Jump to content

Το πήρα και τρελάθηκα :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους είμαι κι εγώ κάτοχος ενός Skywatcher DOBSON 8' '

Πρόλαβα να το στήσω προχτές και να δω 1-2 πραγματάκια..

 

ο Δίας ήταν πραγματικά υπέροχος...

αν και απογοητεύτηκα λίγο με τον Κρόνο που όμως ήταν κοντά στον ορίζοντα και στη δύση του οπότε ήταν αναμενόμενο να μην έχω την μέγιστη δυνατή εικόνα..

 

σε αυτό που θα ήθελα την βοήθειά σας είναι σχετικά με τα προσοφθάλμια:

το πακέτο περιείχε 2 των 25 και 10 mm δίνοντας μεγενθύνσεις 48Χ και 120Χ αντίστοιχα..

 

πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να πάρω 1-2 ακόμα και εκεί θα χρειαζόμουν την συμβουλή σας ώστε να πετύχω μεγαλύτερες μεγεθύνσεις χωρίς να χάσω όμως πολύ σε ποιότητα:

 

είναι λοιπόν καλύτερα να πάρω ένα barlow x2 ή ένα 5mm προσοφθάλμιο ώστε να πετύχω χ240. τι από τα 2 θεωρείται καλύτερο;

 

ποια είναι η μέγιστη μεγέθυνση που θα μπορώ να έχω καλή εικόνα, αυτή η ερώτηση είναι πολύ σχετική...αυτό που ήθελα να ξέρω είναι το εξής: ναι μεν αναφέρεται ότι φτάνει χ400 αλλά ισχύει αυτό;

 

τέλος αν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο η ποιότητα των προσοφθαλμίων και αν μπορούσατε να μου συστήσετε μερικούς.

έχω δει στο aktistar.gr τους VIXEN 4mm, 6mm, 7.3mm, 9mm, 12mm, 15mm, 25mm με αρκετά καλή τιμή των 32 ευρώ καθώς και Vixen Short Barlow 2X με τιμή 22 € ..θεωρούνται καλή αγορά;

 

και τέλος μια χαζή ίσως ερώτηση: στο τηλεσκόπιό μου δεν είναι αναγκή να χρησιμοποιήσω προσοφθάλμιο μόνο Skywatcher έτσι; μπορεί να έιναι οποιαδήποτε μάρκα σωστά;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Stelara,

arxizontas apo tin teleftaia erwtisi sou nai mporeis na xrisimopoiiseis prosofthalmio opoiasdipote markas.

Gia tin megethynsi, pragmati i megisti praktiki megethynsi enos 8intzou einai peripou 400X. Ostoso i megisti praktiki megethynsi diaferei apo nyxta se nyxta analoga me tin atmosfaira. Episis eksartatai kai apo tin poiotita twn optikwn sou (ektos apo tou tileskopiou kai tou prosofthalmiou).

Twra, gia to barlow Vs eyepiece megaliteris methinsis proswpiki mou apopsi einai oti enas kalos barlow einai aparaititos, wstoso se afto to stadio tha itan kalo na pareis kai ena kalis poiotitas prosofthalmio. Gia peraiterw simvoules se afto to thema tha afisw tous eidikoterous na sou apantisoun.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, συγχαρτήρια για την αγορά σου, και καλορίζικο. Ελπίζω να το χαρείς :)

Είναι το πρώτο σου τηλεσκόπιο?? Σε ποιά τοποθεσία έκανες την παρατήρηση σου?

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Stelara,

 

Αν αγοράσεις το 2x Barlow τότε με τα υπάρχοντα προσοφθάλμια που διαθέτεις θα έχεις τις εξής μεγενθύσεις 48x, 96x, 120x, 240x

 

Αν αγοράσεις το προσοφθάλμιο 5mm τότε με τα υπάρχοντα προσοφθάλμια που διαθέτεις θα έχεις τις εξής μεγενθύσεις 48x, 120x, 240x

 

Όπως βλέπεις συμφέρει η αγορά του barlow φακού. Κοίταξε όμως να έχει καλή πιότητα οπτικών.

 

Η μέγιστη μεγένθυνση του τηλεσκοπίου σου θεωρητικά είναι 400x (= 50x * 8 inches). Μπορείς όμως να πάς και πιο πάνω αν το επιτρέπουν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες.

 

Όσον αφορά τα προσοφθάλμια της Vixen στα συνιστώ. Εγώ έχω προσοφθάλμια της σειράς LV της Vixen και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Καλές παρατηρήσεις σου εύχομαι!

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας :)

 

ναι είναι το πρώτο μου τηλεσκόπιο και για αυτό έχω πορωθεί ακόμα περισσότερο..

 

Μιχάλη η παρατήρηση έγινε στη Χαλκίδα..όπου και με βλέπω να πηγαίνω κάθε Σ/Κ από δω και πέρα γιατί Αθήνα δεν λέει να το φέρω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού πορώθηκες αμέσως αποτελεί καλό σημάδι ότι θα συνεχίσεις το άθλημα :)

Περιμένω και γώ να δώ τις πρώτες μου αντιδράσεις όταν πάρω το δικό μου....

Άντε και εις ανώτερα! (πιο μεγάλα :) )

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

 

stelaras1,

Το Skywatcher 8" είναι μια καλή επιλογή.

 

Έχει καλό άνοιγμα (aperture) για το βαθύ ουρανό + για πλανητική παρατήρηση. Eίμαι σίγουρος θα απολαύσης αυτό το τηλεσκόπιο για πολλά χρονια.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσης οποιοδήποτε τύπο προσοφθαλμίου που θέλης.

(όχι μόνο τα Skywatcher)

 

Τα προσοφθαλμια που αναφερες είναι ένα καλό βασικό set.

 

Enjoy !

 

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dear Stelaras1,

 

Εχω παρόμοιο τηλεσκόπιο (8" dob) και την ακόλουθη συλλογή προσοφθαλμίων:

25mm plossl

10mm plossl

15mm Vixen lanthanum

9mm Vixen Lanthanum

2X Celestron Ultima Barlow

 

Τα VL τα πήρα για το eye relief λόγω γιαλιών μυωπίας.

 

Αυτά δινουν τις ακόλουθες μεγαθύνσεις:

 

mm X

 

4,5 267

5 240

7,5 160

9 133

10 120

12,5 96

15 80

25 48

 

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε και ngc4565

 

ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας :)

 

Άγγελε στο 267Χ όταν βλέπεις έναν πλανήτη η εικόνα είναι ικανοποιητική ή έχεις χάσει πολύ λόγω μεγέθυνσης;

 

Η τιμή για τα vixen προσοφθάλμια των 32 ευρώ δεν είναι πολύ καλή;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Stelaras1, καλορίζικο το τηλεσκόπιο!

 

Θα προτείνω ξεκάθαρα την αγορά ενός καλού προσοφθάλμιου 5mm (240Χ) ή και 6mm (200X), για τους εξής απλούς λόγους:

 

- Οι περισσότεροι Barlow 2X, μεγεθύνουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από 2Χ (2,1-2,3 φορές). Ο συνδυασμός λοιπόν του 25mm με ένα Barlow 2Χ, θα δώσει μάλλον ελάχιστη διαφορά από τον 10mm.

 

- Η μέγιστη μεγέθυνση 400Χ για ένα 8ιντσο αφορά τους διπλούς αστέρες και με άριστο (σπάνιο) seeing. Για τους πλανήτες την καλύτερη δυνατή λεπτομέρεια και κοντράστ θα έχεις στην περιοχή των 200Χ-250Χ στη συντριπτική πλειοψηφία των νυχτών. Η ορατή λεπτομέρεια εξαρτάται από το βέλτιστο κοντράστ σε συνδυασμό με καλή μεγέθυνση, όχι από τη μέγιστη δυνατή μεγέθυνση.

 

- Ένας καλός ορθοσκοπικός προσοφθάλμιος φακός 5-6mm (fully multi coated αν γίνεται, όπως οι Baader ortho) θα σου δώσει τέτοια ικανοποίηση στην παρατήρηση που δεν θα θες να ξαναχρησιμοποήσεις τον «άβολο» συνδυασμό barlow-μεγαλύτερου προσοφθάλμιου, εκτός αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε μεγάλο eye-relief. Και πάλι ένας Vixen LV ή ένας Televue Radian θα είναι πιό εύχρηστος. Επιπλέον, το μεγάλο οπτικό πεδίο του τελευταίου διευκολύνει με ένα dob σε μεγάλη μεγέθυνση.

 

Εξαίρεση στα παραπάνω θα αποτελούσε ο συνδυασμός εξαιρετικών ως προς το κοντράστ φακών όπως: Televue 15mm Plossl + Televue 3X, Televue Plossl 11mm + Televue 2X , Celestron Ultima 12.5mm + Ultima 2X. Ωστόσο ο μονός φακός κατ΄εμέ παραμένει προτιμότερος.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε stelaras,

να παρεις και τα δυο!

Δηλ καλο προσοθφαλμιο 5 η 6 χιλιοστα και εναν barlow 2 η 3x.

Αν υπαρχει στενοτητα χρηματων παρε τον προσοφθαλμιο και ας πουμε τον Meade shorty barlow 2x η 3x.

Για τα λεφτα τους ειναι και οι δυο πολυ καλοι.

Αργοτερα οταν εχεις εμπειρια και ανεβουν οι απαιτησεις σου αγοραζεις εναν καλυτερο/ακριβοτερο barlow.

Εναλλακτικα μπορεις να αγορασεις μονο εναν καλο barlow (πχ Televue 2x/3x η Celestron ultima) o οποιος ουτως η αλλος θα σου μεινει για μια ζωη.

ΥΓ

1)Καλοριζικο και απο μενα!

2)Παρατηρουσα συχνα απο Ευβοια τα σαββατοκυριακα οταν εμενα Αθηνα :)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

stelara ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΝΕΟ ΣΟΥ ΚΑΝΟΝΙ :D

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ DOBSON 8" ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ

ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ ΝΑ ΤΟ ΣΦΥΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ FORUM ΝΑ ΠΕΤΑΓΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ :shock:

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oso afora ta prosofthalmia tis vixen,

diathetw ena vixen lanthanum 9mm kai mexri twra imoun poly efxaristimenos. Simera omws anakalipsa oti o sindiasmos tou standart eyepiece pou irthe me to tileskopio mou (orion uk) sta 12.5mm mazi me ton celestron ultima barlow 2X mou deinei kalitero contrast apo to vixen xwris barlow (par'olo pou tha perimene kaneis oti afou i megthinsi einai megaliteri kai logika i poiotita xamiloteri to contrast tha itan poly xeirotero).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η δική μου εμπειρία συνηγορεί στις επισημάνσεις των προηγουμένων φίλων.

 

Η απόδοσις του συνδυασμού Viχen Lanthanum με Barlow είναι χαμηλότερη από αυτή του plossl με VL.

 

Η εξηγησις είναι ότι ο VL έχει ήδη 7 οπτικά στοιχεία και ο barlow προσθέτει άλλο ένα ή δύο, ενώ ο plossl έχει πολύ λιγώτερα.

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαππητέ Stelaras1,

 

Σε Χ240 (plossl 10mm + Celestron Ultima barlow 2X), από την Γλυφάδα και με αρκετά καλό seeing διέκρινα πολύ καθαρά το χώρισμα Cassini, χρωματισμό της επιφανείας του Κρόνου, ζώνες του Δία και την Ερυθρά Κηλίδα, σκιά δοριφόρων του Δία στον πλανήτη. Επίσης εύκολα διεχώρησε το double-double της Λύρας και ως ένα βαθμό διέσπασε το Μ13.

 

Φιλικώτατα,

 

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας και κυρίως για την πολύτιμη εμπειρία σας..

 

είναι πολύ ενθαρρυντικό που ύπάρχει μια τέτοια κοινότητα και στην Ελλάδα όπου κάποιος αρχάριος μπορεί να πάρει πληροφορίες

 

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που είπε ο Στέφανος,ο Sergios ο Γιώργος, ο Δημήτρης και ο Άγγελος μια εφιτκή μεγέθυνση ώστε να μην πέσει πολύ η ποιότητα έιναι γύρω στα 260Χ...

και είναι προτιμότερο να πάρω ξεχωριστό eyepice (όλα αυτά καταλαβαίνω ότι είναι σχετικά βέβαια :)

 

οι πρακτικές πληροφορίες είναι αυτές που με ενδιαφέρουν κυρίως..όπως η τελευταία του Άγγελου και του Στέφανου..

 

αυτό που δεν ξέρω έιναι κατά πόση είναι εύκολο η βάση να διευκολύνει όταν το πάρω για παρατήρηση σε βουνό...

 

τέλος πάντων..

 

thanx και πάλι

 

υ.γ. παιδιά ξέρουμε τίποτα για το Meade 3x Barlow lens, achromatic, 1,25"

http://www.astroshop.biz/shop/en/183/2290/ ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Meade shorty 3x ο οποιος ηταν πακετο με το etx-70 ειναι πολυ καλος για τα λεφτα του.

Ο δικος μου ειναι διαφορετικη σχεδιαση,πιο παλιος απο αυτον στο site που εδωσες.

Σε συγκριση διπλα διπλα με τον Televue 3x ενος φιλου και με τον University Optics Klee barlow 2.8x που εχω εγω, ειναι λιγο χειροτερος ο Meade.Και μιλαμε για συγκριση με 2 απο τους κορυφαιους barlow της αγορας.

Για 25 ευρω παντως δεν θα το σκεφτομουν.Χτυπα τον! :D

Ακομα καλυτερα χτυπα και τους δυο shorty 2x και 3x.Και ο Meade shorty barlow 2x ειναι καλος για τα λεφτα του.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σε ευχαριστώ για τις απόψεις σου..

 

γενικότερα το site αυτό είναι αξιόπιστο και έχει καλές τιμές...

 

βλέπω ότι και ο 3χ και ο 2χ δεν είναι άμεσα διαθέσιμοι..

 

αυτός που είναι τώρα διαθέσιμος είναι ο "VIXEN Barlow lens 1' ' (2x)"

http://www.astroshop.biz/shop/en/183/5788/ στα 23 ευρώ..

 

μάλλον θα περιμένω για τους Meade όμως..

 

θα κοιτάξω και για κάποιο προσοφθάλμιο (παντα με την βοήθειά σας βέβαια) ώστε να τα παραγγείλω και τα 2 μαζί από κει ώστε να έρθουν πριν τις καλοκαιρινές διακοπες :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O συγκεκριμενος Vixen ειναι μακρυς μπαινει πολυ μεσα και πιθανοτατα ακαταλληλος για κατοπτρικα τηλεσκοπια.

Ο Vixen deluxe ειναι απο τους κορυφαιους αλλα αλλη κατηγορια τιμης απο τους Meade shorty.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν συνάδελφοι σκέφτηκα να αγοράσω τα εξής και θα ήθελα να μου πείτε αν τη βρίσκεται σωστή τη σκέψη ώστε να προχωρήσω στην αγορά τους:

 

Σκέφτηκα να πάρω τον :

 

Meade 2x Barlow lens, achromatic, 1,25"

http://www.astroshop.biz/shop/en/183/2289/

που όπως είπε ο φίλος Γιώργος είναι αρκετά καλός για τα λεφτά του (25 ευρώ)

 

 

και τον ανορθωτή της Meade επίσης

http://www.astroshop.biz/shop/en/185/2284/ που μεγενθύνει και 1,5 Χ στα 23 ευρώ

 

oπότε θα έχω :

 

με τον 25mm: 48 - 72 (1,5x) - 96 (2x)

με τον 10mm:120 -180 (1,5x) - 240 (2x)

 

έρχομαι δηλαδή στη μέγιστη πρακτικά μεγέθυνση όπως είπε ο

φίλος Στέφανος που είναι πρακτικά αξιοποιήσιμη..

 

και αργότερα αγοράζω και έναν 7,5 mm και παίρνω: 150-240-320

 

αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα πρέπει να πάρω τον X2 barlow ή θα ήταν καλύτερα να πάρω τον 7,5;

 

Αγοράζοντας τον χ1,5 και τον χ2 θα έχω:

48,72,96,120,180,240

 

ενώ με τον 1,5χ και έαν 7,5 mm θα έχω:

 

48,72,120,160,180,240

 

οι περισσότερες δηλαδή μεγεθύνσεις είναι ίδιες εκτός από το ότι η πρώτη περίπτωση μου δίνει την 96Χ

(που δεν υπάρχει στη δεύτερη) και η δεύτερη την 160Χ (που δεν υπάρχει στη πρώτη)

 

εκτός από αυτά βέβαια τίθεται και θέμα ποιότητας εικόνας..

 

 

για 7mm σκέφτομαι τον Meade zoom shot eyepiece, 7-21 mm, 1" :

http://www.astroshop.biz/shop/en/528/2295/

 

κανένα σχόλιο για τα παραπάνω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

 

Το Barlow πρέπει να είναι καλύτερης ποιότητας.

Ίσως ένα Celestron Ultima series, ένα Meade #140, ή ένα Tele Vue .

 

Δεν θα αγόραζα το προσοφθάλμιο ζουμ.

(Meade zoom shot eyepiece, 7-21 mm )

 

Φιλικα

-

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

stelaras1,

 

ένα λάθος που έκανα όταν πρωτοαγόρασα προσοφθάλμιους φακούς, ήταν ότι θέλησα να καλύψω πολλές μεγεθύνσεις με μιας, αγνοώντας τις ιδιαιτερότητες που απαιτεί κάθε είδος παρατήρησης.

 

Ο προσοφθάλμιος φακός είναι το μισό τηλεσκόπιο. Είναι κρίμα να μετριάσεις τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου χρησιμοποιώντας φθηνούς φακούς, μόνο και μόνο επειδή είναι πολύ καλοί για τα λεφτά τους. Τουλάχιστον για την πλανητική παρατήρηση που είναι πολύ απαιτητική, εξασφάλισε έναν καλό φακό 5-6mm με πλήρεις επιστρώσεις (fully multi coated) και άσε τις μετριότερες επιλογές. Λάβε υπόψη σου ότι οι φθηνοί barlow (και προσοφθάλμιοι) αποδίδουν έως και άριστα στα τηλεσκόπια με μεγάλο εστιακό λόγο (f/8-f/14) αλλά όχι τι ίδιο και σε ένα απαιτητικό, γρήγορο νευτώνιο.

 

Για τον ανορθωτή 1,5Χ: Αν το χρειάζεσαι για επίγειες παρατηρήσεις (λίγο δύσκολες με dobsonian), εντάξει. Για τον ουρανό όμως, το είδωλο ενός νευτωνίου όπως το δικό σου, είναι ήδη ανορθωμένο, υπό την έννοια ότι η εικόνα συμφωνεί απόλυτα με τους χάρτες και δεν είναι αντεστραμένη (καθρέφτης) όπως στα Smith Cassegrain και στα διοπτρικά που χρησιμοποιούν διαγώνια πρίσματα. Αν αυτό που σε ενοχλεί είναι ότι απλώς είναι «αναποδογυρισμένη», σκέψου ότι στον ουρανό δεν υπάρχει «πάνω και κάτω», όλες οι διευθύνσεις είναι ισοδύναμες. Κοίταξε στο ζενίθ με γυμνό μάτι, και κάνε στροφή 180° συνεχίζοντας να κοιτάς. Ποιά εικόνα είναι ορθότερη; Φυσικά καμμία, είναι ισοδύναμες . Για την αστρονομική παρατήρηση με νευτώνιο λοιπόν, είναι περιττό να χρησιμοποιήσεις ένα ανορθωτικό φακό που σχεδόν σίγουρα θα βλάψει ελαφρά το κοντράστ και τη συνολική ποιότητα της εικόνας. Επίσης, για την πλανητική παρατήρηση δεν συζητάμε καν το φθηνό zoum της Meade (7-21mm), και ούτε κατά διάνοια το συνδιασμό του με barlow. Θα βλέπεις, αλλά όχι αυτά που προσφέρει ένα 10ιντσο.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε ένα barlow, κάνε υπομονή και διάλεξε άφοβα ανάμεσα στους καλύτερους (Televue, Celestron Ultima,), ιδίως αν τον προορίσεις για πλανητική παρατήρηση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο φθηνότερο αν πρόκειται για παρατήρηση διπλών αστέρων.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιο ζουμ κατάλληλο για παρατήρηση DSO, δες το 8-24mm που κυκλοφορεί όμοιο από τις Vixen, Televue, Meade. Ίσως μόνο να υπάρχουν μεταξύ των τριών διαφορές στις επιστρώσεις.

 

Εν τέλει, αν οι δύο φακοί 25mm και 10mm που έχεις είναι Plossl, συμπλήρωσε τη συλλογή σου με άλλους δύο φακούς στην περιοχή των 15-17mm (για DSO) και 5-6mm. Αργότερα και αν χρειαστεί, μπορείς με έναν 4-3mm ή κάποιο barlow 3X (+10mm) να έχεις τις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις που χρησιμεύουν στους πολύ δύσκολους διπλούς αστέρες.

 

Ελπίζω να μη σε κούρασα,

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέφανε

 

δεν με κούρασες καθόλου..

 

οι πληροφορίες σου ήταν πολύ σημαντικές ειδικά για το ότι:

Ο προσοφθάλμιος φακός είναι το μισό τηλεσκόπιο.

 

είναι πραγματικά δύσκολο να αντιληφθεί κανείς αυτό το γεγονός...

 

όπως λέει και ο φίλος ngc4565 θα πρέπει να απορρίψω τονπροσοφθάλμιο με ζουμ..

 

Τον ανορθωτή λέω να τον αγοράσω από εκεί αν δεν βρω σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα γιατί θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω για επίγεια παρατήρηση και θα μου προσφέρει και λίγο παραπάνω μεγέθυνση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βλέπεις, αλλά όχι αυτά που προσφέρει ένα 10ιντσο.

 

Εκ παραδρομής έγραψα 10ιντσο, εννούσα φυσικά 8ιντσο.

 

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης