Jump to content

Το μεγαλύτερό σας τηλεσκόπιο


astrovox

Ποια είναι η διάμετρος του μεγαλύτερου τηλεσκοπίου σας;  

277 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια είναι η διάμετρος του μεγαλύτερου τηλεσκοπίου σας;

    • 17
    • 4-5"
      40
    • 6-8"
      115
    • 9-12"
      65
    • >12"
      18
    • Δεν έχω
      22


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Skywatcher 130-EQ2 5''

 

Το πρώτο μου τηλεσκόπιο...

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8" 8" 8" για να το παίρνουμε εύκολα και στο χωριό.

8" OPTICS

Καλησπέρα σε όλους(μετά απο πολύ καιροοοοοοοοοοό!!!!) :lol: :oops:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

 

Ένα 8άρι Orion Optics f/6 λ/6 το οποίο σκοπεύω να κρατήσω για πολύ καιρό!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με την ευκολία να μεταφέρεις 12 ιντσες στο πισω κάθισμα του αυτοκινήτου να είσαι με συνεπιβάτη και να υπάρχει χωρος και για αποσκευές πέρα από τη βάση ή και για άλλο τηλεσκόπιο. Και όλα αυτά; Σε ένα Ford Focus.

Nα επαναλαβω οτι συμφωνα με αυτα που γνωριζω ειναι το μονο 12ιντσο dob που το κανει αυτο. (f4 δηλαδη ειναι πολυ κοντο)

Ή μηπως υπαρχει και αλλο?

Α! Και η βαση του επισης δεν ειναι η ογκοδης των αλλων dob.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως αν ξαναγυριζα πισω στο χρονο θα (ξανα)επελεγα ενα μεγαλο καταδιοπτρικο,οπως επισης θα (ξανα)επελεγα ενα 80αρι καλο διαθλαστικο.

(ισως και ενα μικροτερο καταδιοπτρικο,ισως και ενα μεγαλυτερο διαθλαστικο..... :mrgreen: :mrgreen: )

:-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k Ειμαι σοβαρα γιατρε????

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με την ευκολία να μεταφέρεις 12 ιντσες στο πισω κάθισμα του αυτοκινήτου να είσαι με συνεπιβάτη και να υπάρχει χωρος και για αποσκευές πέρα από τη βάση ή και για άλλο τηλεσκόπιο. Και όλα αυτά; Σε ένα Ford Focus.

Nα επαναλαβω οτι συμφωνα με αυτα που γνωριζω ειναι το μονο 12ιντσο dob που το κανει αυτο. (f4 δηλαδη ειναι πολυ κοντο)

Ή μηπως υπαρχει και αλλο?

Α! Και η βαση του επισης δεν ειναι η ογκοδης των αλλων dob.

Εχει δικιο ο CarlSagan, και σε εμενα χωρανε, οχι τοσα πολλα αλλα ναι.... μεσα σε ενα POLO :cheesy: + 2m σκαλα

 

Ειμαι σοβαρα γιατρε????

](*,) Σαν ειδικος...που ειμαι σου.... προτεινω να πας σε ενα γιατρο.....ή να βγαλει καλο καιρο... :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμμετέχω και εγώ, με ένα ταπεινό 8" LX 90, που όμως, εδώ και 4.5 σχεδόν χρόνια, με αποζημιώνει με τον καλύτερο τρόπο. Και όταν με το καλό βρω δουλειά, αρκετά αργότερα, έχω βάλει στο μάτι το 12" OD dοb της Οrion optics, και θα βάλω το σωλήνα επάνω στην EQ-6 Skyscan Pro.

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν καινουργιος και εγω στο hobby της αστρονομιας, ξεκινησα με το γνωστο SKY-WATCHER DOBSONIAN 8" το οποιο για τα λεφτα που εδωσα με εχει ανταμειψει και με το παραπανω και ειναι μονο η αρχη. Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος! =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχω βάλει στο μάτι το 12" OD dοb της Οrion optics, και θα βάλω το σωλήνα επάνω στην EQ-6 Skyscan Pro.

Μην βλεπεις που το κανουν ολοι οι ντομπσοναδες.

Ειναι κουφη σαν κινηση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...
CELESTRON SCG 8" "πάνω" σε μια HEQ5.

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Celestron 8" SCT σε στήριξη Vixen GP. Τέλειος συνδυασμός ελάχιστου δυνατού βάρους και μέγιστης φωτεινότητας για παρατήρηση μακρινών αντικειμένων. Επίσης, σχετικά με διάφορες άλλες μάρκες πολύ οικονομικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

16 ιντσων εμενα και θα πηγαινα για παραπανω αν δεν ειχα ξεγκ........σει απο ολα αυτα τα θαυμαστα που εχω δει ως τωρα μ'αυτο!!!
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Celestron 8" SCT σε στήριξη Vixen GP.

 

πραγματι πολυ καλος συνδυασμος!!! εχοντας στηβαροτερη βαση πολλες φορες σκεφτηκα να πουλησω την "ταπεινη" GP μα αλλαξα γνωμη στο δευτερολεπτο [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Skywatcher 8" f5 μου έχει προσφέρει πανέμορφες στιγμές παρατήρησης αλλά όχι τόσο όσο το μικρό μου διοπτρικό 65mm Quadruplet της TS! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Ξύνεις πληγές τώρα. Θα μας απαντήσει κανένας Βάσιλας (Χρόνια Πολλά) και θα μιας πιάσουν τα κόμπλεξ μας.

 

Εγώ έχω 12" και με αυτό θεραπεύθηκε ο πυρετός της διαμέτρου, αφού μεγαλύτερο δεν έχω καμμιά όρεξη να κουβαλήσω και να στήσω (και να πληρώσω εδώ που τα λέμε).

Το αγαπημένο μου τα τελευταία χρόνια είναι μόλις 66mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω το Vixen VC200L 8" και το δουλεύω σε δυο εστιακές f/9 και f/6.4 για οπτική παρατήρηση και άστρο φωτογράφιση. Είναι ένα τηλεσκόπιο που είτε το λατρεύει είτε το μισεί κανείς. Δε θα ήθελα κάτι παραπάνω σε ίντσες λόγω βάρους και όγκου που θα πιάνει.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα 8αρι που προς το παρόν κάθεται

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
Μπήκε και το BRESSER 60-700mm του 2001 στην λίστα, χρειάστηκε συντήρηση για να ξαναπάρει μπροστά, αλλά έγινε κανονάκι πρώτο. :)
Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης