Jump to content

Προτάσεις για αγορά προσοφθάλμιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω μια προσφορά στην "Ακτίνα" για ένα σετ προσοφθάλμιων Vixen Plossl και ηλιακό φίλτρο με τιμή 150€. Είναι καλή προσφορά για εμένα που προς το παρόν έχω μόνο τα προσοφθάλμια που συνόδευαν το τηλεσκόπιο;

(Skywatcher Dobson 8", - Super Plossl 25mm & 10mm)

Επίσης στο "ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ" έχει προσφορά βαλιτσάκι με πέντε προσοφθάλμια, φακό barlow, φίλτρα πλανητών και σελήνης με 237€.

 

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω μόνο έναν Barlow και ενα ανώτερης ποιότητας προσοφθάλμιο;

Προτάσεις για προσοφθάλμια με τα οποία και θα αξιοποιήσω καλύτερα το τηλεσκόπιο υπάρχουν;

Ενδιαφέρομαι κυρίως για παρατήρηση dso... αν και ακόμα σχετικά νέος στο χόμπυ, όμως μου αρέσουν τα δύσκολα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη

Έχω και εγώ το ίδιο τηλεσκόπιο και έχω και εγώ τις ίδιες απορίες :roll:

Με πιο τρόπο πρέπει να αξιοποιηθεί ένα τέτοιο τηλεσκόπιο :?:

 

Φιλικά Δημήτρης

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, Δημήτρη,

 

ίσως είναι προτιμότερο να αποφύγετε τις αγορές σετ προσοφθαλμίων και σταδιακά να αγοράσετε υψηλότερης ποιότητας φακούς. Οι Super Plossl 25mm και 10mm που συνοδεύουν το τηλεσκόπιο είναι αρκετά καλοί. Για μεγαλύτερο οπτικό πεδίο (DSO) είναι χρήσιμος ένας Plossl 32mm, (όχι πιό μεγάλος γιατί η σκιά του δευτερεύοντος κατόπτρου θα αρχίσει να ενοχλεί). Γιά παρατήρηση πλανητών κάποιος καλός με λίγα οπτικά στοιχεία που να δίνει μεγέθυνση (για 8") περίπου 300Χ ή λίγο λιγότερο. Δείτε και εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=5190#5190

 

Φιλκά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

Η τιμη για το σετ ειναι καλη.

Για τον Plossl 32mm δεν συνφωνω με τον Στεφανο.Εγω εχω εναν παλιο Erfle 32mm 1.25" τον οποιο αγορασα μεταχειρισμενο και τον οποιο προτιμω 100 φορες απο Plossl 32mm στο dobsonian μου (8" f/4.5).Χαλαει λιγο το πεδιο στα ακρα αλλα ειναι αρκετα μεγαλυτερο και πιο ευχαριστο απο τον Plossl.Παρα το f/4.5 δεν βλεπω σκια δευτερευοντος οταν παρατηρω απο σκοτεινο μερος.

Για μεγαλη ισχυ εχω Kasai ορθοσκοπικο 4mm ο οποιος δινει 228x στο συγκεκριμενο τηλεσκοπιο και ειναι "ξυραφι".

Εχω και εναν φτηνο Plossl 4mm ο οποιος ειναι αχρηστος (δινει "φαντασματα" απο εσωτερικες ανακλασεις και το eye relief ειναι μηδαμινο).

Σκεφτομαι και Erfle 32 mm 2" και φιλτρο UHC 2" μονο και μονο για να κοιταζω το Veil με το καινουργιο μου Vixen A80SS :D

 

Καλα να περνατε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω αγόρασα αυτες μερες ενα barlow 2x skywathcer απο θεσσαλονικη (πλανηταριο). εχω τηλεσκοποιο της skywathcer και τους φακους που εδινε μαζι του ενα 25mm και ενα 10 mm. και απλα τουσ συνδιαζω. 45Ε νομιζω τον αγορασα. ο γιωργος πιο πανω ειπε για ενα φακο 4mm αυτοσ δεν εχει πολυ μικρο eye relief δεν δυσκολευει στην παρατηρηση?

 

 

Για το ζουμ δεν διαιρουμε την εστιακη αποσταση με τον φακο?

ο barlow που αγορασ ελεγε πως ειναι και φωτογραφικοσ αωταπτορασ μαζι. πωσ ? αντι να βαλω ενα προσοφθαλμιο στη εσοχη βαζω τον φακο τησ μηχανης? ευχαριστω !! :P

3.jpg

\"Οι ευθύνες αρχίζουν από τα όνειρα...\"

Γ.Σεφέρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν έχει μικρό eye relief.Εάν έχει μπορείς να πάρεις το LV 4mm της vixen που έχει 20m eye relief :) .Εγώ έχω κάνει δύο παρατηρήσεις και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

ο 4mm orthoscopic εχει μικρο eye relief (περισσοτερο απο plossl της ιδιας εστιακης αποστασης παντως) αλλα αν δεν φορας γυαλια ειναι οκ.

Οσο για τους LV καλοι ειναι αλλα σε θεμα οξυτητας δεν συγκρινονται με τους orthoscopic.

Προσωπικα για οξυτητα προτιμω καλους Orthoscopic απο καλους Plossl.

Ακομα καλυτεροι ειναι ισως οι Monocentric αλλα ειναι πολυ εξειδικευμενοι, ακριβοι και το πεδιο πολυ μικρο για οποιαδηποτε ουσιαστικη παρατηρηση πλην πλανητων με τηλεσκοπια που οπωσδηποτε εχουν ισημερινη στηριξη και οδηγηση.

 

Στον barlow βαζεις το καταλληλο δαχτυλιδι (T-ring) για την SLR φωτογραφικη μηχανη που εχεις και την προσαρμοζεις (χωρις προσοθφαλμιο φυσικα).

Παντως αντι για φωτογραφηση με κανονικο barlow προτιμοτερη θεωρω την χρηση κανονικου φωτογραφικου converter 2x η 3x το οποιο ειναι καταλληλο και για τους φακους της οποιας SLR κατεχεις .

Τουτεστιν διπλασιαζεις και την οποια συλλογη φωτογραφικων φακων σου :wink:

Την ερωτηση για το zoom δεν την καταλαβα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και τυχαίνει να έχω και τον Vixen LV 4mm και τον Κasai 4mm, (Kasai= University Optics στην Αμερική), ορίστε οι εντυπώσεις μου από τη χρήση τους (300Χ):

 

-Vixen LV: Ποιότητα κατασκευής από τις καλύτερες που υπάρχουν, fully multi-coated, άριστη λεπτομέρεια (οξύτητα) στη Σελήνη, και το κυριότερο τόσο ευχάριστος στη χρήση που ξεχωρίζει απ' όλους τους προσοφθάλμιους που έχω. Αυτό οφείλεται στο μεγάλο eye relief - 20mm - αλλά και στη συνολική ποιότητα και αίσθηση του.

 

-Kasai ορθοσκοπικός: multi-coated, πολύ ελαφρά καλύτερο κοντράστ από τον LV (λογικό αφού έχει 4 οπτικά στοιχεία, έναντι 7 του LV), μάλλον προτιμότερος για απαιτητική παρατήρηση των πλανητών. Πολύ μικρές διαστάσεις και βάρος, αλλά και πολύ περιορισμένο eye relief. Αυτό όμως ποτέ δε με δυσκόλεψε στην παρατήρηση. Μόνο τις πολύ κρύες νύχτες θαμπώνει (νοτίζει) ευκολότερα λόγω της εγγύτητας του ματιού.

 

Όταν θέλω να παρατηρήσω μόνος μου πλανήτες/Σελήνη, τείνω να χρησιμοποιώ τον ορθοσκοπικό. Όταν θέλω να δείξω σε φίλους τα ίδια αντικείμενα, χρησιμοποιώ τον Vixen λόγω της υψηλής ευχρηστίας του (άνεσης) και παράλληλα άριστης εικόνας. Τελικά οποιοσδήποτε από τους δύο είναι εξαιρετική αγορά.

 

Νίκο, ένας barlow μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη φωτογραφία κύριας εστίας (prime focus) γιά να συνδεθεί στο σώμα της μηχανής, δηλ. χωρίς το φακό της (δυνατό μόνο στις reflex μηχανές). Αν είναι 2Χ, διπλασιάζει θεωρητικά το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου. Στην πράξη δίνει λίγο μεγαλύτερη μεγέθυνση λόγω της απόστασης από την έξω άκρη του barlow μέχρι το επίπεδο του φιλμ/CCD. Όπως είπε ο Γιώργος, κάνει ότι και ένας φωτογραφικός converter, αλλά όχι το ίδιο καλά (χαμηλότερη ποιότητα στα άκρα του οπτικού πεδίου και μάλλον μικρότερο οπτικό πεδίο).

 

Η μεγέθυνση (δεν λέγεται ζουμ) υπολογίζεται όπως έγραψες, διαιρώντας την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου μ' αυτή του προσοφθαλμίου. Αν χρησιμοποιηθεί barlow πολλαπλασιάζουμε και με το 2 ή το 3 (για barlow 3X).

 

Γιώργο, πόσα mm είναι το field-stop του Erfle 32mm που χρησιμοποιείς; Ρωτώ, γιατί το field-stop ενός Plossl 32mm υποτίθεται ότι είναι το μέγιστο δυνατό στις 1,25", δηλ. 27mm. Θεωρητικά λοιπόν δίνει το μέγιστο δυνατό πραγματικό οπτικό πεδίο σε εστιαστές 1,25". Αν και έχω πια εστιαστή 2", θα ήταν ενδιαφέρον να βρω προσοφθάλμιο 1,25" με field-stop μεγαλύτερο από 27mm (πχ. 28 ή 28,5 mm).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε,

τον ρολο του field stop παιζει το ιδιο το barel.Οποτε υπολογισε 31.75 - το παχος του barel.

Το φαινομενικο πεδιο δεν το εχω μετρησει αλλα κοιτωντας με το ενα ματι μεσα απο τον Erfle 32mm και με το αλλο απο τον UO Koenig 24mm το φαινομενικο πεδιο του Erfle 32mm φαινεται ιδιο η ισως και ελαφρως μεγαλυτερο.Το φαινομενικο πεδιο του Koenig η UO το δινει 60 μοιρες.

Σχετικα με barlow για φωτογραφηση οι φτηνιαρικοι της αγορας δεν εχω δει να δινουν καλυτερο αποτελεσμα απο converter.Την ιδια αποφη εκφραζει και ο Convigton στο Astrophotography for the amateur.Το πεδιο του converter δεν εχει διαφορα.Ιδια mm εστιακη αποσταση ιδιο το φωτογραφικο πεδιο.Μια ιδεα που εχω σκεφτει αλλα δεν εχω δοκιμασει στην πραξη ειναι η προσαρμογη μετα το converter σωληνων για φωτογραφηση macro,θεωρητικως πρεπει να δινουν μεγαλυτερη μεγεθυνση αλλα ισως να μην υπαρχει αρκετο ευρος εστιασης και επιπλεον να βινιεταρουν.Εν πασει περιπτωσει μολις το δοκιμασω θα γραψω τα αποτελεσματα :)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φίλοι που θέλουν να αγοράσουν προσοφθάλμια, και δεν μπορουν οικονομικά για να αγοράσουν τα Naglers, Tak... κλπ.. πρέπει να ξέρουν ότι εάν μπορείτε να βρείτε χρησιμοποιημένα "παλαιότερα" προσοφθάλμια (PLossl, Erfle, Ortho ...) θα πάρετε καλύτερη ποιότητα και σε μια καλύτερη τιμή.

 

Mέχρι το 2003, Τα Orion Ultrascopic, Antares Ultimas και Celestron Ultimas όλα προέρχεται από το ίδιο εργοστάσιο στην Ιαπωνία.

Τα Celestron ήταν ακριβότερα - πληρώνατε για το όνομα.

 

Επίσης Τα Orion Sirius και Omcon Super Plossls προέρχονται από το ίδιο εργοστάσιο στην Ταϊβάν.

 

Σήμερα τα περισσότερα προσοφθάλμια Celestron + Meade κατασκευάζονται στην Κίνα.

 

Τα Meade Series 4000 προσοφθάλμια από (pre-2001) είναι καλύτερη ποιότητα με τά Meade Series 4000 που πωλούνται σήμερα.

Πολλοί φίλοι έχουν ελέγξει αυτό και είναι γεγονός.

 

Τα Celestron έχουν υποφέρει - όπως και τα Meade.

 

Όταν άρχισα αυτό το θαυμάσιο χόμπι, θελήσαμε να αγοράσουμε τα Celestron Ultima + Meade Series 4000 Super Plossls ... από τις συμπάθειές μου από εκείνη την εποχή: το Super Wide Angle 32mm το SWA Meade 24.5mm και το Meade Ultra Wide Angle 14mm.

 

Λιγό φτηνότερα αλλά ακόμα της καλής ποιότητας:

- Celestron Ultima 30mm, Ultima 18mm + Ultima 12.5mm.

Celestron 18mm Ortho !!

- Meade Series 4000 20mm, 15mm + 9.7mm.

 

Συστήνω ιδιαίτερα αυτά τα "παλαιότερα" προσοφθάλμια - εάν μπορείτε να τα βρείτε στη χρησιμοποιημένη αγορά -

 

Φυσικά εάν θέλετε να πάρετε ένα από τα καλύτερα - πάρτε τα Televue

Plossl, Naglers, Radian .. κλπ

 

Φιλικά

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για στροφωτογραφιες χρειαζεται οπωσδηποτε μοτερ κινησης? (δεν ξερω αν το λεω σωστα) επισης ποια ειναι η καταλληλη μεγενθυση (ιδανική)για παρατηρηση πλανητων?

3.jpg

\"Οι ευθύνες αρχίζουν από τα όνειρα...\"

Γ.Σεφέρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

εξαρταται απο το τι ειδους αστροφωτογραφια εννοεις.

Για πληρη δισκο ηλιου σεληνης πχ δεν χρειαζονται μοτερ οδηγησης,οι εκθεσεις ειναι μικρες και δεν προλαβαινει η κινηση να θολωσει την εικονα.

Για αντικειμενα του βαθεως ουρανου ουσιαστικα χρειαζεται οποσδηποτε μοτερ οδηγησης εκτος και σκοπος σου ειναι να βγαλεις αστροιχνη (star trails) η πορτραιτα αστερισμων με συντομες εκθεσεις (εως 20 δευτερολεπτα με νορμαλ φακο) και γρηγορο φιλμ (απο 800 ASA και πανω κατα προτιμηση).

Απο και και περα αν θελεις μεγαλυτερες εκθεσεις ειναι απαραιτητο μοτερ οδηγησης και διορθωσεις αν ειναι παραλληλη φωτογραφηση (piggyback) με σχετικα μεγαλους τηλεφακους η ακομα περισσοτερο φωτογραφηση στην κυρια εστια του τηλεσκοπιου.

Εν αναγκη εαν δεν εχεις μοτερ οδηγησης για παραλληλη φωτογραφηση με φακο νορμαλ η ευρυγωνιο μπορεις να οδηγησεις με το χερι για μερικα λεπτα παραπανω κατανταει κουραστικο.

Σχετικα με τους πλανητες... η καταλληλη μεγεθυνση ειναι η μεγαλυτερη που επιτρεπει το τηλεσκοπιο σου και η συγκεκριμενη καθε φορα βραδια.

 

Καλα να περνας!

 

ΥΓ καλυτερα αυτη την ερωτηση να την εβαζες στην ενοτητα αστροφωτογραφια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν ανέφερα ενα από τα καλύτερα προσοφθάλμια: το Nagler 9mm Type2 - αυτό είναι το πρότυπο με σωλήνα 1.5 "+ 2".

 

Έχω αυτό το πρότυπο, το έχω χρησιμοποιήσει χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοσή του.

 

Περίπου 180 ευρώ. (χρησιμοποιημένο)

 

Έχο κάνει (side by side) με το Meade UWA 8.8mm ( άλλο ένα άριστο προσοφθάλμιο) και το Nagler 9mm - το Nagler φαίνεται να είναι "λίγο" καλύτερο (έχει καλύτερη αντίθεση). Μερικοί φίλοι δεν μπορούν να δουν καμία διαφορά.

 

Οποιαδήποτε από αυτά τα δύο προσοφθάλμια είναι άριστη επιλογή.

 

Φιλικά

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Nagler 9mm Type6 είναι άριστα προσοφθάλμια. Μπορώ να πω ότι είναι πιθανώς "καλύτερα" από το Type2 - αλλά προτιμώ το Type2 λόγω του σωλήνα (1.25" + 2").

 

Με το Nagler type6 χρειάζεστε 1.25" εάν χρησιμοποιείτε το προσοφθάλμιο με 2" διαγώνιο (diagonal) ή 2" focuser.

 

Μερικά έτη πριν, Ο κ. Al Nagler "ξανασχεδίασε" τα 9mm Nagler έτσι ώστε είναι ελαφρύτεροι για να χρησιμοποιηθούν με binoviewers... με το νέο σχέδιο αποφάσισε για να χρησιμοποιήσει μόνο σωλήνες του 1.25".

 

Έχω παρατηρήσει τον Ουρανό και τον Αρη με Nagler 9mm Type6 προσοφθάλμια και Televue binoviewer - είναι ένας τέλειος συνδυασμός.

 

Ένας φίλος είχε το Nagler 4.8mm.

Πιστεύω ότι από όλο το Naglers τα 4.8mm είναι αυτό με το μικρότερο "eye relief" ... Είναι καλό προσοφθάλμιο, θυμάμαι ότι το πώλησε επειδή δεν χρησιμοποιήθηκε σχεδόν ποτέ.

 

Εάν εξετάζετε το Nagler 4.8mm, μια καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα Nagler 9mm με ένα (Televue) 2x Barlow...

 

Φιλικά

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διόρθωση:

Πιστεύω ότι από όλα τα Naglers το 4.8mm είναι αυτό με το μικρότερο "eye relief"...

 

 

- Παιδιά τα Ελληνικά είναι η τρίτη μου γλώσσα μετά από τα Αγγλικά + τα Γαλλικά. -

 

- Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας -

 

 

Φιλικά

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ngc4565

 

μην ανησυχείς! Το είδος των μικρών και χαριτωμένων λαθών δηλώνει μόνο του ό,τι δεν πρόκειται για έλλειψη γλωσικής ικανότητας αλλά ότι η κύρια γλώσσα είναι η Αγγλική. (Ο φίλος Aristarchus επίσης γράφει στην ιστοσελίδα του σε υπέροχα αγγλικά).

 

Μιά παρατήρηση: ο πληθυντικός δηλώνει εξαιρετική ευγένεια (εμένα μου αρέσει) αλλά μπορείς άνετα να τον παραλείπεις στη γραπτή επικοινωνία

με τα μέλη του forum.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέφανε,

 

Σ'ευχαριστο για τα ευγενικά λόγια σου και την ενθάρρυνσή σου.

 

Συνάντησα το φίλο Aristarchus πέρυσι στο Πάρνωνα και τα αγγλικά του είναι άριστα. Επίσης συνάντησα μερικά παιδιά που είχαν προέλθει από την

Patra.

 

Απόλαυσα ιδιαίτερα την περιοχή στο Πάρνωνα - η φυσική διαδρομή του ήταν συναρπαστική.

 

Φιλικά

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης