Jump to content

Ποια αστρονομική ενασχόληση σας αγγίζει περισσότερο;


Ποια αστρονομική ενασχόληση σας αγγίζει περισσότερο;  

164 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια αστρονομική ενασχόληση σας αγγίζει περισσότερο;

    • Μελέτη αστρονομίας και αστροφυσικής
      45
    • Αστρονομική παρατήρηση
      85
    • Αστροφωτογράφιση
      34


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε ένα φόρουμ ερασιτεχνικής αστρονομίας αλλά τα ενδιαφέροντα ποικίλλουν. Εσάς ποια αστρονομική ενασχόληση σας αγγίζει περισσότερο; Είστε θεωρητικοί και σας αρέσει το διάβασμα; Σας αρέσει η παρατήρηση; Η μήπως η αστροφωτογράφιση;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα αν σε κάποιον αρέσουν όλα τα παραπάνω τι ψηφίζει? #-o

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκε η απάντηση "όλα τα παραπάνω" αλλά αυτό έγινε επίτηδες γιατί όλοι θα το απάνταγαν ενώ ήθελα το αποτέλεσμα να μας δείξει τις προτιμήσεις μας ;)

 

(άσε που πάλι αν σε κάποιον αρέσουν εξίσου τα δύο από τα τρία πάλι δεν καλύπτεται).

 

Τώρα, στην περίπτωση που σου αρέσουν όλα εξίσου, είσαι σε δίλημμα... Προτείνω να επιλέξεις εκείνο που έστω και ελάχιστα σε συγκινεί κάπως περισσότερο!!

 

 

ΥΓ: Ομοίως δεν πρόβλεψα και το "κανένα από τα παραπάνω" αλλά τι στο καλό, σε φόρουμ αστρονομίας είμαστε :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει η δυνατότητα από το ίδιο το λογισμικό να μπουν δύο ψήφοι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς. Με μισή καρδιά (και λίγο παραπάνω) παρατήρηση :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω μελοντικα θα ηθελα να ασχοληθω με την μελετη φασματων των αστεριων. Αρα μαλλον ψηφιζω μελετη αστρονομιας και αστροφυσικης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηφίζω "Μελέτη αστρονομίας και αστροφυσικής", από επιστημονικής πλευράς.

 

Τι στο καλό..για αυτό το λόγο μπήκα και στο Φυσικό.. αν και η παρατήρηση είναι μεγάλη αγάπη! :D

 

Στην αστροφωτογραφία με ενθουσιάζει περισσότερο πια η καταγραφή φαινομένων που γίνονται ανά καιρούς, όπως εκλείψεις, διαβάσεις-επιπροσθήσεις, κομήτες, δραστηριότητα Ηλίου κλπ ή wide field, ίσως να φταίει βέβαια ότι δεν διαθέτω και τον εξοπλισμό για σοβαρά αποτελέσματα σε deep sky ή πλανητική! :roll: 8-[

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηφίζω "Μελέτη αστρονομίας και αστροφυσικής", από επιστημονικής πλευράς.

 

Τι στο καλό..για αυτό το λόγο μπήκα και στο Φυσικό.. αν και η παρατήρηση είναι μεγάλη αγάπη! :D

 

Το ιδιο ακριβως νιωθω και εγω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και η παρατηρηση ειναι κατι το μοναδικο που χρονια επιθυμουσα,η μελετη αστρονομιας και αστροφυσικης με συναρπαζει λιιιγο παραπανω.Μεγαλο διλημμα παντως....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροπαρατηρηση του θανατα!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα η περιπτωση μου ειναι λιγο παραξενη, με ενδιαφέρει η παρατηρηση και διαβαζω μανιωδως βιβλια και συλλεγω χαρτες αποκλειστικα για παρατηρηση αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα μονο ενα sporting scope

πριν λιγες μερες επεσε στα χερια μου ενα Orion νευτωνιο 5" σε αθλια κατασταση και μετα απο εγχειριση ανοιχτης καρδιας το επαναφερα στη ζωη και ξεχαρμανιασα λιγο αλλα συνεχιζω να αντιστεκομαι να παρω ενα 8" dobs και κανω κρατει να χτυπησω ενα καταδιοπτρικο.

 

Αρα μαλλον ειμαι σε περισσοτερες απο μια κατηγοριες του δημοψηφισματος και της μελετης και της παρατηρησεις

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι απο αυτους που Ξημεροβραδιαζονται πανω στο προσοφθαλμιο βεβαια μου αρεση αρκετα η μελετη αστροφυσικής και αστρονομιας αλλα...αν δεν σηκωθει ο ηλιος εγω απο το προσοφθαλμιο δεν φευγω \:D/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι απο αυτους που Ξημεροβραδιαζονται πανω στο προσοφθαλμιο βεβαια μου αρεση αρκετα η μελετη αστροφυσικής και αστρονομιας αλλα...αν δεν σηκωθει ο ηλιος εγω απο το προσοφθαλμιο δεν φευγω \:D/

 

Αδερφε με τετοιο εργαλειο που εχεις παρακαλας να μην ξημερωσει ποτε.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μελέτη αστροομίας και αστροφυσικής... :cheesy: Ίσως και λίγο αστροπαρατήρηση :P ! Αλλά η αστροφυσική με ελκύει περισσότερο, επειδή σου δίνει την ευκαιρία να γνωρίσεις το συμπαν μας και το πως αυτό δημιουργήθηκε... \:D/

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρεπει να πω οτι το παραπανω δημοψηφισμα με εβαλε σε σκεψεις.

Αυτο γιατι πριν απο μερικα χρονια οταν δεν ειχα τηλεσκοπιο θα ψηφιζα με σιγουρια την μελετη της αστρονομιας.

Τωρα που εχω τηλεσκοπιο τεινω προς την παρατηρηση!

Μεθαυριο μπορει να αποχτησω αστροφωτογραφικο εξοπλισμο και να μου κολησει το μικροβιο της αστροφωτογραφισης!

Υπαρχουν μερες που δεν ξεκολαω απο το βιβλιο, αλλες που δεν φευγω απο το προσοφθαλμιο εαν δεν ξεπαγιασω πρωτα, αλλες που ονειρευομαι την αστροφωτογραφιση!

Οπως και να το κανουμε το αγαπημενο μας χομπι, η αστρονομια, ειτε με τον εναν η τον αλλον τροπο ειναι καταπληκτικη και εμεις πραγματικα τυχεροι που ασχοληθηκαμε με αυτην!!!

 

ΥΓ. Για την ιστορια ψηφισα παρατηρηση, ισως γιατι εχω ασχοληθει λιγο περισσοτερο.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστρονομική παρατήρηση :D

Όπως και οι περισσοτεροι εδώ μέσα λατρέυω την αστροφυσική αλλά νομίζω ότι τίποτα δε συγκρίνεται με τη μαγεία του ουρανού..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πώς η μελέτη της αστρονομίας και αστροφυσικης είανι κάτι το ''συγκλονιστικό''..Μαύρες τρύπες,αστρικά συστήματα και γενικότερα είναι κάτι που δεν το συναντάς κάθε μέρα..όμως και η παρατήρηση του ουρανού όπως και η αστροφωτογράφηση είναι εξίσου υπέροχες ασχολίες..!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύσκολη ερώτηση.. :-k Όλα με συναρπάζουν το ίδιο..!Αλλά πεθαίνω για μελέτη αστρονομίας και Αστροφυσικής!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροπαρατήρηση δαγκωτό!

 

Η ψήφος αφιερωμένη στις μ ο ν α δ ι κ έ ς βραδυές και

κ α τ α π λ η κ τ ι κ έ ς παρέες

στον Πάρνωνα και στον Κιθαιρώνα

και σε όσες επόμενες συναντήσεις θα γίνουν!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορουν οι επομενοι 3 να ψηφισουν αστροφωτογραφηση.....για στατιστικους λογους και μονο!!!! :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΣΤΡΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ!

Όλοι οι νέοι dobsonαδες εκμεταλευτείτε τον χειμώνα που έρχεται. Η νύχτα αρχίζει από τις 18.00 και τελειώνει....

Βγάλτε τα έξω να σας δείξουν για ποιό λόγο φτιάχτηκαν.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης