Jump to content

Vixen LVW 22mm vs Televue Panoptic 22mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πέμπτη παρατηρήσαμε με τον Κώστα (Carlsagan) κ δοκιμάσαμε τους δύο προσοφθάλμιους.Τους φορέσαμε στο 14'' Νευτώνειο f/4.6 Orion Optics κ παρατηρήσαμε τον μοναδικό στόχο που ήταν ακίνητος.Τον Polaris.

 

Vixen 177 ευρώ, Panoptic 379 Ευρώ.ΟΙ τιμές είναι από Ελληνικά μαγαζιά.

 

Εξωτερικά:

Εχουν περίπου το ίδιο μέγεθος, περίπου το ίδιο βάρος κ πολύ καλή κατασκευή(όσο μας επέτρεψε το σκοτάδι).Είναι κ οι δύο 1,25'' αλλά μπαίνουν κ σε 2'' εστιαστή.Ο panoptic μόνο με χάλασε λίγο γιατί έχει ένα μικρό άνοιγμα στα πλάγια.Το άνοιγμα υπάρχει για να μπαίνει η βίδα του εστιαστή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την βιδώσω καλά.Δεν είναι όμως κάτι σοβαρό.

 

Eye relief:

Ο Vixen εδώ υπερτερεί λίγο.Είναι όμως τόσο άνετοι κ οι δύο, που δεν τίθεται θέμα για το ποιος είναι καλύτερος.Αν κ δεν φοράω γυαλιά τολμώ να πω πως μπορούν άνετα κ οι δύο να χρησιμοποιηθούν από παρατηρητές που φοράνε, χωρίς πρόβλημα.

 

Πεδίο:

Vixen 65°, Panoptic 68°

Δεν είδαμε καμία διαφορά.Ειχαν το ίδιο πεδίο παρά την μικρή υπεροχή του Panoptic στα χαρτιά.Δεν ξέρω καν αν μπορεί να μετρηθεί αυτή η μικρή διαφορά με το μάτι, ή θέλει άλλον τρόπο.

 

Γεωμετρική παραμόρφωση:

Ο Vixen εδώ είναι πολύ καλύτερος.Το πεδίο του είναι flat σε αντίθεση με τον Panoptic που έχει έντονη γεωμετρική παραμόρφωση.Το φαινόμενο αυτό λέγεται pincushion κ εμφανίζεται στα άκρα του πεδίου, κυρίως όταν το τηλεσκόπιο είναι σε κίνηση.Για όσους δεν ξέρουν, να σας πω πως είναι σαν να έχει το πεδίο μία καμπυλότητα στις άκρες.Φαινόταν ακόμη κ σε ακινησία αλλά είναι τόσο αμελητέο που πρέπει να θέλεις να το δεις για να το προσέξεις.Οι dopsonάδες που μετακινούν συνεχώς τον σωλήνα αργά αργά δεν θα χαρούν με αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Καμπύλωση εστιακού επιπέδου:

Κ εδώ προς μεγάλη μας έκπληξη ο Vixen υπερτερεί.Ο Ιάπωνας έχει μηδαμινή έως ανεπαίσθητη διαφορά στην εστίαση μεταξύ κέντρου κ άκρου.

Αντίθετα στον Panoptic το φαινόμενο είναι εντονότερο κ φαίνεται με τη μία.

 

Διαφάνεια-Κοντράστ.

Εδώ παιδιά δεν μπορώ να πω πως είδα κάποια διαφορά.Οσο κ ν άλλαζα τα προσοφθάλμια στον εστιαστή δεν είδα κάτι.Ούτε εγώ ούτε ο Κώστας.Σίγουρα ένα τεστάκι στο φώς της ημέρας ή στα χέρια του Στέφανου θα μας δείξει περισσότερα.

 

Κρόνος:

Τον Κρόνο τον είδε ο Κώστας προσεχτικά.Εγώ έριξα μερικές φευγαλέες ματιές για να μην χαλάσει η όρασή μου.Σε συνδυασμό με power mate 2,5X ο Vixen K εδώ υπερτερούσε.

Γενικά το καλύτερο είδωλο το πήρε με τον Vixen + Power Mate.

Καλύτερο κ απ τους nagler 11mm κ Pentax 7mm XW.Σίγουρα η διαφορετική μεγέθυνση δεν βοηθάει.Ούτως ή άλλος δεν συγκρίνουμε 22mm με 7 ή 11mm.

 

Κ οι δύο γενικά είναι πολύ ευχάριστοι φακοί με πολύ καλή διαύγεια, αλλά μας άρεσε περισσότερο ο Vixen.Ήταν καλύτερος στις άκρες χωρίς γεωμετρική παραμόρφωση

Προσωπικά μπορώ να πω πως απογοητεύθηκα απ τον Panoptic γιατί πίστευα πως θα είναι ένας nagler με μικρότερο πεδίο.Αντίθετα τον ρόλο αυτό τον κερδίζει επάξια ο Vixen.

 

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω τον Στέφανο που με τόση υπομονή μέσω τηλεφώνου με βοήθησε στην ορολογία, ώστε να μπορέσω να σας παρουσιάσω ένα σωστό κείμενο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη και Κώστα ευχαριστώ πολύ για την σύγκριση...προσωπικά με βοηθάτε πολύ γιατί ψάχνω για προσοφθάλμια και έχω πελαγώσει =D>

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε πολύ για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για τον Pentax XW7 αλλά μάλλον θα οφείλεται στην διαφορετική μεγέθυνση.

 

Να προτείνω κάτι για την σύγκριση του κοντράστ; Δοκιμάστε να δείτε το C-ring του Κρόνου με τον Powermate και καθένα από τα 2 αυτά προσοφθάλμια. Εκεί πιστεύω ότι θα αναδειχτούν οι όποιες διαφορές.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε πολύ για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για τον Pentax XW7 αλλά μάλλον θα οφείλεται στην διαφορετική μεγέθυνση.

Δημήτρη πιστεύω πως είναι θέμα ατμόσφαιρας.Ο 7mm σχεδόν δεν μπορούσε να εστιάσει.Δεν μου χωράει ο νους πως τόσα πολλά γυαλιά μπορούν να δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα απ τον pentax.Η σύγκριση θα ήθελα να παραμείνει στους δύο 22άρηδες + power mate

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον εχθες το βραδυ εκανα παρατηρηση και δανειστικα απο τον Κ.Αποστολη απο το Αγρινιο τον VIXEN LWV 22mm γιατι ειναι η επομενη αγορα μου, εγω τον συγκρινα με τον ζοομ που εχω της baader, τον εβαλα στα 22mm τον ζοομ και ειδα τον Μ51 Whirpool, και τον Κρονο με τον barlow της Meade 3x.Η εικονα που εδινε παιδια δεν περιγραφεται ο φακος καμια κομη στα ακρα ενω ο ζοομ κανει λιγη, το contrast φοβερο και στον Κρονο οπου το cassini εκανε μπαμ στα 170x. Τα αστρα ηταν φοβερα με καταπληκτικο contrast!!!

Επισης ειχε και τον nagler στα 11mm η διαφορα ειναι πολλα νουμερα απο τον Vixen αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος απο τον nagler σε σχεση με τον Vixen, ειναι μυθος μου φαινεται αυτο με τους televue τελικα διοτι το ειδα με τα ματια μου.

Συμπερασμα αγοραστε τον Vixen LWV 22mm και δεν θα χασεται!!!! =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από ένα.Ο 11mm nagler είναι εκπληκτικός προσοφθάλμιος.Απλά δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα 22mm.Γενικά η μικρή μεγέθυνση είναι πολύ ωραία, πολύ όμορφη, τα άστρα είναι τελείως σημειακά, που σου δίνει την εντύπωση πως ο 11mm είναι άσχημος.Για να καταλάβεις τι σου λέω βάλε τα μαμίσια προσοφθάλμια απέναντι στον nagler.Τον 10άρη θα τον πετάξεις κ το 25άρη θα τον συμπαθήσεις.

Το μόνο μειονέκτημα του nagler είναι το μικρό eye relief.Κ αυτό δεν ενοχλεί όλους τους παρατηρητές.Πολλοί ζουν μ αυτό άνετα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ευχαριστούμε πολύ για το review! Θα πρέπει βέβαια να μετακινηθεί στις δοκιμές. (Η σωστή διαδικασία είναι να υποβάλλεται πρώτα με pm ή e-mail και μετά να ανεβαίνει).

Ο Vixen LVW 22mm αρέσει πάντα σε όλους, κι έχει εξαιρετικές κριτικές και στα διεθνή forum. Κι όχι μόνο αυτός αλλά και οι άλλοι LVW.

Όσο για τους φακούς με μικρότερο εστιακό μήκος όπως ο Pentax XW 7mm ή ο Nagler 11mm που αναφέρθηκαν δεν μπορούμε να τους συγκρίνουμε με τους μεγαλύτερους, ούτε καν μεταξύ τους. Η εικόνα πάντα γίνεται αισθητικά χειρότερη όταν ανεβαίνει αρκετά η μεγέθυνση (λόγω seeing κυρίως αλλά και λόγω πεδίων πιο φτωχών σε άστρα). Γι αυτό (λανθασμένα) οι χρήστες στα διεθνή forum δίνουν τις υψηλότερες βαθμολογίες σε φακούς στην περιοχή 25mm-15mm, Αδικούν συνήθως τους μεγαλύτερους φακούς επειδή αποκαλύπτουν τα προβλήματα στις άκρες των πεδίων αλλά και τα προβλήματα του ματιού, αδικούν και τους μικρότερους λόγω seeing ή ακατάλληλων (άδειων) μεγεθύνσεων.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ευχαριστούμε πολύ για το review! Θα πρέπει βέβαια να μετακινηθεί στις δοκιμές. (Η σωστή διαδικασία είναι να υποβάλλεται πρώτα με pm ή e-mail και μετά να ανεβαίνει).

Ουπς έχεις δίκιο.Δεν το σκέφτηκα.Πήγα κατευθείαν στο τηλεσκόπια κ εξοπλισμός. :oops: :oops:
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διαφορές μεταξύ του vixen και του televue ήταν όντως πολύ μικρές. Σίγουρα και οι δύο προσφέρουν καταπληκτική ποιότητα στο πεδίο. Προχθές ήμουν στον Πάρνωνα όπου ο panoptic μου έδινε υπέροχο πεδίο σε 12" f/4 και πολλές λεπτομερείς παρατηρήσεις.

Όμως πρέπει να ομολογήσω οτι η "πλάστιγγα γέρνει" περισσότερο προς τον LVW. Εκτός απο το "value for money" που προσφέρει, το πεδίο του οχι απλά ήταν όπως του panoptic αλλά και ελάχιστα καλύτερο. Πραγμα σημαντικό για την διαφορά στην τιμή που υπάρχει.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο vixen έχει εξαιρετικές κριτικές αλλά ως προηγούμενος κάτοχος του 22άρη panoptic, ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα της σύγκρισης!

Και να σκεφτεί κανείς ότι ο τελευταίος θεωρείτο από πολλούς ως ο καλύτερος από τη σειρά panoptic!

Λαμβάνοντας υπόψη τη μεγάλη διαφορά στην τιμή δεν τίθεται πλέον θέμα επιλογής κάθε υποψήφιου αφοραστή σε αυτή την κατηγορία.

Συγχαρητήρια παιδιά για τις παρατηρήσεις σας και την εξαιρετική παρουσίαση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, ήξερα, αλλά δεν περίμενα κι εγώ τέτοια «κατά κράτος» νίκη του LVW έναντι του Panoptic, με δεδομένη βέβαια και τη τεράστια διαφορά τιμής. Ποιότητα + ήπιο κόστος = ευτυχισμένος ερασιτέχνης!

 

Μπράβο, για την όλη ιδέα και την παρουσίαση!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, ήξερα, αλλά δεν περίμενα κι εγώ τέτοια «κατά κράτος» νίκη του LVW έναντι του Panoptic, με δεδομένη βέβαια και τη τεράστια διαφορά τιμής. Ποιότητα + ήπιο κόστος = ευτυχισμένος ερασιτέχνης!

 

Γιώργο, όντως είναι ο συνδυασμός της ευτυχίας και μακάρι να τον βλέπαμε πιο συχνά!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης