Jump to content

Πρώτη παρατήρηση με κιάλια σε τρίποδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

χθές για πρώτη φορά έκανα παρατήρηση με τα κιάλια (Vixen ultima 9x63)πάνω σε τρίποδα(VT950 Soligor).Η εμπειρία αξέχαστη, τολμώ να πω καλύτερη και από τις παρατηρήσεις που έχω κάνει με το τηλεσκόπιο.Το seeing εξαιρετικό ίσως το καλύτερο που έχω πετύχει από τότε που ξεκίνησα τις παρατηρήσεις, η περιοχή του γαλαξία , από τον Κύκνο ως τον Τοξότη,φαινόταν ολοκάθαρα, και παρόλη την κούραση της μέρας και τα κουνούπια της νύχτας έμεινα για παρατήρηση κοντά τρεις ώρες.

Ξεκίνησα με κάποια διπλά άστρα,ν του δράκοντα- ε της λύρας - albireo μέχρι και το τ του κύκνου όπου έφτασα και στα όρια της διαχωριστικής ικανότητας των κυαλιών περίπου 30''.Κατάφερα να δω κάποια αμυδρά αντικείμενα Μ81-Μ82 καθώς και το νεφέλωμα του Dumbbell σαν αδιόρατα ξέφτια ομίχλης, αυτό όμως που δεν μπόρεσα να δω είναι το νεφέλωμα της Βόρειας Αμερικής.Τελικά έφτασα και στην πλουσιότατη περιοχή του τοξότη όπου και περιηγήθηκα για πρώτη φορά, απλά 'χάζεψα' ευτυχώς με το στόμα κλειστό.Για πρώτη φορά είδα το νεφέλωμα της Λιμνοθάλασσας, το νεφέλωμα του Τριφυλλιού και όλα τα υπόλοιπα ανοιχτά και σφαιρωτά σμήνη της περιοχής του τοξότη, αυτό που στην κυριολεξία με μάγεψε ήταν το σήνος Μ7 λες και έβλεπα λαμπιόνια από Χριστουγεννιάτικο δέντρο να τρεμοσβήνουν στον ουρανό.

Τελικά τα καλά κιάλια πάνω σε σταθερό τρίποδα, μαζί με τους αστροχάρτες του nightwatch είναι ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος για να ξεκινήσεις την περιήγηση στο νυχτερινό ουρανό και πραγματικά έχω την απορία πως θα είναι η παρατήρηση με αστρονομικά κιάλια τύπου BT80 της Vixen, μάλλον θα πρόκειτε για μοναδική εμπειρία!

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α και μια απορία προς τον φίλο Γιώργο.

Κάτι έγραφες σε ένα προηγούμενο θέμα για τον τρόπο με τον οποίο εστιάζουμε με τα κιάλια μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός;Επίσης πως εστιάζουμε καλύτερα όταν εκτός από την κεντρική εστίαση υπάρχει και εστιαστής στο δεξιό προσοφθάλμιο των κιαλιών; Δυστυχώς οι οδηγίες είναι στα Γιαπωνέζικα.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα!

Εστιαζουμε παντα απο εξω προς τα μεσα μεχρι το σημειο να δουμε καθαρα οποτε σταματαμε.Με την αντιθετη πορεια εχει αποδειχτει πως το ματι προσαρμοζεται να διορθωσει το σφαλμα στην εστιαση με αποτελεσμα η παρατηρηση να δημιουργει κοπωση.

Αν τα κυαλια εχουν κεντρικη εστιαση ως συνηθως, εστιαζουμε πρωτα τον αριστερο προσοφθαλμιο με την κεντρικη εστιαση εχοντας καλυμενο τον δεξι φακο.

Στη συνεχεια εχοντας καλυμενο τον αριστερο φακο εστιαζουμε τον δεξι προσφθαλμιο με το δαχτυλιδι του που εχει σημειωμενες τις διοπτριες + και - (παντα απο εξω προς τα μεσα).

Αν θελουμε να παρατηρησουμε κατι που ειναι σε κοντινη αποσταση εστιαζουμε με την κεντρικη εστιαση ταυτοχρονα τα κυαλια εχουν ηδη ρυθμιστει στην οραση μας.

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο όταν λες ότι εστιάζουμε από έξω προς τα μέσα υποθέτω ότι είναι το ίδιο με την εστίαση "από κοντά προς τα μακριά".

Επίσης όταν λες ότι καλύπτουμε τον δεξί φακό για παράδειγμα υποθέτω ότι γίνεται με απλό κλείσιμο του ματιού ή είναι απαραίτητη η χρήση του καλύμματος;

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια!

Εννοω πως ειναι πιο εξω απο το σημειο που βλεπουμε καθαρα η εστιαση

ας πουμε απο εξω εξω σιγα σιγα εστιαζεις.Πχ απο τελειως εξω εστιαζουμε προς τα μεσα.

Προτιμοτερη η χρηση του καλυματος η το χεριου για καλυψη του ενος φακου ωστε να μην πιεζεται καθολου το ματι που κοιταζει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς με το "έξω" και το "μέσα". :? Ίσως θα πρέπει να αναφέρεις μια αναλογία με βάση την απόσταση;

 

Και μια απορία από μένα. Ο φίλος peaceful έγραψε ότι έχει κυάλια 9x63. Εγώ έχω 15x70. Αν θυμάμαι καλά, ο αριστερός αριθμός εκφράζει το συντελεστή μεγένθυσης. Αν ναι, τότε γιατί εγώ δεν έχω δει ούτε τα μισά από αυτά στα οποία αναφέρθηκε; Είναι κάποιος άλλος παράγοντας, ή οφείλεται στο γεγονός ότι ακόμα δεν έχω ιδέα από το νυχτερινό ουρανό, και δε ξέρω που να κοιτάξω;

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξω = πισω απο το σημειο εστιασης μεσα = εμπρος απο το σημειο εστιασης.

Τι σε ενδιαφερει σε τι αποσταση ειναι αυτο που εστιαζεις;

Ο peaceful χρησιμοποιησε τριποδο, μεγαλο ατου στην παρατηρηση ειδικα κοντινων διπλων αστερων.

Τα κυαλια σου που ειναι 15x70 ειναι βαρια και εχουν μεγαλη μεγεθυνση για κρατημα στο χερι.τουλαχιστον αν ειναι δυνατον χρησιμοποιησε μια ξαπλωστρα με χερια ωστε να στηριζεσαι και να κρατας τα κυαλια οσο δυνατον σταθεροτερα.

Τα αντικειμενα βαθεος ουρανου που αναφερει φαινονται και με μικροτερα κυαλια.

Το πιθανοτερο παντως κατ εμε ειναι πως δεν ξερεις πως να τα εντοπισεις και ακομα ισως δεν ξερεις τι ακριβως θα δεις εφ οσον δεν εχεις ακομα σχετικη πειρα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρίποδο έχω και 'γω. Δεν υφίσταται παρατήρηση χωρίς τρίποδο, με τέτοιο βάρος και μεγένθυση όπως είπες... Μάλλον χρειάζομαι μελέτη...
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως φίλε bug έχε υπόψην ότι η παρατήρηση των αντικειμένων που προανέφερα έγινε σε ουρανό με ελάχιστη φωτορύπανση,το πλεονέκτημα που έχουν τα χωριά, και με καταπληκτική διαύγεια.

Επίσης τα κιάλια τύπου 9χ63 παρέχουν ελαφρά μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από τα 15χ70 πράγμα που διευκολύνει τον εντοπισμό των αντικειμένων, με τη βοήθεια κάποιου αστροχάρτη εννοείται.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι η χρήση του τρίποδα βελτίωνει θεαματικά την παρατήρηση με τα κιάλια όσο ελαφριά και αν είναι αυτά!

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Διάβασα μετά από ένα χρόνο (!) το συνοδευτικό φυλλάδιο για τα κιάλια μου, το οποίο αναφέρει πώς ρυθμίζουμε το focus. Το παραθέτω αυτούσιο στα Αγγλικά:

 

Since more people have a variance of vision from their left eye to their right eye, you must adjust the focusing system.

 

For Center Focus binoculars use the following steps to achieve focus: (1) Close your right eye and look through the left side of the binoculars with your left eye at the subject matter. Rotate the center focusing wheel until the image appears in sharp focus; (2) Close your left eye and look through the right eyepiece (called the diopter). Rotate the right eyepiece until the image appears in sharp focus; (3) Now look through both eyepieces with both eyes open. Since you've already adjusted the right eyepiece, use only the center focusing wheel to refocus on a new object at a different distance.

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης