Jump to content

Για τους Κατοχους NEQ6 PRO H ΚΑΙ EQ6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχουν προσέξει μία δυσκολία στην πολική ευθυγράμιση του Ύψους δηλαδή να μην συκώνει αλλα και κατεβάζει ΄Το ύψος η στήριξη στην πολική με ολα πάνω στο τηλεσκόπιο ας το αναφέρει για να βγάλω άκρη με μένα

Δεν συκώνεται με τίποτα

Βάζω Όλη την Δύναμή μου για να γυρίσει η βίδα του ύψους αλλα το περίεργο και στο χαμηλόμα. και το ίδιο σημβαίνει και χωρις τον σωλήνα και τα αντίβαρα.

Είναι εξαρχης έτσι και χωρις να πειράξω την στήριξη.

Δεν αποτελει σοβαρό πρόβλημα αλλα δεν πάυει να είναι μαγάλη δυσκολία στην πολική διόπτρα γιατί εκει ξέρετε πρέπει να γίνεται μικρομετρικά ενω σε μένα μόλις περιστραφει η βίδα με το ζόρι θα κάνει πυδηματάκι ο πολικος. Δεν μπορω να γυρίσω μαλακα την Βίδα

Καποια Συνβουλή?

Έβαλα την κεφαλή στον τρίποδα και την βίδωσα απο κάτω και αφαίρεσα τις βίδες πολικης ευθυκραμισης του υψους και του χαμηλόματος προσπάθησα να δω αν μπορω να την κουνήσω και είδα ότι είναι πολύ σφυχτά και η πολικη μετακινήται απότομα στο ζενιθ και αντίθετα πάλι απότομα κινήται

Απο ότι κατάλαβα είναι πολύ σφηχτα το κέντρο.

Πως να το χαλαρώσω

Πρέπει να υπάρχει βίδα στο κέντρο και καλύπτεται με τα στρογγιλα πλαστηκά

Αν τα βγάλω και δεν βρω βίδα χαλάρωσης τότε τσάμπα θα τα ξεκωλησω τα πλαστηκα και θα ασχημήνει πολύ αδικα.

Τι λέτε να κάνω.

Θέλω να μάθω αν υπάρχουν και άλλοι αστροφιλοι με τέτοιο πρόβλημα για να ξέρω τι γίνεται.

Προκειται για καινούργια μηχανήματα και δεν είναι καλα να τα πληρώνεις και να μην δουλέυουν σωστα!

Γιαυτό όσοι έχουν κάτι με αυτη τη στήριξη να το πουν να ξέρω αν πρόκειται αν έτυχε σε μένα η και σε άλλους υπάρχει ως πρόβλημα

Η στηριξη είναι η NEQ6 PRO

Πολύ καλή αλλα μου τα χαλάει εδώ και σπάνομαι που είναι 2 εβδομαδων αδούλευτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την αντίθετη βίδα την έχεις λασκάρει, αν όχι τότε κάνε το & σήκωσε πρώτα το τηλέ με το χέρι & μετά βίδωσε την βίδα ύψους & τελείωσε με την κόντρα.

 

Καλύτερα βρες τον πολικό με την βάση χωρίς να είναι φορτωμένη & αφού την φορτώσεις κάνε μικρομετρική.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολοι αντιμετωπιζουμε το ιδιο προβλημα στις στηριξεις μας αν εχουμε πολυ βαρος επανω.

Κανε αυτο που ειπε και ο Μπαμπης δηλαδη ξεβιδωσε την πισω πρωτα και χωρις βαρος επανω στην κεφαλη βιδωσε την μπροστα και τελειωσες.

Μια λυση ακομη ειναι της Geoptik http://www.mimas-astronomia.it/store/index.php?main_page=product_info&cPath=171&products_id=2865

αλλιως παρε την βιδα σου σε ενα μηχανουργο να σου φτιαξει κατι αντιστοιχο σαν της Geoptik.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έχω παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο που λέει ο φίλος Χρήστος.

Η δυσκολία στην κίνηση εμφανιζεται τόσο με φορτίο, όσο και χωρίς.

Άγγελε, δε νομιζω η λύση του μακρύ κοχλία που προτείνεις να λύσει το πρόβλημα καθώς αυτό μάλλον είναι θέμα κατασκευαστικό στην κεφαλή, δλδ στον άξονα του ύψους.

Η δυσκολία κίνησης εμφανίζεται όχι στο σφίξιμο της βίδας, δλδ στις τελευταίες στροφές πριν βρεί αντίσταση απο την άλλη βίδα αλλα και στην ¨ελεύθερή¨ της κίνηση.

Αυτό που υποψιάζομαι εγώ είναι οτι εαν είχαμε φορτομένη τη στήριξη με πλήρες φορτίο για αρκετό καιρό, πχ σε χρήση μόνιμης εγκατάστασης - αστεροσκοπίου, η κεφαλή να έκατσε απο το ίδιο της το βάρος πιέζοντας προς τα κάτω τον άξονα της κίνησης καθ΄ύψος και δημιουργόντας έτσι αυτή την αντίσταση στην κίνηση.

Παρόμοια ανωμαλία στην κίνηση εμφανίζει η δική μου EQ6 στα ρουλεμάν της ορθής αναφοράς και πιθανολογώ οτι είναι απο σφάλματα στο ζύγισμα και απο εναπόθεση της στήριξης με φορτίο για πολύ καιρό.

 

Τέλος μεταξύ μας να παραθέσω και το πικρό μου σχόλιο ψιλο off topic:

Επαληθεύεται το ρητό του ότι δίνεις παίρνεις.

Εφόσον αγοράσαμε μια κινέζικη στήριξη με τις Α ονομαστικές δυνατότητες (βάρος αντοχή PE κλπ) σε μια τιμή τη στιγμή που αντίστοιχων δυνατοτήτων ιαπωνικές, γερμανικές και αμερικάνικες GEM κοστίζουν πολλαπλάσια χρήματα, πρέπει να περιμένουμε οτι τουλ. κατασκευαστικά θα είναι υποδεέστερη και προφανώς θα βγάλει τέτοια μικροπροβλήματα που την υποβαθμίζουν απο την τελιότητα.

 

 

Ελπίζω να μην κούρασα

Φιλικά Κώστας

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο βγαλε προσεκτικα και σιγα-σιγα τα πλαινα πλαστικα (με κολα ειναι) που λες, με ψιλο κατσαβιδι

Εχει βιδα με εξαγωνο κεφαλι η κατσαβιδιου και εξαγωνο παξιμαδι, λασκαρησε το λιγο

γιατι αλλιως μετα θα κουναει δεξια αριστερα. Θα συνηστουσα να μπουνε αναμεσα στα πλαινα που εχουν την τριβη,

πλαστικες ροδελες ψιλες να μην τριβοντε μεταξη τους τα αλουμινια (το αλουμινιο γραναρη πολυ ευκολα)

 

Το εχω ξαναδη στον Κιθαιρωνα σε καινουργιες στηρηξεις, επισης και στο σφιξιμο στο σπειρωμα της βιδας

που λεει ο Αγγελος, δεν ειναι λυση, [-X Αγγελε αυτο, το μονο σιγουρο ειναι οτι

(μεγαλυτερη δυναμη χειροτερο αποτελεσμα στο μελον, σιγουρα θα "κλωτσηση" το σπειρωμα)

Απλα δεν υπαρχει ποιοτικος ελεγχος.

 

Παντως η δικη μου HEQ5 δουλευε καλα, χωρις να επεμβω.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια η βιδα οπως και πολλα αλλα πραγματακια αν αλλαχτουν θα αναδειξουν την στηριξη.

Εχει πολλα προβληματα τα οποια χρειαζονται μαστορεμα για να διορθωθουν η και ολοκληρωτικη αλλαγη οπως για παραδειγμα το κατω ποτηρι που βγαινει η ραβδος.Αυτο λοιπον αν πιασετε την ραβδο μαζι με τα βαριδια και το κουνησετε γυρω γυρω θα καταλαβετε πως παιζει ολο.

Εχει τρια μικρα βιδακια αλεν στο κατω ποτηρι το οποιο υποτιθεται σφιγγει το ολο συστημα αλλα παπαλα δεν κανει τιποτα οσο και να το σφιξετε .Εκει λοιπον η τρωει αλλαγη με αλλο ποτηρι απο Geoptik που υποτιθεται και παλι πως ειναι πιο ποιοτικο η αλλιως ανοιγμα μεγαλυτερες τρυπες και σπυρωμα για μεγαλυτερες βιδες ωστε να συγκρατουν ολο το βαρος.

Δημητρη αυτο με τα πλαινα δεν το εχω τσεκαρει μιας και το εχω μονιμα στον πυλωνα ομως θα το κανω μιας και το ανεφερες =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς Aggelos Kechagias

Αγγελε μετά θα πάω να το δω και αυτο. όταν τελιώσω με το πρότο.

Ευχαρηστώ!

 

Προς sevax

Δεν ήξερα αν είναι κόλλα η κάτι αλλο πχ Βιδωτό πλαστικό και με βοήθησε πριν το καταστρέψω απο αγνοια μου.

Ναι λίγο λασκάρισμα θέλει

Όσο για Ντσογο δεν θα την ξεβιδώσω πολυ για να κουνιέται αλταζιμουθιακά

και δεν χρειάζεται καμία ροδέλα ψιλή για να καλύψει κάποιο κενόΑπο το ξεβίδωμα, έχει πλαστική λεπτη ροδέλα και στις δύο μεριες(Ενημερωτικά)Ώστε να μην κουνιέται πέρα δώθε.

Όσο για την HEQ5 Την θεωρώ την καλυτερη στήριξη μόνο σε φορτίο Υστερει

Αυτήν πήρα πρότα και μετα αυτη που λέμε.ποτε δεν είχα τεχνικα προβλήματα

Τι ήθελα και την έδωσα δεν παρουσιάζει τέτοια εκείνη. και είναι και φθηνότερη αλλα όπως είπα υστερεί στα κιλα του σωλήνα.

Ευχαρηστώ!

 

Προς Blaze

Ετσι Ακριβως φίλε είναι.

 

Και εγώ έχω παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο που λέει ο φίλος Χρήστος Παζαρένκας.

Η δυσκολία στην κίνηση εμφανιζεται τόσο με φορτίο, όσο και χωρίς.

Άγγελε, δε νομιζω η λύση του μακρύ κοχλία που προτείνεις να λύσει το πρόβλημα καθώς αυτό μάλλον είναι θέμα κατασκευαστικό στην κεφαλή, δλδ στον άξονα του ύψους.- δεν έχουν προβλημα η βίδες η τα πάσα τους.

Η δυσκολία κίνησης εμφανίζεται όχι στο σφίξιμο της βίδας, δλδ στις τελευταίες στροφές πριν βρεί αντίσταση απο την άλλη βίδα αλλα και στην ¨ελεύθερή¨ της κίνηση.

 

Αυτό που υποψιάζομαι εγώ είναι οτι εαν είχαμε φορτομένη τη στήριξη με πλήρες φορτίο για αρκετό καιρό, πχ σε χρήση μόνιμης εγκατάστασης - αστεροσκοπίου, η κεφαλή να έκατσε απο το ίδιο της το βάρος πιέζοντας προς τα κάτω τον άξονα της κίνησης καθ΄ύψος και δημιουργόντας έτσι αυτή την αντίσταση στην κίνηση

 

Δεν νομίζω να μπορει να γίνει αυτο λίγο δύσκολο, κατα την γνώμη μου.

 

Παρόμοια ανωμαλία στην κίνηση εμφανίζει η δική μου EQ6 στα ρουλεμάν της ορθής αναφοράς και πιθανολογώ οτι είναι απο σφάλματα στο ζύγισμα και απο εναπόθεση της στήριξης με φορτίο για πολύ καιρό.

Σαυτό μπορεί να έχεις δίκιο φίλε.

Για το αν είναι Υποδιέστερη νομίζω πως αν εκάμναν και ένα Στεκαπ οι κινέζοι, θα ήταν σπέσιαλ. και δεν έχουν να Ζηλέψουν σε τίποτα παραπάνω απο της αλλες πιο Ακριβες.

Εκτος απο τους Απαιτητικους της Τελειότητας. Πχ ΑΣΤΡΟ ΦΥΣΙΣ ΄Μπορούμε να Χηλέψουμε με την καλή έννοια.

Βγάζουμε φοβερες φωτογραφίες με αυτες της Sky-Wahcher

Αυτο Υποστηρίζω.μονο να προσεχαν λίγο τον τομέα του ελένχου. πριν την αποστολή, απο την παραγωγη στους αγοραστες.

babgia

Κ.Χαράλαμπε

Αυτό κάνω

Κανω χονδρικη πολικη και μετα την Μικρομετρικη.μονο που δεν γυρίζει με τίποτα βρε παιδί μου.και όταν γυρίζει δεν μπορει να γυρίσει μαλακα και πηδάει αποτομα και αντε να κάνει πολικη ακρίβειας.

Για να κουνηθει χωρις βίδες χρειάζεται να ασκησω πίεση στην κεβαλή με τον σωλήνα και τα αντίβαρα

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΡΕΘΗΚΕ!

ΠΟΡΙΣΜΑ

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΦΥΓΜΕΝΗ ΒΙΔΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΛΑΣΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΗ ΜΕΤΑ

ΟΠΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΑΣΚΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΔΑ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Επίσης Παιδια το Πληκρολογιο -κομπιουτερ δεν πρεπει να είναι ίδιο με την μικροτερη αδελφη της HEQ5 PRO Είναι διαφορετικο στα πλήκρα.

Τι λέτε δεν έχει μια διαφορα .ενοειται δεν επιρεαζει τιποτα αλλα είπα να το πω απο θεμα αισθητικης

Της μικρότερης μου φαινόταν καλύτερο πιο Ωραίο αυτο είναι καπως περίεργο βρε παιδί μου.

Αλλα μην σας ζαλίζω με πολλα.

 

Είτε έχει τις βίδες πάνω είτε όχι πρόκειται για σφυγμένο αξονα κεφαλης που σημαίνει ότι χρειάζεται να ξεκολήσω τα καπάκια-Πλαστηκά και να χαλαρώσω λίγο την βίδα για να έρθει στα ίσια του

Πρεπει να δώσουμε κανα ευρώ παραπάνω στους Κινέζους για να τα κανουν τα Μερεμέτια

Αλλιως πρέπει να οργανωθούμε με πληροφορίες σε όλα τα τεχνικα.

Αν δεν υπήρχε Ιντερνετ τι θα έκανα!!!!

Θα έτρεχα πέρα δώθε ξοδέυωντας κιαλλα λευτα.

 

παιδιά ευχαρηστώ για την Βοήθεια και θα συνεχισω με μαστορεμα οπου θα τα ξαναπουμε για την προεκταση των Αντίβαρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενημερώνω ότι όσοι έχουν πρόβλημα με την μικρομετρικη κίνηση στο ύψος

Και ποιο συγκεκριμένα δεν περιστρέφεται έυκολα φυσιολογηκα η βίδα του Ύψους πρέπει αμέσως να παψουν να την περιστρέφουν για να κανουν Πολικη ευθυγράμιση. και να ανοίξουν τα δύο Πλαστηκα καπάκια (το ένα έχει το ονομα στηριξης το αλλο Υψος Πολικου σε Μοίρες) ένα απο αριστερα, και ένα απο τα δεξια.Με κάποιο μαχαίρι ΠΧ. προκειμένου να

Λασκάρουν Βίδες

Πρώτα το παξιμάδι να ΒΓΑΛΟΥΝ με ένα 16 αρι κλειδί.... και μετα να ΛΑΣΚΑΡΟΥΝ την βίδα 10εκατ.μηκους λιγες στροφες πασο.. απο την αντίθετη μερια με 17αρι κλειδί.

Επειτα απο την μερια που Λασκάραμε την βίδα 10εκ λιγες στροφες..... έχουμε 3 τρυπούλες όπου τοποθετούμε ένα ALLEN Κλειδί μέσα και τις ξεβιδώνουμε να λασκαρουν και αυτες.

Δεν βγάζουμε την μεγάλη Βίδα 10 . την χαλαρώνουμε να γυρίζει με το χαίρι..

Ολα αυτα τα κάνουμε με σκέτη κεφαλή ακουμπησμένη σε μαλακη επιφάνεια πχ AFROLEX Και

στην συνέχεια απλα σφύγγουμε την μεγάλη όσο βιδώσει.τα πασα δεν είναι τιτανιο Μαλακα λοιπον

και τοποθετουμε απο την αλλη το παξιμάδι που αποσκοπεί στο να κρατάει κόντρα την βίδα να μην ξεβιδώνεται

Και τώρα σειρά έχουν οι τρεις βίδες αλλεν.

Παιρνουμε πάλι το αλλεν μας και το τοποθετούμε σε μία απο τις τρείς τρύπες

περιστρέφουμε μέχρι να σταματήσει η περιστροφή

Το ίδιο και στις υπόλοιπες τρεις και στην συνέχεια βιδώνεται μια μια απο λίγο όσο να σφύξουν μαλακα πάλι

Αν σφύξεται πολυ αυτες τις τρεις τότε να ξερεται ότι δεν θα κουνιέται καθόλου έυκολα η μικρομετρικη κινηση της πολικης Ευθυγράμισης Ύψους και Χαμηλώματος

Αυτες οι Βίδες ήταν Σφιγμένες σε μένα και έπαθα στραβωση στην βίδα του ύψους και θέλει αντικατάσταση η (βίδα)

Στραβωσε απο το ζόρι στο να σπρώξει το μεταλλο να μετακινηθει για να συκώσω ύψος στην προσπάθεια μου να κανω την Πολική μου Ευθυγράμιση

Γιαυτο Επιδιορθωστε την βαση όσοι δεν μπορείται να συκωσεται η και να χαμηλώσεται το υψος πριν τραβώσουν οι βίδες σας και χαλάσουν τα πάσα στην Κεφαλη

Κανα Μαστόρεμα στον Αστροεξοπλισμό μας είναι καλο αφου είναι έυκολο και μαθαίνεις να εξασκείσαι με τα πράγματα σου

Ευκαιρία για Μαστορεματα

Δεν είχα κανένα προβλημα στο να δείξω αδιαφορια και να λυσω απλα το πρόβλημα της στηριξης μου

Απλα απο ενδιαφερον στο να μην καταστρεψεται μια καινουρια στηριξη σας προτεινα και σας περιεγραψα πως να τη επιδιορθώσεται.

Χωρις να χρειαστει να ταλαιπωρειθηται με σερβις και εγγυηση αγορας

Διότι και εσεις την πληρώσατε και δεν θελετε να χαλασει κατι και μαλιστα το συστημα πολικης ευθυγράμισης που είναι απαραίτητο.

Καντε ένα σχολαστηκο έλενχο της βασης σας προκειμενου να γλιτωσεται φθωρες που μπορει να σας κοστισουν καποια μερα πολυ περισότερο

Πχ Γρασσα

ΠΧ Υπερβολικα Σφυξιματα σε μηχανικα μερη όπως στην δική μου.

 

Ειναι Καλη στηριξη μα δεν παυει να είναι Φιαγμενη απο Ανθρώπους.

Οταν Τελιωσεται πρέπει η Καφαλή να κανει παρα πολυ έυκολα κινηση με ένα αγγιγμα και μονο του χεριου.με λιγη σπροξια. και όταν κινηθει να σταματησει απο τερματισμο πανω στην βιδα πχ όχι δηλαδη να σταματησει κολητικα

Αν σταματησει κολλητικα χαλαρωστε τις βιδες αλλεν πολυ λιγο σιγα σιγα μεχρι να κανει μπαλαρινα!

Και κολληστε τα πλαστηκα με μια κόλλα που αν χρειαστει στο μελλον να μπορεί να Ανοιχτεί να μην καταστραφουν.

Αν καποιος θελει βοήθεια ας μου πει

Την δικη μου θα την κανω κοσκκινο βιδα βιδα μηπως βρω καποια αλλο μηχανικο σημείο υπερβολικα Σφυγμενο.

ΕΛΕΝΞΤΕ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΔΙΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ .

Καλό Μαστόρεμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω με την Orion Atlas Ακριβώς το ιδιο προβλημα ειχα ..η βαση δεν πρεπει να εχει βαρος και να την υποβοηθας με το αλλο το χερι ....αλλα στην μικρομετρικη ειναι πολυ δυσκολη η κινηση ...αλλα τελικα τα καταφερα χωρις να χαλασει η βιδα ...ειναι ενα μικροπροβλημα της βασης ....αλλα επειδη το κανεις μονο μια φορα με λιγη προσοχη τα καταφερνεις ..πρεπει να εισαι υποψιασμενος για να μην την χαλασεις την βιδα.

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.....................................αλλα επειδη το κανεις μονο μια φορα με λιγη προσοχη τα καταφερνεις ..........

Το κάνεις μία φορά αν έχεις σταθερή θέση παρατήρησης (Αστρεροσκοπιο) ή αν πηγαίνεις σαν εμένα από Νέα Μάκρη σε Κιούρκα, Σούνιο ή Κυθαιρώνα ανέχομαι την μικρή διαφορά. Αν όμως πάω Πάρνωνα ή Ανάβρα τότε η ρύθμιση είναι παρα πάνω από αναγκαία.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστρόφιλοι μου έτυχε κατι και πρέπει να παρω λευτα-τα χρειάζομαι

Αν καποιος ενδιαφέρεται για

NEQ6PRO 24 Ημερων Απο της 9 Νοεμβρίου την έχω στα χέρια μου με απόξειξη παραλαβης.

Σε Καλή τιμή Πληρωμένη Αποστολη!για Αθήνα

Αν καποιος την θέλει ας με καλέσει στο 699 35 42 14 0 Δεν θα έχω Υπολογηστη για κάποιες μέρες.Οπότε μονο στο κινητό.

Απο Ανάγκη όχι απο λειτουργηκότητα δεν κρίβω ποτε τίποτα

Ότι πρόβλημα αντιμετώπισα το έχω αναφέρει παραπάνω.

Δεν την πείραξα πουθενα αλλου την βάση.

 

Λοιπον θα περιμένω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια που λεμε για μικρο προβληματάκια αυτης της βασης ...αυτες οι βιδες που σημειώνω (1η φωτο )..

 

1 οταν τις σφιγγω τερμα παλι με λιγο πιεση μετακινείται το τηλεσκοπιο πχ αν το ακουμπισω λιγο εντονα κατα λαθος ,,(δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω )...υπαρχει τροπος να τις σφιξω ωστε να ειναι ακομη πιο σταθερο ειναι προβλημα αυτο που αναφέρω ?(φοβαμαι να μην τις σπασω αν τις σφιξω κι αλλο )...

 

και 2 ι οταν εστιαζω βλεπω ταλαντωνεται το ειδωλο και ακινητοποιήται σε 2-3 δευτερολεπτα φταιει η βαση ή το τηλσκόπιο ...πιστευα τα μεγαλα τηλεσκοπια δεν εχουν τετοιο προβλημα .....υπαρχει καποιο μυστικο να μειώνεται η ταλαντωση? ... φταινε οι πιο πανω βίδες που ανεφερα ? AYTO το προβλημα το εντόπισα ειναι τα δυο δαχτυλιδια συγκράτησης (2η φωτο )του σωληνα του Orion Optics δεν ειναι και τα πιο στιβαρά που υπάρχουν .....ταλαντωνονται αρκετα ...δεν ξέρω ίσως θελουν σφιξιμο ...ή ειναι λιγο της "πλακας "...

 

4154659929_476e51eb61.jpg

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

jimkopa παραγγειλε αυτο Losmandy compatible dovetail.Dimension: 481x100x14 http://www.geoptik.com/catalogo.php?i=5&pagina=catalogo&lang=en&serie=accessori&articoli=ok και ταλαντωσεις ελαχιστες. Το ιδιο πηρα κι εγω απο το Πλανηταριο για το ΟΟ 14" 150cm μηκος εχει το ατιμο...Η βαση μου ειναι η NEQ6 PRO Παντως αν μπορεις να βρεις μεχρι και 60cm καλλιτερα θα ειναι.

30A065.jpg.baa21d9e28b3a3d1472b52c315c37e3f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω κατα πόσο μπορει να βοηθήσει αυτο διότι το πρόβλημα της ταλαντωσης το εντοπιζω συγκεκριμενα σε αυτα τα σημεια ..εκει που ενωνονται τα δαχτυλιδια με το dovetail ..θα ήθελε καπως πιο συμπαγή δαχτυλιδια ..εσυ κρατησες τα δικα του δαχτυλιδια και τα κουμπωσες στην Losmandy?...αααα μηπως ανοιξες τα δαχτυλιδια οσο σε έπαιρνε (μαλλον για αυτο μου λες να παρω 60αρι) ..

0000000000.jpg.b9f000257cee379a6215fa07e8ce6016.jpg

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ειναι το ποτηρι ? ενα link αν δεν σου κανει κοπος

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

TeteNEQ6.jpg

 

To παιρνεις σαν αναβαθμηση της στηριξης σου μαζι με μια extension ραβδο για τα αντιβαρα γυρω στα 100 ευρω (υπαρχουν και πιο ποιοτικα απο geoptik).

Εφοσον εχει καποιος μεγαλο σωληνα καλο θα ηταν να αλλαξει απο vixen style ποτηρι σε losmandy 3" για μεγαλυτερη σταθεροτητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστος και μια ακομη ερωτηση δεν ειναι καλυτερα αντι για πιο μακρια ραβδο να βαλω περισσοτερα αντιβαρα καπου διαβασα οτι καλυτερα να αυξήσεις το βαρος παρα το μηκος ισχυει ? και με το 10αρι με παίρνει για 2-3 κιλα επιπλεον .

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτι και να κανεις και το κατω ποτηρι εχει τα προβληματα του τα οποια εχω αναφερει και πιο πανω βαση της εμπειριας μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Σχετικα με την Στήριξη που ειχα ανοίξει θεμα(NEQ6PRO)

Αλλαξα τις βιδες που ειναι για την Πολικη Ευθυγράμιση Υψος-χαμηλωμα και λειτουργεί κανονικα.

Ο Λογος που ειχα προβλήματα είναι επειδή δεν πρόσεξα την αλλη καθως γυρνούσα για να κανω την Πολική Ευθυγράμιση.

Δεν είχα λάβει Υπόψειν μου την Άλλη και επομένο ηταν να τις στραβώσω μέσα.

Χρειάζεται προσοχή με τις βιδες αυτες οταν τις περιστρέφουμε.

ειδάλως γινεται ζημια και νομιζεις οτι δεν ειναι καλά φιαγμένη απο το εργοστάσιο.

Καπως ετσι ειχα γελαστει και νομιζα οτι ειναι χαλασμένη οταν την πηρα

Τις αντικατέστησα με καινούριες βιδες και πλέον προσέχω οταν βιδώνω να μην έρθουν σε επαφή μεσα με την αλλη και ζοριστουν απο την πιεση που ασκω.

ετσι νομιζα οτι φταίει και το κεντρο οτι είναι σφυγμένο κτλ οπως ειχα πει αλλα δεν ηταν ετσι

απο τις βίδες ηταν!.. επειδη η μία στην αλλη πρόβαλε αντίσταση.

Οσο για θόρυβο σε μοτερ κτλ που ανέφερα η και απο φίλλους που είπαν προκειται για παρεξήγηση αφου δεν υπάρχει λογος να μην εχει ηχο ένα μοτερ που γυρίζει και ποσο μαλλον οταν συνδέεται και με Γρανάζια και κινεί τα Θυριάκια μας 8-10-12-14 Ιντσες αρκετού Βάρους.

Επόμενως ειναι φυσιολογικότατο να ακουμε έναν περιεργο ηχο

Δεν νομίζω να υπάρχει μοτερ στον κοσμο που να μην Υχεί.

Και για να μην τα πολυλλογώ ειμαι ευχαρηστημένος και με το Παραπάνω απο την Στήριξη μου NEQ6PRO

Αλλα και απο τις Προηγούμενες Στηρίξεις IQ1-IQ5 Mε δύο Mοτερ και πολική--CG5 GOTO που είναι αξιοπιστη ρομποτική στήριξη με λίγο παραπάνω δυναμικό ηχο,και πολυ ελαφρια σηκώνοντας αρκετο βάρος χωρις κρίννιες.

Και το κυριοτερο ειναι οτι οταν ακουλουθουμε τις προδιαγραφες του κατασκευαστη κατα γράμα δεν εχουμε δυσλειτουργίες και προβλήματα.

Χρειάζεται προσοχή αλλιως γινετε αδίκως Δυσμήμηση σε προιόντα λογο μη σωστού χειρισμού του, απο τον αγοραστή.

και ειναι κρίμα να χάνεται η ζητηση ενος πραγματος λογο μη σωστού χειρισμού.

αυτο ηταν και το δικού μου λάθος και για αυτό έγραψα να αναφέρω οτι δεν ευθυνόταν κανένας αλλος για την καινούρια μου βάση που δεν δουλεβε.

Δεν διαβασα ουτε τις οδηγίες χρήσεως που μου εδώσαν και νομιζωντας οτι ξερω!!εκανα Ζημια αθελά μου.

Καλοκαιριάζει λιγο λιγο και θα την δουλέψω και περισσότερο στην αστροφωτογραφία.

Καλλες φωτογραφήσεις σε ολους τους Αστροφωτογράφους που εχουν αυτη την βαση η μικρότερη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πραγματικη αναβαθμιση θεωρω την προσθηκη της ADM.

Αριστη ποιοτητα, μεγαλο μηκος, εξαιρετικο κλειδωμα σωληνα (χωρις σημαδια στην μπαρα),

και το σημαντικοτερο, παιρνει μπαρες ολων των τυπων.

Την εγκατεστησα, και ολα μου τα τηλεσκοπια ειναι προσαρμωσιμα.

ADM.jpg.1f24f1ab675f0319822572d4e53ee6de.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 έτη αργότερα...

Καλημέρα

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά .

Λέγομαι Νίκος και έχω την EQ6 στήριξη την άσπρη (ισως NEQ6)

την οποία αγόρασα μεταχειρισμένη.

Οι βίδες που ρυθμίζουν το πάνω κάτω ( ύψος) γυρίζουν με πολύ μεγάλη δυσκολία.

Ψάχνοντας βρήκα στο astrovox αυτό το άρθρο.

Ημουν έτοιμος να βγάλω τα πλαϊνα πλαστικα και να ξεσφίξω την βίδα όπως αναφέρθηκε. Ευτυχώς που διάβασα και παρακάτω όπου αναφεται οτι είχε στραβώσει μια απο τις βίδες που ρυθμίζουν το ύψος και οτι αφου αντικαταστάθηκε λύθηκε το πρόβλημα.

Ξεβιδώνοντας τις δικές μου και τις δυο είδα οτι η μικρότερη απο τις δυο είχε στραβώσει ελαφρώς.

Η ερωτηση μου λοιπον είναι που μπορω να βρω τετοιες βίδες ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστυχως για να βρεις το σπειρωμα ειναι λιγο δυσκολο μιας και δεν ειναι ακριβως μετρικο ουτε σε ιντσες το σπειρωμα που εχουν οι βιδες για το υψος και μπορει να κανεις ζημια στη βαση. Υπαρχουν ομως ανταλακτικα να αγορασεις απο εξωτερικο, δεν εχω διαθεσιμο λινκ για αγορα

 

Δες εδω https://stargazerslounge.com/topic/86537-warning-bendy-eq6-altitude-bolts/ αν τυχον αναφερουν καμια σελιδα αγορας για νεες βιδες. Μια ακομα ιδεα ειναι να αλλαξεις τελειως το μηχανισμο ρυθμισης υψους με αυτο https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7490_Vimech-EQ6-Wedge-for-fast-and-easy-alignment-and-more-stability-for-your-mount.html

 

Υπαρχει επισης και το παρακατω mod που μπορεις να κανεις http://darrenjehan.me.uk/skywatcher-eq6-altitude-mod/

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

Ευχαριστω για την απάντηση Κώστα (kookoo_gr)

Έχω βρει κάποιες διευθύνσεις όπου πουλάνε τέτοιες βίδες.

Απο ότι είδα υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην τιμή.

Ισως να οφείλεται στο διαφορετικό υλικό τις βίδας.

Παραθέτω παρακάτω τις διευθύνσεις αυτές.

1) https://www.365astronomy.com/M10x100-Latitude-Adjustment-Screw-Polar-Alignment-Srew-LONG-for-HEQ5-or-SHORT-for-EQ6.html

2) https://www.ebay.com/itm/Skywatcher-EQ6-HEQ5-NEQ6-mount-Upgraded-Latitude-Altitude-Adjustment-Bolts-/330984010367

3) http://www.axio35.dsl.pipex.com/astrodevelopments/Synta%20cables.htm

4) https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10478_TS-Optics-Latitude-Adjustment-Bolt-for-EQ6-made-of-stainless-steel.html

Βέβαια από ότι έγραφε στο http:// http://darrenjehan.me.uk/skywatcher-eq6-altitude-mod/ (αν καταλαβα καλα καθως τα αγγλικά μου είναι .. πολύ λίγα) το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει ...

Ελπιζω να διορθωθεί κάπως με την αντικατάσταση αυτών των βιδών .

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο τη στιγμη που οι βιδες αυτες ειναι απο καλυτερο υλικο σε σχεση με τις εργοστασιακες βιδες θα αντεξουν περισσοτερο τεινω περισσοτερο σε αυτες απο το ebay μιας και λεει οτι ειναι ''βαμενες'' και αντεχουν περισσοτερο απο το απλο ατσαλι. το προβλημα αυτο δεν θα λυθει 100% αλλα αν προσεξεις δεν θα εχεις προβλημα. Αυτο το θεμα με τη βαση ειναι πιο εμφανες σε βορειες χωρες μιας και η βαση πρεπει να ανεβει περισσοτερο σε σχεση με εμας. Στην δικη μου heq5 pro δεν ειχα ποτε κανενα θεμα με τις βιδες και τη φορτωνω στα ορια της. ενα αλλο που κανω ειναι οτι κανω μια χοντρικη πολικη χωρις εξοπλισμο και μετα κανω τις μικρορυθμισεις

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης