Jump to content

Η γνωμη σας για το skywatcher 200 EQ5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν πρόκειται να κάνεις αστροφωτογράφηση, πάρε καλύτερα το αντίστοιχο σε Dobsonian, ώστε να σου μείνουν αρκετά χρήματα γιά καλούς προσοφθάλμιους και άλλα αξεσουάρ. Αν αργότερα θελήσεις να ασχοληθείς με τη φωτογραφία, νομίζω ότι θα είναι εύκολο να προσαρμόσεις τον ίδιο σωλήνα σε ισημερινή στήριξη.

Έχω κοιτάξει από παρόμοιο Celestron και δείχνει πολύ καλά.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τι περίπου τιμή το έχεις βρεί;

 

Η αναλογία τιμής-απόδοσης είναι το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου κριτήριο επιλογής.

Στο Internet πάντως βρήκα ότι το συγκεκριμένο έχει πραγματικά εξευτελιστική τιμή σε λίρες Αγγλίας (μεταξύ 377 και 465 λιρών που σημαίνει 545 έως 674 Ευρώ!).

 

Ηλίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα,

 

θα είναι αστείο να επιλέξεις αυτό το τηλεσκόπιο σ' αυτή την τιμή, τη στιγμή που με άλλα 100€ περίπου μπορείς να αποκτήσεις ένα Orion Optics 8" και μάλιστα στηριγμένο στη Vixen GP! Η οπτική και μηχανική ποιότητα είναι σε άλλη κλάση. Επίσης, εξαιρετική επιλογή από άποψη ποιότητας και λειτουργικότητας είναι το ίδιο τηλεσκόπιο (ΟΟ 8") στη νέα βάση dobsonian.

 

Το Skywatcher + EQ5 είναι ικανοποιητικό τηλεσκόπιο, υπό την προϋπόθεση ότι θα «περιποιηθείς» λίγο τη στήριξη με πρώτη και απαραίτητη κίνηση να αλλάξεις τον τρίποδα με ισχυρότερο. Αυτό έκανε και τη δική μου ΕQ-5 να ξεπεράσει τα σημαντικά προβλήματα ταλαντώσεων και να στηρίξει χωρίς ουσιαστικά προβλήματα το ΟΟ 250mm f/4.8. Αυτό όμως σημαίνει νέα έξοδα οπότε η αγορά δεν δείχνει τόσο συμφέρουσα, με δεδομένο τον πολύ ενδιαφέροντα ανταγωνισμό στα ίδια πρακτικά χρήματα.

 

Μην παρασύρεσαι από πρόσθετα αξεσουάρ, διάθεσε τα χρήματα σου για καλό οπτικό σωλήνα και οπωσδήποτε σωστή στήριξη. Τα αξεσουάρ θα τα αποκτήσεις σταδιακά και ανάλογα με τις πραγματικές ανάγκες σου.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παρασύρεσαι από πρόσθετα αξεσουάρ, διάθεσε τα χρήματα σου για καλό οπτικό σωλήνα και οπωσδήποτε σωστή στήριξη. Τα αξεσουάρ θα τα αποκτήσεις σταδιακά και ανάλογα με τις πραγματικές ανάγκες σου.

 

Αν και δεν το κατέχω το αντικείμενο, μου ακούγεται πάρα πολύ σωστό... Τηλεσκόπιο "μία φορά παίρνεις". Αξεσουάρ όσο περνάει ο καιρός μπορείς να μαζεύεις. Θα το έχω υπόψη μου.

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παρασύρεσαι από πρόσθετα αξεσουάρ, διάθεσε τα χρήματα σου για καλό οπτικό σωλήνα και οπωσδήποτε σωστή στήριξη. Τα αξεσουάρ θα τα αποκτήσεις σταδιακά και ανάλογα με τις πραγματικές ανάγκες σου.

 

Αν και δεν το κατέχω το αντικείμενο, μου ακούγεται πάρα πολύ σωστό... Τηλεσκόπιο "μία φορά παίρνεις". Αξεσουάρ όσο περνάει ο καιρός μπορείς να μαζεύεις. Θα το έχω υπόψη μου.

 

Ούτε κι αυτό είναι απόλυτα σωστό.

Παράδειγμα :

Έχω ένα αργό (f/10) Maksutov και αγόρασα σχετικά φθηνούς προσοφθάλμιους 84 μοιρών AFOV. Όταν θελήσω να πάρω και κάποιο φθηνό Dob, αυτοί οι προσοφθάλμιοι θα δείνουν πολύ μέτριες εικόνες, οπότε πρέπει να αρχίσω να αντικαθιστώ κι αυτούς.

Αν ένα φθηνό 8" Dob κοστίζει περίπου 400 ευρώ, το σετ των προσοφθαλμίων κοστίζει τα ίδια ή παραπάνω.

Το ίδια ισχύουν και για μερικά άλλα αξεσουάρ όπως finder, εστιαστές κλπ., αυτό έχω καταλάβει εγώ απο τη μέχρι τώρα "καρριέρα" μου στο σπορ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

 

απ' ότι έμαθα, αν κανείς αγοράσει τηλεσκόπιο Orion Optics μπορεί να κερδίσει πολλά χρήματα, γιατί η στήριξη της Vixen που το συνοδεύει είναι πολύ ακριβότερη όταν πωλείται ανεξάρτητα. Μήπως γνωρίζεις για τι διαφορά κόστους μιλάμε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

 

δες στην ιστοσελίδα της Οrion Optics ή επικοινώνησε με την ΑΚΤΙS. Δεν το έχω ψάξει, αλλά λογικά θα υπάρχει κάποια διαφορά. Υποθέτω ό,τι σε όσο πιό ακριβό σύνολο αναφερόμαστε τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα «κέρδους».

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης