Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια αποφαση της τελευταιας στιγμης, γι'αυτο και δεν εγινε ενημερωση νωριτερα.

Η παρατηρηση θα γινει στην αρχη του χωματοδρομου που οδηγει στο καταφυγιο,

στο λοφο που βρισκονται οι κεραιες κινητης τηλεφωνιας.

Οποιος μπορει και θελει να ερθει ειναι ευπροσδεκτος.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν υπάρχει κάποιος που θέλει να έρθει και δεν γνωρίζει το δρόμο, μπορούμε να συναντηθούμε στη Χαλκίδα και να ανέβουμε μαζί στο καταφύγιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλού κακού πάρτε κανέναν πυροσβεστήρα παραπάνω... γιατι με αυτά που βλέπω...... :( :( :( :(

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

Αν το επιτρεψει ο καιρος, το βραδυ της Παρασκευης 11/6/2010 εχουμε προγραμματισει παρατηρηση στη Διρφυ.

Οποιος ενδιαφερεται και θελει να ερθει μπορει να ενημερωσει εδω ή εναλλακτικα να στειλει σε πμ

τον αριθμο του κινητου του ωστε να επικοινωνησουμε μαζι του.

 

Η παρατηρηση θα γινει στο σημειο που αναφερεται στο πρωτο post της θ.ενοτητας.Το σημειο παρατηρησης

απεχει απο τον κεντρικο δρομο που οδηγει στους Στρόπωνες περιπου 200μ.Η αποσταση αυτη ειναι χωματοδρομος

ο οποιος ομως ειναι βατός απο οποιοδηποτε αυτοκινητο.

 

Επειδη το σημειο παρατηρησης βρισκεται αρκετα μακρια απο το ορειβατικο καταφυγειο της Διρφυς, καλο θα ηταν

οποιος ερθει να εχει μαζι του νερο, τροφη και γενικα οτι κρινει πως θα χρειαστει τις ωρες που θα βρισκομαστε στο

σημειο της παρατηρησης.

 

Ελπιζω να βρεθουν κι αλλοι φιλοι απο την ευρυτερη περιοχη της κεντρικης Ευβοιας οι οποιοι να αγαπουν την αστρονομια

και την παρατηρηση.. Σας ευχαριστω!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι μέσα! Το σαββατοκύριακο θα είμαι στο χωριό του πατέρα μου που είναι πολύ κοντά στο σημείο που παρατηρείτε!

Άφησα πμ για επικοινωνία!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι μέσα! Το σαββατοκύριακο θα είμαι στο χωριό του πατέρα μου που είναι πολύ κοντά στο σημείο που παρατηρείτε!

Άφησα πμ για επικοινωνία!

Πολυ ωραια Γιωργο!!

Ο επομενος παρακαλω!!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πάμε δυνατά για μια καλή παρατήρηση αυτή τη φορά μετά από καιρό αποχής. Περιμένω τις παρατηρήσεις σας με ψαγμένους στόχους. :D :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πάμε δυνατά για μια καλή παρατήρηση αυτή τη φορά μετά από καιρό αποχής. Περιμένω τις παρατηρήσεις σας με ψαγμένους στόχους. :D :D :D

Ο καιρος μας τα εχει κανει μανταρα μεχρι τωρα!Ελπιζω το υπολοιπο καλοκαιρι να μην ειναι ετσι γιατι αν ειναι ετσι... :evil:

Μανο δεν ερχεσαι κι εσυ με το 16αρι να.. "μεγαλωσει" λιγο ακομη η παρεα μας; :wink:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κολώνεις Δημήτρη, θα καθαρίσει [-o< [-o< [-o<

 

Εμείς πάντως ετοιμαζόμαστε για Πάρνωναααααα.....

 

Πάω να βγάλω πρόγραμμα παρατήρησης.

 

Παρεπιπτόντως, Μάνο το πήρα κι εγώ το Arp Atlas of peculiar galaxies \:D/

 

Ωραίο φαίνεται. Θα δείξει στο πεδίο.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κολώνεις Δημήτρη, θα καθαρίσει [-o< [-o< [-o<

 

Εμείς πάντως ετοιμαζόμαστε για Πάρνωναααααα.....

 

Πάω να βγάλω πρόγραμμα παρατήρησης.

 

Παρεπιπτόντως, Μάνο το πήρα κι εγώ το Arp Atlas of peculiar galaxies \:D/

 

Ωραίο φαίνεται. Θα δείξει στο πεδίο.

Το ελπιζω Τακη γιατι μεχρι τωρα δεν εχουμε καταφερει να κανουμε μια σοβαρη παρατηρηση..

Στον Παρνωνα θα σας επισκευθουμε τον αλλο μηνα στην πανελληνια!Εκει θα εχουμε

την ευκαιρια να πουμε και τα νεα μας για το αλλο μεγαλο μας hobby!! :wink:

Ευχομαι να περασετε κι εσεις τελεια στον Παρνωνα και να σας κανει κι εσας ο καιρος (επιτελους!!)

τη χαρη και να ειναι καθαρος!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και δεν θα μπορέσω να ανέβω Πάρνωνα αυτό το Σ/Κ, η πρότασή σου Δημήτρη, μου έρχεται κουτί.

Αγαπώ πολύ Δίρφυ γιατί είναι μόνο 1 1/2 ώρα δρόμος από την Αθήνα και έχει "αξιοπρεπέστατο" ουρανό.

Την προτιμώ κι από τον Κιθαιρώνα γιατί έχει μια κατασκότεινη Ανατολή!

Γι αυτό μην λες μόνο για την ευρύτερη περιοχή της κεντρικής Εύβοιας! Είμαστε κι εμείς εδώ! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και δεν θα μπορέσω να ανέβω Πάρνωνα αυτό το Σ/Κ, η πρότασή σου Δημήτρη, μου έρχεται κουτί.

Αγαπώ πολύ Δίρφυ γιατί είναι μόνο 1 1/2 ώρα δρόμος από την Αθήνα και έχει "αξιοπρεπέστατο" ουρανό.

Την προτιμώ κι από τον Κιθαιρώνα γιατί έχει μια κατασκότεινη Ανατολή!

Γι αυτό μην λες μόνο για την ευρύτερη περιοχή της κεντρικής Εύβοιας! Είμαστε κι εμείς εδώ! :mrgreen:

Κατερινα, θα χαρουμε πολυ να σε εχουμε κοντα μας!!!

Η προσκληση σαφως και ισχυει για οποιονδηποτε θελει και μπορει να παρευρεθει,

ανεξαιρετως τοπου διαμμονης.. τα βουνα δεν ειναι, αλλα ουτε προκειται να γινουν "prive"!!! :mrgreen:

Απλα το μεγαλο μου παραπονο ειναι πως γνωριζω ελαχιστους απο την περιοχη μου που να

ενδιαφερονται πραγματικα για την αστρονομια και την παρατηρηση..

Οσοι πιστοι προσελθετε λοιπον!!! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να ευχαριστησω θερμα ολους τους φιλους που καταφεραν να παρεβρεθουν, καθως ηταν μια πολυ εποικοδομητικη

βραδια με πολυ ευχαριστη παρεα και αρκετο υλικο προς παρατηρηση καθως σχεδον ολοι μας ειχαμε φτιαξει προγραμμα παρατηρησης.

Ο καιρος τελικα μας εκανε τη χαρη και ηταν καθαρος, αν και το seeing δεν ηταν τοσο καλο.. η εκπληξη της βραδιας ηταν

η παρατηρηση ενος κομητη στον περσεα και συγκεκριμενα του "MacNaught 2009 R1" τον οποιο παρατηρησαμε χαρη στην

Κατερινα (σε ευχαριστουμε πολυ Κατερινα!) μιας και κανεις αλλος απο την παρεα δεν ετυχε να εχει σχετικη ενημερωση.

Ελπιζω στην επομενη προγραμματισμενη παρατηρηση να ειμαστε ακομη περισσοτεροι!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, το Arp Atlas of peculiar galaxies είναι πολύ ψαγμένο βιβλίο με προκλήσεις για για πολλές ίντσες!

 

Δημήτρη, έκανες παρατήρηση με το 16άρι; Εντυπώσεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο τον περισσοτερο χρονο τον περασα «αγκαλια» με το 10αρακι μου κι ετσι δεν μπορω να πω αντικειμενικα εντυπωσεις..

η Κατερινα όμως ασχοληθηκε αρκετα με το 16αρι, οποτε αν θελει μπορει να μας πει την γενικη της εντυπωση..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς έκατσα στο γραφείο ως τις 8 το βράδυ. Αμέσως μετά σπίτι με ταξί λίγα ρούχα σε ένα σακ βουαγιάζ και στο αμάξι για την Εύβοια. Με το που έφτασα στο χωριό έβαλα βιαστικά το 6" f/8 στο αμάξι και κατευθείαν στο σημείο παρατήρησης λίγο πιο κάτω από το καταφύγιο της Δίρφυς όπου είχαν μαζευτεί φίλοι από την Χαλκίδα.

Τα τηλεσκόπια που υπήρχαν ήταν μεταξύ άλλων ένα Meade 16" Lightbridge, Clelestron 11 CPC, Skywatcher Flextube 12", Skywatcher 10" dob.

Ο ουρανός πολύ καλός αν και στο βάθος διακρίνονταν η θάλασσα της φωτορύπανσης από τα διάφορα χωριά τριγύρω (ναι παιδιά έχει παραγίνει δυστυχώς) ενώ στο νότο διακρίνονταν ο κώνος της Δίρφης (η κορφή ονομάζεται Δέλφη).

Παρατηρήσαμε πολλά αντικείμενα βαθέως ουρανού αλλά θα αναφέρω ενδεικτικά δύο που είναι σχετικά άγνωστα.

Πρώτα τον αμυδρό γαλαξία NGC5958 στον Βόρειο Στέφανο. Στον αστερισμό αυτό οι περισσότεροι οδηγοί δεν αναφέρουν κανένα αντικείμενο βαθέως ουρανού ωστόσο υπάρχουν κάποιοι αμυδροί γαλαξίες με λαμπρότερο τον προαναφερθέντα που είναι στο 13 μέγεθος περίπου.

Αφού τον εντόπισα εύκολα με το 10" του Δημήτρη δέχτηκα την πρόκληση της φίλης Κατερίνας "σιγά που θα φαίνεται με το 6 ιντσο". Εντόπισα προσεκτικά το πεδίο με έναν Koenig 12mm (100x) πλάγια διόπτευση και νατος! Ένα μικρό κυκλικό συννεφάκι που σε λίγο το "κράταγα" σταθερά φώναξα και την Κατερίνα να το δει η οποία δεν το πίστευε...

Δεύτερος στόχος το αμυδρό πλανητικό νεφέλωμα NGC6772 στον Αετό. Το Burnhams Celestial Handbook το αναφέρει ως 14 μέγεθος... αυτό λογικά είναι φωτογραφικό οπότε το οπτικό μέγεθος θα είναι υπολογίζω 1-1.5 μέγεθος λαμπρότερο.

Πρώτα το είδαμε με το Celestron 11 και εν συνεχεία εντόπισα το πεδίο προσεχτικά με την Uranometria 2000 ενός φίλου... Πλάγια όραση με τον 24mm Koenig (50x) και νάτο στο πεδίο! Με φίλτρο Ο-ΙΙΙ ήταν εύκολο!

τελικώς το 6" έχει πολλές δυνατότητες στα σωστά χέρια (να περιαυτολογήσω και λίγο)

Ανυπομονώ αυτό το σκ να ξαναπάω στην Εύβοια!

Δημήτρη είσαι μέσα; :cheesy:

 

ΥΓ1 Δυστυχώς το 12" flextube δεν χωράει στο αυτοκίνητό μου (Toyota Corolla sedan). Η βάση δεν μπορεί να χωρέσει με τίποτα οριακά μπαίνει από την πόρτα αλλά τα πλαϊνά βρίσκουν στον ουρανό του αυτοκινήτου.

ΥΓ2 Τα σκίτσα δεν είναι δικά μου :cheesy:

ngc5958_jk.jpg.1bca4786ae962b7e7522354927322b76.jpg

ngc6772_jk.jpg.3c9d778f1b131abe0dd6c2923b765adc.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο πολυ ευχαριστως να ανεβουμε ξανα για παρατηρηση, μονο που δυστυχως δεν βλεπω κατι αλλο απο συννεφια και

βροχες για την περιοχη το ερχομενο ΣΚ.. http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=260476&la=2

Εκτος αυτου νομιζω πως η αυξημενη θερμοκρασια των τελευταιων ημερων εχει χαλασει σημαντικα το seeing..

Τωρα για το 12αρι σου.. αν δεν το χωραει το αυτοκινητο σου δωσ'το σε εμενα!!Το πολυ-πολυ να κανω καμια τρυπα στο

πορτ μπαγκαζ και θα χωρεσει μια χαρα η βαση!! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο *^$@$%^* καιρος γιατί να χαλάει τα σαββατοκύριακα; Φέτος είναι πολύ κακή χρονιά από άποψη μετεωρολογικών συνθηκών. Ούτε μια καθαρή νύχτα δεν είχα για την παρατήρηση του Άρη. Η αντίθεσή του πέρασε έτσι...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα τον αμυδρό γαλαξία NGC5958 στον Βόρειο Στέφανο. Στον αστερισμό αυτό οι περισσότεροι οδηγοί δεν αναφέρουν κανένα αντικείμενο βαθέως ουρανού ωστόσο υπάρχουν κάποιοι αμυδροί γαλαξίες με λαμπρότερο τον προαναφερθέντα που είναι στο 13 μέγεθος περίπου.

Αφού τον εντόπισα εύκολα με το 10" του Δημήτρη δέχτηκα την πρόκληση της φίλης Κατερίνας "σιγά που θα φαίνεται με το 6 ιντσο". Εντόπισα προσεκτικά το πεδίο με έναν Koenig 12mm (100x) πλάγια διόπτευση και νατος! Ένα μικρό κυκλικό συννεφάκι που σε λίγο το "κράταγα" σταθερά φώναξα και την Κατερίνα να το δει η οποία δεν το πίστευε...

 

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα με τις δυνατότητες του ...ιππο-τιμημένου (από μένα) 6 ιντσου !

Η γοητεία ορισμένες φορές δεν βρίσκεται τόσο στην παρατήρηση αυτή καθ αυτή, όσο στο ό,τι μαθαίνεις συνεχώς νέα πράγματα, αναθεωρείς αλλά και λαμβάνεις ερεθίσματα που σε οδηγούν σε νέα μονοπάτια.

Στην αρχή που με φώναξε ο Ζορζ να δω μέσα από το προσοφθάλμιο, πλησίασα έκπληκτη αλλά και διστακτική μιας και δεν φημίζομαι για την ικανότητά μου στη θέαση αμυδρών αντικειμένων.

Αφού κοίταζα από τον προσοφθάλμιο για αρκετά δευτερόλεπτα και δεν έβλεπα τίποτα, ήμουν έτοιμη να πετάξω την κλασική μου ατάκα :

Δεν με παρατάτε εσύ και ο Καπετανάκης με τα φαντάσματα! :P

Πριν προλάβω να βγάλω κουβέντα, τον βλέπω! Απομακρύνομαι απο τον προσοφθάλμιο, ξαναπλησιάζω και επιβεβαιώνω. Αυτό το έκανα αρκετές φορές και για εξάσκηση αλλά και επειδή πραγματικά ήμουν χαρούμενη που ο Ζορζ είχε δίκιο! :mrgreen:

 

Όσον αφορά το 16ιντσο. Οι εντυπώσεις μου είναι ανάμικτες. Είδα πολλά αντικείμενα, κυρίως γνωστά σε μένα, που με βοήθησαν να κάνω σύγκριση με το τι παραπάνω λεπτομέρειες βλέπω από ένα 10 ιντσο.

Σίγουρα σε εντυπωσιάζει η λεπτομέρεια, ή ακόμα και η δυνατότητα να δεις στόχους που δεν είναι στη διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου σου.

Με εντυπωσίασε επίσης, πόσο καλά απέδιδε ο ethos 17 με το f/4.5, αν και θα προτιμούσα έναν μικρότερο ethos, γιατί το υπόβαθρο στο 16 ιντσο ήταν αρκετά φωτεινό και η μεγέθυνση λίγο πάνω από 100.

Οφείλω όμως να ομολογήσω, πως δεν μου άρεσε η κίνησή του, ήταν πολύ σκληρή (δεν ξέρω που οφείλεται αυτό) και όταν έλυνες το φρένο για να γίνει πιο μαλακή, ο σωλήνας δεν ισορροπούσε καλά με αποτέλεσμα να χάνεται εύκολα το αντικείμενο από το πεδίο.

Τώρα τι να πω, πιθανόν να οφείλεται και στους δικούς μου χειρισμούς, αν και προσπάθησα αρκετά.

 

Eκείνο που με χάλασε επίσης, αν και ήταν αναμενόμενο, ήταν πως για να βρεις αντικείμενα λίγο πάνω από τον ορίζοντα, ή έπρεπε να γονατίσεις, ή να είσαι σκυφτός σε μια καρέκλα.

Τίποτε από τα 2 δεν μου φάνηκε βολικό. Και θα πει κάποιος, καλά κορίτσι μου, δεν αγοράζεις 16 ιντσο για να δεις αντικείμενα στον ορίζοντα ή στο ζενίθ (για το οποίο χρειαζόμουν σκαλάκι -που δεν υπήρχε μιας και ο ιδιοκτήτης του τηλεσκοπίου είναι αρκετά ψηλός-). Να όμως που χρειάζεται να τα δεις κι αυτά κάποιες φορές.

Αυτό το λέω με γνώμονα πως έχεις ένα και μοναδικό τηλεσκόπιο, οι βραδιές παρατήρησεις είναι ελάχιστες και τα αντικείμενα που θέλεις να δεις δεν είναι πάντα ψηλά.

 

Θέλω να πω όμως πόσο πολύ εκτίμησα το 10ιντσο dob του Δημήτρη, που ήταν εξαιρετικά άνετο στην παρατήρηση, χάρη στα ποδαράκια της βάσης που έχει προσθέσει, την απαλή κίνησή του, τον ερευνητή laser αλλά και τις πολλές ωραίες εικόνες που δίνει το τηλεσκόπιο του σε συνδυασμό με άριστα προσοφθάλμια.

θέλω να καταλήξω πως το 10 ιντσο dob είναι πραγματικά ένα grap n go τηλεσκόπιο παρ όλο που ο όγκος του δείχνει το αντίθετο.

Τόσο ο σωλήνας του Dimitris M όσο και ο σωλήνας του alepohori, είναι εσωτερικά βαμμένοι με μαύρο ματ χρώμα. Δεν νομίζω πως είναι τυχαίο πως από αυτά τα 2 τηλεσκόπια έχω δει τις καλύτερες εικόνες σε άμεση σύγκριση στα ίδια αντικείμενα, με παρόμοιους σωλήνες.

Παιδιά, αυτό είναι ένα θέμα, που θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας σε κάποιο άλλο ποστ. Ειδικά, από όσους έχετε βάψει το εσωτερικό του σωλήνα ή έχετε τοποθετήσει εκείνο το μαύρο βελούδο. Επίσης θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πουν τη γνώμη τους, όσοι έχουν " ανοιχτά " τηλεσκόπια, κατά πόσο χρήσιμο είναι το φωτοχιτώνιο ή είναι μύθος.

Ο Γιώργος (το παιδί με το 16 ιντσο), μου έλεγε πως αποφεύγει να το βάζει γιατί δεν βλέπει σημαντική διαφορά από τη μία αλλά κι επειδή ανεμίζει με τον αέρα και δημιουργεί μεγαλύτερο κούνημα στο σωλήνα.

Δεν μπορώ να μην ευχαριστήσω για όλα, τους συμπαρατηρητές μου, Δημήτρη, Ζορζ, Γιώργο, Αργύρη και Χρήστο. Το καταευχαριστήθηκα, να είστε καλά και να βρισκόμαστε πιο συχνά :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πουν τη γνώμη τους, όσοι έχουν " ανοιχτά " τηλεσκόπια, κατά πόσο χρήσιμο είναι το φωτοχιτώνιο ή είναι μύθος.

Ο Γιώργος (το παιδί με το 16 ιντσο), μου έλεγε πως αποφεύγει να το βάζει γιατί δεν βλέπει σημαντική διαφορά από τη μία αλλά κι επειδή ανεμίζει με τον αέρα και δημιουργεί μεγαλύτερο κούνημα στο σωλήνα.

Όταν δεν βάζω φωτοχιτώνιο, εκτός από τον ουρανό, βλέπω και τον εαυτό μου!

Ο Κώστας κατακτά το φεγγάρι, ο Κώστας κολυμπάει ανάμεσα στις Πλειάδες, ο Κώστας κυρίαρχος του σύμπαντος.

Αν και χρήσιμο ως εργαλείο ματαιοδοξίας, δυσχεραίνει την παρατήρηση, σε συνδυασμό με το φως που σκεδάζει τα χείλη του δευτερεύοντος και εισβάλει στον εστιαστή, προερχόμενο από την πλάτη του κατόπτρου. Φαινόμενο έντονο σε φωτομολυσμένο περιβάλλον. Η εμπειρία αυτή προέρχεται από μικρούλι νευτώνιο, αλλά εδώ δεν μετρά το μέγεθος, μόνο η ιδιότητα του δευτερεύοντος να ανακλά αδιακρίτως το προσπίπτον φως.

Ωστόσο τα μεγάλα τηλεσκόπια έχουν μια στεφάνη γύρω από το σύστημα του δευτερεύοντος με τον εστιαστή, οπότε οι εικόνα του εαυτού θα αποκλείεται, κάποιο φως όμως θα συλλαμβάνεται και, εφ'όσον υπάρχει σκοτοψία, θα γίνεται αντιληπτό μειώνοντας την αντίθεση.

Κατά τ'άλλα ο χειρισμός από τις ράβδους του σκελετού ενός νευτωνίου είναι ακριβέστερος και έντονα ψυχαγωγικός, οπότε μακάρι να μην χρειαζόταν το φωτοχιτώνιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Επίσης θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πουν τη γνώμη τους, όσοι έχουν " ανοιχτά " τηλεσκόπια, κατά πόσο χρήσιμο είναι το φωτοχιτώνιο ή είναι μύθος.

Ο Γιώργος (το παιδί με το 16 ιντσο), μου έλεγε πως αποφεύγει να το βάζει γιατί δεν βλέπει σημαντική διαφορά από τη μία αλλά κι επειδή ανεμίζει με τον αέρα και δημιουργεί μεγαλύτερο κούνημα στο σωλήνα.

Δεν μπορώ να μην ευχαριστήσω για όλα, τους συμπαρατηρητές μου, Δημήτρη, Ζορζ, Γιώργο, Αργύρη και Χρήστο. Το καταευχαριστήθηκα, να είστε καλά και να βρισκόμαστε πιο συχνά :cheesy:

 

Κατερίνα,

 

το να μην βάζει κάποιος φωτοχιτώνιο σε ανοιχτού τύπου dobsonian τηλεσκόπιο, είναι μάλλον μια λανθασμένη πρακτική [-X . Είναι απαραίτητο για τους εξής λόγους:

 

Α) Για αποφυγή συσσώρευσης υγρασίας στο πρωτεύον κάτοπτρο.

Β) Για την αποφυγή αγγίγματος του δευτερεύοντος κατόπτρου.

Γ) Για αποφυγή συσσώρευσης σκόνης στο κυρίως κάτοπτρο και λάσπης σε συνδυασμό με την υγρασία.

Δ) Για το διάχυτο φωτισμό.

Ε) Για την αποφυγή του να σου πέσει οτιδήποτε μέσα στο πρωτεύον από το πλαϊνό άνοιγμα (!!! :shock: :shock:), είτε είναι αυτό προσοφθάλμιο (ωχ μάνα! #-o :cry:), είτε είναι εργαλείο, είτε ότι άλλο βάζει ο νους σου! :cheesy: Συμβαίνει και στις καλύτερες αστροοικογένειες! :mrgreen:

 

Σε απόλυτα σκοτεινό ουρανό και τοποθεσία παρατήρησης, στο θέμα του κοντράστ των ειδώλων, μπορεί να μην επηρεάζει τόσο το να μην το έχεις. Για όλους τους παραπάνω λόγους όμως και ΜΟΝΟ, νομίζω πως επιβάλλεται!

Τώρα αν έχει δυνατό άνεμο, είτε έχεις ανοιχτό σωλήνα με ή χωρίς φωτοχιτώνιο, είτε κλειστό σωλήνα...θα σε πάρει και θα σε σηκώσει! :P Σε καμία περίπτωση όμως δεν αποτελεί μύθο και δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα dob του κόσμου, ανοιχτού σωλήνα, έχουν κι από ένα... [-( :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη στιγμη που εβαψα το εσωτερικο του σωληνα του τηλεσκοπιου μου με μαυρο ματ σπρεϊ, η διαφορα στις εικονες που λαμβανω

από τα παρατηρουμενα αντικειμενα (κυριως νεφελωματα) θα ελεγα πως ειναι κατι παραπανω από αισθητη..

προσωπικα θεωρω πως η χρηση τηλεσκοπιου ανοικτου σωληνα χωρις τη χρηση φωτοχιτωνιου είναι λαθος για ολους τους

λογους τους οποιους προανεφερε ο Τασος, κυριως όμως γιατι εισερχεται φως στα κατοπτρα και σε παρατηρηση deepsky

χανεται αισθητα το contrast, σε αρκετες περιπτωσεις χωρις να το αντιλαμβανομαστε αμεσα..Επισης εχω διαπιστωσει

(οσο κι αν ακουγεται υπερβολικο) πως ακομη και πολύ μικρες επιφανειες ανοικτου χρωματος οι οποιες μπορει να βρισκονται

στο εσωτερικο του σωληνα (π.χ. μικρες ασημενιες βιδες) συμβαλλουν στη μειωση του contrast και κατ’επεκταση

στην τελικη ποιοτητα του παρατηρουμενου αντικειμενου, αποκρυπτοντας μας σημαντικες λεπτομερειες.

Προσωπικα εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα:Τα παντα στο εσωτερικο του σωληνα μας πρεπει να εχουν μαυρο ματ χρωμα..

οσο πιο μαυρο κι οσο πιο ματ γινεται!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παιδιά στο 16άρι δεν έχω αγοράσει φωτοχιτώνιο ακόμη. Λέτε να έχει τόση διαφορά σε σκοτεινό ουρανό; Πάντως πολλές φορές κοιτώντας στο προσοφθάλμιο μου αποσπούν την προσοχή κάποια αστέρια που αντανακλούν κατευθείαν από το πρωτεύον.

 

Καμμιά ιδέα για να φτιάξω ένα; 3 μπάρες έχει εμένα, δεν είμαι καλός και στις κατασκευές. Κάνει λέτε του lightbridge το ίδιο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δικό σου με τις τρεις μπάρες όπως το flextube θα χρειαστεί και "στεφάνια" για να συγκρατουν το χιτώνιο ώστε να μη εισέρχεται το ύφασμα στο οπτικό μονοπάτι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γνωρίζω αυτό Γιώργο, γι'αυτό δεν έχω ακόμη ξεκινήσει την κατασκευή του. Γι' αυτό και συζητάω για την έτοιμη λύση δεν θυμάμαι πώς το λένε. Το έχει ο Τάσος στο 12ιντσό του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης