AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Binoviewer Burgess BV-125 C model
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Binoviewer Burgess BV-125 C model
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δοκιμές Αξεσουάρ Τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2305
Τόπος: Λάρισα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/08/2005, ημέρα Σάββατο και ώρα 4:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο,

μάλλον απαντώ πολύ καθυστερημένα, αλλά αντί να ζητήσω συγνώμη θα ζητήσω κατανόηση λόγω θέρους και unconnected βραδιών στα τοπικά (και μη), όμορφα παράλια!

Κατ΄αρχήν, συγχαρητήρια για την αναλυτική καταγραφή των εντυπώσεων από τα binoviewer, τη βρίσκω ακριβή και αντανακλά ρεαλιστικά αυτά που διαπιστώσαμε. (Με τη διαφορά ότι αύξησες λίγο το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου μου Laughing. Το ονομαστικό του εστιακό μήκος είναι 1200mm - όχι 1250mm - και το πραγματικό του 1181±1mm).

Όταν αγόρασα το binoviewer της Baader, πίστευα ότι θα αξιοποιηθεί μόνο για την τρομερή λεπτομέρεια που προσφέρει στο ηλιακό σύστημα (Σελήνη, πλανήτες), αλλά η πράξη μας έδειξε ότι τα φωτεινότερα Deep-Sky Objects είναι τρομερά γοητευτικά και αληθινά όταν τα κοιτάζεις με δύο μάτια! Ο ενθουσιασμός σου συμβαδίζει με τον δικό μου και επιβεβαιώνεται με κάθε νέα παρατήρηση αλλά και από τα επιφωνήματα των φίλων που παρατήρησαν μ΄αυτό των τρόπο. Νομίζω ότι τα χρήματα που ξοδέψαμε «έπιασαν τόπο». Βέβαια, όπως ήταν αναμενόμενο υπάρχουν διαφορές μεταξύ του ακριβού και του οικονομικού μοντέλου, άλλωστε έχουν κατασκευαστεί με διαφορετικούς στόχους: Το Baader με επιδίωξη την οπτική και μηχανική τελειότητα και το Burgess την δυνατότητα αποτελεσματικής και ευχάριστης παρατήρησης με δύο μάτια με οικονομικό τρόπο. Και τα δύο πέτυχαν τους στόχους τους. Μου έχει βέβαια κινήσει πολύ την περιέργεια και το νέο οικονομικό binoviewer της Baader, που πρέπει να είναι κάτι ξεχωριστό στην κατηγορία του.

Με την ευκαιρία θα αναφερθώ κι εγώ στο Televue Powermate 2.5X. Ξεπερνά σε οπτική ποιότητα κάθε barlow που έχω χρησιμοποιήσει (σε όλο το οπτικό πεδίο) και ακόμη προσπαθώ να εντοπίσω κάποιο ψεγάδι. Βέβαια, το αστείο της υπόθεσης είναι ότι χρησιμοποιώντας μεγεθύνσεις 490Χ και 750Χ, εκτός της ποιότητας των οπτικών βρεθήκαμε να θαυμάζουμε γιά άλλη μιά φορά το tracking της dobsonian βάσης της Orion Optics που συνέχιζε να υπακούει με ακρίβεια τις εντολές του χεριού σε μεγεθύνσεις αστείες γιά dob! Περιττό βέβαια να αναφέρω τι σήμαινε αυτό γιά δύσκολους διπλούς αστέρες όπως ο ζ Βοώτη ή ο δ Κύκνου!

Φιλικά, Στέφανος

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PapGeoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Δεκ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1272
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/08/2005, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέφανε,

Σ΄ευχαριστώ για τα καλά λόγια, πιστεύω ότι μπροστά μας ανοίγεται ένα νέο μονοπάτι στις αστρονομικές μας αναζητήσεις. Μάλλον ήρθε ο καιρός, όπου κάθε ένας από εμάς, θα μπορεί να απολαύσει πιο χορταστικά αυτό που απλόχερα εξακολουθεί να προσφέρει ο (με ευρωπαϊκά δεδομένα) σκοτεινός ουρανός της πατρίδας μας!

Clear Skies

PapGeo
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δοκιμές Αξεσουάρ Τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης