Jump to content

Πόσα συχνά παρατηρείτε;


astrovox

Πόσα συχνά παρατηρείτε; (καιρού επιτρέποντος)  

298 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσα συχνά παρατηρείτε; (καιρού επιτρέποντος)

    • Κάθε μέρα
      20
    • Μερικές φορές την εβδομάδα
      93
    • Μερικές φορές το μήνα
      115
    • Σπανιότερα
      70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους χρήστες αυτού του φόρουμ τους ενώνει οπωσδήποτε η αγάπη για τον ουρανό και την παρατήρηση. Ωστόσο, πολλοί από εμάς παρατηρούμε λιγότερο συχνά από ότι θα θέλαμε... Υποχρεώσεις, κούραση, δυσκολία παρατήρησης στις πολυκατοικίες, φωτορύπανση, οικογένεια, έλλειψη θέλησης και άλλοι πολλοί παράγοντες δε μας επιτρέπουν να παρατηρούμε όσο συχνά θα θέλαμε και καταλήγουμε "αστρονόμοι του καναπέ" :)

 

Αλήθεια, εσείς πόσο συχνά παρατηρείτε;

 

ΥΓ: Η δημοσκόπηση αυτή δε λαμβάνει υπόψη τον καιρό καθώς θέλει να εξετάσει τους άλλους παραγόντες που παίζουν ρόλο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:lol: Ναι πολλεs φορεs αυτοαποκαλω των εαυτο μου ερασιτεχνη του πασατεμπου,δηλ.πιο πολλεs φορεs εχω δει τα ντοκιμαντερ κοσμοs by carl sagan,και εχω διαβασει βιβλια,παρα το οτι εχω κανει παρατηρηση μεσα απο το τηλεσκοπιο μου.Και αυτο συμβαινει για πολλουs λογουs που αναφερθηκαν παραπανω,κουραση,καθημερινα ψιλοπροβληματακια,λιγο να προλαβειs ,που θα επρεπε παραπανω να ασχοληθειs με τα παιδια,ε'ολα αυτα και αλλα πολλα,μαs κανουν να απεχουμε,
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς οι υποχρεώσεις δεν δίνουν την δυνατότητα για συνεχή παρατήρηση και σε φορές και σε χρόνο.

Το χειρότερο βέβαια από όλα είναι η σχεδόν καθόλου ή με μεγάλη δυσκολία δυνατότητα για μεταφορά εκτός της πόλης.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής έχω κάνει μια πολύ ωραία διαμόρφωση στο δώμα της πολυκατοικίας μου, έχω αρκετά καλό πεδίο ουρανού, εξαιρουμένου για τους Πατρινούς που γνωρίζουν των πυλώνων της παραλιακής Ηρώων πολυτεχνείου που μας τσακίζουν στην φωτορυπανση. Αν και με λίγη υπομονή και επιμονή κάτι κατάφερα και σε αυτό τον τομέα.

Γενικά πάντως καταφέρνω να παρατηρώ κάθε σαββατοκύριακο και όπου ενδιάμεσα δίνεται η ευκαιρία.

Τι να κάνουμε το κατά δύναμιν.:-s :( :cheesy:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπανιότερα.....Σπανιότερα Γ.....ώ την καταδίκη μου. Θες που το τηλεσκόπιο το έχω στο εξοχικό (τι να το κάνω στην Αθήνα που σχολάω αργά), θές που η μεγάλη κόρη μου δίνει φέτος πανελλήνιες, έχω να δώ φως............Αλλα που θα πάει δεν θα έρθει η Καθαρά Δευτέρα; Δεν θα ξεκολλάω......
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπανιότερα μιας και επιλογή "μια φορά το μήνα περίπου" δεν υπάρχει!! :mrgreen:

 

Πάντως η κάθε αστροπαρατήρηση είναι μαγεία όταν είσαι με καλή παρέα και δεν είμαι από αυτούς (προς το παρόν τουλάχιστον) που θα στήσω το τήλε μόνος μου για παρατήρηση... :oops: :oops:

 

ΥΓ: Αν μετρήσω πάντως και τα αστροπάρτυ στη Χαλκιδική παίζει να περνάω άνετα τις 12 το χρόνο! :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οοοοοχ, Αντρεα τι ερωτηση ειναι αυτη Χειμωνιατικα :roll: :roll:

Λοιπον, εαν εξαιρεσεις τον καιρο που μας τα χαλαει και τις ημερες που εχει Σεληνη (ή Σχεδον Σεληνη), και την δουλεια οπου ειναι 12 ωρες καθε μερα (και το Σαβ/ριακο, αργιες, κτλ) 8-[ 8-[ ......

Μπορω να απαντησω για Περσι το Καλοκαιρι???? Μια/δυο φορες την Εβδομαδα!! (είχε καλο καιρο τοτε :D ).

Τωρα εαν βαλουμε και τις ολιγολεπτες (30-40 λεπτα) με τα ματια ή με τα κυαλια τοτε παμε σχεδον καθημερινα!! :mrgreen: :mrgreen:

Αλλα γενικα καλες* παρατηρησης (χωρις απροοπτα τυπου: Σπασμενη Σκαλα, πολυ υγρασια, κτλ) εχω μια φορα το μηνα <περιπου>.

 

 

καλες* παρατηρησης

καλη αστροπαρατηρηση, η παρατηρηση η οποια το ματι σου δεν χορταινει να βλεπει αντικειμενα του εναστρου ουρανου.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω μπορω να πω οτι και 3 την βδομαδα,

λογο του οτι ειμαι σε επαρχια χαμηλη φωτορυπανση

και τηλεσκοπιο ευκολο στο στησιμο DOB 8"

για παρατηρηση.. \:D/ \:D/ \:D/

Αλλα δυστυχως δεν υπαρχη ακομα παρεα με τηλεσκοπια....η μονη συντροφια η κοπελια μου.... :-$

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω την δυο απαντησα μπορω 3 και 4 φορες την βδομαδα εχω ευκολο στησιμο :lol: :lol:

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψήφισα μερικές φορές την εβδομάδα.... και εξηγούμε....

 

Θεωρώ ότι απλώς και μόνο να "σύρεις" στο μπαλκόνι το τηλεσκόπιο (Dob) είναι παρατήρηση. Έστω και χωρίς να κάνεις κάποιο πρόγραμμα ή έστω και αν καθήσεις μισή με μία ώρα. Με αυτήν την προϋπόθεση, ναι "βγαίνω" μία με δύο φορές την εβδομάδα. Επίσης, στον ίδιο ρυθμό γίνεται και κάποια φωτό Σελήνης.

 

Σπανιότερα.. μία φορά το μήνα... ταράτσα με ισημερινή.

 

Τώρα για πραγματική παρατήρηση...... ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ.... για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.... :-# :-# :-#

Από Οκτώβριο μέχρι τώρα είναι οι εξής.... δύο.... Ωρωπός και πρόσφατα Κιούρκα με την παρέα...

 

Οι πραγματικές παρατηρήσεις είναι για τους ανύπαντρους ή για όσους έχουν αρκετά μεγάλα παιδιά.... και πάλι παίζεται.... Αν δουλεύεις ώρες ατελείωτες, αν έχεις πιτσιρίκια κλπ.... ο χρόνος είναι εξαιρετικά λιγοστός...

 

Και πάλι όμως, ας μην έχουμε παράπονο. Έστω και λίγος χρόνος με την καταπληκτική αυτή ενασχόληση είναι αρκετός για να γεμίσει τις μπαταρίες για πολύ καιρό και να εξιτάρει το κατ' εξοχήν ταξιδιωτικό, παρατηρησιακό, οπτικό, σεξουαλικό (!!!), κλπ κλπ κλπ εργαλείο...... το μυαλό μας......

 

Καθαρούς ουρανούς και ατελείωτο ελεύθερο χρόνο σε ΟΛΟΥΣ....

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθαρούς ουρανούς και ατελείωτο ελεύθερο χρόνο σε ΟΛΟΥΣ....

 

Τρεις οι προϋποθέσεις για αυτό:

 

1) Σύνταξη (έχουμε πολλάαααα χρόνια ακόμα)

 

2) Τζόκερ (και φυσικά ΑΝ σου κάτσει το 6 το καλο...)

 

3) Απόλυση (φτου κακά μακριά από εμάς!)

 

Οπότε μάλλον "καλό κλέψιμο χρόνου σε ΟΛΟΥΣ" από εμένα!! :lol:

 

ΥΓ: Ρε παιδιά ποιοί είναι οι τυχεροί που παρατηρούν κάθε :shock: :shock: :shock: μέρα??? Ας γράψουν ένα σχόλιο!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς δεν βγαζουμε πλεον το τηλεσκοπιο..Δεν προλαβαινω..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λυπη παρατηρω οτι δν ειμαι ο μονος που δν προλαβαινει λογω υποχρεσεων.Δυσκολο να εισαι μαθητης......Παρ'ολα αυτα κανω οτι μπορω και καιρου επιτρεποντος ισως θα μπορουσα να πω μερικες φορες τη βδομαδα(θεωρωντας κι εγω το μισαωρο στο μπαλκονι παρατηρηση).

Για οργανωμενη τωρα.......καλες διακοπες και σαββατοκυριακα... :-#

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοί οι 13 που παρατηρούν κάθε μέρα ή αρκετές φορές την εβδομάδα, ποιοί είναι ρε παιδιά; Για να τους δώσω την ευχή μου να συνεχίσουν έτσι δηλαδή!
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι ενας απο αυτους......Δημητρη :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ρε η φοιτητοιώσα νεολαία......Την ευχή μου τέκνο μου (Σοβαρολογούσα για την ευχή)
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει κι εγώ βγαίνω 2-3 φορές τη βδομάδα στην ταράτσα όταν είναι κανένας πλανήτης σε καλή θέση όπως τώρα ο Κρόνος μπας και πετύχω καμμιά νύχτα με καλό seeing και δω τίποτα παραπάνω από το συνηθισμένο. Αλλά σοβαρές παρατηρήσεις στο βουνό 2 με 3 φορές το μήνα καταφέρνουμε και κάνουμε.

 

Βέβαια για μένα είναι η 1η προτεραιότητα πλέον...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τη μια οι υποχρεώσεις, απο την άλλη ό καιρός που δεν είναι κατάληλος πάντα λογω εποχής, από την άλλη το φεγγάρι που μας τα χαλάει για καμμιά βδομάδα το μήνα, τι μας μένει?

Επτά με δέκα παρατηρήσεις το μήνα και όχι για πάνω από τρείς ώρες λόγω κρύου.

Αυτά και νάμαστε καλά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δυστυχώς ψήφισα "Σπανιότερα" αφού μέσα στην Αθήνα και ειδικά με την άμεση φωτορύπανση που έχω γύρω μου τώρα τελευταία (λάμπα φθορίου ΜΕΣΑ στα μάτια) δε γίνονται και πολλά πράγματα... :(

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω βρίσκομαι μεταξύ των "Μερικές φορές τον μήνα" και "Σπανιότερα".

Με βαριά καρδιά ψηφίζω το πρώτο απτά δυο :mrgreen:

 

Θέλω να πιστεύω ότι τους τελευταίους 3μήνες με καλύτερο καιρό θα παρατηρούσα πολύ πιο συχνά. Οι παρατηρήσεις που έκανα δεν ξεπερνούσαν τις 3-4 το μήνα (ναναι καλά ο Holmes και η Σελήνη :P )..

Φυσικά όταν βρίσκομαι εκτός Πειραιά-Αθήνας (Πάσχα, καλοκαίρι..) χρησιμοποιώ το "κανόνι" στο έπακρο, πράγμα που εξισορροπεί λίγο την κατάσταση :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σπανιότερα απο μια φορά τον μήνα.

λόγω απόστασης απο το 8άρι, λόγω δουλειάς, λόγω καιρού, κτλ κτλ..

αφού πήρα τον ορθοσκοπικό πέρυσι, και ακόμα δεν εχω παρατηρήσει με αυτόν!

:(

Θα έρθουν καλύτερες μέρες όμως..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι τώρα, ο ένας στους τρεις παρατηρεί μερικές φορές την εβδομάδα ή συχνότερα και οι δύο στους τρεις μερικές φορές το μήνα ή σπανιότερα...

 

Δεν ξέρω πως να κρίνω το αποτέλεσμα... Ακόμα και ο ένας στους τρεις που καταφέρνει να παρατηρεί τόσο συχνά, πάντως, είναι ενθαρρυντικό πιστεύω!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ κάνω παρατηρήσεις (ας το πω μίνι-εξορμήσεις) αρκετές φορές την εβδομάδα...

επειδή μπορώ να βρίσκομαι σε σκοτεινούς ουρανούς σε λίγη ώρα (σε σχέση με τις τεράστιες αποστάσεις της Ελλάδας)

 

...αλλά μην νομίσετε με κανένα σοβαρό τηλεσκόπιο... με ένα μικρό τηλεσκόπιο και...

κυάλια 7x50 ..και άλλα δύο που καρτεράω από παραγγελία (10x50 και 25x100).

 

Εντομεταξεί λέω μίνι-εξορμήσεις γιατί τα Σαββατοκυρίακα που είναι ο τεράστιος ελεύθερος χρόνος...

δεν ξέρω κανένα που του αρέσει η αστρονομία και έτσι βαριέμαι να κάνω μακρο-χρόνιες παρατηρήσεις.

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω μερικες φορες το μηνα..και αμα...με τα κυαλια..με το τηλεσκοπιο σπανιως(ασε που μου πεσε προσφατα στα χερια)

 

οκ εχει τρελη φωτορυπανση η θεσσαλονικη..θες ωρα-ωρες διαδρομης να βρεις αληθινα σκοτεινο σημειο σε καλη και ασφαλη τοποθεσια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, αν ασχοληθεί κανείς με τον ήλιο, ειδικά με τη χρωμόσφαιρα, είναι σίγουρο ότι μπορεί να κάνει την παρατήρηση πάλι καθημερινή υπόθεση!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης