Jump to content

Ακροπολη και το νυχτικο της γειτονισσας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

παρελαβα εχθες το πρωτο μου τηλεσκοπιο (8" f/6 dob) και εχω την εξης ερωτηση που στους εμπειρους θα φανει κουτη βεβαια...

για να κανω παρατηρηση πρεπει να κραταω μια απο τις δυο λαβες που εχει η βαση ( http://www.celestron.com/prod_pgs/product/p-starhopper1010110.gif ), διαφορετικα ο οπτικος σωληνας φευγει και σταθεροποιηται μονο καθετα... αυτο δεν συμβαινει οταν βρισκεται σε σχεδον οριζοντια θεση, αλλα τι να το κανεις να βλεπεις την ακροπολη και την γειτονισσα με το νυχτικο?

εχω κανει κατι λαθος στην συναρμολογηση η ετσι πρεπει να ειναι?

ειχα εστιασει πχ την σεληνη και ηθελα να αλλαξω προσοφθαλμιο, δεν το ρισκαρα ομως γιατι αντε να την ξαναπετυχω μετα... παρεπιπτοντως την περιφερεια της, την εβλεπα με ''χιονια''... που μπορει να ωφειλετε αυτο?

Kαι κατι αλλο,

παιζοντας λιγο με τις βιδες που στηριζετε το δευτερευον κατοπτρο, πηγε το ατιμο και συναντησε το πρωτευον με αποτελεσμα να το γρατζουνισει ολιγον τι... τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις εκτος απο την κλασσικη ευχη, να γυρναγε ο χρονος μερικα δευτερολεπτα πισω?

Αντε και με πολλες ζεστες αυτο το καλοκαιρι να δουλεψουν τα κλιματιστικα μπας και εχουμε κανενα blackout να δουμε και εμεις τα παιδια της πολης κανενα νεφελωματακι παραπανω...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

file strato.

Logika auth h lavi einai kai sfigktiras,statheropoihths tou tileskopoiou sou.

Twra gia to paixnidi me tis vides :shock: :shock: ... hmmmm. to ligotero pou tha xreiasteis einai euthigramish katoptrwn.....

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στράτο,

 

Σίγουρα το τηλεσκοπιό σου θα χρειαστει ευθυγράμμιση.

Δεν καταλαβαίνω πως γρατζούνισες το πρωτεύων με το δευτερεών...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν θα χρειαστείς σίγουρα ευθυγράμμιση όπως σου είπαν ο SATI και o Vegan.Το πως γρατζούνισες το πρωτεύον με το δευτερεύον κάτοπτρο ούτε και εγώ το κατάλαβα γιατί εξάλλου είναι αρκετά μακριά μεταξύ τους :shock: Όσον αφορά την λαβή νομίζω στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι βιδωτή .Αλλά πρέπει να βιδώσεις και τις δύο λαβές για να είναι σταθερό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω τους συνφορουμιτες για τις απαντησεις τους.

Το πως ο δευτερευον βρεθηκε στην αγκαλια του πρωτευοντος ομολογω οτι δεν δυσκολευτηκα να το κανω...

Συγκεκριμενα ξεβιδωσα την βαση πανω στην οποια βρισκεται το κατοπτρο και ο νομος της βαρυτητας δεν εχασε ευκαιρια...

Τωρα για να ευθυγραμισω το τηλεσκοπιο θα πρεπει πρωτα να το σταθεροποιησω. Τις λαβες ειμαι σιγουρος οτι τις εσφιξα καλα. Καμια αλλη ιδεα κανεις?

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεβιδωσες εντελως το δευτερευον και εσκασε πανω στο πρωτευον ε?

Αχ,θα ειχα παθει τρια εγκεφαλικα!!!

 

Για αυτο οταν παιζουμε με το secondary τον σωληνα τον φερνουμε οριζοντια καλου κακου για να μη γινει...οτι εγινε σε σενα!!

Πιστευω να τη γλυτωσες με λιγα σημαδια!!

 

Εγω εχω το 10'' StarHopper,εισαι σιγουρος οτι το εχεις συναρμολογησει σωστα?Πρωτον αυτο.

 

Μετα το ενα χερουλι που παει στην πλευρα του εστιαστη εχει αλλοιωτικο σπειρωμα απο το αλλο και επιπλεον του βαζεις πανω και ενα ρουλεμαν (που ειναι μεσα στα κουτια) ετσι ωστε να το σφιγγεις λιγο και να ρυθμιζεται η ταση που χρειαζεται για να μενει οπου θες ο σωληνας.

 

Εγω ειχα το προβλημα,οτι απο την πρωτη φορα που βιδωσα αυτο το χερουλι πεταξε εξω το σπιρωμα του πλαστικου που βιδωνει πανω στον σωληνα.

Αποτελεσμα ειναι τωρα να σταθεροποιειται το τηλεσκοπιο μονο απο το ζυγισμα του χωρις να ειναι σφιγμενα τα χερουλια,αφου κανω χωρις χερουλια παρατηρησεις τωρα γιατι ειχα κατι προβληματα με το ανταλλακτικο που παρελαβα.

 

Πιστευω να βοηθησα καπως..

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης