Jump to content

23'' equatorial platform για dobsonian (αποσείρεται)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα συνειδητοποίησα ότι έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το dobsonian, και ακόμη περισσότερο την πλατφόρμα. Ταυτόχρονα προσανατολίζομαι σε κάτι ποιό μικρό, άρα είναι κρίμα να μαζεύει σκόνη, καλύτερα να πάει σε κάποιον που θα την χρησιμοποιεί.

 

Αγορασμένη 02/2007 , έχει 1 χρόνο εγγύηση.

Το review της είναι στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5766.

Είναι φιαγμένη για 38 μοίρες latitude αλλά μπορεί να ρυθμιστεί για +/- 5 μοίρες. Μπορεί να σηκώσει από απλό φωτογραφικό τρίποδα μέχρι dobsonian 12.5'' . Για την ακρίβεια έχει δοκιμαστεί με 12.5'' 50 κιλών και ήταν εντάξει. Θέλει 12V , είτε 8Χ1.5 ΑΑ μπαταρίες, είτε εξωτερική τροφοδοσία. Περιλαμβάνει hand controller και καλώδιο τροφοδοσίας από αναπτήρα αυτοκινήτου.

Περισότερες πληροφορίες στο http://www.roundtableplatforms.com .

 

Eίναι χρησιμοποιημένη και σε μερικά σημεία αυτό φένεται, αλλά όλα είναι επιφανιακά, λειτουργικά είναι σε καλή κατάσταση. Τον Ιούλιο της άλλαξα το σημείο τριβής του μοτέρ (δεν ξέρω πως λέγεται) γιατί είχε ζημια, η επισκευή ήτανε επιτυχής. Δίνω και ένα ανταλακτικό για αυτό.

 

Τιμή 550 ευρώ.

Επειδή δεν έχω τα κουτιά, και δεν έχω εμπειρία με συσκευασίες

μεγάλων αντικειμένων, θα προτιμούσα κάποιος να την παραλάβει επιτόπου, οπότε να την δει και από κοντά. Αλλά αν χρειαστεί θα την στείλω. Εξοδα για μεταφορικά/συσκευασία του αγοραστή.

 

Δεν έχω κινητό, προτιμώ π.μ. , email, ή απάντηση στο θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με τα λύπης μου βλέπω ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον.

 

Κατεβάζω την τιμή στα 450, πιστεύω ότι σε αυτήν την τιμή είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς κάτι τόσο σταθερό που να σηκώνει μέχρι 12.5'' και 45 κιλά (έχει δοκιμαστεί και με 50 κιλά και ήτανε εντάξει).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης