Jump to content

Αγορά eyepiece


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην φτηνια:

Meade shorty barlow 3x και κινεζικος plossl

Στην ποιοτητα:

Televue 3x η University Optics klee 2.8x και 12 mm Plossl Televue η 12.5mm orthoscopic (αν σε ενδιαφερουν πλανητες).

Αν σε ενδιαφερει κυριως βαθυς ουρανος ψαξε σε ακριβοτερους τυπους ευρεως πεδιου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Guardian

πέρα από τα πολύ σωστά που αναφέρει ο Γιώργος, η αγορά που θα κάνεις σχετίζεται και με τον τύπο του τηλεσκοπίου που έχεις. Αν έχεις κάποιο κατοπτρικό με χαμηλό (γρήγορο) εστιακό λόγο (πχ f/4,5) τότε η συμβουλή μου είναι να μην λυπηθείς να πάρεις έναν ακριβό προσοφθάλμιο με καλή διόρθωση μέχρι την άκρη του πεδίου (πχ Nagler). Αν πάλι έχεις διοπτρικό τηλεσκόπιο ή καταδιοπτρικό ή κατοπτρικό με υψηλό (αργό) εστιακό λόγο της τάξης του f/8 και πάνω, τότε τα πράγματα είναι πολύ πιό χαλαρά και με λίγα λεφτά μπορείς να κάνεις πολύ καλά την δουλειά σου, πχ με ένα απλό Plossl.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε "the Guardian",

 

όπως τό 'χω συνήθειο θα προτείνω μεταξύ των πιο ποιοτικών επιλογών αφού στα οπτικά η ποιότητα ΦΑΙΝΕΤΑΙ, κι όταν λείπει ενοχλεί (εμένα τουλάχιστον).

 

α) Baader Genuine Orthoscopic 12.5mm, Televue Plossl 11mm - και τα δύο fully multi-coated.

 

b) Televue barlow 3X, Vixen barlow 3X (αν το μήκος του δεν είναι πρόβλημα). Ο Univercity Optics 2.8X "the klee" έχει πολύ καλή φήμη, αλλά σε τέστ του S&T (Ιούλιος 1997) αναφέρεται ό.τι βινιετάρει σημαντικά σε σχέση με τους υπόλοιπους του τέστ (έχει άνοιγμα 19mm ενώ άλλοι μέχρι 27mm). Δεν το γράφει αλλά προφανώς αυτό δεν ισχύει για μικρούς προσοφθάλμιους και σίγουρα όχι με 12mm.

 

Αν σε ενδιαφέρει η παρατήρηση των πλανητών, απόφυγε το συνδιασμό barlow και προσοφθαλμίου με πολλά οπτικά στοιχεία γιατί θα έχεις κάποιες απώλειες σε κοντράστ. Επιδίωξε γενικά να βρεις οπτικά "fully multi-coated".

 

Περί ποιότητας barlow δες και εδώ:

http://www.excelsis.com/1.0/section.php?sectionid=27

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=807

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=864

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε "Guardian",

 

Για Plossl - Έχω το Televue 11mm plossl και το συστήνω ιδιαίτερα.

 

Μερικοί φίλοι μπορούν να μην ξέρουν ότι:

 

Τοποθέτηση του (πχ) 2x barlow μετά από to "diagonal" - αμέσως πριν από το προσοφθάλμιο - θα σας δώσει 2x. (Αυτό είναι ο κλασικός τρόπος)

 

Τοποθέτηση του (πχ) 2x barlow πριν από to "diagonal" - μεταξύ του σωλήνα τηλεσκοπίων και to "diagonal" - θα σας δώσει 3x.

 

Προφανώς ένα 3x Barlow θα σας δώσει 3x + 4.5x χρησιμοποιώντας αυτήν την μέθοδο.

 

Φυσικά αυτό θα λειτουργήσει μόνο για τα τηλεσκόπια που χρησιμοποιούν "diagonals".

 

Τελικά η προσωπική προτίμησή μου είναι τα Televe Barlows -

Επειδή είμαι εξοικειωμένος με τα προϊόντα Televue (και της φήμης τους για την τελειότητα) Ξέρω ότι τα 2X και 3X Barlows τους "διορθώνονται" (are corrected) για τηλεσκόπια κάτω μέχρι F/4.

 

Έχω κάνει "side by side" σύγκριση με ένα Meade #140 - 2x Apo Barlow και δεν είναι καμία σύγκριση - το Televue είναι πολύ καλύτερο.

 

Πώλησα το Meade #140 μετά από αυτήν την σύγκριση.

 

Δεν θέλω να υποβιβάσω το Meade #140 - Το χρησιμοποίησα για χρόνια με καλά αποτελέσματα - αλλά δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με το Televue.

 

Φιλικά.

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Απο τηλεσκόπιο έχω το C8-NGT (8" νευτώνιο) f/4.9.

 

1) Ψάχνοντας έπεσα στον Meade Series 4000 12.4mm Super Plossl.Τον έχει χρησιμοποιήσει κανεις ποτέ? Έχει πολύ φιλική-προς-τον-χρήστη τιμή και μου κίνησε το ενδιαφέρον

 

Τελικά απο Barlow μάλλον θα αγοράσω τον 3χ της Televue

 

2)Ποιά ειναι η μέγιστη μεγένθυνση που δίνει το τηλεσκόπιό μου? Νομίζω γύρω στο 450χ ή πολλά λέω?

 

Αν έχεις κάποιο κατοπτρικό με χαμηλό (γρήγορο) εστιακό λόγο (πχ f/4,5) τότε η συμβουλή μου είναι να μην λυπηθείς να πάρεις έναν ακριβό προσοφθάλμιο με καλή διόρθωση μέχρι την άκρη του πεδίου (πχ Nagler)

 

3) Για ποιό λόγο? Απο ότι κοίταξα ο 11mm nagler 6 και ο 11mm plossl της Televue έχουν τεράστια διαφορά στην τιμή τους. Τι παραπάνω προσφέρει απο τον plossl εκτός απο μεγαλύτερο οπτικό πεδίο? και γενικότερα τι διαφορές έχει στην ποιότητα? Έχουν διαφορετικό αριθμό στοιχείων?

 

4) Τι προσφέρουν τα περισσότερα στοιχεία στο προσοφθάλμιο?

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

Φυσικά αυτό θα λειτουργήσει μόνο για τα τηλεσκόπια που χρησιμοποιούν "diagonals".

 

Και με σωληνες επεκτασης επισης(extension tubes).

Ασχετο αλλα καλω ολους να αρχισουμε να εξελληνιζουμε την ορολογια :)

 

2)Ποιά ειναι η μέγιστη μεγένθυνση που δίνει το τηλεσκόπιό μου? Νομίζω γύρω στο 450χ ή πολλά λέω

 

Γυρω στις 20 φορες την διαμετρο σε εκατοστα θεωρητικως (αν εχει καλα οπτικα, καλη ευθυγραμμιση και το seeing ειναι καλο).

Με τελεια οπτικα για μερικα ειδη παρατηρησης πχ διπλους αστερες μπορεις να ξεπερασεις αυτο το οριο κατα πολυ.

 

Τι παραπάνω προσφέρει απο τον plossl εκτός απο μεγαλύτερο οπτικό πεδίο?

 

Δεν σου αρκει αυτο; το ιδιο ειναι να κοιταζεις απο την κλειδαροτρυπα και απο το παραθυρο;τετοια ειναι η αισθηση οταν πας απο Plossl σε Nagler η UWA.

Επισης στα τηλεσκοπια με γρηγορο εστιακο λογο οι ακριβοι προσοφθαλμιοι δινουν καλο ειδωλο και στις ακρες του (μεγαλυτερου) πεδιου.

Στα αλλα δεν απαντω, μια βολτα στο site της televue και μιση ωρα στο web μπορουν να λυσουν τις αποριες σου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Guardian,

 

για τα ερωτήματά σου:

 

1) Οι Super Plossl της Meade είναι πολύ καλοί, κρίνοντας από δύο που έχω (32mm, 20mm). Συνήθως όμως οι δύο από τις τέσσερις οπτικές τους επιφάνειες είναι εντελώς ανεπίστρωτες, ενώ οι άλλες δύο είναι πλήρως επιστρωμένες. Αυτό μπορεί να μειώσει ελαφρά το κοντράστ στην παρατήρηση Σελήνης/πλανητών. Η διαφορά όμως στη φωτεινότητα από τους "fully multi-coated" είναι ανεπαίσθητη. Βρίσκω ό,τι είναι μάλλον ακριβοί στην Ελλάδα. Κυκλοφορούν και με άλλα ονόματα στην ευρωπαϊκή αγορά και σε fully multi-coated έκδοση - και φθηνότεροι.

 

2) Γιά τις 8" η μέγιστη θεωρητική μεγέθυνση είναι 8"Χ50=400 (ή 200mmΧ20=400). Σπάνια το seeing θα επιτρέψει αποδεκτό κοντράστ και λεπτομέρεια σε μεγέθυνση μεγαλύτερη από 300Χ. Αυτή τη μεγέθυνση, ή ακόμα καλύτερα περίπου 270Χ, προσπάθησε να την πετύχεις με τα λιγότερα δυνατά οπτικά στοιχεία. Υπάρχει ένας Plossl 3.6mm (Celestron) που θα δώσει 980/3.6=272Χ αλλά μάλλον θα έχει τρομερά μικρό eye relief (συγνώμη Γιώργο για τις αγγλικούρες, αλλά δύσκολη η πρόταση δόκιμων ελληνικών όρων). Καλύτερη λύση Televue 11mm + barlow 3X [(980x3)/11=267X]. Εναλλακτικά, ορθοσκοπικός 4mm (Kasai ή University Optics), 980/4=245X.

Γιά διπλούς αστέρες Barlow 3X + 7-8mm (περίπου 400Χ).

 

Θα μπορούσες τις επιλογές σου να τις συνδιάσεις με Barlow 2X (π.χ. με ορθοσκοπικό 7mm θα έχεις 280Χ.)

 

3) και 4) Τα τηλεσκόπια με μικρό εστιακό λόγο (<5 ή 6) συνήθως δυσκολεύουν τους (φθηνούς) προσοφθάλμιους τεσσάρων στοιχείων στην περιφέρεια του οπτικού πεδίου. Οι φακοί Nagler ή UWA χρησιμοποιώντας 7-8 οπτικά στοιχεία πετυχαίνουν, εκτός από μεγάλο οπτικό πεδίο, εξαιρετική ποιότητα εικόνας μέχρι τις άκρες του οπτικού πεδίου. Είναι κατάλληλοι για τηλεσκόπια μέχρι και f/4. Με τίμημα μια ελαφρή μείωση του κοντράστ και το ό,τι δεν είναι οι καταλληλότεροι για χρήση με barlow γιατί τα οπτικά στοιχεία θα φτάσουν τα 9-11, μειώνοντας ελαφρά φωτεινότητα και κοντράστ (ίσως και τη λεπτομέρεια). Οι Nagler έχουν άριστες επιστρώσεις και συνολική ποιότητα.

 

Οι Nagler είναι πολύ εντυπωσιακοί και ευχάριστοι στη χρήση. Στην παρομοίωση του Γιώργου όμως, αντί για "κλειδαρότρυπα" θα έλεγα "μικρό παράθυρο".

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης