Jump to content

Barlow και φαινόμενο πεδίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτήσω, χρησιμοποιώντας barlow επηρεάζεται το φαινόμενο πεδίο του προσοφθάλμιου?

 

Επίσης (ασχετο αλλα μην ανοιγω νεο θεμα), καποια στιγμη σκεφτομαι την αγορα ενος Nagler. Εχοντας τα βασικά 25mm και 10mm Super Plossl 52 μοιρων , και εναν televue barlow 2x, αξιζει ο 7mm ή ο 13mm? Που πλεονεκτει ο καθενας?

 

Καταλαβαινω οτι ο 13 ειναι ο 25αρης με barlow, αλλα, αλλο 82 και αλλο 52. Οπως κ οτι πχ ο 7 με barlow εχει οριακη μεγεθυνση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Barlow X2 έχεις φαινόμενο πεδίο μισό.

Μια & σκοπεύεις να πάρεις φακούς 82 μοιρών άσε τον Barlow.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω πως επηρεάζεται το φαινόμενο πεδίο Μπάμπη..για το πραγματικό δεν είμαι σίγουρος...ας πει κάποιος άλλος.

 

εγώ έχω τον Nagler 9mm T6 με τον Televue Barlow 2x και είναι πολύ καλός συνδυασμός..είναι σαν να μην τον έχεις βάλει καθόλου αυτόν τον Barlow...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβός δεν επιρεάζεται αλλά, Θα έχει το Πραγματικό Πεδίο μισό σε σχέση με το πραγματικό πεδίο του Πχ 10mm θα έχει το αντίστοιχο του 5mm.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηθελα να ρωτήσω, χρησιμοποιώντας barlow επηρεάζεται το φαινόμενο πεδίο του προσοφθάλμιου?

 

Επίσης (ασχετο αλλα μην ανοιγω νεο θεμα), καποια στιγμη σκεφτομαι την αγορα ενος Nagler. Εχοντας τα βασικά 25mm και 10mm Super Plossl 52 μοιρων , και εναν televue barlow 2x, αξιζει ο 7mm ή ο 13mm? Που πλεονεκτει ο καθενας?

 

Καταλαβαινω οτι ο 13 ειναι ο 25αρης με barlow, αλλα, αλλο 82 και αλλο 52. Οπως κ οτι πχ ο 7 με barlow εχει οριακη μεγεθυνση.

Ο Barlow μπαίνει πριν το προσοφθάλμιο, άρα διπλασιάζει την εστιακή του τηλεσκοπίου και υποδιπλασιάζει το μέγιστο πεδίο αυτού (περίπου 2800/f στις 2.00'' και 1750/f στις 1.25''). Το AFOV μένει ίδιο, αλλά το TFOV, υποδιπλασιάζεται.

Πάρε πρώτα το μεγαλύτερο (13mm) αφού θα χρησιμοποιηθεί πολύ περισσότερο. Αν έχεις F6 τηλεσκόπιο το exit pupil θα είναι 2.16, δηλαδή φωτεινό και κατάλληλο για DSO's, ενώ η μεγέθυνση 92x δίνει πεδίο περίπου 0.9 μοίρες. Με Barlow θα δεις και πλανήτες μέχρι να πάρεις το μικρότερο προσοφθάλμιο, με μεγέθυνση 180x.

Ειδικότερα για τις διαφορές τους να σου πουν όσοι τα έχουν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αυτό που λέγαμε πριν, ότι το πραγματικό πεδίο επηρεάζεται..

 

Χωρίς όμως να σημαίνει ότι αυτό αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να μην πάρει έναν Barlow.

 

Εγώ με τον 9mm και τον Barlow έχω πάρει καταπληκτικές εικόνες...ειδικά σε πλανήτες και με καλό σχετικά seeing.. :wink:

 

Δημήτρη,

επίσης τώρα που είσαι στην αρχή, έχοντας τον Barlow θα μπορέσεις να πάρεις διάφορες μεγεθύνσεις, η ποικιλία των οποίων σε συνδυασμό με τα διάφορα προσοφθάλμια, θα σε κάνει να καταλάβεις και ποιές σου ταιριάζουν και αποδίδουν καλύτερα, ανάλογα πάντα με το αντικείμενο που παρατηρείς..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινόμενο πεδίο παραμένει το ίδιο (π.χ. 82°), ενώ το πραγματικό πεδίο διαιρείται με την πραγματική μεγέθυνση του barlow (που μπορεί να είναι από 1,9Χ ώς 2,3Χ για έναν barlow με ονομαστική τιμή 2Χ). http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=807

 

Όσο για την επιλογή Nagler, δεν πρέπει να επηρεαστεί ιδιαίτερα από τα υπάρχοντα φθηνά προσοφθάλμια γιατί συνήθως κι αυτά τα αντικαθιστούμε σύντομα, ιδίως μετά από την εμπειρία ενός Nagler. Πάρε εκείνον που θα σου ήταν πιό χρήσιμος αν δεν είχες κανένα άλλο προσοφθάλμιο (ή αν είχες πολλά).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχετε δικιο. Απο την αρχη εννοούσα το πραγματικό πεδίο. Αν εκανα τον κοπο να διαβασω κ τις οδηγιες που μου εδωσαν μαζι με το dob θα μου λυνόταν η απορία :oops: :oops:

 

Ο τύπος που χρησιμοποιούμε για να βρούμε το Πραγματικό πεδίο είναι

 

Πραγμ. πεδίο = φαινόμενο πεδίο/μεγέθυνση

 

Άρα με τον barlow 2x ειναι το μισό (αν κ όχι ακριβως οπως λεει κ ο Στέφανος, αλλα χονδρικά μπορεις να το πεις ετσι.)

 

Άρα ο 10 μου έχει Π.Π=0,43 μοιρες και με τον barlow Π.Π=0,215 μοιρες

 

Οσο για nagler, μαλλον θα κινηθω αρχικά για 13mm (υπαρχει ο barlow αλλωστε) και μετα βλεπω τι μεγεθυνσεις θα χρειαστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης