Jump to content

Μάθημα αστρονομίας στα σχολεία


Το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία:  

170 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία:

    • Να μείνει όπως είναι, επιλογής
      37
    • Να επανέλθει ως υποχρεωτικό
      105
    • Να διδάσκεται ως μέρος κάποιου άλλου μαθήματος θετικών επιστημών
      28


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συμπέρασμά μου είναι πως η ουσία του ερωτήματος τίθεται ως εξής: Είναι η αστρονομία στοιχειώδης γνώση και αναπόσπαστο κομμάτι της αντίληψής μας για τον κόσμο που πρέπει να έχει κανείς τελειώνοντας το λύκειο; Αν ναι, πάμε παρακάτω και στα τεχνικά (που με λίγη θέληση πάντα λύνονται).

 

Κατά την γνώμη μου πρέπει να την έχει αυτή την αντίληψη ο κάθε άνθρωπος!!! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενα απο τα βασικα βηματα που πρεπει να γινονται για να αγαπησει καποιος καποιο αντικειμενο ειναι να ελθει σε επαφη μαζι του.Και δυστυχως στις μερες μας αυτο δε γινεται.Γιατι λοιπον να μη δοθει μια ευκαιρια στο μαθημα της αστρονομιας?Βεβαια αυτο εχει συμβει και στο παρελθον αλλα αλλες εποχες τοτε,αλλες τωρα!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα απο τα βασικα βηματα που πρεπει να γινονται για να αγαπησει καποιος καποιο αντικειμενο ειναι να ελθει σε επαφη μαζι του.Και δυστυχως στις μερες μας αυτο δε γινεται.Γιατι λοιπον να μη δοθει μια ευκαιρια στο μαθημα της αστρονομιας?Βεβαια αυτο εχει συμβει και στο παρελθον αλλα αλλες εποχες τοτε,αλλες τωρα!

 

Θα διαφωνήσω εν μέρει..Συμφωνώ ότι για να αγαπήσει κάποιος κάποιο αντικείμενο πρέπει να έρθει σε έπαφη μαζί του..Όμως δεν πιστεύω ότι μπορεί να το πετύχει απλά το μάθημα της Αστρονομίας, διότι δεν του δίνουν την κατάλληλη σημασία...Όταν ο καθήγητης κάνει το μάθημα της Αστρονομίας όπως την Ιστορία, τί έναυσμα να δώσει στο παιδί για να ασχολήθει?Δυστηχώς έτσι είναι η κατάσταση στα περισσότερα σχολεία... :cry: Πιστεύω πώς η υπάρχει αρκετή θέληση για να πετύχει η υλοποιήση της ιδέας, δηλ. να γίνει το μάθημα της Αστρονομίας υποχρεώτικο μήπως αλλάξει η κατάσταση, αλλά ακόμα μια φορά μπαίνει στη μέση η γραφειοκρατία... #-o

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι καταλαβα εχεις επηρεαστει απο αυτον τον καθηγητη σας.Οπως ειπες και εσυ υπαρχει ολη η καλη διαθεση.Το μαθημα πρεπει να γινει υποχρεωτικο και οι καθηγητες να παρακολουθησουν επιμορφωτικα σεμιναρια.Τωρα θα μου πειτε στην Ελλαδα βρισκομαστε,πολλα ζητας,και θα εχετε δικιο αλλα το σωστο να λεγεται...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι καταλαβα εχεις επηρεαστει απο αυτον τον καθηγητη σας.Οπως ειπες και εσυ υπαρχει ολη η καλη διαθεση.Το μαθημα πρεπει να γινει υποχρεωτικο και οι καθηγητες να παρακολουθησουν επιμορφωτικα σεμιναρια.Τωρα θα μου πειτε στην Ελλαδα βρισκομαστε,πολλα ζητας,και θα εχετε δικιο αλλα το σωστο να λεγεται...

 

Δυστηχώς αρκετά, όμως όχι σε σημείο να μισήσω την Αστρονομία!!!Μπαίνοντας την τάξη έλεγε ότι είχε να πει και μετά μας μιλούσε για θέματα που δεν μπορώ να αναφερθώ...Πολλές φορές σκέφτηκα να τα παρατήσω!!..Εσύ στη θέση μου τη θα έκανες με αυτόν τον καθηγητή???Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να διορθώσουν οι''ανώτεροι'' ή δεν θέλουν... :cheesy: :cheesy: Κρίμα όμως να υπάρχει αυτή η κωμικοτραγική κατάσταση σε μια χώρα που ''γέννησε'' και ανέπτυξε πρώτη την Αστρονομία... :cry: :cry: :evil:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματι αυτα τα πραγματα ειναι λυπηρα.Δε θα ηθελα να βρισκομαι στη θεση σου,διοτι τετοιοι ανθρωποι υποβαθμιζουν την αστρονομια

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματι αυτα τα πραγματα ειναι λυπηρα.Δε θα ηθελα να βρισκομαι στη θεση σου,διοτι τετοιοι ανθρωποι υποβαθμιζουν την αστρονομια

 

Δεν την υποβαθμίζουν απλά, την εξευτελίζουν στο μέγιστο βαθμό!!!!Θα έπρεπε να έπεμβει η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση!!!(Μα τι λέω πολυτέλεια!!!! :evil: :evil: )Εκτός από αυτό τα λέει όλα λάθος.!!!Φοβάμαι να μην μου βάλει χάλια βαθμό στις εξετάσεις επειδή πιστεύει τα αντίθετα!! :evil: :evil:Σε ζηλεύω!!! :(

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Re paidia edw yparxoun atoma pou teleiwnei to lykeio kai den kseroun na kanoun mia diairesh h me poious polemhsame to 1940. Nomizw oti an allaksei h 2ba8mia ekpaideush alla pragmata exoun protereotita.

Exallou fantazomai oi perissoteroi apo sas den arxisate na asxoleiste me thn astronomia exetias tou sxoleiou alla apo diko sas endiaferon ya thn episthmh auth. Egw sto lykeio eixa mia ka8hghria pou ekane to ma8hma les k htan istoria opws leei k h maria k enw eixa perasei sto diagonismo mu evaze 17 sta tetramhna, stis exetaseis ths edwsa leukh kolla k hsyxasa. Auth den ksanadidaxe to ma8hma k egw synexisa na asxolioume me thn astronomia se anti8esh me ta alla paidia-papagalakia pu eixan 20 k dn kseroun px oti o plutonas egine planhths-nanos.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτα που περιγραφεις ειναι τραγικα!Εννοειται οτι η πραγματικη αγαπη για την αστρονομια πηγαζει απο μεσα μας,απλα λεμε πως θα μπορουσε να βοηθησει το μαθημα της αστρονομιας.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

xania7 τα ίδια τραβάω σε πληροφορώ!!Ο καθηγητής αυτός βάζει 20 σε παιδιά που δεν ξέρουν ότι ο ουρανός στη Σελήνη είναι μαύρος, και σε μένα μου έβαλε 19 επειδή δεν δέχτηκα να βγούμε για σφινάκι και επειδή δεν του μιλάω γλυκά!!!Τραγική η κατάσταση!!Ποτέ δεν δέχτηκε ότι πέρασα στο διαγωνισμό επειδή λέει ότι δεν ξέρω τίποτα από Αστρονομία!!!.. :evil: :evil:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα κάνεις!!!!!!!!!!!!!!! Ήξερα οτι ο καθηγητής σου δεν είναι απο τους καλύτερους που υπάρχουν, αλλά τέτοια χάλια!!!!!!!! :?: :?: :? Καλό κουράγιο εύχομαι αν και τελειώνει η χρονιά! Ελπίζω να μην τον έχεις του χρόνου σε καμιά κατεύθυνση...!
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα κάνεις!!!!!!!!!!!!!!! Ήξερα οτι ο καθηγητής σου δεν είναι απο τους καλύτερους που υπάρχουν, αλλά τέτοια χάλια!!!!!!!! :?: :?: :? Καλό κουράγιο εύχομαι αν και τελειώνει η χρονιά! Ελπίζω να μην τον έχεις του χρόνου σε καμιά κατεύθυνση...!

 

Τελιώσε η χρονιά ευτυχώς..!!!!!!Καλά λαμπρινή κατα την διάρκεια της χρονιάς έγιναν και χειρότερα..Πιστεύω ότι θα το μεταθέσουν στα ΕΠΑΛ γιατί κάτι τέτοιο άκουσα...Τώρα θα δούμε στις εξετάσεις...

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Στο σχολειο μου διδασκεται κάθε χρόνο! :D

Πέρυσι είχαμε συγκεντρωθεί 30 παιδιά και σχηματίσαμε ενα τμημα.

Φέτος μαζεύτηκαν 2 ολοκληρα τμηματα! Η μισή δευτέρα αστρονομία πήρε! :cheesy:

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο σχολειο μου διδασκεται κάθε χρόνο! :D

Πέρυσι είχαμε συγκεντρωθεί 30 παιδιά και σχηματίσαμε ενα τμημα.

Φέτος μαζεύτηκαν 2 ολοκληρα τμηματα! Η μισή δευτέρα αστρονομία πήρε! :cheesy:

Η πιο ευχάριστη είδηση που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό!

 

=D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο σχολειο μου διδασκεται κάθε χρόνο! :D

Πέρυσι είχαμε συγκεντρωθεί 30 παιδιά και σχηματίσαμε ενα τμημα.

Φέτος μαζεύτηκαν 2 ολοκληρα τμηματα! Η μισή δευτέρα αστρονομία πήρε! :cheesy:

:shock:

=D> πράγματι σας αξίζουν συγχαρητήτρια ! ! !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το να γίνει το μάθημα της αστρονομίας υποχρεωτικό, δεν θα κερδίσει κανείς τίποτα. Αντιθέτως οι μαθητές που πραγματικά ενδιαφέρονται, θα έχουν να αντιμετωπίσουν άλλους που θα γελοιοποιούν και θα καταστρέφουν το μάθημα με κάθε τρόπο. Πέρυσι στη (2α λυκείου) είχαμε δυο τμήματα και ήμασταν συνολικά περίπου 30 παιδιά (όλη η 2α λυκείου είναι 150 παιδιά) . Δυστυχώς υπήρχαν άτομα που χαλούσαν το μάθημα. Αντιμετωπίστηκαν όμως… Φανταστείτε να το μάθημα να γίνεται στην πλειοψηφία του από μαθητές που δεν ενδιαφέρονται… Το μάθημα της αστρονομίας αποκτά ενδιαφέρον και προχωράει με καλούς ρυθμούς όταν και οι μαθητές ανταποκρίνονται θετικά. Επίσης και οι καθηγητές θα πρέπει να βοηθούν τα παιδία, όταν αυτά προσπαθούν να πετύχουν κάτι παραπάνω από το καθιερωμένο μάθημα, πέρυσι είχα να αντιμετωπίσω και τον καθηγητή του τμήματός μου που έκανε μόνο τα βασικά. Ευτυχώς υπήρχε και ο καθηγητής του άλλου τμήματος που βοήθησε και με το παραπάνω!!!

Υ.Γ: Συγγνώμη αν σας κούρασα.

cjferoussis
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το να γίνει το μάθημα της αστρονομίας υποχρεωτικό, δεν θα κερδίσει κανείς τίποτα. Αντιθέτως οι μαθητές που πραγματικά ενδιαφέρονται, θα έχουν να αντιμετωπίσουν άλλους που θα γελοιοποιούν και θα καταστρέφουν το μάθημα με κάθε τρόπο.

 

Αν το μαθημα το επιλεγουν μονο αυτοι που πραγματικα ενδιφερονται,τοτε θα ειναι 2-3 ατομα ανα σχολειο και πολυ λεω,πραγμα που σημαινει οτι δε σχηματιζεται τμημα...Εγω προτιμω να σχηματιστει ακομα και με καποιους αδιαφορους παρα να μην το κανω καθολου.Και επειδη θελω να εξασφαλιζεται η δημιουργια τμηματος,το προτιμο υποχρεωτικο.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το μαθημα το επιλεγουν μονο αυτοι που πραγματικα ενδιφερονται,τοτε θα ειναι 2-3 ατομα ανα σχολειο και πολυ λεω,πραγμα που σημαινει οτι δε σχηματιζεται τμημα...Εγω προτιμω να σχηματιστει ακομα και με καποιους αδιαφορους παρα να μην το κανω καθολου.Και επειδη θελω να εξασφαλιζεται η δημιουργια τμηματος,το προτιμο υποχρεωτικο.

+1

ειδικά στην επαρχία πάνω από 5 παιδιά δύσκολα μαζεύονται κι το μάθημα μπορεί να μην γίνει ... :(

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το μαθημα το επιλεγουν μονο αυτοι που πραγματικα ενδιφερονται,τοτε θα ειναι 2-3 ατομα ανα σχολειο και πολυ λεω,πραγμα που σημαινει οτι δε σχηματιζεται τμημα...Εγω προτιμω να σχηματιστει ακομα και με καποιους αδιαφορους παρα να μην το κανω καθολου.Και επειδη θελω να εξασφαλιζεται η δημιουργια τμηματος,το προτιμο υποχρεωτικο.

 

Κάθε χρόνο σε κάθε σχολείο θα υπάρχει πρόβλημα με το μάθημα της Αστρονομίας είτε από πλευράς μαθητών είτε από πλευράς καθηγητών....

 

Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο....Αλλά θα διαφωνήσω εν μέρει μαζί σου....Και εγώ στην επαρχία ζω,για αυτό και καταλαβαίνω απόλυτα...Αλλά πραγματικά δεν θέλω το μάθημα να γίνει υποχρεωτικό για τον εξής λόγο...Δεν θα ήθελα να έχω ανταγωνισμό μόνο και μόνο επειδή άλλος θέλει το 20 και δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το μάθημα αλλά μόνο ο βαθμός...Γιατί,ας μην γελιόμαστε αλλά στα περισσότερα μαθήματα υπάρχει μια τάση βαθμοθηρίας ανάμεσα στους μαθητές..... :-k :!: Θα προτιμούσα να ''ανταγωνιστώ'' κάποιον στο μάθημα της Αστρονομίας επειδή τον ενδιαφέρει σαν μάθημα και σαν επιστήμη και όχι μόνο επειδή θέλει να πάρει 20.... :-k :-k (Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος..... :-k )

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω που ζω σε πολη δεν εχω συναντησει κατι διαφορετικο.Το πολυ να μαζευονται 5 παιδια.Κριμα ειναι :( :(

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !

Είναι πραγματικά άσχημο να μένει πίσω η Αστρονομία στην Ελλάδα ...

Ειδικά στο δημοτικό που αποτελεί την πηγή της παιδείας μας έπρεπε να είχαν γίνει περισσότερα πράγματα ...

Αλλά ξέχασα έπρεπε να λύσουν τα βουλευτικά πρώτα και μετά όλα τα άλλα πράγματα !

Οι περισσότεροι που με βλέπουν στον δρόμο μου λένε την ατακα όταν τους λέω πως μου αρέσει η Αστρονομία : '' Έλα ρε βλέπεις τα αστέρια ? Μπράβο ! Βλέπεις και κανέναν ALIEN ? '' και μετά ακολουθεί το κακιασμένο :lol: ...

Το να έχεις διαφορετικά ενδιαφέροντα (κάτι διαφορετικό) απο τους πιο πολλούς (με τις άθλιες ζωούλες) τους είναι παράξενο παιδιά ! Εδώ φτάσαμε ...!!!!!!

Το μόνο που κάνουνε τα σημερινά παιδιά είναι να πηγαίνουν στις καφετέριες και στα GAME-NETS και τίποτε άλλο ...και να τρώνε τον χρόνο και τα λεφτά τους τσάμπα !

Και εμένα που με έχει φάει ο δίσκος ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ είμαι ο περίεργος ....!!

ΟΧΙ ! ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ! ΟΧΙ ΕΓΩ !

[-X Έκανα τόσο κόπο να αποκτήσω το 10 '' μου !

Δεν πειράζει ρε παιδιά εμείς να είμαστε καλά !

Κάποτε ο κόσμος θα αλλάξει ...

 

 

Γιάννης

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη,ειπες καποτε και καλα ειπες γιατι αυτο το καποτε θα αργησει πολυ :-({|=

Φιλικα,

Ελενα

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο.

Αλλά αυτό το κάποτε ίσος είναι τώρα για κάποιες (λίγες) περιοχές του κόσμου. Δεν θέλω να αρχίσουμε πάλι να κατηγορούμε την Ελλάδα αλλά ρε παιδί μου αμα μου λένε τα ξαδερφια μου στη Γαλλία ότι πήγαν από το σχολίο τους εκδρομή (σε άλλο κράτος) για να δουν την ολική έκλειψη την στιγμή που εδώ δεν ξέρουμε καν ότι συνέβη ,γίνομαι κάπως έτσι : :evil: ...

Αρα σωστά το λες ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από το Δημοτικό ...

=;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί παιδιά !

Η παιδεία μας βρίσκεται σε κίνδυνο !!!

Τα βλέπω και στο Πανεπιστήμιο !

Όμως , στη ζωή πρέπει μερικές φορές να κάνεις την υπέρβαση ...

Να έχεις τα κότσια να αντέξεις τις καταστάσεις ...

Πρέπει να κάνεις τα όνειρα σου πραγματικότητα ...

Παιδιά είμαστε τα πιο έξυπνα γνωστά πλάσματα στον κόσμο .

Ο Θεός μας ευλόγησε !!!! Μην του γυρίζουμε την πλάτη !

Μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα σιγά σιγά !!

Η Ελλάδα ναί μπορεί ξανά να πρωταγωνιστήσει ανα τον κόσμο

και χρειάζεται ανθρώπους που ενδιαφέρονται για την ανθρωπότητα και την πρόοδό της .

Σε έναν κόσμο όπου όλοι μας συνεχώς μαλώνουμε και βάζουμε τον εγωισμό μας πάνω απο όλα , σε έναν κόσμο με ιστορία πόνου , μίσους , έχθρας , μεταξύ των λαών υπάρχει κάτι που μας ενώνει και αυτό είναι το θάρρος !!

Ναί το θάρρος μας πάει μπροστά ! Ναί με το θάρρος ξεπερνάμε τα λάθη μας . Με το θάρρος μπορύμε και περιορίζουμε το εγώ και βάζουμε ως κύρια μεταβλητή το εμείς !

Η Παιδεία έκανε λάθη τώρα μπορεί να τα διορθώσει ...

Όπως είπα χρειάζεται υπομονή ...

Μόνο σιγά σιγά υπομονετικά μπορούν να έρθουν τα σωστά αποτελέσματα !

 

Γιάννης

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιωάννη φοβερή απάντηση ,πραγματικά συγκινήθηκα διαβάζοντας το πόστ σου :o =D>

Οχι ότι είναι όλα τόσο απλά αλλά ωραίος λόγος ειδικά αν αναφερόσουν σε παγκόσμιο επίπεδο κι όχι μόνο στην Ελλάδα :P

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης