Jump to content

Συμφωνείτε με την απόφαση για Ηλιακό Σύστημα 8 πλανητών;


Συμφωνείτε με την απόφαση για Ηλιακό Σύστημα 8 πλανητών;  

189 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Συμφωνείτε με την απόφαση για Ηλιακό Σύστημα 8 πλανητών;

    • Ναι
      118
    • Οχι, ήθελα μόνο να παραμείνει ο Πλούτωνας
      51
    • Οχι, ήθελα να προστεθούν και άλλα σώματα
      20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ούτε την γνώση ούτε την εμπειρία καθώς επίσης ούτε και τα μέσα για να μπορέσω να διαφωνήσω....
dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάντως ο Πλούτο ήταν, είναι, και θα είναι (ως οτου κάποιος τον διώξει) στην ρουτινιάρικη τροχιά του να γυρνά ακατάπαυστα γύρω απο τον Ηλιο μας και πιστευω πως λίγο τον ενδιαφέρουν οι ταμπέλες που του βάζουν κατι όντα μερικούς πλανήτες πιο κάτω απο τη γειτονιά του!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Tο σωστό έκανε η ΙAU... που θα έπρεπε να γίνει από το 1996 όταν ο πληθυσμός των KBO άρχισε να φαίνεται ότι θα ήταν πολύ μεγάλος.

 

Για σταθείτε ρε παιδιά... Αν είναι πλανήτης ο Πλούτωνας, γιατί να μην είναι η Δήμητρα? Ή η Εστία??

 

PS: όχι τίποτε άλλο αλλά μετά από αυτό λέω ότι έχω δει όλους τους πλανήτες του ηλιακού συστήματος από το τηλεσκόπιό μου :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σταθείτε ρε παιδιά... Αν είναι πλανήτης ο Πλούτωνας, γιατί να μην είναι η Δήμητρα? Ή η Εστία??

 

Η μεν Εστια δεν εχει καν σφαιρικο σχημα η δε Δημητρα εχει ογκο 12 φορες μικροτερο απο τον Πλουτωνα.

 

PS: όχι τίποτε άλλο αλλά μετά από αυτό λέω ότι έχω δει όλους τους πλανήτες του ηλιακού συστήματος από το τηλεσκόπιό μου

 

Μηπως θα θελες να μην θεωρουνται πλανητες και οι Ουρανος Ποσειδωνας ωστε να τους εχεις δει ολους με το ματι μεσα απο την Αθηνα;

Οχι φυσικα πως μας επηρεαζει η αποφαση της IAU ετσι κι αλλιως εγω θα συνεχισω να αποκαλω και τον Πλουτωνα και την Εριδα πλανητες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Eστία στο παρελθόν μάλλον είχε σφαιρικό σχήμα και το σημερινό της το απέκτησε μετά από σύγκρουση με άλλο αντικείμενο (αυτό φαίνεται και σε φωτογραφίες του hubble) Όσον αφορά το ότι η Δήμητρα έχει τη μισή διάμετρο του Πλούτωνα, αυτό δεν πάει να πεί τίποτα, με την ίδια λογική ο Ερμής είναι το 1/15 του όγκου της Γης κ.ο.κ. Τέσπα, το θέμα τι είναι πλανήτης και τι δεν είναι μάλλον είναι υποκειμενικό, οπότε μάλλον περί ορέξεως η κουβέντα

 

PS Aυτά για το ποιούς έχω παρατηρήσει το είπα για πλάκα προφανώς :cheesy: Στην τελική πιο πολύ δικαίωμα έχουν να λέγονται πλανήτες ο Ουρανός και ο Ποσειδώνας παρά η Γη

 

Πάντα φιλικά :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέσπα, το θέμα τι είναι πλανήτης και τι δεν είναι μάλλον είναι υποκειμενικό,

 

Τοτε προς τι οι ορισμοι;

Ενας ορισμος εχει νοημα οταν ειναι σαφης.. οταν το συνολο που μας δινει ειναι "καλως ορισμενο" της IAU δεν ειναι σαφης... end of story εχω κουραστει να το λεω :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι.

 

Κατά τη γνώμη μου οι 2 κύριοι λόγοι της αποπομπής του Πλούτωνα είναι οι 2 αποκλίσεις που παρουσιάζει στην τροχιά του σε σχέση με τα υπόλοιπα 8 σώματα που ορίζονται πλέον ως πλανήτες: α) η σχετικά μεγάλη εκκεντρότητα της τροχιάς που έχει ως αποτέλεσμα να "μπαίνει" μέσα από την τροχιά του Ποσειδώνα (οι τροχιές των υπολοίπων είναι ελλείψεις αλλά πολύ κοντά στον κύκλο) και β) η κλίση του επιπέδου της τροχιάς του (οι τροχιές των υπολοίπων είναι όλες σχεδόν στο ίδιο επίπεδο).

 

Αν εξέλιπαν αυτές οι 2 αποκλίσεις δεν νομίζω ότι θα συζητούσε κανείς ποτέ για αποπομπή του Πλούτωνα έστω και αν υπάρχουν μεγαλύτερα σώματα και στη ζώνη Kuiper και δορυφόροι μεγάλων πλανητών.

Γιώργος Παπαφίλης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΟΧΙ

ΟΧΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΕΙ ΠΛΑΝΗΤΗ Η ΟΧΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Eφοσον ο Πλουτωνας δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα κοινο σωμα της ζωνης κουιπερ και η αναγκη για κοινο ορισμο ειναι μεγαλη,ψηφιζω ναι.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απολύτως να έχουμε 8 πλανήτες στο Ηλιακό Σύστημα διότι εάν δεχόμασταν και τον πλούτωνα έπρεπε να αποδεχθούμε επίσης πάνω απο 50 ουράνια σώματα για πλανήτες από την ζώνη των Αστεροιδών, κάτι που είναι ασύμφορο να τους θυμόμαστε όλους. Γι' αυτό καλύτερα που δημιούργησαν μια νέα κατηγορία γι' αυτά τα ουράνια σώματα. :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :P :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Φυσικά και πρέπει να στμφωνήσουμε με την ιδέα των 8 πλανητών γιατί κατά την γνώμη μου θα καθοριστεί καλύτερα η έννοια ''πλανήτης''!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ψήφισα ΝΑΙ. Θα πρέπει όμως να καταγραφούν ακόμη και τα μικρά σωματίδια αν είναι εφικτή η παρατήρησή τους. Ουσιαστικά όμως, η αναφορά όλων αυτών δεν εξυπηρετεί κάτι γενικότερα για το ηλιακό μας σύστημα.

 

Επί της ευκαιρίας, καλώς σας βρήκα! :D

www.lamia-world.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να αντιληφθούμε ότι αυτά είναι συμβάσεις για να συννενοούμαστε σωστά.

Αν συναντήσουμε ποτέ εξωγήινους μπορεί να μην έχουν την ένοια του πλανήτη γιατί έχουν μόνο το δικό τους στο σύστημά τους άρα στον ουρανό τους δεν πλανούνται άστρα (από εκεί και η λέξη πλανήτης).

 

Τώρα όταν τελειώσουν με τους ορισμούς-συμβιβασμούς δεν νομίζω ο Πλούτωνας να έχει παρεξηγηθεί :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Συμφωνώ απολύτως! :D

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Now Pluto is just a dog. :cry:

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Fantasteite ti tha leme sti mellon sta paidia mas... "When I was your age, Pluto was a planet!" [-(

H alhtheia einai oti me ton sygkekrimeno planhth eixa ena thema, mia idiaiterh adynamia as poyme. :cry:

Wstoso, tha symfwnhsw me thn apopsh toy Foehammer. Ti na kanoyme... etsi einai ta pragmata!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
καλυτερα 8 πλανητες....γιατι ο Πλουτωνας δεν ειναι και ακριβως πλανητης.....ουτε το καταλληλο μεγεθος εχει και επισης τεμνει και την τροχια του Ποσειδωνα αν δεν κανω λαθος....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης τεμνει και την τροχια του Ποσειδωνα αν δεν κανω λαθος....

 

Τότε δεν πρέπει να είναι ούτε ο Ποσειδώνας πλανήτης σύμφωνα με τον γελοίο "ορισμό" της IAU, μιας και δεν έχει καθαρίσει την τροχιά του. Επίσης γέλειο προκαλεί και το "επιχείρημα" μερικών ότι θα έχουμε πολλούς πλανήτες και δεν θα μπορούμε να τους... θυμόμαστε! #-o

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τροχιές του Ποσειδώνα και του Πλούτωνα δεν τέμνονται. Οι πλανήτες έχουν ελλειπτικές τροχιές, μα του Πλούτωνα είναι τόσο ελλειπτική που το περήλιο του (το κοντινότερο σημείο της τροχειάς προς τον Ήλιο) τον φέρνει ποιο κοντά στον Ήλιο από τον Ποσειδώνα. Όμως οι τροχιές δεν τέμνονται.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστό γιατί έχουν διαφορετική κλίση. Ωστόσο καθαρισμένη δεν είναι η τροχιά του Ποσειδώνα. Ούτε της Γης, γι αυτό υπάρχει και ο κίνδυνος πρόσκρουσης αστεροειδών.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης