Jump to content

Apod απ'τον Χρήστο (ammonite)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο Χρηστο για το σημερινο APOD =D> =D>

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap100118.html

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

=D> =D> =D> Χρήστο πολύ όμορφη!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς υπέροχη!

Εκείνος ο γλάρος ανεβάζει την φωτογραφία στον ουρανό. Το φαινόμενο της ζωής εισβάλει στην εικόνα συμβολίζοντας τον παρατηρητή και τον φωτογράφο. Η γωνία με την οποία εισέρχεται τονίζει τον εκλιπτικό τομέα. Τέλειο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Είμαι ενθουσιασμένος, καθώς αυτή την διάκριση, τον τελευταίο χρόνο την κυνήγησα επίμονα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Χρήστο για τη διάκριση στο apod =D>

& πολλά μπράβο για την υπέροχη δουλειά που κάνεις καιρό τώρα!

 

Κρίμα που δεν έχει link στο όνομα σου για το greeksky.gr

για να δει τόσος κόσμος τις άλλες καταπληκτικές φωτογραφίες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Χρήστο για τη διάκριση στο apod =D>

& πολλά μπράβο για την υπέροχη δουλειά που κάνεις καιρό τώρα!

 

Κρίμα που δεν έχει link στο όνομα σου για το greeksky.gr

για να δει τόσος κόσμος τις άλλες καταπληκτικές φωτογραφίες!

 

Thanks!!!

 

Έχει link! Το greeksky χθες γονάτισε στα hits!

Παρακάτω στη φράση above single exposure image

το οποίο οδηγεί στην επίμαχη photo. Από εκεί πας και στην κεντρική.

Τώρα θα μου πεις γιατί δεν το έβαλαν και στο όνομα...

Ακόμα αναρωτιέμαι...

Ολόκληρο APOD, οικονομία στα links κάνει?

:lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, ήταν η δεύτερη φορά που συναντηθήκαμε "τυχαία" σε βουνό νύχτα! Εννοώ χωρίς να το έχουμε κανονίσει. Η πρώτη ήταν πριν 1-1,5 χρόνο όταν εγώ πήγα Κιθαιρώνα μόνος μου να φωτογραφίσω την σκιά από την Αφροδίτη και είδα ξαφνικά ένα αυτοκίνητο να έρχεται από τον χωματόδρομο προς το μέρος μου! Είχα τρομάξει στην αρχή, είπα "ποιος τρελός είναι αυτός;" Είχα χαρεί πολύ όταν είδα ότι ήσουν εσύ και θα είχα παρέα σε αυτή την μοναχική εξόρμηση. Θυμάσαι;

 

Η δεύτερη φορά ήταν προχθές. Είχα έρθει πρώτος στην περιοχή, αλλά πήγα στον απέναντι λόφο και όταν είδα τα φώτα του σεντάν σου, είπα "αυτός σίγουρα είναι ο ammonite"!!

 

Ήξερα λοιπόν από πρώτο χέρι τον ζήλο σου για την φωτογραφία! Έχουμε να λέμε όλοι για το πάθος αυτό που σε διακρίνει όταν όλοι σε χαιρετούσαμε ξημερώματα στον Κιθαιρώνα, γιατί ήμασταν "κομμάτια" και εσύ έμενες πίσω μόνος σου να συνεχίσεις το έργο σου.

 

Φαντάζομαι λοιπόν πόσο θα έχεις κοπιάσει για να έρθει η δημοσίευση αυτή, και σου αξίζουν συγχαρητήρια τόσο για αυτή, όσο και για όλες τις άλλες προσπάθειές σου! Εύχομαι να συνεχίσεις με το ίδιο πάθος και να έχεις και άλλα APOD!

 

Well done!!! =D> =D> =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Chris, αυτό πια με την οικονομία στα links, αλλά και στα credits ...

 

Το δεύτερο όνομα δεν αναφέρεται στη φωτό που ανέβασες πιο πριν στο Astrovox.

Οικονομία στα bytes του Astrovox ή στο μελάνι του εκτυπωτή;

:D

Συγχαρητήρια για τη φωτογραφία!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την άψογη δουλειά σου και το μεράκι σου. Σούπερ αποτέλεσμα.... =D> =D> =D>

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, ήταν η δεύτερη φορά που συναντηθήκαμε "τυχαία" σε βουνό νύχτα! Εννοώ χωρίς να το έχουμε κανονίσει. Η πρώτη ήταν πριν 1-1,5 χρόνο όταν εγώ πήγα Κιθαιρώνα μόνος μου να φωτογραφίσω την σκιά από την Αφροδίτη και είδα ξαφνικά ένα αυτοκίνητο να έρχεται από τον χωματόδρομο προς το μέρος μου! Είχα τρομάξει στην αρχή, είπα "ποιος τρελός είναι αυτός;" Είχα χαρεί πολύ όταν είδα ότι ήσουν εσύ και θα είχα παρέα σε αυτή την μοναχική εξόρμηση. Θυμάσαι;

 

Δημήτρη το θυμάμαι και θυμάμαι επίσης ότι την είχες πιάσει τη σκια!

 

 

Η δεύτερη φορά ήταν προχθές. Είχα έρθει πρώτος στην περιοχή, αλλά πήγα στον απέναντι λόφο και όταν είδα τα φώτα του σεντάν σου, είπα "αυτός σίγουρα είναι ο ammonite"!!

 

Ήξερα λοιπόν από πρώτο χέρι τον ζήλο σου για την φωτογραφία! Έχουμε να λέμε όλοι για το πάθος αυτό που σε διακρίνει όταν όλοι σε χαιρετούσαμε ξημερώματα στον Κιθαιρώνα, γιατί ήμασταν "κομμάτια" και εσύ έμενες πίσω μόνος σου να συνεχίσεις το έργο σου.

 

Φαντάζομαι λοιπόν πόσο θα έχεις κοπιάσει για να έρθει η δημοσίευση αυτή, και σου αξίζουν συγχαρητήρια τόσο για αυτή, όσο και για όλες τις άλλες προσπάθειές σου! Εύχομαι να συνεχίσεις με το ίδιο πάθος και να έχεις και άλλα APOD!

 

Well done!!! =D> =D> =D>

 

Δημήτρη δεν υπάρχει κόπος όταν αγαπάς αυτό που κάνεις. Θα προσπθήσω να φέρω κι άλλα APODάκια! Thanks για τα καλά σου λόγια.

 

Το δεύτερο όνομα δεν αναφέρεται στη φωτό που ανέβασες πιο πριν στο Astrovox.

Οικονομία στα bytes του Astrovox ή στο μελάνι του εκτυπωτή;

 

Έχεις δίκιο... Ούτε στο σημερινό LPOD αναφέρεται αλλά ούτε και στο National Geographic...

http://lpod.wikispaces.com/January+19%2C+2010

http://news.nationalgeographic.com/news/2010/01/photogalleries/100115-eclipse-ring-fire-annular-pictures/#025628_600x450.jpg

 

Πραγματικά όμως δεν πιστεύω ότι θα τον πειράξει τον Αντώνη αφού του απέδωσα τα εύσημα στο APOD!

 

Συγχαρητήρια για τη φωτογραφία!

Thanks!!!

 

 

:mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ακόμα μια φορά... ωραίος ο Χρήστος :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστάρα συνχαρητήρια για της διακρίσεις με την υπέροχη φώτο.

Εύχωμαι πάντα τέτοια και σύντομα μ΄ενα δεύτερο APOD (όλο δικό σου).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, με το λίγο μυαλό που έχω, από ότι διάβασα, μου φαίνεται πως η φωτογραφία είναι ΟΛΗ του Χρήστου και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Ο Χρήστος ξύπνησε πρωΐ, ο Χρήστος έστησε στο σωστό σημείο, ο Χρήστος πάτησε το κουμπί της Canon, ο Χρηστος επεξεργάστηκε, ο Χρήστος........

Και λοιπόν ο Χρήστος αποφάσισε να αναγνωρίσει τη βοήθεια και έμπνευση του φίλου του Αντώνη και να του αποδώσει τα εύσημα. Πάρα πολύ ωραία μέχρι εδώ.

Πάντως, και συγχωρέστε με αν είμαι εγώ ο χαζός, χάρηκα για τη διάκριση του Χρήστου (όπως πιστεύω και όλοι εδώ μέσα είτε στο φόρουμ είτε στην Ελλάδα) αλλά είχα και διπλή χαρά που αποδώθηκε αυτή η ριμάδα η αναγνώριση στον... άλλο που μας βοήθησε με χαμόγελο, που μας έδωσε έμπνευση και έδειξε το σωστό δρόμο, πράγμα που όπως είχαμε συζητήσει παλιότερα δεν είναι και τόσο συνηθισμένο στη χώρα μας (μάλλον το αντίθετο)...

Οποιοσδήποτε έχει πρόβλημα με την αναγνώριση του Αντώνη σαν αρωγό, από τον Χρήστο, πραγματικά έχει κάτι άρρωστο στην λογική του αφού αυτό είναι το ηθικό και το άξιο, και.... τον λυπάμαι αφάνταστα. Αλλά αυτό είμαι σίγουρος πως δεν συμβαίνει μεταξύ μας. Ερασιτέχνες αστρονόμοι που χαίρονται ο ένας για την διάκριση του άλλου είμαστε! (και σιγά τη διάκριση, τώρα μεταξύ μας, δεν τον ενέκριναν και για αστροναύτη στη ΝΑΣΑ ή πήρε κανένα νόμπελ! Ένα μπράβο έχεις πολύ καλό μάτι και έμπνευση, του είπαν του Χρήστου. Ούτε χρήματα δεν κέρδισε, αλλά είναι άξιο λογου, πως να το κάνουμε)

 

Και ας πάμε λίγο πιο πέρα και ας βάλουμε την φαντασία μας να δουλεύει...

Ας υποθέσουμε πως ο υποχθόνιος σαμουράϊ ammonite χρησιμοποιεί το όνομα του Αντώνη για να κερδίσει προβολή (λες και το όνομα του Αντώνη αλλάζει την ομορφιά της φωτογραφίας και ανοίγει πόρτες ερμητικά κλειστές :roll: )

1)Λέω εγώ τώρα, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αν θυμώσει για αυτό ο Αντώνης! Αλλά μάλλον αυτό δεν έχει γίνει. Μετά από 2 μέρες θα το ξέραμε με κάποιο τρόπο. Άρα λοιπόν ο Αντώνης δε θύμωσε και αφού εγώ δεν είμαι ο βοδyguard του Αντώνη, προφανώς δε μου πέφτει απολύτως κανένας λόγος για την υποχθόνια πράξη αυτή του κακού νίντζα ammonite.

2)Ο μόνος άλλος λόγος να με ενοχλήσει αυτή η υποχθόνια πράξη είναι να έχασα το συμφέρον μου (τη μπουκιά από το στόμα). Δηλαδή πως να το πω καλύτερα... π.χ. αν ήμουν άπορος και ο πλούσιος πλην τσιγκούνης ammonite ερχόταν μεταμφιεσμένος σε ρακοσυλλέκτη και μου έπαιρνε τη μερίδα μου στο συσσίτιο και εγώ έμενα νηστικούλης. ΤΟΤΕ θα είχα πρόβλημα! (ειδικά αν ήμουν ετοιμοθάνατος και αυτή ήταν η τελευταία μου ευκαιρία να κερδίσω αυτή τη διάκριση που με πολύ πόθο επιθυμώ)

 

Αλλιώς παίδες πραγματικά δε με ενδιαφέρει καθόλου το δεύτερο όνομα στο APOD της 18ης Ιανουαρίου ή μάλλον ίσα ίσα που χαίρομαι με την ακεραιότητα και την ηθική του ammonite. Μπράβο, όχι τόσο για την φωτογραφία (η οποία είναι εξαιρετική, χαίρει εστίασης, έχει πολύ ωραίο βάθος με τους κοντινούς ανεστίαστους θάμνους, έχει την εντύπωση της καταστροφής του κόσμου, αλλά δείχνει και την κίνηση της ζωής με τον γλάρο αλλά βρε παιδιά είμαι ένας από αυτούς που βαρέθηκαν να βλέπουν τον ναό του Ποσειδώνα με το φεγγάρι, με τον ήλιο, με την έκλειψη, με ένα καρχαρία να τσαλαβουτάει στο βάθος... και βέβαια εννοώ οποιοδήποτε μνημείο. Τουλάχιστον ας κάνουμε κάτι καινούργιο, κάτι διαφορετικό, κάτι που να μην έχει γίνει 38 φορές στο παρελθόν) αλλά για την ηθική σου Χρήστο. Αλλά μπράβο και σε όλη την βοήθεια του Αντώνη Αγιομαμίτη τόσα χρόνια από την οποία, είμαι σίγουρος, πολλοί έχουν επωφεληθεί και αυτό είναι ευχάριστο και άξιο αντιγραφής!

 

Βέβαια όλα αυτά τα γράφω τσάμπα αφού όλοι μας εδώ είμαστε αγαπημένοι, ενωμένοι και δεσμευμένοι στα ήθη που μας χαρακτηρίζουν σαν λαό! :D

 

Μπράβο βρε παιδιά! (σε όλους μας το λέω!) και για όποιους ενδιαφέρονται να διακριθούν με ένα APOD, παιδιά βγείτε και φωτογραφίστε... Εγώ πάντως εύχομαι να "γεμίσετε ευτυχία" κατά την προσπάθεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία όντως είναι εξαιρετική και δίκαια διακρίθηκε. Συγχαρητήρια στον Χρήστο για μια επιτυχία που δεν ήρθε τυχαία!

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πέφτει λόγος σε κανένα γιατί και πως ένας φωτογράφος θέλει να αποδώσει τα εύσημα σε οποιονδήποτε για μια φωτογραφία του. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά του να μοιραστεί την επιτυχία του με οποιονδήποτε πιστεύει ότι τον βοήθησε.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Σημερα με χαρα παρατηρησα οτι ολες οι οθονες του Υ/Η μου ειχαν για background μια πολυ ομορφη φωτογραφια...την οποια πριν μερικες μερες την κοιτουσα με θαυμασμο εδω στο Astrovox,

Και βεβαια σημερα την ιδια φωτογραφια την κοιταζω με τον ιδιο θαυμασμο αφου αφου ειναι απιστευτη!! :mrgreen:

 

Μπραβο Χρηστο συγχαρητηρια για το APOD =D> =D>

 

2010 March 15: Illuminated Cloud Trails Above Greece

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο και πάλι. Εγώ την έβαλα μόνο σε έναν υπολογιστή. Δεν θα με τρελλάνει εμένα ο Χρήστος, να αλλάζω συνέχεια ταπετσαρία, το είπαμε αυτό.

Οι υπόλοιποι υπολογιστές θα περιμένουν το επόμενο APOD, LPOD, EPOD, ένας ένας, ο καθένας με την σειρά του.

Χρήστο, άντε να δούμε, τι θα εκτοπίσει το ναό του Ποσειιδώνα...

Για το πότε δεν ρωτάω, ξέρω. Όπου να' ναι... =D>

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη και Κώστα, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Θα κάνω ότι μπορώ για να... τριτώσει σύντομα το κακό!

:mrgreen:

 

Έχω φτιάξει και ένα timelapse στο οποίο φαίνονται σε κίνηση τα επίμαχα συννεφάκια!

 

 

Χρήστο, άντε να δούμε, τι θα εκτοπίσει το ναό του Ποσειιδώνα...

Για το πότε δεν ρωτάω, ξέρω. Όπου να' ναι... =D>

 

Κάτι γεφύρια στην Ήπειρο έχω βάλει στο μάτι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

AΞΙΟΣ ....ΑΞΙΟΤΑΤΟΣ ο φωτογράφος !!!! Πολύ ξεχωριστή η συγκεκριμένη φώτο Χρηστάρα ,Μπραβο σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης