Jump to content

Concenter Mark II - ευθυγράμμιση δευτερεύοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε

 

Δεν ξερω αν καποιος απο το forum το εχει αγορασει ή χρησιμοποιησει,αλλα απο την επισκεψη μου στην ATT ( http://www.att-boerse.de/index_uk.html ) αυτο που μου εμεινε,εκτος απο τα τεραστιων διαστασεων και δυνατοτητων τηλεσκοπια,ηταν το παρακατω προσοφθαλμιο ευθυγραμμισης

 

http://www.spheretec.de/10047.php

 

Η καινοτομια του συγκεκριμενου ειναι οτι σε αντιθεση με το Chesshire που χρησιμοποιει εναν σταυρο για να μαρκαρουμε το κεντρο πρωτευοντος και δευτερευοντος κατοπτρου,αυτο χρησιμοποιει ενα συστημα απο ομοκεντρους κυκλους,που υποσχεται ακριβεστερη και ευκολοτερη ευθυγραμμιση.Περιγραφη στα αγγλικα εδω

 

http://www.spheretec.de/pdf/EnglVersion2.pdf

 

Μαλιστα με αρκετους Γερμανους ερασιτεχνες που μιλησα,μου ειπαν πως το συγκεκριμενο πραγματικα "εκθετει" το Chesshire,και ειναι αρκετα διαδεδομενο στην Γερμανια.Πραγματικα το μετανιωσα που δεν το αγορασα το Σαββατο,αλλα,βλεποντας πως η τιμη του ειναι ιδια σε σχεση με της εκθεσης,μαλλον αυριο το παραγγελνω.

Αληθεια το εχει δοκιμασει εδω κανεις?Αν ναι ας μου πει την αποψη του,αφου πραγματικα μονο θετικα βλεπω στην συλληψη και την χρηση του.

 

Φιλικα

 

Δημητρης

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη φαίνεται πολύ καλό αυτό...οπότε μπορεί να αντικαταστήσει το φιλμοκαπάκι για την ευθυγράμμιση..αν το καταλαβαίνω σωστά... :-k

 

Αν το πάρεις πες μας εντυπώσεις. Πάρε και καμιά φώτο και δείξε μας. Νομίζω θα ενδιαφέρει πολλούς...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ιδέα δείχνει και φυσικά θα είναι καλύτερο από κάθε laser collimator για τα οποία μου είπε κάποτε ένας έμπειρος αμερικανός ερασιτέχνης "lasers have a problem, they suck" :cheesy:

Περιμένουμε εντυπώσεις από τη χρήση του.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον

 

Μολις σημερα το παρελαβα και το εθεσα σε χρηση.Αν πρεπει να το περιγραψω με μια λεξη....αποκαλυψη!!!

Πραγματικα πριν παρω το τηλεσκοπιο,διαβαζα για την ευθυγραμμιση των οπτικων και ετρεμα,γιατι νομιζα οτι η ευθυγραμμιση του πρωτευοντος θα ειναι πολυ δυσκολη.Οταν παρελαβα το Ντομπ,καταλαβα οτι στην ουσια το κεντραρισμα του δευτερευοντος ειναι το δυσκολο.Πολλες φορες ειχα σκεφτει πως ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα πραγματα για την ευθυγραμμιση του πρωτευονοτος αλλα τιποτα που να εγγυαται καλη προσαρμογη του αλλου.

Ναι θα πειτε υπαρχουν τα καπακια ευθυγραμμισης,chesshire, lazer αλλα κατα την αποψη μου μειονεκτουν και τα 3 σε

 

1)To καπακι ευθυγραμμισης δινει μια προσεγγιση κεντραρισματος κατω απο τον εστιαστη,ομως απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιο σημαδι που να δηλωνει το κεντρο του δευτερευοντος(προς Θεου μην το επιχειρησει κανενας οπως προτεινουν σε καποια σαιτ,να μαρκαρει το κεντρο του οπως στον πρωτευον) υπαρχουν σημαντικες αποκλισεις.Eπισης,η βαση του δευτερευοντος δεν βοηθαει στο να υπολογιστει εστω και χοντρικα η αποσταση του καθρεπτη απο τις ακρες του πεδιου μας οταν παρατηρουμε μεσα απο το καπακι.

2)Το chesshire με σταυρονημα ναι μεν υποδηλωνει το νοητο του κεντρο αλλα παλι δεν δινεται η δυνατοτητα ακριβους κεντραρισματος του δευτερευοντος(ειδικα αν δοκιμασεται να το κεντραρεται με το chesshire πρωτα και μετα με το concenter θα παρατηρησετε σχετικα μεγαλη αποκλιση).

3)To laser παλι δεν εγγυαται οτι το σημειο που θα ανακλαστει στον δευτερευων ειναι και το κεντρο του.Η προσπτωση της δεσμης στο κεντρο του πρωτευοντος δεν σημαινει ευθυγραμμιση του με τον δευτερευων.

4)Τις μετρησεις με χαρακες κτλ δεν τις σχολιαζω αφου ειναι καθολου μα καθολου πρακτικες.

 

Να σημειωθει οτι σε ολες τις περιπτωσεις ο δευτερευων πρεπει να εχει "τιλταριστει" ωστε απο τον εστιαστη να τον βλεπουμε σαν κυκλο και οχι με το ελλειπτικο σχημα που εχει.Αυτο συνηθως ειναι αδυνατο με τα Ντομπ οταν καλιμπραρονται σε οριζοντια θεση,αφου ο καθρεφτης υπακουει στο νομο της βαρυτητας και ο αξονας του δεν ειναι παραλληλος προς τον αξονα του σωληνα.Και φυσικα καθε φορα καλο ειναι να παρεμβαλλουμε μια κολλα λευκο χαρτι αναμεσα στους 2 ωστε να μην μας μπερδευουν οι ανακλασεις του ενος στον αλλον.

Ολα τα παραπανω λυνονται με το συγκεκριμενο εργαλειο.Οι ομοκεντροι κυκλοι που εχει βοηθουν στο

 

i)Να βεβαιωθουμε οτι ο δευτερευον φαινεται σαν τελειος κυκλος απο τον εστιαστη

ii)Να κεντραρουμε τον δευτερευων γιατι μολις ενας απο τους κυκλους ταυτιστει με την περιφερεια του δευτερευοντος μετα απο σχετικο "παιξιμο" με τον εστιαστη,τοτε εχουμε το επιθυμητο.

iii)Mπορει να αντικαταστησει πληρως το chesshire για την ευθυγραμμιση του πρωτευοντος.Aν και προσπαθωντας μου φανηκε πιο πρακτικο το chesshire.Ομως αν καποιος θελει να εξοικονομησει καποια χρηματα,μπορει να παρει μονο το concenter και δεν θα εχει προβλημα.

 

Προσωπικα λοιπον απο εμενα η αγορα του συνισταται απο την στιγμη που δεν κοστιζει και αρκετα.Για να κανω και το ποστ λιγο αμερικανικο θα κλεισω λεγοντας

 

"Πιστοποιω οτι δεν εχω καμια εμπορικη σχεση με τον προμηθευτη πλην της αγορας του προιοντος,οτι τα παραπανω αποτελουν προσωπικες διαπιστωσεις και δεν αποσκοπουν σε καποιο χρηματικο οφελος απο τον προμηθευτη"

 

Καθαρους ουρανους και μυαλα

 

Δημητρης

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη με πρίζωσες κανονικά! :P Έχει προσαρμογέα για 1.25" ή είναι μόνο για βαρελάκι 2" ; Πώς είναι γενικά; Μπορείς να πάρεις μια φώτο μέσα στον εστιαστή με αυτό μέσα; Αν γίνεται.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρις πλακα,στοιχηματιζα πολλα λεφτα οτι θα ησουν ο πρωτος που θα απαντουσε(αν και ιιισως ο kkokkolis σε προλαβαινε).

Βασικα εγω καταλαβα λαθος σε συνεννοηση με τον πωλητη,οποτε πηρα το Mark I.Οι διαφορες τους ειναι οτι το δικο μου ειναι 1.25" και δεν μπορει να χρησιμοποιηθει την νυχτα,ενω το MarkII einai 2" και illuminated.Aλλα δεν με χαλαει,αφου εχω εναν Orion Centeric Adaptor,που ειναι κατι σαν τον Baader ClickLock οποτε δεν υπαρχει προβλημα παιξιματος στον εστιαστη.Οσο για το βραδυ,κοκκινο led στον πρωτευον και οι κυκλοι φαινονται.Το Mark I ειναι και 10 ευρω φθηνοτερο.Oσο για τις φωτο ειναι σουρουπο εξω και ο φωτισμος ειναι χαλια αλλα απλα για να εχεις μια ιδεα στο περιπου.

STP64151.thumb.JPG.f6bfaf0b1bb3295ea00e4078eeb0cf3b.JPG

STP64162.thumb.JPG.8168d6bf18cc5fd5a7c14c96145de722.JPG

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρις πλακα,στοιχηματιζα πολλα λεφτα οτι θα ησουν ο πρωτος που θα απαντουσε(αν και ιιισως ο kkokkolis σε προλαβαινε).

 

Για να στοιχηματίζεις εμβριθώς και ενήμερος, 18:00-22:00 (κατά περίπτωση 24:00) ώρα πατρίδας ΔΕ-ΠΕ: μεροκάματο. Μουλάρι ο Αστραχάν!

Τις υπόλοιπες ώρες ενεδρεύω. Πόνταρε όλα τα λεφτά. :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ο Δημήτρης είναι στην Ολλανδία, οπότε υποθέτω πως θα είναι κάτι τις λιγότερα σε σχέση με τα μεταφορικά προς Ελλάδα.

Λοιπόν η απόφαση επάρθη, θα παραγγείλω το 2ιντσο που είναι και illuminated και θα το βάζω κατευθείαν στο επίσης 2ιντσο Baader ClickLock S57 που έχω. \:D/

 

Δημήτρη σε ευχαριστώ που μας το έδειξες το super gadget, το οποίο νομίζω πως θα κάνει πολύ καλή δουλειά, η όλη νόησή του μου αρέσει πάααρα πολύ και ναι, θα συμφωνήσω, το δευτερεύον είναι το θέμα πρωτίστως και εμπεριέχει την περισσότερη δυσκολία στη ρύθμιση.

 

Η συγκεκριμένη ιδέα νομίζω πως θα πιάσει τόπο σε πολύ κόσμο. Ελπίζω μόνο να στέλνουν εδώ αυτοί οι τύποι, δεν τους ξέρω αλλά φαντάζομαι πως ναι... 8-[

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ο Δημήτρης είναι στην Ολλανδία, οπότε υποθέτω πως θα είναι κάτι τις λιγότερα σε σχέση με τα μεταφορικά προς Ελλάδα. [

Ναι έχεις δίκιο το ξέχασα. :-#

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτάξτε ρε παιδιά τι μου απάντησε ο Γερμανός σε ερώτησή μου για τα μεταφορικά προς Ελλάδα!! Θα τρελαθούμε εντελώς;;; ένα κουτάκι είναι! Μήπως το κάνουν επίτηδες;; :evil: :evil: ](*,) ](*,)

 

 

Hi Tassos

Thanks for interesting in the 2 "Concenter MK II

The shipping to greek is very expensive. 47,- Euro for a package

Maybe you find other persons to make an

Collective Purchase Order !!

 

best regards

Manfred

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αποκλείεται όμως! Έχω αρκετά πράγματα από γερμανία και σε μεγαλύτερα μεγέθη!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Concenter MK II φαίνεται να είναι πολύ ενδιαφέρον!

Τάσο τα μεταφορικά πρέπει να είναι σωστά... Μπορεί να έχουμε "κακομάθει" με τη ...γνωστή γερμανική εταιρία που περίπου ότι και να πάρεις τα μεταφορικά θα είναι 20 ευρώ, αλλά αν το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σύμβαση/συμφωνία, η αποστολή με courier Γερμανία-Ελλάδα κοστίζει όσο κοστίζει σε οποιοδήποτε ιδιώτη.. Λίγο φθηνότερα (ίσως) είναι αντίστοιχα και τα μεταφορικά από Ελλάδα-Γερμανία σε οποιαδήποτε εταιρεία courier. Βεβαια με Deutsche Post ή ΕΛΤΑ τα μεταφορικά θα ήταν το 1/5 της τιμής που σου έδωσε, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία ακριβώς! Τον ρώτησα μετά το εξής

 

 

Dear Manfred,

 

Thank you for your reply.

 

I want to ask you, why is it so expensive to ship to Greece?? Which method of shipping are you using?

Isn’t there a cheaper way to send the Concenter Mark II? Like for example, the Deutsche Post?

After all, the package is not that big, is it?

 

 

Best Regards,

 

Tassos

 

Καμία απάντηση ακόμη... :-k :-s

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δούμε...

Αν δεν λάβεις θετική απάντηση ίσως αυτό που προτείνει ο Γερμανός να είναι η πιο καλή εναλλακτική: "Maybe you find other persons to make an Collective Purchase Order !!" :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αλλά αν το κάνουμε έτσι και πάρουμε μαζί κάποιοι 5 τεμάχια ή 4, θα μας βάλει πάλι 47 ευρώ για τόσα κουτιά μαζί; Δεν νομίζω...Μάλλον παραπάνω θα είναι τότε.. :-k
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα

 

Τα μεταφορικα για εμενα ηταν 7,5 ευρω και εσταλη με courier.Δεν νομιζω να χρησιμοποιουν απλο ταχυδρομειο.Οσον αφορα το προιον,ειναι Τασο παναλαφρο,οποτε δεν νομιζω να χρεωθει παραπανω.Αν ηταν ετσι,δεν θα προτεινε μαζικη παραγγελια,αφου δεν θα ειχε νοημα.

Οσο για τον πωλητη,επειδη τον συναντησα στην εκθεση(δεν μιλησαμε,απλα επειδη ειχε κοσμο το περιπτερο του ειδα την συμπεριφορα του) αλλα και απο την επικοινωνια μας μεσω mail,δεν μου φανηκε για "λαμογιο".Τωρα,αν ειναι....

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τελευταία ανταπόκριση που έλαβα...

 

 

Hi

I don΄t know why it's so expensive to ship to Greece

It's with DPD, normally the cheapest way inner Europe.

 

I find its with German Post for 19,- shipping (without insurance ) and 25,- incl insurance

Shipping time 10-14 days

best regards

manfred

 

Εννοείται πως θα πάμε με το Deutsche Post και τα 19 ευρώ! :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μια ερώτηση: Αυτό είναι μονο γιατ ην ευθυγράμιση του δευτερεύωντος ή κάνει και για το πρωτευων?

Αν είναι είμαι μέσα για μαζική αν είναι να γλιτώσουμε τα έξοδα μεταφοράς

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανει και για τον πρωτευον.Απλα εγω βρηκα την ευθυγραμμιση του πρωτευοντος με Chesshire πιο πρακτικη.Ισως ειναι και θεμα συνηθειας.Παντως αν δεν ειχα αγορασει απο πριν το chesshire μπορει και να μην το αγοραζα και να εμενα μονο με το concenter.
There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μια ερώτηση: Αυτό είναι μονο γιατ ην ευθυγράμιση του δευτερεύωντος ή κάνει και για το πρωτευων?

Αν είναι είμαι μέσα για μαζική αν είναι να γλιτώσουμε τα έξοδα μεταφοράς

 

Σπύρο, αν είδες πιο πάνω, έγραψα ότι τελικά ο τύπος μπορεί να στείλει πιο φθηνά με Deutsche Post (Γερμανικά ΕΛΤΑ), οπότε δεν είναι ανάγκη να πάρουμε μια ομαδική. Τώρα αν μαζευτούμε τόσοι πολλοί που να αξίζει, μέσα κι εγώ να το κάνουμε.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετρήστε με κι εμένα μέσα, παιδιά. Μου φαίνεται πολύ πρακτικό πράγμα. ....και με την ευθυγράμμιση έχω ένα θέμα. Ας πούμε με το κουτάκι του φίλμ δεν τα κατάφερα και τόσο καλά στο νευτώνιο. :-k
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία. Μέχρι τώρα είμαστε Τάσος, Σπύρος, Μάνος, 3 καμπαλέρος για το Concenter.

 

Όποιος άλλος από Αθήνα θέλει, να το πει παιδιά να οργανωθούμε :P

 

Για πείτε όμως ποιό μοντέλο θέλετε;

Προσωπικά πάω για το 2ιντσο (Mark II) που είναι και αυτοφωτιζόμενο, το 1.25" είναι το Mark I, διαβάστε πιο πάνω που γράφει τις διαφορές ο Δημήτρης που μας έβαλε στην πρίζα! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, κι εγώ το ίδιο με σένα εννοώ, Τάσο.
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης