Jump to content

Konus Motormax 90


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας για το παραπάνω μοντέλο της Konus (90 mm Maksutov, αξία: 495€ images/smiles/icon_wink.gif . Το ξέρω οτι η εταιρεία δεν φημίζεται για την ποιότητα στα οπτικά της, όμως θα ήθελα να ξέρω αν για την τίμη του είναι μια συμφέρουσα επιλογή ή είναι "πεταμένα λεφτά". Ενδιαφέρομαι για σελήνη και πλανητικές παρατηρήσεις κυρίως και αστροφωτογράφηση αυτών, καθως και για τα δημοφιλέστερα deep sky objects (αυτά μόνο για παρατήρηση). Επίσης, θέλω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο να χρησιμοποιείται και για τηλεφακός (περίπου 1200mm) στις εξορμήσεις μου για φωτογραφία. (Εχω ρωτήσει σχετικά και μου είπαν οτί μπορεί να αποσπαστεί από την ισημερινή βάση του και ο σωλήνας του να χρησιμοποιείθεί ως φάκος με κατάλληλο αντάπτορα σε φωτογραφικό τρίποδο). Αν κάποιος έχει ή είχε αυτό το μοντέλο, ή έχει παρατηρήσει μέσα από αυτό θα βοηθούσε πραγματικά.

 

Ευχαριστώ, και ελπίζω να μη σας κούρασα με γενικότητες.

 

Κώστας Τ.

 

ΥΓ: Ξέρω πως η ιδανική λύση θα ήταν ένα ETX 90 ή ένα NEXSTAR 4GT, αλλά τί γίνεται με την επίγεια φωτογράφηση; Και τα δύο χόμπυ είναι ακριβά πανάθεμά τα images/smiles/icon_biggrin.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bre Kosta ti planites kai fotografisi tous tha kaneis me 90mm?? Gia na mporeis na deis kati ousiastiko thes arketa megalitero tileskopio. Mia kali lysi an den mporeis na diatheseis ta xrimata pou apaitountai einai na ksekiniseis me optiki paratirisi me ena Neftonio >15cm...

 

Petros

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης