Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ;

 

http://www.telescope.com/shopping/product/detailmain.jsp?itemID=105078&itemType=PRODUCT&iMainCat=4&iSubCat=9&iProductID=105078

 

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΣ MEADE;

ΠΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ;

 

 

Απο τυχη μάλλον βρισκεις αυτα που εχει ο Κος Νομικος .Το 12αρι δεν νομιζω να το φερνει.

Γιατι δεν κοιτας τα Orion optics εχει 12 ιντσες με καλυτερα οπτικα και με παραπολυ καλη βαση (στην κινηση της ) Dob . Εδω τα φερνει η aktistar.

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε αίολε

Μια διευκρίνηση: Αλλη εταιρία η ORION στην Αμερική και άλλη η εταιρία ORION OPTICS στην Αγγλία.

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, θεωρώ οτι τα οπτικά της ORION OPTICS είναι πολύ καλύτερα. Είμαι και εγώ στα πρόθυρα αγοράς 8" dob και προσανατολίζομαι προς τα εκεί πλέον.

 

Φιλικά

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε aiolos,

κατ αρχην μην γραφεις κεφαλαια ειναι σαν να ουρλιαζεις.

Δευτερον το 12" dobsonian της Meade η υπολοιπη κατασκευη πλην κατοπτρου ειναι επιεικως απαραδεκτη.Ακομα και η βαση του ειναι απο φτηνιαρικο νοβοπαν το οποιο μετα απο μερικες νυχτες παρατηρησης με υγρασια θα διαλυθει στα εξ ων συνετεθη.

Το 12" της Orion USA το οποιο επισης εισαγει ο κ. Νομικος ειναι πολυ καλυτερη αγορα και εχει computerized κυκλους θεσεως.

ΟΧΙ δεν ξερω ποσο κανει στην Ελλαδα και επαναλαμβανω πως για αυτα ρωτας τον αντιπροσωπο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωπς μου ξέφυγε!

Όπως προανέφερα μια ποιο αναλυτική παρουσίαση των Orion Dobs στον παρακάτω σύνδεσμο από Γερμανία.

http://www.telescope-service.com/OrionUSA/dobs/dobs.html

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μου άρεσα πολύ αυτό το ORION USA.Έχει καλά οπτικά το συγκεκριμένο;Αλήθεια πώς κάνεις πολική ευθυγράμμιση σε μια τέτοια βάση ή δεν χρειάζεται;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αιολε,

 

Στα τηλεσκοπια με βαση dobsonian δεν κανεις πολικη ευθυγραμμιση,γιατι πολυ απλα δεν γινεται κ δεν χρειαζεται γιατι δεν ειναι τηλεσκοπιο με GO-TO.Για αυτο υπαρχουν αλλωστε τα dobs,για να μπορεις να παρεις φθηνα μεγαλο τηλεσκοπιο κ να γλυτωνεις τα τρελα λεφτα που θα ηθελε η στηριξη με πολικη διοτρα για ευθυγραμμιση,μοτερ GO-TO κτλ.Οτι θες το ψαχνεις μονος σου, κ ακολουθεις τον στοχο κινοντας το τηλεσκοπιο με τα χερια.Αλλιως αγοραζεις ισημερινη στηριξη!!Που δεν νομιζω να θες να ακουσεις το κοστος για μεγαλα τηλεσκοπια!! :twisted: Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις εναν αστροστατη που θα τον βαλεις κατω απ την βαση( με το τηλεσκοπιο πανω) κ το οποιο εχει μοτερ κ ακολουθει την πορεια των αστρων (πιο σωστα την περιστροφη της Γης).Το θεμα ειναι ειναι οτι δεν εδεικνυται ιδιαιτερα κ αν ειναι καλη εχει κ μεγαλο κοστος.Αν ειναι φθηνη δεν θα κρατησει κ πολυ κ σου σπαει τα νευρα λογω μη σταθεροτητας.Αυτα μου'χε πει ενας φιλος που ειχε μια σκανδιναβικης κατασκευης σε ενα 10" dob.

 

Μια συμβουλη: Μηπως δεν πρεπει να βιαστεις τοσο κ να ψαξεις περισσοτερο το τι θες κ σου κανει?Προσεξε μην απογοητευτεις..

 

ORION USA.Έχει καλά οπτικά το συγκεκριμένο

 

Δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα,σε σχεση με αλλες φιρμες..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω quendi για τις συμβουλές σου.Μπορεις να μου προτείνεις κάτι εσυ ή όποιος θέλει κάτι μέχρι 1700 ΕYRO;Μην κολας στο μεγεθος αφου το τηλεσκοπιο θα βρίσκεται κάπου μονιμα, σε πολυ καλο μερος μαλιστα. :D

 

Υ.Γ Αυτό με τον αστροστατη μπορεις να μου δείξεις καποια ιστοσελιδα με φωτογραφία του;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε το 10ρι της Σκαιγουοτσερ με κλειστα ματια αν θες ντομπσονιαν. Το προτεινω γιατι το εχω. Και ειναι και σε τιμη λουκουμι

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αιολε απ'οτι καταλαβα θες dob 10" ή 12". Εγω προσωπικα θα προτεινα ενα Skywatcher ή ενα Orion.Η τελικη αποφαση ειναι δικια σου,για αυτο ψαξε τι σου ταιριαζει.

 

Να μερικες ενδεικτικες τιμες :

 

Skywatcher 10" 980 euro

 

Orion 10" 988 euro (Εγω αυτο θελω τρελα!!)

Orion 12" 1438 euro

 

Αν εισαι αρχαριος καλυτερα να παρεις ενα 10" κ να ξοδεψεις τα υπολοιπα 700 ευρω που διαθετεις σε καλα φιλτρα κ προσοφθαλμια.Θα εχεις ενα πολυ δυνατο συνολο πιστευω!

 

Υ.Γ. ORION Optics (Aγγλια) οχι USA βεβαια!

Υ.Γ.2. Δεν βρηκα σελιδα με τετοιον αστροστατη,μολις βρω θα σου πω.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει σε τι ειναι καλυτερα τα ΟRION OPTICS από τα ORION USA;Αυτό που με τραβάει στα αμερικανικα ειναι το DSC.Αν όμως υπάρχει μεγάλη διάφορα στα υπόλοιπα χαρακτιριστικά τότε σίγουρα ORION OPTICS.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Orion Optics (Αγγλίας) είναι ασύγκριτα από πλευράς οπτικών.

Υπάρχει σχολαστικός ποιοτικός έλεγχος ώστε πάντα να ανταποκρίνονται στις θεωρητικές τους δυνατότητες.

Μόνο πρόβλημα το ότι για ένα 10" ή 12" Νευτώνειο για παράδειγμα ο χρόνος αναμονής είναι τουλάχιστο 6 μήνες (Η εταιρεία κατασκευάζει κατά παραγγελία).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Orion Optics (Αγγλίας) είναι ασύγκριτα από πλευράς οπτικών.

Υπάρχει σχολαστικός ποιοτικός έλεγχος ώστε πάντα να ανταποκρίνονται στις θεωρητικές τους δυνατότητες.

 

Συμφωνω!!Τα ΟRION OPTICS εχουν υψηλου επιπεδου οπτικα.Αλλα εμενα μου αρεσει κ η βαση τους.Ειναι πολυ ευχρηστη,σταθερη κατασκευη που σου επιτρεπει να κανεις ευκολα κινησεις κ σε πολυ μικρα πεδια χωρις να χανεις το στοχο.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, συμφωνώ(!!) κι εγώ με όσα γράφεις.

Είχαμε την ευκαιρία στον Πάρνωνα να χρησιμοποιήσουμε το 10ιντσο Dob Orion Optics του Στέφανου και ομολογώ ότι με κατέπληξε τόσο από πλευράς οπτικής απόδοσης όσο και ευκολίας της Dob στήριξης.

Ακόμη και για μένα που δεν έχω ιδέα από χρήση Dob (και επιπλέον δεν συμπαθώ αυτή τη στήριξη για την αστάθειά της), η εύρεση και παρακολούθηση αντικειμένων ήταν πανεύκολη!

Η στήριξη ήταν τέλεια ισορροπημένη, απαλή και εύχρηστη.

Δεν θυμάμαι όμως αν είναι κατασκευή της εταιρείας και αν ο Στέφανος έχει κάνει δικές του βελτιώσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε το 10ρι της Σκαιγουοτσερ με κλειστα ματια αν θες ντομπσονιαν. Το προτεινω γιατι το εχω. Και ειναι και σε τιμη λουκουμι

 

Συμφωνω με τον φιλο Flashy, το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο ειναι αψογο!

(Μονο μια αλλαγη του εστιαστη με καλυτερο).

Ολα ειναι ΧΩΜΑ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!!! (τώρα το θυμήθηκα :shock: :D )

Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το τηλεσκόπιο που ονειρεύεσαι (φαντάζομαι Orion Optics!!!) και ότι άλλο επιθυμείς :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!!

Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το τηλεσκόπιο που ονειρεύεσαι (φαντάζομαι Orion Optics!!!) και ότι άλλο επιθυμείς

 

Ευχαριστω πολυ Ηλια,να σαι καλα!!Ευχομαι κ για σενα oτι καλυτερο!!

 

[code:1]η εύρεση και παρακολούθηση αντικειμένων ήταν πανεύκολη!

Η στήριξη ήταν τέλεια ισορροπημένη, απαλή και εύχρηστη.

Δεν θυμάμαι όμως αν είναι κατασκευή της εταιρείας και αν ο Στέφανος έχει κάνει δικές του βελτιώσεις.[/code:1]

 

Κατασκευη της εταιρειας ειναι.Βεβαια ο Στεφανος,απ οτι ειδα,εχει την ταση να μαστορευει οτι αγοραζει κ να το κανει καλυτερο απο πριν!! :) Αλλα δεν θυμαμαι αν της ειχε κανει μετατροπες.Στεφανε?

 

Παντως ηταν φοβερο αυτο το dob!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είμαι!

Άρτι αφιχθής εκ Χίου και βλέπω ότι με περιμένει πολύ διάβασμα και γράψιμο εδώ, μετά από αποχή τόσων ημερών! Λοιπόν, η μεταλλική βάση dob που χρησιμοποιώ είναι ασφαλώς φτιαγμένη από την Orion Optics και οι μικροβελτιώσεις που της έκανα είναι οι εξής:

 

- Τοποθέτησα στις πλαϊνές πλάκες δύο διακριτικά stop από ολισθηρές πλαστικές ροδέλες ώστε ο οπτικός σωλήνας με τα δαχτυλίδια του να μή μετακινείται καθόλου δεξιά-αριστερά και να παραμένει ακριβώς στο κέντρο της βάσης. Έτσι αποφεύγεται εντελώς οποαδήποτε τριβή μέταλλου με μέταλλο, χωρίς να προστίθεται άλλη τριβή.

 

- Τοποθέτησα αντίβαρα (2Χ0,5 Kg) στο πίσω μέρος του οπτικού σωλήνα (ούτε καν φαίνονται) ώστε η βάση να λειτουργεί απόλυτα ζυγισμένα σε οποιοδήποτε ύψος στόχευσης, είτε με το βαρύ binoviewer είτε με ένα ελαφρύ προσοφθάλμιο.

 

- Τοποθέτησα επίσης, ένα ξύλινο "eyepiece holder" σε βολικό σημείο της βάσης, με 6 θέσεις 1,25" και 2 θέσεις 2".

 

- Η σημαντικότερη βελτίωση ήταν η κατασκευή πολύ στιβαρού τρίποδου τραπεζιού για να τοποθετείται η βάση επάνω και να είναι άνετη και γρήγορη η παρατήρηση σε όρθια στάση.

 

Η χρηστικότητα της βάσης και η αποτελεσματικότητα της παρατήρησης έχουν σχεδόν αγγίξει το ιδανικό μετά από τις βελτιώσεις αυτές, αν και η βάση είναι πολύ αξιόλογη εξ αρχής.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι μικροβελτιώσεις που της έκανα
:idea:

 

Xεχε,ημουν σιγουρος!! 8)

 

H κινηση της βασης ηταν στα αληθεια απολαυστικη!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είμαι!

Άρτι αφιχθής εκ Χίου και βλέπω ότι με περιμένει πολύ διάβασμα και γράψιμο εδώ, μετά από αποχή τόσων ημερών! Λοιπόν, η μεταλλική βάση dob που χρησιμοποιώ είναι ασφαλώς φτιαγμένη από την Orion Optics και οι μικροβελτιώσεις που της έκανα είναι οι εξής:

 

- Τοποθέτησα στις πλαϊνές πλάκες δύο διακριτικά stop από ολισθηρές πλαστικές ροδέλες ώστε ο οπτικός σωλήνας με τα δαχτυλίδια του να μή μετακινείται καθόλου δεξιά-αριστερά και να παραμένει ακριβώς στο κέντρο της βάσης. Έτσι αποφεύγεται εντελώς οποαδήποτε τριβή μέταλλου με μέταλλο, χωρίς να προστίθεται άλλη τριβή.

 

- Τοποθέτησα αντίβαρα (2Χ0,5 Kg) στο πίσω μέρος του οπτικού σωλήνα (ούτε καν φαίνονται) ώστε η βάση να λειτουργεί απόλυτα ζυγισμένα σε οποιοδήποτε ύψος στόχευσης, είτε με το βαρύ binoviewer είτε με ένα ελαφρύ προσοφθάλμιο.

 

- Τοποθέτησα επίσης, ένα ξύλινο "eyepiece holder" σε βολικό σημείο της βάσης, με 6 θέσεις 1,25" και 2 θέσεις 2".

 

- Η σημαντικότερη βελτίωση ήταν η κατασκευή πολύ στιβαρού τρίποδου τραπεζιού για να τοποθετείται η βάση επάνω και να είναι άνετη και γρήγορη η παρατήρηση σε όρθια στάση.

 

Η χρηστικότητα της βάσης και η αποτελεσματικότητα της παρατήρησης έχουν σχεδόν αγγίξει το ιδανικό μετά από τις βελτιώσεις αυτές, αν και η βάση είναι πολύ αξιόλογη εξ αρχής.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Στο skywacher dob 10'' ταιριαζει αυτη η βαση?

Ολα ειναι ΧΩΜΑ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον όχι, γιατί απ' ό,τι έχω δει, η εξωτερική διάμετρος των Skywatcher (και Celestron) είναι λίγα εκατοστά μεγαλύτερη από τα Orion Optics των ίδιων ιντσών, οπότε δεν κλείνουν οι σπαστοί δακτύλιοι στον οπτικό σωλήνα. Σίγουρα όμως μπορεί κανείς να επινοήσει λύσεις (έχω δει μια πραγματοποιημένη που δουλεύει πολύ καλά, όχι όμως χωρίς κόστος στην αισθητική και τη συνολική πρακτικότητα). Αν αφιερώσει κανείς πολύ χρόνο, είναι δυνατή μιά σωστή μετατροπή.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

Σ.Σ. Θα «ανεβάσω» φωτό στην πρώτη ευκαιρία.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης