Jump to content

Mirror Lens


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello astrofriends,

 

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει την διαφορά μεταξύ mirror lens και των κανονικών? Απ'ότι έχω καταλάβει δουλεύουν σαν μικρά cassegrain τηλεσκόπια αλλά γιατί είναι πιο φτηνοί?

 

Ευχαριστώ

timepasser

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε timepasser,

 

Απ' ο'τι γνωρίζω mirror lens ονομάζεται οποιοδηποτε σύστημα εστίασης που χρησιμοποιεί φακούς και καθρέφτες. Τέτοια είναι τα maksutov-cassegrain, τα schmidt-cassegrain ή newtonian καθώς και αλλα υβριδικού τύπου τηλεσκόπια. Δεν έχω συναντήσει τηλεσκόπιο στην αγορα τύπου cassegrain το οποιο δεν έχει και κάποιο σύστημα φακού, άρα όλα, εκτός από μεγάλα επαγγελματικά(αστεροσκοπεία) ή οπτικά συστήματα που χρησιμοποιούνται σε διατημόπλοια, είναι mirror lens τηλεσκόπια.

 

Ισως θα μπορούσες να μου πείς για ποιο μοντέλο μιλάς ακριβώς γιατί μάλον έχω απαντησει τελείως εκτός θεματος.

 

[ 19 Μαρτίου 2003: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: mariosfotiou ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanks marie για την απάντηση αλλά μάλλον φταίω και εγώ γιατί δεν έχω διατυπώσει σωστά την ερώτηση μου. Δεν μιλώ για τηλεσκόπιο αλλά για τηλεφακούς SLR φωτογραφικών μηχανών.

 

Ευχαριστώ και καλωςήρθες στην

αστροπαρέα

 

timepasser

 

[ 19 Μαρτίου 2003: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: timepasser ]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Timepasser,

 

Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου mirror lens οπότε δεν μπορώ να μιλήσω εκ'πείρας. Αυτό το οποίο γνωρίζω είναι ότι:

Τα mirror lens για SLR μηχανές δουλεύουν όντως σαν μικρά κατοπτρικά τηλεσκόπια. Η διαφορά τους σε σχέση με τα κανονικά (εκτός φυσικά της σχεδίασης) είναι ότι σε αντικείμενα τα οποία είναι out of focus εμφανίζεται η σκιά του δευτερεύοντος καθρέφτη (doughnut shape), και είναι πολύ πιο compact από άλλους διοπτρικούς φακούς ιδίου εστιακού μήκους. Ο λόγος που είναι πιό φθηνοί είναι ο ίδιος για τον οποίον τα καταδιοπτρικά τηλεσκοπια είναι πιό φθηνά από τα διοπτρικά - Η κατασκευή κατόπτρων είναι πολύ πιο φθηνή από την κατασκευή φακών ιδίου διαμετρήματος και με ανάλογη απόδοση.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης