Jump to content

14ιντσα κατοδιοπτρικά


kanal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αστρόφιλοι

θα σας παρακαλούσα να μου πείτε την γνώμη σας

για τα 14" schmidt cassegrain της meade & celestron. Για γενική αστρονομική χρήση υπάρχουν καλύτερα απ' αυτά; Στην ίδια τιμή φυσικά.

Ευχαριστώ kanal.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

 

Αν έχεις ιδέες για εξορμίσεις, κοίτα να πάρεις και ένα 4x4 .. σοβαρά! Με το δικό μου, όσο και να θέλω να το πάρω μαζί μου σε τέτοιες εξορμίσεις, είναι πολύ δύσκολο (ας έχω και σχετικά μεγάλο Ι.Χ.).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

 

Η Meade προσφέρει μόνο το 12" και το 16" όπου η Celestron προσφέρει το 14". Υπάρχουν και φήμες που λένε ότι η Celestron ετοιμάζει 18" και 22" (το έμαθα εδώ και περίpου 15 μέρες).

 

Οταν γράφεις "γιά γενική αστρονομική χρήση", τι ακριβώς εννοείς; Το 14" της Celestron είναι πραγματικό εργαλείο και σου ανοίγει πολλά παράθυρα για αξιόλογη δουλειά, έρευνα και αστροφωτογράφηση. Ταυτόχρονα θα χρειαστεί και μία πολύ καλή βάση, ιδιαίτερα αν μιλάμε γιά αστροφωτογράφηση.

 

Από βάρος, μιλάμε κάτι που είναι περίπου 20-22 κιλά ... εστιακή απόσταση είναι 3910μμ με εστιακό λόγο f/11 ... έχει οπτικό παιδείο περίπου 71' με ένα προσοφθάλμιο 55μμ.

 

Αν θες κάτι πάραπανω, αναμένω το κείμενο σου (έχω αυτό το τέρας που ρωτάς).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Αρίσταρχε κι ας μην είσαι απ' τη Σάμο.

Η ενασχόλησή μου με την αστρονομία μέχρι τώρα αφορούσε την οπτική παρατήρηση.

Τώρα θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι περισσότερο. Να προσπαθήσω να φωτογραφίσω τα γνωστά αγαπημένα αντικείμενα κι αν είναι δυνατόν κάποιες ομάδες γαλαξιών όπως το κουιντέτο του Στέφαν. Απ' την άλλη δεν θα ήθελα να χάσω τη δυνατότητα για οπτική ή οφθαλμοσκοπική (δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται) παρατήρηση.

Για αυτό ρώτησα για τα 14ιντσα κατοδιοπτρικά. Θα πρέπει να σου πω βέβαια πως τώρα πια έχει και η MEADE τέτοιο τηλεσκόπιο. Απ' την άλλη η CELESTRON έβγαλε μια καινούργια σειρά με κάπως πιο καλή στήριξη.

Κλείνοντας αυτό το σημείωμα θα σε παρακαλούσα να μου πεις πως φαίνονται οι πλανήτες μέσα απ' το θηρίο σου,(ποιες λεπτομέρειες είναι ορατές στο Δία και στον Κρόνο πχ. ή κάτι άλλο που θα ήθελες να προσθέσεις) και δευτερον,αν θυμάσαι,μέχρι ποιου μεγέθους γαλαξίες έχεις παρατηρήσει,έστω και με αποστραμένη όραση.

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

kanal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

 

Το θηρίο είναι φυσικά για οπτική πατατήρηση και αστροφωτογράφηση. Απο'τι θυμάμαι, τα "specs" περιγράφουν ένα οπτικό limiting magnitude 15,3 και φυσικά με CCD είναι ακόμα ποίο εντυπωσιακό.

 

Για το ηλιακό σύστημα που ρωτάς, είναι σπάνιο μα μην δω 5-6 δορυφόρούς του Κρόνου ... με τη σελήνη, έχω δει και περίπου * 8 * κρατήρες στον Πλάτωνα ... τον Δεκέμβριο με σπουδαίο "seeing", πήρα το τέρας μέχρι 782x πολύ άνετα όπου νομίζω παρατήρησα και το χάσμα "Encke"!

 

Με βαθύ ουρανό, για να πάρεις μια ιδέα, είναι πανεύκολο να παρατηρήσω και τα έξι μέλοι του τραπεζιου (Μ42). Με διπλά άστρα, αποστάσεις μέχρι 1,5 arc-secs μεταξύ τα δύο μέλοι τις διακρίνω με 71x-150x και πάλι άνετα.

 

Αν πάρεις το 14" της Celestron, δεν πιστεύω να αγγίξεις άλλο τηλεσκόπειο. Φυσικά ίσως το ποιο σπουδαίο γεγονός να είναι το "seeing" και η φωτορήπανση που χαρακτιρίζει το άμεσο περιβάλλον σου. Εγώ είμαι τυχερός να κάνω τη δουλειά μου περίπου 45 χλ βόρειο-ανατολικά από την Αθήνα με περίπου 5,0 limiting magnitude (και ο κύριος λόγος που αγόρασα το οικόπεδο/σπίτι).

 

[ 04 Μαρτίου 2003: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: aristarchus ]

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρίσταρχε

 

Είναι καταπληκτικά τα όσα είπες. Θα πρέπει όπως λες να είναι φοβερό τηλεσκόπιο. Άλλωστε κι περισσότερες κριτικές στο διαδύκτιο συμφωνούν στο σημείο αυτό.

Εκεί που μένω έχει αρκετή φωτορύπανση οπότε θα πρέπει να μπορώ να το μεταφέρω σε κατάλληλη τοποθεσία. Όμως το 4χ4 αποκλείεται άρα θα πρέπει να γίνει κάτι με το υπάρχον αυτοκίνητο.θα δούμε.

Σ΄ευχαριστώ και πάλι εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

 

kanal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

 

Σε πολλές περιπτώσεις, η φωτορύπανση μπορεί να είναι 8ετική! Π.χ. με λαμπρά αντικείμενα σαν το Δία και Κρόνο όπου δεν είναι σοβαρός (η μη) παράγοντας αλλά και μπορεί να βοηθησεί με την ένταση του αντικείμενου. Η φωτορύπανση είναι σημαντική μόνο με τον βαθύ ουρανό.

 

Γιά να πάρεις μία ιδέα ... τον Νοέμβριο/2002, παρατήρησα όχι μία αλλά δύο φορές ανάμεσα σε 2,5 ώρες την έκλειψη μεταξύ δορυφόρων του Δία με παρουσία της σελήνης (18 ημερών) περίπου 30 μοίρες ανατολικά του Δία!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

Αν έχεις τα χρήματα και θέλεις κάτι σε 14", θα σου πρότεινα να

σκεφτείς πολύ σοβαρά το καινούριο celestron CGE1400.

Για πλανητική παρατήρηση που ρώτησες, η διάμετρος είναι τόσο

μεγάλη και τα οπτικά αρκετά καλά, που ο περιοριστικός παράγοντας

θα είναι σχεδόν πάντα η ατμόσφαιρα, και όχι το τηλεσκόπιο.

Για deep-sky φωτογράφιση βέβαια πάλι μιλάμε για τέρας,

μόνος "περιορισμός" ίσως η μεγάλη εστιακή απόσταση.

Αν θέλεις να παίρνεις και πιο μεγάλα πεδία μπορείς να πάρεις ένα

focal reducer, που μικραίνει την εστιακή.

Επίσης η ισημερινή βάση που έρχεται με το CGE, είναι πιθανότατα

η καλύτερη βάση που μπορείς να βάλεις ένα 14" SCT σε αυτή την τιμή.

Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα του τι μπορεί να κάνει ένα τέτοιο

τηλεσκόπιο στα χέρια ενός έμπειρου αστροφωτογράφου, κοίτα εδώ:

http://www.ghg.net/egrafton/

 

Φιλικά,

Γιάννης

 

ΥΓ. Ναι, λέγεται οπτική παρατήρηση, η οφθαλμοσκοπική είναι κάτι άλλο...

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντώνη και φίλε Γιάννη

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Αντώνη δεν ξέρω πόσο βοηθάει η φωτορύπανση στην παρατήρηση πλανητών αλλά νομίζω η λίγη συννεφιά μάλλον βοηθάει.

Γιάννη είναι πράγματι απίστευτα, χωρίς καμμιά υπερβολή, αυτά που είδα στο cite που προτείνεις.

Δεν ξέρω μόνο πόσο μπορεί να κοστίζει η ST6 CCD.

Όσο για το τηλεσκόπιο,αν κατάλαβα καλά,πιστεύεται κι οι δυο πως είναι το καλύτερο που μπορεί αγοράσει κανείς σ'αυτά τα χρήματα και για τη χρήση που αναφέραμε πιο πάνω.

Έτσι δεν είναι;

 

Φιλικά kanal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

 

Αν είχα την επιλογή αύριο να ξεκινήσω πάλι από την αρχή, θα έτρεχα να πάρω για δεύτερη φορά το 14" της Celestron ... η εμπιστοσύνη μου είναι τόσο έντονη. Σε σχέση με το ST6, ρίξε μία ματιά στο αρχείο της Astromart (http://www.astromart.com) γιά να πάρεις μία ιδέα από προσφορά και τιμές. Ταυτόχρονα, ρίξε και μία ματιά στα ST-7E που κοστίζουν περίπου τα ίδια χρήματα και ίσως προσφέρουν κάτι περισσότερο.

 

Τελευταία, οι διαφορά τιμών μεταξύ ΗΠΑ και ΕΕ είναι μαμούθ! Ισως αξίζει τον κόπο για ένα ταξίδι στην Αμερική ώστε να το πάρεις απευθείας ... η διαφορά είναι αρκετή να σου εξασφαλίσει όλα τα έξοδα (συν τελωνειακά) και ακόμα να σου μείνει κάτι ... π.χ. ο φίλος ο petrosccd πήρε το 11" απευθείας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File Kanal,

 

To C-14 einai ekseretiko organo, alla exe ypopsin sou oti i metafora tou den tha einai kai toso eukoli logo kai ogkou kai barous! Isos ena C-11 na se bolepsei kalytera an thes na to metafereis se skoteinous ouranos.

To thema einai oxi na pareis to megalitero dynaton tileskopio me ta lefta pou diatheteis alla auto pou mporeis na xrisimopoieis syxna! Min parasyrtheis giati mporei na bretheis me ena tileskopio teras pou spanios xrisimopoieis...

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτρο,

 

Ποίο είναι το καλύτερο τηλεσκόπιο; Αυτό που 8α μεταχειριστείς το περισσότερο! (Οπως ξέρεις, γνωστό αστείο μεταξύ ερασιτέχνες).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου

 

Έχεται δίκιο. Το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιο πολλές φορές.

Αλλά επειδή μέχρι τώρα κουβάλαγα ένα 12ιντσο Dob

πιστεύω πως αυτό δεν θα είναι πολύ πιο δύσκολο στη μεταφορά. Νομίζω .

 

Σας χαιρετώ

kanal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

 

Τώρα έχεις και μία πλήρης εικόνα με τα κιλά πάραπάνω. images/smiles/icon_smile.gif

 

Αν θες και φωτογραφίες, ρίξε μία ματιά στην ίστοσελίδα μου (ύποκατασκευή αλλά με αρκετό υλικό γία το θέμα).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτρο,

 

Πολύ ωραίο (!) και σωστός. Με το σύστημα το δικό μου, έχω δύο αντίβαρα τών 21 lb ... συνολικά μιλάμε για 42 lb η περίπου 19 κιλά. Εχω και τρίτο αντίβαρο (πάλι 21 lb) που ίσως χρειαστώ λόγω CCD κ.α.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτρο Αντώνη

Έτσι είναι όπως τα λέτε. Ευτυχώς όμως δεν χρειάζεται να τα μεταφέρεις όλα μαζί.

Όμως και το dobs λόγω του όγκου του είναι αρκετά δύσκολο να μεταφερθεί. Άλλο να είναι μαζεμένο ένα αντικείμενο κιάλλο να μην ξέρεις από που να το πιάσεις. Για υπολγίστε πόσο μακριά απ' το σώμα βρίσκονται τα χέρια την ώρα που το κουβαλάς!!

Άσε που για να το βάλεις στο ΙΧ πρέπει να βγουν όλοι έξω. Καλά εκτός του.....οδηγού.

Να είστε καλά παιδιά.

kanal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kanal/Πέτρο,

 

Μερικά στοιχεία:

 

Τηλεσκόπιο ....... περίπου 22 κιλά

Ισημερινή βάση ... περίπου 20 κιλά

Βάση για τρίποδα . περίπου 7 κιλά

Τρίποδα (3x) ..... περίπου 9 κιλά (3x3)

Αντίβαρα (2 η 3x). περίπου 20 κιλά (2x10 η 3x10)

Μπάρα για αντίβαρα περίπου 3 κιλά

 

[ 07 Μαρτίου 2003: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: aristarchus ]

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kanal,

 

Kai san ogko to C-14 einai poly megalo kai an to autokinito sou den exei arketo apothykeutiko xoro den tha mporeis na to metafereis! Apo oti ksero auto einai kai to problima tou Antoni me to autokinito pou exei...

Bebaios den thelo na se apotharino, to C-14 einai ena poly kalo tilekopio gia oti theliseis na kaneis, alla thelo na se proidopoiiso sxetika me ton ogko kai to baros tou oste na min kaneis gkafa kai bretheis me ena C-14 na pianei skoni sti apothyki sou! Ego pisteuo oti ena tetoio tileskopio einai gia monimi egkatastasi. An diathetis sxetiko xoro, akoma kai se poli me fotorypansi, einai kalitera na to egkatastiseis ekei para na to xrisimopoieis mono mia-dio fores to xrono pou tha mporeis kai tha exeis diathesi na to metafereis se skoteino ourano!

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη , Πέτρο

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Με κάνατε να το ξανασκεφτώ το θέμα.

 

Το τηλεσκόπιο που έχω για να το βγάλω στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα κάνω περίπου μισό λεπτό και τρία λεπτά αντίστοιχα. Οπότε όταν ο καιρός το επιτρέπει σε χρόνο μηδέν, όπως καταλαβαίνεται, είναι έτοιμο.

 

Απ' την άλλη με το C-14 δεν υπάρχει τέτοια

δυνατότητα και το καταλάβαινα αλλά μάλλον είναι ακόμα πιο δύσκολο απ' ότι αρχικά νόμιζα.

 

Θα το ξανασκεφτώ . Σας ευχαριστώ και πάλι.

kanal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kanal,

 

An mporeis na stiseis ena mikro paratiritirio stin taratsa (kati aplo me roll-off roof) tote isos aksizei... Allios an i apaitisi sou einai na metafereis to tileskopio synexos tote to C-14 den einai gia sena!

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kanal,

 

Αν είσαι σίγουρος για την κάμερα ST-6, ρίξε μία ματιά γρήγορα στο http://www.astromart.com/viewad.asp?cid=178224 ... η τιμή είναι ΠΟΛΥ καλή!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρίσταρχε

 

Δεν βλέπεις τι μου γράψει ο Πέτρος; Είναι πράγματι τόσο δύσκολο να φορτώσεις αυτό τη τηλεσκόπιο στο αυτοκίνητο; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται παραπάνω από 10 λεπτά για να γίνει αυτή η δουλειά;

 

Οπότε δεν γίνεται λόγος για κάμερα πριν ξεκαθαρίσουμε το θέμα του τηλεσκοπίου.

 

Φιλικά kanal

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο/καναλ,

 

Προς το παρόν ας ξεχάσουμε πιθανες διαφορές μεταξύ Meade + Celestron ... το θέμα είναι το βάρος/όγκος. Οτι και να κάνει η Meade, πάλι θα μιλάμε για τέρας.

 

Και κάτι άλλο ... ένα "μεγάλο" ΙΧ στην Ελλάδα είναι ταυτόχρονα ένα "πιτσιρίκι" στην ΗΠΑ. Γι'αύτο το λόγο, να μην ξεχνάμε ότι κάτι που είναι "manageable" όπως γράφει ένας τύπος στις παραπάνω αξιολογίσεις (ΗΠΑ) ΔΕΝ είναι "manageable" στην Ελλάδα!

 

Θέλω να τονίσω ότι το πρόβλημα είναι ο ΟΓΚΟΣ και όχι το βάρος ... άσχετα αν μιλάμε για MEADE, CELESTRON η ξέρω γω τι άλλο.

 

Τελευταία, όπως περιγράφει ο πρώτος τύπος στις αξιολογίσεις: "I began to realize how large this telescope really is when the delivery people unloaded 8 boxes including 2 huge containers and deposited them in my foyer. As I let the driver out and shut the front door behind him, I remember thinking how quickly and completely the foyer was transformed into what resembled a small overstocked warehousemy wife would surely

appreciate this. While driving to work and thinking about the size of these boxes, I decided at that moment to dub my new telescope JUMBO. When I returned home that evening, my wife greeted me and did not pass up the opportunity to drop a few remarks about our new warehouse in the foyer. I thanked her for being understanding and assured her that the boxes would be cleared in a flashas I started by opening the biggest one first.".

 

Το τέρας που έχω δεν το αλλάζω με τίποτα και άσχετα αν ο όγκος είναι προβληματικός (προς το παρόν).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης