Jump to content

Barlow και φωτεινότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μιά ερώτηση

Είπαμε ότι ο Barlow 2X σου διπλασιάζει τις μεγενθύσεις ανάλογα με το προσοφθάλμιο.

Η φωτεινότητα του παρατηρούμενου ειδώλου μικραίνει με την χρήση του Barlow, όπως όταν χρησιμοποιύμε μικρότερου εστιακού μήκους προσοφθάλμιο;

Όσο για το οπτικό πεδίο φαντάζομαι ότι αυτό μικραίνει.[/b]

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Barlow που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι εξαιρετικής ποιότητας και καλύτερα αποχρωματικοί, γιατί οι συνήθεις προκαλούν μεγαλύτερες χρωματικές παραμορφώσεις και απορρόφηση του φωτός του ειδώλου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παύλο, οι υποθέσεις σου είναι σωστές. Η φωτεινότητα του (εκτεταμένου) ειδώλου αλλάζει όπως ακριβώς η δέσμη ενός φανού που «εξασθενεί» όταν ανοίγει σε μεγάλη γωνία, και γίνεται λαμπρή όταν συγκεντρώνεται σε σπότ, χωρίς να μειωθεί το συνολικό φώς. Η φωτεινότητα όμως των αστεριών δεν επηρεάζεται από τη μεγέθυνση, γιατί αυτά είναι πάντα σημεία. Επιπλέον, το σκοτείνιασμα του ουρανού με την αύξηση της μεγέθυνσης αναδεικνύει καλύτερα τα αμυδρά αστέρια.

 

Εξετάζοντας το θέμα από άλλη οπτική γωνία, ένας Barlow μειώνει λίγο τη φωτεινότητα (2%-10%) λόγω απορρόφησης στo γυαλί των οπτικών του στοιχείων και λόγω ελλειπών επιστρώσεων όταν δεν είναι fully multi coated. Οι καλύτεροι barlow επιτρέπουν να περνά το 97-98% του φωτός. Οι ανεπίστρωτοι μπορεί να επιτρέπουν γύρω στο 90%.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορει να προτεινει καποιος καλους φακους Barlow.Έχω ακουστα οτι πολυ καλος είναι της Celestron αλλα ποιος συγκεκριμενα; Ο Ultima ή o Deluxe;

Επίσης μπορει καποιος να προτείνει καλους προσοφθαλμιους για να μαθαινουμε και εμεις οι αρχαριοι.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορει να προτεινει καποιος καλους φακους Barlow.Έχω ακουστα οτι πολυ καλος είναι της Celestron αλλα ποιος συγκεκριμενα; Ο Ultima ή o Deluxe;

Επίσης μπορει καποιος να προτείνει καλους προσοφθαλμιους για να μαθαινουμε και εμεις οι αρχαριοι.

Ο ultima είναι πολύ καλός, έχω ακούσει καλά λόγια και για τύπου Klee.

Οι προσοφθάλμιοι είναι μεγάλο κεφάλαιο. Εξαρτάται απο το τι τηλεσκόπιο έχεις, τι θες να παρατηρήσεις κλπ. Πχ. με ένα f/10 τηλεσκόπιο δείχνουν καλά ακόμη και φθηνοί (σχετικά) wide angle προσοφθάλμιοι ενώ σε ένα f/4 είναι απαράδεκτοι.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ultima είναι κοινά αποδεκτό ότι είναι πολύ καλός.

Επίσης οι Barlow και οι Powermate της TeleVue.

 

Πολύ καλά είναι τα προσοφθάλμια της TeleVue και της Vixen:

 

http://www.televue.com/engine/page.asp?cat=2

 

http://www.vixenamerica.com/Products/Default.asp?TopCatCode=EP&Fam_or_Cat=

 

Επίσης, οι Ultra wide angle της Meade.

Εννοείται ότι είναι προτιμότερο κάποιος να αγοράσει λίγους προσοφθαλμίους ακριβούς αλλά καλής ποιότητας παρά να αρκεστεί στη μετριότητα.

Η διαφορά είναι τεράστια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Ηλία στα όσα είπε και θα προσθέσω :

 

Πολύ καλός προσοφθάλμιος είναι και ο 18mm SWA της MEADE.

 

Όσον αφορά τους Barlow έχω τον #140 της MEADE και είμαι πολύ ευχαριστημένος , ενώ πολύ καλός είναι και ο Klee του Γιώργου.

 

Ένα ρητό λέει ότι το τηλεσκόπιό μας είναι τόσο καλό όσο οι προσοφθάλμιοι που χρησιμοποιούμε , έτσι αγόρασε τους καλύτερους που μπορείς.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης