια που ενδιαφερονται...ωστοσο ειναι τοσα τα προβληματα στην παιδεια που το τελευταιο που τους νοιαζει ειναι να φερουν αστρονομους στα σχολεια.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη στιγμή που τα trendόσκυλα πιστεύουν σε ζώδια, κούφιες Γαίες και Άρηδες σαν πανσέληνους, αποφασίσω και διατάσω (ξήπνησε μέσα μου ο φασίστας :mrgreen: :lol: ) να αναπτυχθεί το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατι ελεγαν να το κανουν υποχρεωτικο....αλλα αν και εμενα θα με βολευε γιατι μου αρεσει....αλλους που δεν θελουν να ασχοληθουν δεν μπορεις να τους αναγκασεις...γι'αυτο και το αφηνουν επιλογης....αν και τις περισσοτερες φορες το διαλεγουν για πλακα αφου μαθημα δεν γινεται....εκτος καποιων εξαιρεσεων ](*,) και το μαθημα διδασκεται απο μαθηματικους....ή φυσικους, που οπως και να το κανουμε αμα δεν εχουν ασχοληθει και λιγο απλα μεταφερουν τα λογια του βιβλιου το οποιο ειναι και παλιο....

ισως θα επρεπε να ξαναγραφτει και να συμπεριλαβει και νεα γεγονοτα οπως το οτι ο πλουτωνας δεν θεωρειται πλανητης ή νεες αποστολες....κτλ κτλ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατι ελεγαν να το κανουν υποχρεωτικο....

 

 

Προσωπικά πλέον διαφωνώ να κάνουν το μάθημα υποχρεωτικό..γιατί δεν θα υπάρξουν πολλές αδικίες..Προσωπικά εγώ δεν θα ήθελα να είχα κάποιον μελλοντικό ''συνάδελφο'' στην Αστρονομία επειδή ήθελε να πάρει 20 στο μάθημα αυτό στο σχολείο(σε περίπτωση που ήταν υποχρεωτικό) και όχι επειδή τον ενδιαφέρει...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aναβάθμιση της διδασκαλίας της αστρονομίας στα σχολεία! =D> =D> =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναβάθμιση της διδασκαλίας της αστρονομίας στα σχολεία?? :-k

 

Θα μπορούσε...Αν η πολιτεία θα μπορούσε να διαθέσει κάποιο ''κατάλληλο'' εξοπλισμό στα σχολεία της χώρας..Όπως για παράδειγμα να υπάρχει σε κάθε σχολείο ένα τηλεσκόπιο ή μια σειρά από αστρονομικά βιβλία και να υπάρχουν προγράμματα 'αστρονομικά' στους υπολογιστές του σχολείου κ.α..και παροχή χρηματικών ποσών για διεξαγωγή αστρονομικών δραστηριοτήτων..Αλλά το πιο σημαντικό θα πρέπει να υπάρχουν κατάλληλοι καθηγητές που να ασχολούνται με το αντικείμενο αυτό για να μεταδώσουν με σωστό τρόπο την Αστρονομία στους μαθητές....

 

Αλλά και πάλι λίγο δύσκολο να γίνει... :-k :-k :-k

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
όλα είναι σμαντικά αλλά η εκπάιδευση περισσότερο από όλα..γιατί στο σχολείο θα πάρει τα πρώτα εραιθύσματα το παιδί και θα ανακαλύψει αν του αρέσει ή όχι η αστρονομία.και αυτην την στιγμη η διδασκαλία της αστρονομίας στα σχολειά δεν πάει και τόσο καλά..βασικά δεν πάει καθόλου,,,,,
your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι σύλλογοι κάνουν ουσιαστική δουλειά.

Η συμμετοχή είναι εθελοντική,και γι'αυτό βγαίνει θετικό αποτέλεσμα,τουλάχιστον, στους νέους.

Στα σχολεία,οποιαδήποτε προσπάθεια,εφ'όσον γίνει κανόνας ,θα υποστεί αντιδράσεις και θα εκπέσει στο επίπεδο της ρουτίνας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Για μενα το πιο σημαντικο και ουσιαστικο ειναι η δραστηριοποιηση των συλλογων...καθως τα αλλα 2 ειναι καπως απολυτα..πχ:ερασιτεχνης αστρονομος μπορει να μη θελησεις να γινεις στα 15 η στα 18 σου που θα εισαι ακομα στο σχολειο,οποτε η ιδεα με την ενισχυση του μαθηματος αυτου στα σχολεια δε θα σε οφελησει..επειτα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τηλεσκοπιο για να ξεκινησεις την ενασολιση σου..μπορεις απλα να διαβαζεις και να ενημερωνεσαι διαρκως..επομενως η δραστηριοποιηση των συλλογων θα εποφελουσε και αυτους που δεν ειναι μαθητες και δε μπορουν να ενημερωθουν απο τη σχολικη εκπαιδευση αλλα και αυτους που πιθανοτατα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να ακολουθησουν το χομπι τους αγοραζοντας τον πληρη εξοπλισμο..

Θα ηθελα επισης να αναφερω πως η δημιουργια συλλογων ειναι οτι καλυτερο για την ενασχολιση περισσοτερων με το αντικειμενο..και με στενοχωρει το γεγονος οτι σε μερικες πολεις(πχ Τρικαλα,οπου και μενω και ξερω τι γινεται),δεν υπαρχει συλλογος... :(

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης