Jump to content

Δοκιμή προσοφθαλμίων zoom 8-24 mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στέφανε πέρα από τις ευχαριστίες πρέπει να ομολογήσουμε ότι

"ανέβασες " πολύ ψηλά τον πήχυ τως συγκριτικών δοκιμών ! !

 

Μπράβο και στους δωρητές / δανειστές (αστρονομικών) οργάνων :P

 

Εξακολουθώ να είμαι ευχαριστημένος από τον VIXEN που χρησιμοποιώ

εδω και δυο χρόνια

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μέθοδος που ακολούθησα για τη μέτρηση του πραγματικού φαινόμενου πεδίου σε μοίρες (°), δίνει ακρίβεια ±1° (±1,5° στη χειρότερη περίπτωση). Η μέθοδος μέτρησης του εστιακού μήκους δίνει ακρίβεια ±0,1 mm. Αυτές οι μέθοδοι θα περιγραφούν με λεπτομέρεια εκτός του κειμένου της δοκιμής.

Όποτε ξαναδύσει ο ήλιος στο Μέχικο,αναμένουμε και αυτό!Μη ξεχνιόμαστε,δάσκαλε!

 

ΥΓ.Κάτι μου λέει ότι το καλοκαίρι στον Πάρνωνα(πρώτα ο Θεός),θα έχουμε μεγάλα πανηγύρια!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω θελω να συγχαρω απο την μερια μου τον εμπειρο φιλο μας Στεφανο που αν και δεν τον εχω γνωρισει απο κοντα,...

 

Χάνεις.

Στέφανε εγώ δεν διάβασα ακόμη τα γραπτά σου, όμως με εντυπωσίασαν τα θερμά σχόλια. Αυτό αποδεικνύει ότι είναι εξαιρετικά!! 8-[ :roll:

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Στεφανε =D> =D> Πολυ καλη παρουσιαση.

Εξαιρετικη!! =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, τί να πω;

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον πολύτιμο χρόνο σου, που αφιέρωσες για το καλό όλων μας!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την παρουσίαση δημιουργεί πρότυπα που μας βοηθάνε όλους.

 

Αν υπάρχουν ακόμα όλοι οι φακοί και είναι εύκολο γράψε σε παρακαλώ και μερικά στοιχεία σχετικά με τις διαστάσεις και το βάρος τους.

 

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άψογος όπως πάντα. =D> Όμως νομίζω πως ξέχασες να κάνεις crash test. Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε πως αντιδρά κάθε φακός αν π.χ. τον έριχνες από κάποιο συγκεκριμένο ύψος. Ε, τι λες; :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε καλημερα.

 

Εχω μεινει με μια ανικανοποιητη διψα για να μαθω ακομα περισσοτερα για τους Zoom προσοφθαλμιους. Κανε κατι συντομα γιατι νομιζω η κοινοτητα εχει παθει στερητικο συνδρομο...

 

Πες μας για τα παρελειπομενα της δοκιμης, τα συμπερασματα σου με την χρηση Barlow για τον καθενα, την αναλυτικη αναφορα των μοιρων (ο) ανα click (για 8 - 12 - 16 - 20 - 24mm). Γραψε για το βαρος τους, για το Value 4 money τους (κανε ενα πινακακι με τις τιμες και βαλε επι τοις εκατο ωστε να φανει η διαφορα στις τιμες τους). Σκεψου τα πιο τρελα που μπορεις να σκεφτεις και γραψτα. Γραψε επισης και για το πως μετρησες με τοση ακριβεια τα χιλιοστα mm και τις μοιρες τους.

 

Το συγκριτικο των Zoom δεν πεθανε ακομα! Μπορεις να το αναστησεις.

 

You can do better than that mate! :P

 

Γενικα γραψε ΚΑΤΙ!!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Εχω παθει εξαρτηση διαβασματος!!!

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Follow up 10/2/2008

 

Μετακινήθηκε κάτω από την αρχική δοκιμή, στο πρώτο post.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinakis, χαλάρωσε λίγο ρε συ, κάνει κι άλλα πράγματα στη ζωή του πέρα από το να τεστάρει zoom προσοφθάλμια φαντάζομαι!!! =; :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε, αυτη τη φορα εγραψες!

 

Εκανες το τελειο Review!

 

Τετοιο Review δεν εχουν κανει κανενας οχι μονο εδω στην Ελλαδα αλλα και σε ολη τη γη! Παγκοσμια πρωτεια.

 

Ειναι ευκολο (οπως ειχες πει) να αναφερεις επιγραμματικα τα ιδια πραγματα που λενε και οι αλλοι. Το δυσκολο ειναι να αναφερεις και πραγματα αγνωστα, υπολειπομενα, κατι που να σε ξεχωρισει απο τους υπολοοιπους. Και αυτο χωρις να φοβασαι αν θα ειναι περιττο ή οχι. Και νομιζω ο καθενας μεσα απο αυτα τα μικρα πραγματακια που λεγονται λεπτομερειες καταφερνει τελικα να διακριθει.

 

Παντως Στεφανε, το Review σου τωρα πραγματικα εχει τα παντα!

 

Να σε χαιρομαστε! =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

=;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο ευχαριστώ πολύ για τα ενθουσιώδη σχόλιά σου, αλλά νομίζω ότι υπερβάλεις! Υπάρχουν πάρα πολλά άριστα και εξαντλητικά reviews στις διεθνείς ιστοσελίδες! Ωστόσο ας μη στεκόμαστε στα reviews αλλά στο ότι κάθε αστροπαρατηρητής μπορεί να κάνει τις καλύτερες αγορές αρκεί να ενημερώνεται επαρκώς και από πολλές πηγές κι όποτε μπορεί να δοκιμάζει κάτι πριν την αγορά. Ή ερασιτεχνική αστρονομία μπορεί να γίνει πολύ ακριβή και οι επιλογές μας πρέπει να ικανοποιούν όσο το δυνατόν περισσότερο αυτό που ψάχνουμε.

 

ΣΗΜ. Χάριν πληρότητας της αρχικής δοκιμής, το παραπάνω "follow up" μετακινήθηκε κάτω από το αρχικό κείμενο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε μία ερώτηση για μένα που έχω κοντό τηλεσκόπιο.Ο Υπερίων έχει μεγαλύτερο πεδίο αλλά χαλάει στην άκρη.Ο vixen μικρότερο αλλά δεν χαλάει στην άκρη.Τελικά μηπως το ωφέλιμο πεδίο είναι το ίδιο?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, πάρα πολύ καλή δουλειά!

Πάντως να ξέρεις ότι μας λείπει και η φυσική σου παρουσία, είτε στην Αθήνα, είτε στον Πάρνωνα.

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε συγχαρητηρια και πολλα,πολλα μπραβο!=D> =D> =D>

Με την προσθηκη με εστειλες!

 

 

Φιλικα Αθανασιος Σισμανης

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, αν σαν ωφέλιμο πεδίο ονομάσεις το τμήμα του πεδίου όπου τα άστρα είναι τελείτσες, τότε ναί. 'Oλοι οι zoom είχαν (με αυστηρά κριτήρια) κάποια προβλήματα με το νευτώνειο στις μικρές μεγεθύνσεις στα άκρα του πεδίου λόγω της μικρής αλλά ορατής κόμης του παραβολικού κατόπτρου (και της καμπύλωσης εστιακού επιπέδου στην περίπτωση του Hyperion). Εκτός από τον Vixen / Tele Vue που το μικρό οπτικό του πεδίο «τελείωνε» πριν αρχίσει να εισβάλει αισθητά η κόμη. Για αυτό έδινε τις πιο ομοιόμορφες εικόνες στο νευτώνειο.

Όμως το μεγαλύτερο πεδίο των άλλων φακών δεν χάνει την αξία του διότι:

1) Όταν δεν υπάρχουν φωτεινά αστέρια στο πεδίο η κόμη στα άρα του πεδίου δεν γίνεται ιδιαίτερα αισθητή

2) Διευκολύνει πολύ την αναζήτηση αντικειμένων.

3) Κάνει την παρατήρηση πιό ευχάριστη στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Βαγγέλη, κι εμένα μου λείπει η παρέα! Υπομονή μέχρι να αρχίσουν πάλι οι εξορμήσεις στον Πάρνωνα!

 

Θανάση, ευχαριστώ!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

Πολλά συγχαρητήρια και από μένα και ευχαριστούμε

πραγματικά για τον τόσο χρόνο που αφιέρωσες

και μόνο να γράψεις τα αποτελέσματα της δοκιμής.

Δεν είναι υπερβολή ότι κάθε σου post δημιουργεί

"εξάρτηση διαβάσματος" και

αναζήτηση προηγούμενων δημοσιεύσεων σου \:D/

 

Να έχεις πάντα χρόνο και κέφια για δοκιμές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οποιον παντως ψαχνεται για αγορα ζουμ η τιμη του νεου William Optics 7.5-22.5 mm ειναι 219 ευρω αντι 260 που αναφερεται στην δοκιμη.

Αρκετα δελεαστικη η τιμη που μαλλον ανατρεπει καποια δεδομενα! \:D/

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πολύ καλό νέο! Και μάλιστα οι τιμές δεν μειώθηκαν αισθητά μόνο για τον συγκεκτιμένο zoom αλλά για όλα τα προϊόντα της William Optics αφού η αμερικανική εταιρία αποφάσισε να μπει πιο επιθετικά στην αγορά της Ευρώπης!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Φοβερό thread:) Πραγματικά δεν ήξερα πως υπάρχουν προσοφθάλμιοι φακοί με ζοομ...Αυτό είναι πολύ εντυπωσιακό...Όμως θέλω να ρωτήσω..είδα πως οι περισσότεροι σταματούν στα 8mm.υπάρχει κάποιος φακός που να κατεβαίνει χαμηλότερα?

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Θα ήτανε εύκολο να γίνει μια μικρή αναφορά στο πως συμπεριφέρονται τα zoom σε σχέση με τα προσοφθάλμια αναφοράς που αναφέρεται πως χρησιμοποιήθηκαν στο τεστ, όπως ο Televue Plossl 8mm?

Και κατά πόσο αν δεν μας ενδιαφέρει η ευκολία που δίνουνε οι zoom δικαιολογείται η αγορά του αντί 2 σταθερών πχ στα 8 και 25mm ποιότητας όπως οι Plossl της televue ή των σταθερών hyperion ?

Αναφέρω μόνο 2 σταθερούς για να είναι το κόστος εφάμιλλο ώστε να δούμε μόνο το θέμα της χρησιμότητας, ποιότητας και οπτικής ποιότητας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
Καταπληκτική παρουσίαση =D> =D> =D> =D> =D> =D> Πραγματικά πολύ διαφωτιστική. Θα μας βοηθήσει να αγοράσουμε έξυπνα :wink: γιατί όπως φαίνεται δεν παίρνεις πάντα ότι δίνεις.
ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης