Jump to content

Τι βλέπεις μέσα από ένα τηλεσκόπιο (link)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Βρήκα ένα link που νομίζω αξίζει τον κόπο, να δεί κάποιος αρχάριος έτσι ώστε να σχηματίσει μια πιο αντικειμενική άποψη του τι μπορεί να δείς μέσα από το προσοφθάλμιο ενός τηλεσκοπίου.

 

http://www.scopesim.com/

 

Φιλικά, Μιχάλης...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό! Έψαχνα κάτι τέτοιο...
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έξυπνο μεν, όχι αξιόπιστο δε. Ειδικά στους πλανήτες Δία και Κρόνο έχει μεγάλο σφάλμα.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ΄όσο το έλεγξα, το πρόγραμμα είναι ακριβές ως προς το σχετικό μέγεθος οπτικού πεδίου - παρατηρούμενου αντικειμένου. Δηλ. αν η κάποια μεγέθυνση κάνει τη Σελήνη να έχει στην πραγματικότητα φαινόμενη διάμετρο π.χ. 10°, τότε αυτή καταλαμβάνει πράγματι το 1/5 της διαμέτρου ενός οπτικού πεδίου 50° στην κάρτα του προγράμματος. Άρα το πρόγραμμα είναι ακριβές ως προς το πόσο ένα οπτικό πεδίο «γεμίζει» με συγκεκριμένη μεγέθυνση ενός αντικειμένου.

 

Όμως το πρόβλημα είναι αλλού: Η επιφάνεια του οπτικού πεδίου στην οθόνη είναι πολύ μικρή και ένα οπτικό πεδίο π.χ. 50° φαίνεται από τη θέση του χρήστη του υπολογιστή περισσότερο σαν πεδίο 10° (ανάλογα και με την απόσταση ματιών-οθόνης). Συνεπώς όλα τα αντικείμενα φαίνονται πολύ μικρότερα απ' ότι στο τηλεσκόπιο, για μιά δεδομένη μεγέθυνση. Επίσης, ως φαινόμενη διάμετρος του Δία χρησιμοποιείται τιμή (33arcsec) αρκετά μικρότερη από την πραγματική κατά την εποχή της αντίθεσης του πλανήτη (~45 arcsec).

 

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε απ' ότι φαίνεται, μόνο για τη σύγκριση μεγέθους οπτικού πεδίου - μεγέθους αντικειμένων, σε σχέση με τη μεγέθυνση (δηλ. τα χρησιμοποιούμενα οπτικά).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό το link Μιχάλη αλλά δεν πρέπει να απογοητεύσει κανένα νέο μέλος που δεν έχει δει ακόμα μέσα από ένα τηλεσκόπιο,

η πραγματικότητα είναι πολύ καλύτερη.

Εγώ έκανα προσομοίωση του τηλεσκοπίου μου και σε καμία

περίπτωση δεν πλησιάζει την πραγματικότητα, για παράδειγμα σε μεγέθυνση

180Χ βλέπεις σχετικά άνετα κάποιες λεπτομέρειες στους πλανήτες

πράγμα που δεν ισχύει στις προσομοιώσεις που κάνει το προγραμματάκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ο μόνος λόγος που έδωσα το link είναι για να αποκτήσει ο αρχάριος μια ιδέα του τι μπορεί να δεί μέσα από ένα τηλεσκόπιο. Βεβαίως και δεν είχα καμία πρόθεση να απογοητεύσω κανένα :) Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κανείς να πει ότι τα σχέδια αυτά είναι πιστό αντίγραφο της πραγματικότητας, μιας και υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την παρατήρηση.

Μπορεί να απομυθοποιήσει λίγο την φανταστική εικόνα που έχει κάποιος που δεν έχει δεί ποτέ του από τηλεσκόπιο. Οι περισσότεροι άνθρωποι της κατηγορίας αυτής νομίζουν ότι θα δούν τις όμορφες εικόνες των περιοδικών, πράγμα που είναι παντελώς λάθος.

 

Συμπληρωματικά παραθέτω και ένα άλλο site για περισσότερη πληροφόρηση πάνω στο θέμα αυτό ... (ίσως πίο ενδεικτικό κατα την γνώμη μου)

http://www.belmontnc.4dw.net/index.htm

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη είμαι σίγουρος ότι το έκανες με τις καλύτερες προθέσεις

και ότι αγαπάς το άθλημα

Εγώ πάντως σίγουρα απολαμβάνω τα link που παραθέτεις κατά καιρούς

και ελπίζω να συνεχίσεις να το κανείς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω μια απορία-ιδέα (μπορεί να είναι όνειρο απατηλό :) ) σχετικά με το πως μπορεί κάποιος να δεί, χρώμα στις παρατηρήσεις του. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με CCD imaging περιμένω από αυτούς που έχουν γνώση στο θέμα να κάνουν τις παρατηρήσεις τους.

 

Το σενάριο είναι το εξής: Ας υποθέσουμε ότι έχουμε τοποθετήσει μια CCD κάμερα στο τηλεσκόπιο μας, η οποία μας επιτρέπει να παίρνουμε εικόνες με περισσότερη λεπτομέρεια και χρώμα από ότι μπορούμε να παρατηρησουμε με γυμνό μάτι. Αυτό, αν έχω καταλάβει σωστά, γίνεται επειδή σε μεγάλους χρόνους έκθεσης, και επειδή το CCD ή το φίλμ είναι πιο ευαίσθητα από ότι το μάτι, μπορούμε να δούμε το άθροισμα της πληροφορίας (φωτόνια διαφορετικού μήκους κύματος) στο χρονικό παράθυρο της έκθεσης.

 

Αν πάρουμε τώρα ένα snapshot ενός αντικειμένου, (π.χ χρόνος έκθεσης <1sec) προφανώς δεν θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. Αν αυτό σε αυτό το snapshot όμως κάνουμε φασματική ανάλυση, είμαστε σε θέση να δούμε τις αναλογίες των διαφορετικών μήκων κύματος σε κάθε pixel.

Αυτό είναι το πρώτο σημείο, το οποίο πρέπει να σταθώ. Γίνεται δηλαδή να κάνω ένα mapping σε επίπεδο wavelength μιας ψηφιακής φωτογραφίας ??

 

Στην συνέχεια μπορώ να φτιάξω ένα ψηφιακό φίλτρο (πρόγραμμα σε C ή C++ ή Java) το οποίο θα κάνει μια ενίσχυση (θα πολλαπλασιάζει) την πληροφορία αυτή με σκοπό να προσωμειώνει το πώς θα ήταν η φωτογραφία σε έκθεση μεγαλύτερης διάρκειας.

 

Αν η όλη διαδικασία είναι αρκετά γρήγορη (υπολογιστικά) ίσως να μπορώ, με μια μικρή καθυστέρηση (1,5 secs), να βλεπω στο laptop μια εικόνα του αντικειμένου με χρώματα και λεπτομέρεια!

 

Σε γενικές γραμμές αυτή ειναι η ιδέα που έχω... Μπορεί να ακουστεί 'χαζή' στους έμπειρους αλλά ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας :)

 

Φιλικά Μιχάλης :)

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το λινκ παντως δεν ειναι και οτι πιο αληθινο. πχ δεν εχει δοση αληθειας σε σχεση με το 10ρι μου

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν με το 10" βλέπεις πιο καλά, τόσο το καλύτερο!!Για πες περισσότερες λεπτομέρειες, καλύτερο contrast, φωτεινότητα ? :)

 

Φιλικά Μιχάλης...

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης